Jump to content
Dogomania

Szczurzy BDT u ajlii - wątek informacyjny :)


ajlii

Recommended Posts

[quote name='3 x']a ile on ma długości ? bez ogona ;)[/QUOTE]

Nie mam pojęcia... Ważył zawsze ponad 60 dag, ale ostatnio schudł trochę (stąd wizyta u kardiologa).


[quote name='socurek']Ajlii, ja Cię chyba znam ze szczurów.orgów :D Patrzę na Twoje zdjęcia i baaaaarrrrdzzzo tęsknię za moim stadem :( Szczury są najwspanialsze... przykro tylko, że tak krótko żyją...[/QUOTE]

Kiedyś pisałam na szczury.org, ale od lat tami nie zaglądałam. Nawet nie wiem czy mam tam jeszcze konto.


[quote name='agata51']Jak miło oderwać się czasem od dogo i na rato pobyć choć przez chwilkę.[/QUOTE]

Zapraszam na forum SPS, jak tylko znowu ruszy. U nas jest bardzo szczurzo, z małym psim dodatkiem ;)


[quote name='bea100']A ja widziałam oczami wczoraj stadko u ajlii, cudne po prostu :loveu: Swietnie sobie tam żyją :)
Jedna dziewczynka (nie pamiętam imienia) robiła mi "a kuku", świetnie się przy tym bawiłyśmy. To był trzeci mój kontakt w życiu z ogonkami. W sumie pojechałam odwiedzić pieski ale przy okazji dużo się dowiedziałam i o szczurkach. I wiecie co? Oczarowana jestem przyznam :loveu:[/QUOTE]

Ta dziewuszka bawiącą się w "a kuku" to była moja Rouk. Oczywiście to też interwencyjna szczurzyczka - z tej rodziny szczurków wyrzuconej na klatce schodowej.


[quote name='_ogonek_']ajlii i jubu mają naprawdę cudne stadko ogoniastych, warto dodać że ogromne stadko :loveu:

Też mi już od kilku lat brakuje ogonków, ale jakoś nie mogę się przymierzyć :([/QUOTE]

Teraz nasze stadko też już nie za duże - tylko 4 własne dziewczynki i 15 ogonów na DT. Ale niestety, powaliła nas proza życia. Samo utrzymanie stowarzyszenia to obecnie kilkaset złotych miesięcznie tylko na sprawy formalne.



I specjalnie dla DarkWater:

[IMG]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/553826_336695049762021_72275571_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/546999_336936123071247_1486450988_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/481660_337739066324286_1691014082_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='bea100']Cudne zdjęcia- ajlii a ja proszę o zdjęcie jak jedzą owocyki ode mnie- napisz bo bardzo jestem ciekawa co im smakowało najbardziej, gruszka, mandarynki, pomarańcza czy może te owoce suszone?[/QUOTE]

Bea100 - dzieciaki są przeszczęśliwe i obżarte :))) Zdjęcia próbowaliśmy zrobić, ale szczuractwo złapało po kawałku... i każde zwiało ze swoim przysmakiem, co by sobie zjeść w spokoju. A preferencje mają różniste - nawet wśród siostrzyczek jednak wolała śliwkę, dwie gryzły jabłko suszone a trzecia grzebała w tych kolorowych owockach suszonych.

Za to moje dziewczynki śpią z tą różową maskotką jak z kolejnym szczurkiem :) A Dambiś Wełniak pastwi się nad taką małą krówką - przenosi ją sobie po klatce, zrzuca z hamaka i patrzy z nadzieją że może sama wróci, bada jej poszczególne odnóża... :)


[quote name='DarkWater']to poproszę każde zdjęcie po 5zł :-][/QUOTE]

Proszę bardzo :)))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ajlii']Bea100 - dzieciaki są przeszczęśliwe i obżarte :))) Zdjęcia próbowaliśmy zrobić, ale szczuractwo złapało po kawałku... i każde zwiało ze swoim przysmakiem, co by sobie zjeść w spokoju. A preferencje mają różniste - nawet wśród siostrzyczek jednak wolała śliwkę, dwie gryzły jabłko suszone a trzecia grzebała w tych kolorowych owockach suszonych.

