Jump to content
Dogomania

Nowy Pies, pytania Krystiana.


Krystian B.

Recommended Posts

Witam wszystkich. Po stracie mojego ukochanego kundelka Spike
[*]:-( Wiem że bez psa nie mogę żyć, po kilkumiesięcznych przemyśleniach zdecydowałem się na kupno pieska rasowego. Do gustu przypadła mi rasa, Cairn Terier i welsh Corgi Stoję nad dylematem jednak to w odpowiednim wątku. Będę w tym temacie zadawał pytania na temat psów, aż do wiosny.

1. Lepiej kupić Pieska dorosłego czy szczeniaka?
2. jak rozpocząć tresurę? Od razu jak piesek pojawi się w nowym domu czy jest jakiś określony czas po jakim możemy rozpocząć tresurę?
4. Słyszałem od kogoś że, Cairn Terier to "Strasznie brudny Pies"? Czy to określenie jest wyssane z placa? Czy może jest jak najbardziej prawdziwe?
5. Po jakim czasie wykastrować? (czy w ogóle to robić?)
6. Którą rasę bardziej polecacie? Cairn Terier czy Welsh Corgi?


Pozdrawiam! Krystian.

Link to comment
Share on other sites

1. Dorosłego, rasowego psa ciężko będzie Ci kupić (jeśli chodzi o te rasy). Poza tym dorosły pies ma już uformowaną psychikę, proces wychowania, jakiemu został poddany taki pies u poprzedniego właściciela wcale nie musi Ci odpowiadać. Szczeniaka możesz wychować sobie tak jak chcesz, tylko tu potrzeba wiedzy, a tej nie posiądziesz tylko tu na forum, warto zajrzeć do fachowej literatury.

2. Tresurę rozpoczynamy od pierwszych dni, w któryh pojawi się szczenie, załatwianie się w jednym miejscu, przychodzenie na zawołanie, takie podstawy, które pomogą, gdy zaczniecie spacery...

4.Nie jest to okreslenie wyssane z palca, to teriery hodowane były z myślą o polowaniach pod ziemią, więc jeśli trafi się osobnik o silnym instynkcie myśliwskim, a w swoim ogrodzie masz krety lub myszy to psiak może duuuużo kopać, a przy tym rzecz jasna się brudzić.

5.To zależy czy chcielałbyś z pieskiem jeździć na wystawy i zrobić z niego reproduktora. Jeśli kastracja to najlepiej zaczekać do momentu, w którym psiak w pełni się rozwinie, oceni to Twój weterynarz.

6.Poczytaj specyfikę rasy, która bardziej pasuje do Twojego trybu życia, której rasie łatwiej będzie podołać...


[B]I jeszcze jedna ważna rzecz, proszę zwróć uwagę skoro zdecydowałaś się na psa rasowego alby hodowla, z której pieska kupisz była zrezszona w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko taka hodowla da gwarancje pochodzenia Twojego przyszłego pieska.

Pozdrawiam Serdecznie[/B]

Link to comment
Share on other sites

Chodzi i o to, i o to. W internecie jest mnóstwo przydatnych rad, ale jednak myślę, że książki zawierają więcej wiedzy. Tylko uważaj, które kupujesz, bo niektóre rozpowszechniają np. przestarzałą teorię dominacji. Kliker nie jest niezbędny, ale na pewno to świetne narzędzie szkoleniowe. Dzięki niemu łatwiej zaznaczyć jest moment, w którym pies odnosi sukces, łatwiej jest zrozumieć psu, czego od niego chcemy. A inne akcesoria, które się przydadzą to napewno linka, saszetka na psie ciasteczka, kliker.

Link to comment
Share on other sites

szkolic w sensie nauka sztuczek?Do tego na pewno kliker sie przyda.Cala reszta to wychowanie...Ze szczeniekiem jest ten plus ze masz czysta karte,ukladasz go po swojemu,calkiem jak chcesz.U doroslego masz uksztaltowana psychike i pewne nawyki... Z tym ze odchodzi ci gryzienie,sikanie i uczenie szczeniaka wszystkiego od zera.Co kto lubi tak naprawde...
Teriery to dosc zywe psy,pewnie nie stroniace od ziemi,blota,i wszelakiego bruduu :evil_lol:
Co do wyboru ras-musisz sam zdecydowac czy bedzie ci odpowiadala zywiolowosc cairn teriera czy wolal bys zaganiajacego welsh corgi.
Pojezdz po wystawach,pogadaj z hodowcami i pasjonatami ras najlepiej...Oni najlepiej udziela odpowiedzi na Twoje pytania...

