Jump to content
Dogomania

Wysyłanie nasienia za granicę.


maharaja

Recommended Posts

Witam. Czy jest taka możliwość - właściciel reproduktora np. z drugiego końca Rosji pobiera nasienie od psa, zamraża je i wysyła do właściciela suki, a ten robi inseminację? Czy funkcjonuje w ogóle coś takiego i czy ktoś już tak kiedyś robił? Dodam, że pytam wyłącznie z ciekawości, bo posiadam pieska,a nie suczkę ;) Po prostu bardzo ciekawi mnie ten temat. Jest to według mnie prostsze rozwiązanie niż jechać z suczką 1000 km lub więcej.:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maharaja']A wie ktoś na jakich zasadach to się odbywa? :???: tak krok po kroczku bym prosiła, bo bardzo mnie to ciekawi ;)[/QUOTE]

Tutaj można poczytać [url]http://www.omnevivum.pl/indexpl.htm[/url]
Można też zadzwonić i porozmawiać :)
Taniej i łatwiej jest z nasieniem schłodzonym ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak, czytałam już jak to się robi i odbywa. Zakładając wątek chodziło mi o to, jak właściciel reproduktora i suki dogadują się ze sobą w kwestiach formalnych. Jak wygląda taka umowa krycia i jak się wtedy wypełnia kartę krycia? I czy ekwiwalent za krycie pozostaje taki sam jakby krycie było naturalne?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kwestie płatności za krycie to zawsze indywidualna sprawa pomiędzy właścicielem suki a właścicielem psa :)

Pod Warszawą jest jedyna w Polsce klinika uprawniona do takich procedur.
Po pierwsze: czy suka i pies należą do tych samych organizacji kynologicznych? Jeśli nie, właściciel suki musi przysłać drogą pocztową specjalne dokumenty dla właściciela psa, by wpisano go do bazy reproduktorów tej organizacji (nie wiem, czy we wszystkich tak jest, na pewno AKC ma taki wymóg względem FCI). Czy przyszli rodzice są przebadani pod kątem chorób genetycznych? Właściciel suki z założenia nie widział psa na żywo, więc decyzja jest trudniejsza, trzeba się dobrze zastanowić.
Po drugie: zanim pobierze się nasienie do schłodzenia, robi się badanie - wyniki otrzymuje się na miejscu w klinice, tego samego dnia. Jaki % plemników jest uszkodzony? Jaki % plemników jest żywotny w nasieniu? A jaki pozostanie po zamrożeniu i rozmrożeniu? Tylko nasienie wysokiej jakości jest warte sprowadzenia w formie zamrożonej.
Po trzecie: pobranie, zamrożenie, wysyłka... to wszystko pewnie jest już opisane.
Klinika docelowa odbiera nasienie i przechowuje paletki w specjalnym pojemniku aż do momentu, kiedy właścicielka suki będzie chciała go użyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...