Za to moje dziewczynki śpią z tą różową maskotką jak z kolejnym szczurkiem :) A Dambiś Wełniak pastwi się nad taką małą krówką - przenosi ją sobie po klatce, zrzuca z hamaka i patrzy z nadzieją że może sama wróci, bada jej poszczególne odnóża... :)
[/QUOTE]
Cieszę się, że tak smakuje :multi:
Co do zabaweczek- nie znam się na tym co lubi szczuractwo a co nie ;)...jak brałam dla moich psów to te najmniejsze pluszaczkowo tak dla ogoneczków wzięłam i uprałam i zawiozłam do Was, nie sądziłam nawet, że będzie z tego taka radość i zabawa :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bea100']Cieszę się, że tak smakuje :multi:
Co do zabaweczek- nie znam się na tym co lubi szczuractwo a co nie ;)...jak brałam dla moich psów to te najmniejsze pluszaczkowo tak dla ogoneczków wzięłam i uprałam i zawiozłam do Was, nie sądziłam nawet, że będzie z tego taka radość i zabawa :lol:[/QUOTE]


Szczurki trochę inaczej niż psy postrzegają świat. Są zwierzętami wszystkożernymi (jak psy), w naturze polują na mniejsze ssaki, nie pogardzą robactwem (dlatego warto mieć na swoim terenie rodzinę dzikich szczurków, ale o tym innym razem napiszę). W domowych warunkach, gdy mają dostateczną ilość białka zwierzęcego w diecie, nie muszą polować. Nie mają łańcucha zachowań łowieckich jak psy - nie mają więc potrzeby np. rozszarpywania.
Tak naprawdę głównym popędem szczurzym jest ciekawość. Dla wielu szczurków w naturze zgubna - wejdą wszędzie, wszystko chcą zbadać. Cały świat to niesamowity zasób rzeczy, które "mogą się przydać". W szczególności do organizowania przestrzeni. Szczurki urządzają swoje miejscówki (nie tylko klatkę, ale ulubione miejsca w domu). Kradną różne, w ich mniemaniu przydatne rzeczy. Drą papier i ścielą nim gniazdo. Przenoszą szmatki z jednego miejsca na drugie. Nawet w hamakach czy domkach tworzą "wyjścia awaryjne". Ogólne - organizują przestrzeń dla swojej wygody i bezpieczeństwa. Są szczurki które lubują się w konstrukcjach - tworzą nawet i umacniają "wały" przed swoim gniazdem, zaciągają na siłę towarzyszy do swoich norek. Najokazalsze gniazda tworzą zazwyczaj samiczki opiekujące się miotem... i samotne samce.

Dlatego też zabawki traktują inaczej niż my, psy czy koty. Dla nich to kolejny element, który "może się przydać". Jeśli jest miękki, to można się przytulić (szczurki są niezwykle społeczne i potrzebują dotyku jak powietrza). Jeśli jest duże - można się pod nim schować. Jeśli ma coś wystającego - można to badać :)
Widać to na przykładzie maskotek od Bea100: dziewczynki uznały je za "coś do przytulania", a Dambiś zaspokajał ciekawość badając każdy poszczególny element. W końcu też uznał krówkę za dobre towarzystwo do drzemki.

Na wyżej zamieszczonych zdjęciach widać małą szczurcię biegającą po zabawce-kuchence dla lalek. Dla Niej to była niesamowita radość, bo było mnóstwo elementów do zbadania. I możliwość badania ich w różnych pozycjach, mam gdzieś zdjęcie gdzie mała leży na górze szafek spłaszczona jak naleśnik.
Na drugim zdjęciu, na kuchence, mała szczurcia jest w charakterystycznej pozie. Ona wbrew pozorom nic nie je, ale się... myje. To taka szczurza "chwila na przemyślenie". Gdy szczurek nie ma zdania na dany temat, to wykonuje charakterystyczne ruchy przypominające mycie: najpierw nosek, potem uszy, a często jeszcze jeden bok. Powtarza ten schemat nawet kilka razy, aż przemyśli sprawę i podejmie decyzję co z tym fantem zrobić...

Link to comment
Share on other sites

mam nadzieje że moja paczka dotarła :)
Liście malin jedne te jaśniejsze są z wakacji z suszenia na słońcu, teściowa je troche przesuszyła, wymieszałam je potem z tymi z jesieni, stąd różnica kolorów

Z niesamowitą przyjemnościa czytam wszelkie informacje o szczurkach, częściowo to dla mnie nowośc częściowo odnajduje w nich zachowania swoich gryzuni