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc "wytresować" miałem na myśli nauczenie posłuszności, reagowania na imię i do nogi, mógłbym go nauczyć kilku sztuczek. Słyszałem że Cairn terrierów się nie kąpie, czy to prawda? Jeśli tak to jak utrzymać Pieska w czystości? Ma ktoś z Was Cairn terriera? Posiadacze, czy moglibyście wyrazić własną opinię na temat Cairn? I jaką karmą najlepiej karmić? Muszę kupić jakąś Royal canin specjalną? Czy moze być pedigree dla małych ras? Przepraszam że się tak o wszystko wypytuje, ale chcę się jak najlepiej przygotować na przyjęcie Pieska do domu.

Link to comment
Share on other sites

o matko...Nigdy w zyciu pedigree!A poza Royalem jest pelen wybor dobrych i bardzo dobrych karm...W zaleznosci na co cie stac.Ja polecam Taste of the wild osobiscie,fish4dog,applows itd.Bez zbozowe,dobre karmy.Royal nie jest jakas mega karma a pod zwgledem skladu jest bardzo przecietny...
Na wiekszosc pytan odpowie tz hodowca.Psa sie kapie w zaleznosci od potrzeby.Jsli wytarza sie w g...to wiadomo ze od razu :evil_lol: Cairny maja twardy wlos,nie powinien sie tak szybko brudzic jesli bedzie regularnie trymowany.

Link to comment
Share on other sites

Z tym niekąpaniem chodzi o to, że CT mają szorstką sierść, aby nie zmiekła robi się to możliwie najrzadziej, ale tak jak mówi poprzedniczka, wiadomo- jak jest taka potrzeba to do kąpieli i już. Pedigri to beznadziejna karma, poszukaj najlepiej w sklepach internetowych takich jak krakwet, zooplus, telekarma. Najbardziej opłaca się kupować 15kg worki, wtedy za kilogram wychodzi najtaniej. Od hodowcy otrzy,asz tzw. wyprawkę, czyli zapas karmy na kilka dni, na początku karmisz taką jaką daje hodowca, najlepiej, gdy będziesz kontaktował się telefonicznie zapytaj jaką karmą karmią i gdy będziesz już miał zaklepanego szczeniaka najwygodniej kupić sobie przed przyjazdem pieska do domu, jesli ta karma nie będzie Ci odpowiadać np. cenowo czy składowo po jakimś czasie możesz stopniowo zacząć zmieniać na tą, którą chcesz.

Dla przykładu, niezłe karmy w różnych przedziałach cenowych za 15 kg

do 110 zł- Brit, Bosh, Josera

do 150zł- Markus Muhle( ja właśnie nią aktualnie karmie) Arion, Purina Pro Plan, Happy Dog, Eukanuba 12,5 kg wersje care

do 200zł- Taste of Wild, Acana, Lupo Natural

ponad 200zł- Applaws, Nalural Balance, 1st Choice, Orijen,Pro Nature

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Krystian B.']Mówiąc "wytresować" miałem na myśli nauczenie posłuszności, reagowania na imię i do nogi, mógłbym go nauczyć kilku sztuczek.[/QUOTE]
ok, jasne, wybacz jestem wyczulona na to słowo. jest różnica między trenerem a treserem, więc jak widzę że ktoś pisze, że chce psa tresować to mam przed oczami gościa z cyrku z batem w ręku. szkolenie, trening, trener - jak najbardziej. tresowanie i treser - stanowcze NIE.
Polecam zapisanie się do szkoły dla psów na "szczeniaczkowo". Nauczysz psa przywołania i kilku przydatnych rzeczy w codziennym życiu, wspólna nauka sprawia że pies szybko nawiązuje więź z nowym właścicielem.

Link to comment
Share on other sites

Z karmą tak samo. Teriery są podobno bardzo szczekliwe. Nie dam głowy, że wszystkie, ale na pewno wiele z nich.
Zerknij tu: [url]http://klub.pies.pl/blogs/entry/Najbardziej-nie-szczekliwe-rasy-ps-w[/url]
Yorki i Cairin jako te najbardziej szczekliwe.
Znam yorka, który szczeka na każdy szmer na korytarzu. Strasznie to upierdliwe.

