Jump to content
Dogomania

Co muszę zrobić, żeby mieć hodowlę?


Guest ShihTzu

Recommended Posts

Dokładnie, wiedzę! A w drugiej kolejności sukę z rodowodem ZKwP, uprawnienia hodowlane i kryć ją najlepiej różnymi reproduktorami (także z uprawnieniami). Swojego reproduktora użyj nie więcej niż raz i tylko pod warunkiem, że spełnia wymagania ZKwP, rokuje w połączeniu z Twoją suką na dobry i równy miot, oraz jest on dalece niespokrewniony z tą suką (współczynnik inbredu). Kryje się nie co cieczkę i używa do tego dorosłych psów (a nie rocznych). Dodatkowo trzeba mieć doskonałe warunki bytowe, dobre finansowe i duuużo czasu dla matki i szczeniąt po porodzie.
Hodowla to zajęcie dla pasjonatów i znawców kynologii i poszczególnych ras.
To tak pokrótce, bo to jest temat nawet na pracę doktorską ;). Jeśli masz psa z dobrej hodowli, to Twój hodowca na pewno CI pomoże na początek.

Link to comment
Share on other sites

Guest ShihTzu

[quote name='Błyskotka']Podstawowe pytanie to czy piesek posiada metrykę ZKwP ?[/QUOTE]
No oczywiście, że tak. Mam roczengo samca i oczywiste jest, że teraz nie założe hodowli. Ale czy do hodowli trzeba mieć suczkę koniecznie? Czy sam samiec wystarczy? I co muszę zrobić, żeby dostać te uprawnienia hodowlane?

Link to comment
Share on other sites

Hmm..hodowla opiera się na sukach...do posiadania reproduktora nie jest potrzeby przydomek (czyli posiadanie hodowli).
Poza tym, to chyba trochę podejście od d... strony. Najpierw trzeba powystawiać, zobaczyć jaką wartość hodowlaną przedstawia posiadany zwierz...a potem ewentualnie myśleć o hodowaniu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atomowka']Możesz miec tylko samca.
Czy piesek ma papiery tzn metrykę z ZKWP?
Jeżeli tak musisz zgłosić sie do oddziału ZKwP oni wydadzą psiakowi rodowód, pies musi mieć zaliczone 3 wystawy z odpowiednią oceną. Musisz zarejestrować z ZKwP hodowlę.[/QUOTE]
Wtedy się ma reproduktora a nie hodowlę. Warunek na reproduktora to wiek 18 miesięcy, 3 oceny doskonałe od 2 lub 3 różnych sędziów, w tym na jednej wystawie międzynarodowe lub klubowej. Do hodowli trzeba suki....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zuri.RR']Wtedy się ma reproduktora a nie hodowlę. Warunek na reproduktora to wiek 18 miesięcy, 3 oceny doskonałe od 2 lub 3 różnych sędziów, w tym na jednej wystawie międzynarodowe lub klubowej. Do hodowli trzeba suki....[/QUOTE]

Zuri wiem o tym, napisałam skrótowo bo domyślam się o co autorowi chodzi

Link to comment
Share on other sites

Guest ShihTzu

Piesek ma metrykę w ZkwP. Nie chcę mieć reproduktora tylko hodowlę. I myślałem, że suczka jest nie potrzebna. Oczywiście wiem, że najpierw wystawy, spokojnie wszystko mam przemyślane, czekamy tylko na odrost włosów. Wiem, że hodowla to wielka odpowiedzialność, a ja nie podejmuję takich decyzji pochopnie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ShihTzu

[quote name='cockermanka']No to jak chcesz hodowlę bez suki??? No, chyba,że masz wybitny egzemplarz psa, który urodzi szczenięta ....[/QUOTE]

Nic takiego nie napisałem. Myślałem, że do hodowli jest potrzebny pies niezależnie od płci, że liczą się tylko oceny.

Link to comment
Share on other sites

hodować= rozmnażać.
Do rozmnażania potrzebujesz suki, pies nie urodzi szczeniaków.
Jeśli Twój pies zdobędzie uprawniania reproduktora= 3 doskonałe oceny z wystaw, od conajmniej dwojga sędziów, w tym jedna ocena z wystawy o randze międzynarodowej lub klubowej, może kryć suczki innych zrzeszonych w ZKwP właścicieli hodowlanych suczek.
By mieć hodowle w rozumieniu ZKwP, musisz wymyślić przydomek, sprawdzić czy jest wolny, zaklepać, zapłaćić, wtedy masz "nazwę swojej hodowli" by rozmnażać=hodować, musisz zakupić sukę, rózwnież z hodowli ZKwP, następnie pojechać z nią na conajmniej 3 wystawy, zdobyć 3 oceny conajmniej bardzo dobre, reszta j.w.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ShihTzu']Nic takiego nie napisałem. Myślałem, że do hodowli jest potrzebny pies niezależnie od płci, że liczą się tylko oceny.[/QUOTE]
żeby mówić o hodowli, musisz mieć sukę. jak masz psa to możesz mu zrobić uprawnienia reproduktora i on będzie mógł kryć inne suki. ale hodowli mieć nie będziesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...