Link to comment
Share on other sites

Szczury sa swietne,kilka lat temu tez mialam najpierw Dyzio1 bialo czarny, pozniej Dyzio2 rowniez w bialo-czarny.Obaj umarli na raka.Przy trzecim przezylam horror,kupilam w sklepie malutkiego czarnego szczurka,przynioslam w pudeleczku wyjelam, wsadzilam do klatki i zostawilam,aby sie przyzwyczail.Przyszlam po godzinie zagladam i widze krew , on sobie odgryzal lapki.Szybko do weta,oczywiscie nie wiedzial co sie stalo,dal zastrzyk,niestety szczurek odszedl w drodze do domu.Do dzisiaj mam ten widok przed oczami,chociaz mnie korci to boje sie miec szczurka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ajlii']Szczurki trochę inaczej niż psy postrzegają świat. Są zwierzętami wszystkożernymi (jak psy), w naturze polują na mniejsze ssaki, nie pogardzą robactwem (dlatego warto mieć na swoim terenie rodzinę dzikich szczurków, ale o tym innym razem napiszę). W domowych warunkach, gdy mają dostateczną ilość białka zwierzęcego w diecie, nie muszą polować. Nie mają łańcucha zachowań łowieckich jak psy - nie mają więc potrzeby np. rozszarpywania.
Tak naprawdę głównym popędem szczurzym jest ciekawość. Dla wielu szczurków w naturze zgubna - wejdą wszędzie, wszystko chcą zbadać. Cały świat to niesamowity zasób rzeczy, które "mogą się przydać". W szczególności do organizowania przestrzeni. Szczurki urządzają swoje miejscówki (nie tylko klatkę, ale ulubione miejsca w domu). Kradną różne, w ich mniemaniu przydatne rzeczy. Drą papier i ścielą nim gniazdo. Przenoszą szmatki z jednego miejsca na drugie. Nawet w hamakach czy domkach tworzą "wyjścia awaryjne". Ogólne - organizują przestrzeń dla swojej wygody i bezpieczeństwa. Są szczurki które lubują się w konstrukcjach - tworzą nawet i umacniają "wały" przed swoim gniazdem, zaciągają na siłę towarzyszy do swoich norek. Najokazalsze gniazda tworzą zazwyczaj samiczki opiekujące się miotem... i samotne samce.

Dlatego też zabawki traktują inaczej niż my, psy czy koty. Dla nich to kolejny element, który "może się przydać". Jeśli jest miękki, to można się przytulić (szczurki są niezwykle społeczne i potrzebują dotyku jak powietrza). Jeśli jest duże - można się pod nim schować. Jeśli ma coś wystającego - można to badać :)
Widać to na przykładzie maskotek od Bea100: dziewczynki uznały je za "coś do przytulania", a Dambiś zaspokajał ciekawość badając każdy poszczególny element. W końcu też uznał krówkę za dobre towarzystwo do drzemki.

Na wyżej zamieszczonych zdjęciach widać małą szczurcię biegającą po zabawce-kuchence dla lalek. Dla Niej to była niesamowita radość, bo było mnóstwo elementów do zbadania. I możliwość badania ich w różnych pozycjach, mam gdzieś zdjęcie gdzie mała leży na górze szafek spłaszczona jak naleśnik.
Na drugim zdjęciu, na kuchence, mała szczurcia jest w charakterystycznej pozie. Ona wbrew pozorom nic nie je, ale się... myje. To taka szczurza "chwila na przemyślenie". Gdy szczurek nie ma zdania na dany temat, to wykonuje charakterystyczne ruchy przypominające mycie: najpierw nosek, potem uszy, a często jeszcze jeden bok. Powtarza ten schemat nawet kilka razy, aż przemyśli sprawę i podejmie decyzję co z tym fantem zrobić...[/QUOTE]

[quote name='majowa']mam nadzieje że moja paczka dotarła :)
Liście malin jedne te jaśniejsze są z wakacji z suszenia na słońcu, teściowa je troche przesuszyła, wymieszałam je potem z tymi z jesieni, stąd różnica kolorów

Z niesamowitą przyjemnościa czytam wszelkie informacje o szczurkach, częściowo to dla mnie nowośc częściowo odnajduje w nich zachowania swoich gryzuni[/QUOTE]


ajli fenomenalne są te szczurki :)

dla mnie to wszystko nowść
dziękuję za wątek ze szczurkami :)

Link to comment
Share on other sites

Dziś od rana smutne wieści...

Wczoraj wieczorem odszedł Otto... Był stareńkim szczurkiem, ale do końca zdrowy, sprawny i aktywny. Wczoraj położył się na swoim hamaczku i już nie wstał. Nie chorował, nie cierpiał... po prostu zasnął...

Będziemy tęsknić Ottusiu...


[quote name='ajlii']Przedstawiam szczurka o imieniu Otto :)
To ten pan który na innym zdjęciu kradnie sushi...

