Jump to content
Dogomania

Druga ciąża suki w przeciągu roku.


Aby

Recommended Posts

Planuję kupno szczeniaka owczarka niemieckiego. Znalazłam hodowlę, gdzie akurat urodziły się szczeniaki. Niepokoi mnie jeden fakt, suka rodziła w ciągu niecałego nawet roku dwa razy, w kwietniu i w styczniu. Nie wiem czy jest to sprawa indywidualna psa czy jest może jakaś "zasada", że ciąże w tak krótkim odstępie czasu nie są wskazane. Do tego dochodzi sprawa z korenspondencją z właścicielem hodowli. Z początku pytałam z jakiego skojarzenia będą szczeniaki-działo się to na około 2 tygodnie przed rozwiązaniem, właściciel podał mi wtedy imię psa X. Parę dni temu jednak weszłam na stronę hodowli i okazało się, że matką szczeniąt jest inna suka. Zapytany o sytuacje właściciel powiedział, że suka X okazała się nieszczenna. Spoko, mogło się tak okazać jednak ciąża u psa nie trwa 2 tygodnie a znacznie dłużej wiec właściciel podając mi dane suki X musiał już wiedzieć, że jest ona nieszczenna. Sama już nie wiem co o tym myśleć, dlatego zwracam się do was, co myślicie o takiej sytuacji, czy jest to normalne i po prostu wkradła się pomyłka czy właściciel może stara się coś zataić ?!

Link to comment
Share on other sites

Czy to jest hodowla zarejestrowana w ZKwP (FCI)? Wydaje mi się, że hodowca próbuje Cię oszukać. Poza tym suka nie może rodzić szczeniąt więcej niż raz w roku. Chyba, że hodowla jest zarejestrowana w nowym związku utworzonym po to, by ominąć nową ustawę o ochronie zwierząt, a tak naprawdę nie ma nic wspólnego z odpowiedzialną hodowlą psów. Ciąża to duże obciążenie dla suki i żaden porządny hodowca nie zmuszałby jej do takiego wysiłku dwa razy w roku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tree']Czy to jest hodowla zarejestrowana w ZKwP (FCI)? Wydaje mi się, że hodowca próbuje Cię oszukać. Poza tym suka nie może rodzić szczeniąt więcej niż raz w roku. Chyba, że hodowla jest zarejestrowana w nowym związku utworzonym po to, by ominąć nową ustawę o ochronie zwierząt, a tak naprawdę nie ma nic wspólnego z odpowiedzialną hodowlą psów. Ciąża to duże obciążenie dla suki i żaden porządny hodowca nie zmuszałby jej do takiego wysiłku dwa razy w roku.[/QUOTE]

Hodowla należy do FCI, oraz jest członkiem PFK i niemieckiego SV. Hodowca dodatkowo powiedział, że wg federacji suka w ciągu życia może rodzić 8 razy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta']Suka moze rodzic raz w roku kalendarzowym, wiec miot kwietniowy i styczniowy sa zgodne z przepisami ZK. Rozsadek i etyka to co innego.[/QUOTE]

Szczeniaczki urodziły się 1 stycznia, wiec nawet "ledwo" mieszczą się w tym przepisie o roku kalendarzowym...

Link to comment
Share on other sites

Ja bym miała wątpliwości, czy wziąć z tej hodowli szczeniaka, bo coś tu nie gra. Dziwna ta zamiana suk. Tak, jakby hodowca nie zauważał różnicy między miotem po dwóch różnych sukach. Co wiesz o tej hodowli? W jakich watunkach są trzymane psy i jakie poglądy ma hodowca? To jest hodowla domowa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aby']Hodowla należy do FCI, oraz jest członkiem PFK i niemieckiego SV. Hodowca dodatkowo powiedział, że wg federacji suka w ciągu życia może rodzić 8 razy.[/QUOTE]

@ Aby. Jeżeli hodowca należy do PFK to jednocześnie należy do F.C.I. ( hiszpańskiego), a nie do FCI ( belgijskiego). Do FCI może należeć tylko jedna organizacja z danego kraju ( w Polsce to ZKwP). Te kropeczki wbrew pozorom czynią wielką różnicę, bo FCI, a F.C. I. to dwie różne organizacje.:razz:

