Jump to content
Dogomania

problem po zakupie szczeniaka


fruz

Recommended Posts

[quote name='Beatrx']obgryzanie ogonów czy łap to nie nadpobudliwość a choroba psychiczna.[/QUOTE]
suka mojej koleżanki ciągle wygryza sierść z ogona a jest normalnym fajnym psem tyle, że wychodzącym na zbyt krótkie spacerki - robi to wyłącznie z braku zajęcia

Link to comment
Share on other sites

nerwica natręctw, choroba psychiczna spowodowana brakiem zajęcia. tak samo jak wygryzanie łap, gonienie swojego ogona, kręcenie się w kółko często widywane u psów które tylko na podwórku siedzą i tego typu zachowania. to wszystko choroby psychiczne, a nie normalne stany rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

Normalne nie ale spotykane, szczególnie jeśli pies ma niski próg bólu.
Pies gryzący, naskakujący, nie dający spać to pies wysoce energetyczny i ja osobiście zrobiłabym z takim psem to co zrobiłam z moim - szybko znalazłabym zajęcia domowe zanim kwarantanna się nie skończy bo zaciskać zęby i to wytrzymywać to istne samobiczowanie. Osobiście nie jestem przekonana, że takie zachowanie szczeniaka świadczy o chorobie. Raczej bardziej zastanowiłoby mnie "słanianie się" psa choć ciężko stwierdzić jak to wygląda - czy to utrata równowagi czy zwykła senność spowodowana nieumiejętnością wyciszenia się. Dokładnie tak robią dzieci jak nie chcą iść spać a są już zmęczone, czasami też walą głową o podłogę czy ścianę bo nie radzą sobie z emocjami.
No i jeszcze dygresja - wszystkie wątpliwości co do zdrowia psa należy koniecznie rozstrzygać u weterynarza. Mój weterynarz często nie bierze nawet pieniędzy jeśli okazuje się, że moje wątpliwości są bezzasadne (aczkolwiek znamy się od tylu lat...).

Edited by badmasi
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beatrx']nerwica natręctw, choroba psychiczna spowodowana brakiem zajęcia. tak samo jak wygryzanie łap, gonienie swojego ogona, kręcenie się w kółko często widywane u psów które tylko na podwórku siedzą i tego typu zachowania. to wszystko choroby psychiczne, a nie normalne stany rzeczy.[/QUOTE]
Jeszcze jedno - nerwica natręctw nie jest chorobą psychiczną, to zaburzenie. Chorobą psychiczną jest np. schizofrenia czy depresja dwubiegunowa (w przeciwieństwie do "zwykłej" depresji, która też jest zaburzeniem). Nie wiem też na ile możemy przenosić terminologię z dziedziny psychiatrii do świata zwierząt - powiązania są niewyraźne, analogie nieprzekonujące. Warto zobaczyć różnicę między zaburzeniem a chorobą psychiczną coby głupot nie gadać bo ktoś może się obrazić.

Link to comment
Share on other sites

Co do badań to tak jak juz padło [B]wymagane [/B]nie są ale dobre hodowle najczęściej badają swoje psy na najczęstsze dolegliwości rasy i regularnie sprawdzają stan zdrowia (zwłaszcza suk przed ciążą).Przynajmniej te z którymi ja sie spotykałam (akurat maltańczyków nie znam)

Wpadanie na przedmioty podczas zabawy zdarza się mój pies jest pobudliwy i często nie wyhamuje ale widać że próbował a jak pies wali z rozpędu i nie próbuje ominąć to już normalne nie jest(zdarza mu się czasem obgryzać pazury/kręcić się za ogonem i zawsze wkraczam bo taki pies nie ma mocnej psychiki i trzeba nad tym panować). Znajomi moich rodziców mieli takiego psa (z jakiegoś pseudo) i najpierw to olali no bo nie skoordynowany szczeniak ale psu nie przechodziło rósł i potrafił wpaść na nich albo na cokolwiek z impetem krzywdząc siebie i ich bo to była duża rasa a pies jak do nich biegł to całą masą i rozpędem wpadał na nich. Po badaniach okazało się że pies ma problemy z błędnikiem wada genetyczna nie odróżnia odległości dlatego nawet nie próbował hamować. Przejścia z tym psem bardzo skutecznie przekonały ich do kupna kolejnych psów już po sprawdzonych,rodowodowych i badanych rodzicach. Droższy szczeniak ale mniej późniejszych wydatków nerwów i czasu (a w ich przypadku i obrażeń)

Edited by PaulinaBemol
Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']Jeszcze jedno - nerwica natręctw nie jest chorobą psychiczną, to zaburzenie. Chorobą psychiczną jest np. schizofrenia czy depresja dwubiegunowa (w przeciwieństwie do "zwykłej" depresji, która też jest zaburzeniem). Nie wiem też na ile możemy przenosić terminologię z dziedziny psychiatrii do świata zwierząt - powiązania są niewyraźne, analogie nieprzekonujące. Warto zobaczyć różnicę między zaburzeniem a chorobą psychiczną coby głupot nie gadać bo ktoś może się obrazić.[/QUOTE]
nazewnictwo nazewnictwem, ale takie zachowania nie są normalne i są objawem choroby czy to fizycznej, czy psychicznej. zaburzenia psychiczne też nie są normalne. jakby to nie nazwać, walenie głową w szafę, obgryzanie ogona, kręcenie się w kółko czy jeszcze inne rzeczy nie są normalne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To zachowanie jest niepokojące... jak radzą inni - trzeba iść do weterynarza, ciekawe co powie... jeszcze się nie spotkałam z tym, żeby zdrowe w pełni szczenię słaniało się na nogach i obijało się o przedmioty. Bardzo mnie ciekawi co powie wet, bo do niego w pierwszej kolejności trzeba się udać... A jeśli można wiedzieć, piesek pochodzi z zarejestrowanej hodowli? Bo jak jest z pseudo, to by to w zasadzie wszystko wyjaśniało...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...