Otto przyjechał do mnie w styczniu 2012, razem z bratem Winstonem. Oba szczurki były już starszymi panami, do tego wynędzniałe i wyłysiałe. U mnie miały spokojnie dożyć swoich ostatnich dni, szacowano że może kilka tygodni... Szybko się jednak rozmyśliły :cool3:
Winstonek odszedł od nas latem niestety... A Otto, jak widać, dzielnie sie trzyma. Ma już lekki niedowład łapek. Ale jest pełen radości i z pasją urządza kolejne gniazdka, przenosi szmatki między domkami i nawet wspina się na pręty :)

[IMG]https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c67.0.403.403/p403x403/14916_339476279500965_103360954_n.jpg[/IMG]
[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Niestety, szczurki żyją zdecydowanie za krótko 2, może 3 lata...
Ja mam świnki morskie, które są bardzo niedocenianymi gryzoniami. Zachowują się zresztą w sposób bardzo mało gryzoniowy. Mają trochę z kotów, ale najwięcej z koni, lub może raczej kucyków. Do tego są bardzo gadatliwe :).
Prowadzę DT dla świnek morskich i szyję dla nich, więc mam zawsze dużo szmatek. Kupuję je namiętnie, ale zostają mi zawsze skrawki, albo takie szmatki, których nie mam jak wykorzystać. Dużo już wyrzuciłam, ale zawsze było mi szkoda. Skoro szczury lubią takie rzeczy, chętnie się podzielę. Najlepiej byłoby, gdybym mogła przekazać je komuś z Łodzi - lub komuś, kto zawiózł by je tam, gdzie są potrzebne. Wysyłka pocztą jest droższa niż są warte te gałganki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ajlii']Ale w ramach miłej niedzieli (jak mi ten wątek nastrój podnosi :))) )... przykład czego szczurki absolutnie jeść nie powinny ;)

[IMG]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/400059_341299705968222_1774523103_n.jpg[/IMG]

Dziewuszka już nie do adopcji - ma DS :) Ale na domek czeka Jej rodzeństwo i wujkowie (zdjęcia we wcześniejszym poście).[/QUOTE]

Na postującą to ona nie wygląda.To chyba jakieś torty,do których ma się zamiar właśnie dobrać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ajlii']Dziś od rana smutne wieści...

Wczoraj wieczorem odszedł Otto... Był stareńkim szczurkiem, ale do końca zdrowy, sprawny i aktywny. Wczoraj położył się na swoim hamaczku i już nie wstał. Nie chorował, nie cierpiał... po prostu zasnął...

Będziemy tęsknić Ottusiu...[/QUOTE]
Bardzo mi przykro :(
['] ...

Link to comment
Share on other sites

Ta dziewuszka, na zdjęciu z tortem, została wyrzucona z rodzeństwem na klatkę schodową... Obecnie wszystkie dziewczynki i mama mają DS :)

[B]Majowa[/B] - dziękujemy ślicznie za kaszki, hamaczek i suszone liście malin :)))
Szczuractwo dosłownie rzuciło się na liście malin. Smakują im strasznie i wyjadą od razu z misek - dla mnie to sygnał że trafiliśmy w jakiś deficyt w diecie. Kaszki bardzo się przydadzą, zwłaszcza Aleksowi. Pogorszyła Mu się ostatnio sierść, wystapił łupież samczy - a mleko modyfikowane to idealne lekarstwo. Zawiera kwasy, które leczą problemy skórne u szczurka.
Hamaczek dostał się Dambisiowi Wełniakowi, bo to jedyny szczur który nie przerobi go na sieczkę w ciągu tygodnia :)
Jeszcze raz dziekujemy :)



[quote name='kimera']Niestety, szczurki żyją zdecydowanie za krótko 2, może 3 lata...
Ja mam świnki morskie, które są bardzo niedocenianymi gryzoniami. Zachowują się zresztą w sposób bardzo mało gryzoniowy. Mają trochę z kotów, ale najwięcej z koni, lub może raczej kucyków. Do tego są bardzo gadatliwe :).
Prowadzę DT dla świnek morskich i szyję dla nich, więc mam zawsze dużo szmatek. Kupuję je namiętnie, ale zostają mi zawsze skrawki, albo takie szmatki, których nie mam jak wykorzystać. Dużo już wyrzuciłam, ale zawsze było mi szkoda. Skoro szczury lubią takie rzeczy, chętnie się podzielę. Najlepiej byłoby, gdybym mogła przekazać je komuś z Łodzi - lub komuś, kto zawiózł by je tam, gdzie są potrzebne. Wysyłka pocztą jest droższa niż są warte te gałganki.[/QUOTE]

Bardzo chętnie bym przygarnęła szmatki polarowe, bo szczurki je uwielbiają i wyścielają nimi domki i gniazda.
Tyle że mieszkam pod Łodzią, a do Łodzi jeżdzę tylko do weterynarza. Jesli byś podała mi nr tel na pw, to spróbujemy się jakoś umówić na odbiór.

Czy Twój DT ma jakiś temat?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bea100']A z jeżyny czarnej pnącej, ogrodowej liście mogą być?[/QUOTE]

jeżyna tez jest bardzo dobra, działa dodatkowo przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, jest świetna na przeziębienia, ja daje zawsze więcej na jesieni, ale jedza z mniejszym zapałem niz malinowe, paskudy sa wybredne

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...