Link to comment
Share on other sites

Czy jest sens kupować Yorkowi legowisko? Słyszałem że nie ma sensu, bo i tak po pewnym czasie zacznie spać w łóżku. Czy wspomniane określenie "brudny pies" też tyczy się Yorka? Może znacie jakąś dobrą hodowlę Yorków z rodowodem? Jakie najlepiej kupić zabawki, sznureczki jakieś gumowe piszczące? I jak zacząć szkolenie Yorka, może macie linka do jakiejś strony?

Link to comment
Share on other sites

Tylko zastanów się czy chcesz wydawać kupe kasy i czasu na pielęgnacje okrywy włosowej u Yorka, poza tym to troche "mało męski" pies, czemu zrezygnowałeś z Corgi?
Oczywiście, ze jest sens kupować legowisko, to TY masz zdecydować czy pozwolisz na to by pies spał w łóżku.
Hodowle podrzuce, jest ich sporo (Yorków) z jakiego województwa jesteś?

Link to comment
Share on other sites

Wybór rasy to trudne zadanie, zastanów się przede wszystkim czego od psa oczekujesz, [U]co chciałbys z psem wspolnie robić[/U], czy to ma byc pies super-aktywny, czy wolisz raczej psa o spokojniejszym charakterze.
Do tego ile czasu w ciągu dnia jestes w stanie poświęcić na spacer, szkolenie, zabawę. To pozwoli trochę określić kierunek w jakim powinienes iść.
Małe psy wcale nie są takie łatwe, szczególnie terriery mają swój charakterek. Musisz się zastanowić czy dasz radę psiaka nauczyć posłuszeństwa, zeby potem nie miec jazgoczacego na wszystko małego wariata.

Przede wszystkim polecam pojechać na wystawę, zobaczyć sobie psiaki z bliska. Wrzucam Ci linka z oddziału Związku Kynologicznego w Krakowie z terminami wystaw.
[url]http://www.zkwpkrakow.pl/Wystawy_CACIB/Wystawy.htm[/url]

Tam będziesz mógł obejrzec rasy, które Cię interesują, porozmawiać z hodowcami, właścicielami. I zweryfikować czego tak naprawde chcesz.

Mam takie wrażenie, że sam do końca nie wiesz. Chcesz psa, sugerujesz się wyglądem, a w gruncie rzeczy zapominasz o tym, że rasy to nie tylko różne "opakowania" a [U]przede wszystkim charakter, różne potrzeby, i co za tym idzie różne problemy[/U].

Jeżeli chcesz poczytaj o szkoleniu psiaka w domu to polecam Ci blog Zofii Mrzewińskiej [url]http://www.owczarek.pl/szczeniak_w_domu[/url] tu masz opisany dzien po dniu pierwszy miesiąc szczeniaka w nowym domu. Nie sugeruj się, że jest o owczarku, bo podstawy dla każdej rasy są podobne. Myślę, że na początek warto po prostu potraktować to jako lekturę obowiązkową. Do tego jak już zdecydujesz się na szczeniaka, poszukaj w okolicy psiego przedszkola. Tam nauczysz się tej podstawowej obsługi psiaka. Nauczycie się jak przez zabawę uczyć maluszka.

Co do legowiska i spania w łózku. To Ty decydujesz czy psu na to pozwolisz czy nie. Nie ma zadnej zasady mówiącej o tym, że pies jakiejs rasy to spi na podłodze, a innej to już w łózku.
Poza tym legowisko, powinno być dla psiaka miejscem odpoczynku, takim azylem, gdzie ma spokoj, nikt go nie zaczepia, i ogólnie jego kawałkiem mieszkania.

Dużo tego na raz. Nie da się stworzyć instrukcji obsługi psa w 10 punktach. Dlatego zacznij od poczatku.

1. czego oczekujesz od psa? (jakiego zachowania, jakiego psa idealnego masz w głowie)
2. ile czasu jestes w stanie w ciagu dnia mu zapewnić? (spacery, pielegnacja, szkolenie)
3. jakie typy jeżeli o wyglad chodzi? (duzy/mały, długowłosy/krótko itd)

To pozwoli nam podpowiedziec Ci jakie rasy, bo być może jest ta jedna idealna, ale nawet o niej nie pomyślałeś. ;)
A potem bedzie można pogadac sobie o wychowaniu, żywieniu, pielegnacji. (nota bene to są osobne działy tego forum-także jest co czytać, przed pojawieniem się szczeniaczka ;) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...