Link to comment
Share on other sites

Nawet gdyby to było ZK- odpuść sobie taką hodowlę. Nie ma sensu płacić komuś kto już na wstępie nie budzi zaufania. Zwłaszcza gdy chce się kupić owczarka niemieckiego, rasę u której sporo teraz psów z trefnymi charakterami. Ja bym szukała czegoś lepszego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tree']Ja bym miała wątpliwości, czy wziąć z tej hodowli szczeniaka, bo coś tu nie gra. Dziwna ta zamiana suk. Tak, jakby hodowca nie zauważał różnicy między miotem po dwóch różnych sukach. Co wiesz o tej hodowli? W jakich watunkach są trzymane psy i jakie poglądy ma hodowca? To jest hodowla domowa?[/QUOTE]

Szczerze mówiąc wiem nie za dużo, hodowca udziela zdawkowych odpowiedzi, jednak tyle co widzę psy na zdjęciach wydaja się być kochane i zadbane. Bardzo mnie własnie zaniepokoiło to, ze 2 tygodnie przed porodem właściciel "zmienia" suki:/

@Lotty: prawdopodobnie jest tak jak piszesz, niestety ja do tego stopnia aż się nie znam na tym i przepisałam jedynie informacje ze strony, gdzie wyraźnie jest napisane FCI bez kropek :)

@Klaki91: chyba rzeczywiście odpuszczę sobie ta hodowle i poszukam innej, lepiej "odsunąć w czasie" kupno szczeniaka i być pewnym niż kupić bez zastanowienia.

Dzięki dziewczyny (tak przynajmniej mniemam ;) ) za pomoc ! :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aby']
@Lotty: prawdopodobnie jest tak jak piszesz, niestety ja do tego stopnia aż się nie znam na tym i przepisałam jedynie informacje ze strony, gdzie wyraźnie jest napisane FCI bez kropek :)
[/QUOTE]

Zasugerowałam się tym, że w swoim poprzednim poście użyłaś skrótu PFK, czyli Polska Federacja Kynologiczna, która do FCI należeć nie może. Jednak na Twoim miejscu odpuściłabym sobie tę hodowlę bez względu na to, gdzie jest zarejestrowana.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aby']Szczerze mówiąc wiem nie za dużo,[B] hodowca udziela zdawkowych odpowiedzi, jednak tyle co widzę psy na zdjęciach wydaja się być kochane i zadbane.[/B] Bardzo mnie własnie zaniepokoiło to, ze 2 tygodnie przed porodem właściciel "zmienia" suki:/

@Lotty: prawdopodobnie jest tak jak piszesz, niestety ja do tego stopnia aż się nie znam na tym i przepisałam jedynie informacje ze strony, gdzie wyraźnie jest napisane FCI bez kropek :)

@Klaki91: chyba rzeczywiście odpuszczę sobie ta hodowle i poszukam innej, lepiej "odsunąć w czasie" kupno szczeniaka i być pewnym niż kupić bez zastanowienia.

Dzięki dziewczyny (tak przynajmniej mniemam ;) ) za pomoc ! :)[/QUOTE]

Fotki nie oddają tego co się faktycznie w hodowli dzieje. A skoro hodowca nie udziela wyczerpujących odpowiedzi na wstępie, to co będzie jak później się pojawi jakiś problem/watpliwość?

Ponadto wejdź sobie na strone ZKwP i tam sprawdź czy ta hodowla jest wymieniona, jeżeli nie-no cóż, ja bym sobie darowała.
Dodatkowo Owczarki są psami, które głownie składają się z charakteru i pasji do pracy, wiec o wiele istotniejsze jest to co te psy robią poza wystawami, i jakie mają charaktery, a tego nie sprawdzisz inaczej niż jadąc do hodowli i oglądając na własne oczy warunki i psy.

Forum Owczarek.pl tez jest fajnym rozwiązaniem- tam masz pasjonatów rasy, na pewno Cię pokierują do sensownych hodowli :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...