Jump to content
Dogomania

Leonberger - umaszczenie


McDzik

Recommended Posts

Witam wszytkich posiadaczy lub milosnikow tych kochanych miśków ;) Zapraszam do dyskusji o leonbergerach ;) Zeby rozruszac temat zacznę od tego: Czy uwazacie ze sunia piaskowej maści powinna mieć obniżoną ocenę mimo pięknej sylwetki? Oto zdjęcie:
[IMG]http://traxa.pl/photo/img/98b37c622bd3d5946a3c29f38d0fcafb/t070409_151945.jpg[/IMG]
Sunia mimo pieknej sylwetki dostala kiedys nizsza ocene za kolor siersci, mimo iz wzorzec eliminuje tylko psy czarne lub albinizm! To nie jest albonoska! Nie jest biala, tylko psiakowa i nie ma czerwonych oczu, tylko bursztynowe! Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Spanielka_Molly']Dziekuję za pierwszą opinię, P_J .. Czekam na więcej, szczególnie od hodowców i znawców Leonbergerów.. Sunia ma w rodowodzie maść piaskową.[/quote]


No czemu nikt tu niepisze nic :mad: :mad:
Gdzie hodowcy!!!:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Zostawiłam już swój apel na kilku tematach o leonbergerach, ale chyba utonął wsród innych ;]] Ehh nie jestem w tym dobra ;]] może poszukam jakis artykułów na tem temat i tu wkleję?

[B][COLOR=mediumturquoise]EDIT[/COLOR][/B]
[COLOR=black]O proszę, znalazłam opis umaszczenia z wikipedii wg wzorca FCI:[/COLOR]

[B]Umaszczenie[/B]: lwi żółty, rudy, rudobrązowy, dopuszczalne także piaskowe odcienie (płowożółty, kremowy) i wszelkie kombinacje pomiędzy wymienionymi kolorami; zawsze wymagana czarna maska, dopuszczalne czarne końcówki włosów, czarny nie może jednak tworzyć podstawowej maści. Rozjaśnienia podstawowego koloru na spodniej stronie ogona, na grzywie, na przednich i tylnych kończynach nie mogą być na tyle silne aby zakłócać harmonię podstawowej barwy. Mała biała plama lub wąska biała linia na piersiach, jak również białe włosy na palcach są tolerowane.

No.. piaskowe tolerowane :) noto ja nie wiem o co całe to zamieszanie.. :[ Jak mozna uznać ją za albinoskę? ;/ na dodatek ma czarna maskę.. --->
[IMG]http://members.lycos.co.uk/poloniaprzemysl1990/Pic2/5.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Według mnie absolutnie nie !!
Suńka nie jest biała tylko piaskowa - a to nie wada - zgoda, jeśli zupełnie do tego bez czarnej maski - ale tu jest wszystko ok :)
Ale to tylko kwestia tego jaki gust ma sędzia :p
Znam sunię podobnie umaszczoną - jest Championem Polski :)
Ja "przerabiam" podobny problem - bo moja sunia też nie jest "standardowa" - ale jaka kochana :loveu:
A szczeniorki - super :loveu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a obnizona ocene to znaczy o ile??????Jesli nie dostala doskonalej a tylko BDB to nadal dobra ocena.sunka jest ladna ,ale niestety ma slaba maske -zbyt slaba....Nie chodzi juz nawet o jej piaskowy kolor,chociaz tez jest ciut za jasna-we wzorcu jasno stoi ze pozadany kolor to rudy z wyrazna czarna maska i dopuszczalne kolory to piaskowy lub duza ilosc czarnych koncowek-dopuszczalny znaczy ze suka moze byc BDB ale nie doskonala i nie ma co sie dziwic-doskonala ocena nalezy sie psom doskonalym wedlug wzorca,niestety u nas ludzie sie przyzwyczaili do ocen doskonalych..Sunka na suke hodowlana jak najbardziej ok-do doboru partnera z dobra maska u niego i przodkow..material na championa-nie............

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[quote name='daga10011']a obnizona ocene to znaczy o ile??????Jesli nie dostala doskonalej a tylko BDB to nadal dobra ocena.sunka jest ladna ,ale niestety ma slaba maske -zbyt slaba....Nie chodzi juz nawet o jej piaskowy kolor,chociaz tez jest ciut za jasna-we wzorcu jasno stoi ze pozadany kolor to rudy z wyrazna czarna maska i dopuszczalne kolory to piaskowy lub duza ilosc czarnych koncowek-dopuszczalny znaczy ze suka moze byc BDB ale nie doskonala i nie ma co sie dziwic-doskonala ocena nalezy sie psom doskonalym wedlug wzorca,niestety u nas ludzie sie przyzwyczaili do ocen doskonalych..Sunka na suke hodowlana jak najbardziej ok-do doboru partnera z dobra maska u niego i przodkow..material na championa-nie............[/quote]

Nie pamietam o ile, to było 10 lat temu! Koniec końców sunia ukończyła hodowlankę i na tym się skończyło, bo faktycznie - choć miała piekna budowę i jakościowo futro, to przez słabą maskę i maść nie mogła liczyć na Championat (kiedy była szczenięciem, miała bardzo piekną, czarną maskę, ktora zanikła, kiedy suka dorosła!) - ruletka. Aczkolwiek sunia odeszła, mając 11 lat - ze starości - najpiękniejsza śmierć dla psa.... Zachowała komplet zębów!!! Dała na świat 81 szczeniąt, z czego uchowało się 61 i większość ukończyło championaty. Żaden nie był piaskowy, bo suka była krzyżowana z ciemnymi psami. W późniejszych pokoleniach również nie doczekano się piaskowego osobnika. Ewenement?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Koni']Według mnie absolutnie nie !!
Suńka nie jest biała tylko piaskowa - a to nie wada - zgoda, jeśli zupełnie do tego bez czarnej maski - ale tu jest wszystko ok :)
Ale to tylko kwestia tego jaki gust ma sędzia :p
Znam sunię podobnie umaszczoną - jest Championem Polski :)
Ja "przerabiam" podobny problem - bo moja sunia też nie jest "standardowa" - ale jaka kochana :loveu:
A szczeniorki - super :loveu:[/quote]

Nie jest standardowa to znaczy? Jaki problem przerabiacie? Podziel się tym na forum :) Oczywiście chodzi o sunię rasy Leonberger, tak?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...