Jump to content
Dogomania

Problem z jedzeniem i sikaniem.


ramzes01

Recommended Posts

Witam od kilku dni mam nowego członka rodziny :) Jest nim Dollar :) mieszaniec goldena z labradorem. szczeniak ma 8 tygodni i jest słodki jak cukierek. bardzo lubi używać swoich malutkich ząbków do zabawy przez co mam pokaleczone ręce, ale nie w tym rzecz :)

zauważyłem 2 niepokojące rzeczy, a mianowicie podczas jedzenia kiedy się go głaska bądź przeszkadza w jedzeniu to warczy, raz chciałem mu nawet zabrać to mnie postraszył, po czym złapał się za jedzenie dalej tak jakby świat się nie liczył.

kolejna rzecz to problem z sikaniem :) zauważyłem ze zawsze po pobudce Dollar chce się załatwić, więc szybko się ubieram biorę go na zewnątrz i jest ok. wracamy do domu, siedzimy ok 10 czy 15 min a on znowu sika. jak go nauczyć?

liczę na waszą pomoc :) pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Odświeżę i być może dzięki temu pomogę też innym właścicielom. ;)

 

Problem z warczeniem przy misce:

Musisz pokazać psu, że nie masz wobec niego złych zamiarów. Połóż przed psem miskę z jedzeniem. Następnie przygotuj coś lepszego od zwykłej karmy (np. smakowitą kość, kawałek sera). Rękę ze smakołykiem zbliż do miski, ale (na początku) nie wkładaj jej jeszcze do miski. Pies z pewnością wybierze lepszą opcję.

Często powtarzaj to ćwiczenie. Mniej lub bardziej zbliżaj rękę do miski, w zależności od tego, czy pies mocno warczy. Stosuj zasadę małych kroczków, a w końcu uzyskasz świetny rezultat.

 

Problem gryzienia rąk/nóg w czasie zabawy:

Jest to problem dość powszechny wśród szczeniaków. Jedne psy same z siebie się tego oduczają, a inne nie i w przyszłości staje się to dużym kłopotem.

Mój pies (ON) też podgryzał w czasie zabawy. Na początku było to zabawne i urocze, ale na szczęście szybko zdałam sobie sprawę, że przecież nie tędy droga. ;)

Nie liczyłam, że pies oduczy się sam (bo się można przeliczyć) i oduczałam:

- przerywałam zabawę, gdy owczarek zaczynał podryzać

- zwracałam uwagę, żeby pies bawił się zabawkami, a nie rękami

- mówiłam stanowczym głosem "nie" i przestawałam się z nim bawić

Dodatkowo, jeśli powyższe metody nie działają, można pisnąć. O dziwo naprawdę podziałało. :D Warto zwrócić uwagę, że w zabawach między psami, zwierzęta właśnie tak (oraz/lub szczekaniem, zawarknięciem) sygnalizują, że zabawa "zaszła za daleko".

W efekcie mój pies oduczył się podryzania. 

Należy jeszcze zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie wydajemy wysokich (i trochę radosnych) dźwięków, gdy szczeniak dotyka naszych rąk/stóp ząbkami. Bo właśnie przez takie lekko radosne dźwięki nie świadomie chwalimy psa za gryzienie. 

 

Na koniec dodam, że najważniejsza jest konsekwencja i powtarzanie ćwiczeń, bo na tym się to wszystko opiera. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...