Jump to content
Dogomania

Zmiana sędziego- dlaczego nie zrezygnować z wystawy?


filbras

Recommended Posts

Zastanawia mnie fakt dość częstych zmian wyznaczonego do oceny danej rasy sędziego i jak w związku z tym mają wyglądać nasze prawa?
Organizator z przyczyn, jak podaje, niezależnych zmienia ustalonego sędziego, który z wielu powodów nam odpowiada na takiego, przez którego również z wielu powodów nie mielibyśmy ochoty być sędziowani - dlaczego w związku z tym [U][B]TYLKO ORGANIZATOROWI WYSTAWY PRZYSŁUGUJE MOŻLIWOŚĆ WYKONYWANIA TAKICH RUCHÓW[/B][/U], natomiast nam- wystawcom przysługuje jedynie "prawo" całkowitego podporządkowania się tym zmianom?
Nie odpowiada mi dany sędzia, w związku z tym również powinnam mieć prawo do rezygnacji z wystawy, w końcu zgłoszenie wysłałam do tego, który nie ocenia!!!
Nie uważacie, że w takiej sytuacji [B]powinniśmy mieć możliwość wycofania się z udziału w wystawie[/B]?

Link to comment
Share on other sites

filbras trochę tak a trochę nie. Organizatorzy mogliby ponieść ogromne straty z tego wzgledu, a najczęściej zmiana sędziego nie jest niczyją winą. Bo kto może przewidzieć czy dany sędzia się nie rozchoruje lub coś innego się nie wydarzy? I niejednokrotnie wyjaśnia się to już na samej wystawie. I co teraz. Ty rezygnujesz z wystawy, no ok. Chcesz kasę, ale Twój pies jest w katalogu, jest już dla niego przygotowana karta oceny i dyplom i co? Takie to troszkę niewymierne. Ja uważam, ze dobrze jest tak jak jest. W końcu takie przypadki nie zdarzają się w konkretnej rasie notorycznie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Diana14']filbras trochę tak a trochę nie. Organizatorzy mogliby ponieść ogromne straty z tego wzgledu, a najczęściej zmiana sędziego nie jest niczyją winą. Bo kto może przewidzieć czy dany sędzia się nie rozchoruje lub coś innego się nie wydarzy? I niejednokrotnie wyjaśnia się to już na samej wystawie. I co teraz. Ty rezygnujesz z wystawy, no ok. Chcesz kasę, ale Twój pies jest w katalogu, jest już dla niego przygotowana karta oceny i dyplom i co? Takie to troszkę niewymierne. Ja uważam, ze dobrze jest tak jak jest. W końcu takie przypadki nie zdarzają się w konkretnej rasie notorycznie.[/quote]


no tak ale tutaj chyba chodzi o zmiany sedziow nie na samej wystawie :) lecz o przypadek gdy co innego w reklamie wystawy a co innego po zamknieciu terminu wplat.

Placisz i cieszysz sie ze idziesz do sedziego a tu hop masz innego sedziego do ktorego bys nigdy nie pojechala.
wiadomo ze choroby sedziego sie nie da przewidziec i takie zmiany sa oczywsite ale zauwazylam ze zmiany sedziow po przyjeciu zgloszen i juz po zaplacie sa nagminne :)

obawiam sie jednak ze sa rowni i rowniejsi - organizator nalezy do rowniejszych :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Często tez jest tak, ze na dana grupę podanych jest kilku sędziów. Jesli się sporo jeździ to można przewidzieć, który sedzia zazwyczaj ocenia daną rasę. Jeśli nie to można też zrobic rozeznanie wsrod znajomych. Mój psiak jest akurat z drugiej grupy, wiec najliczniejszej spośród wszystkich grup FCI. No więc ok - jade bo mam założenia, bo np. moge przewidziec, itp. Ale jest też tak, że na daną rasę jest podanych więcej osób sedziujących. Więc albo nam odpowiadają albo nie. Jeśli tak-zgłaszamy, płacimy i jedziemy. Tyle, ze szkopuł polega na tym, ze [B]zbyt często[/B] na wystawie jest ktoś z zupełnie innej bajki. Nikt z podanego spisu. O czym dowiadujemy się na miejscu! I to jest wkurzające i bardzo niesprawiedliwe wzgledem nas. Bo rozumiem, ze jeden sedzia może mieć "wypadek" losowy. Ale kilku....
Ja uważam, ze płacimy tyle pieniędzy za to nasze drogie hobby, ze powinniśmy miec możliwosc wycofania się jeśli sędzia nam ewidentnie z róznych powodów nie pasuje. Myslę, że gdyby nagminnie były wycofywane przez wystawcow psy to wtedy organizatorzy byliby pod tym wzgledem bardziej fer wobec nas. W końcu to my wystawcy napedzamy ta machinę finansową. A czasem odczuwam to tak, ze mimo ze place (jakby policzyc koszt zgłoszenia, inne "drobiazgi", dojazd to mogłoby sie okazac ze niektórzy ludzie zarabiaja tyle przez miesiac co my wydajemy na jedna wystawe!!!) to jeszcze nie mam prawa miec rzadnych praw!
Smutne to ale prawdziwe. Mysle ze to jest jeden z powodow dla ktorego niektorzy ludzie nie chca sie "bawic" w wystawy, itd...

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to chodzi, zgłaszamy psa na wystawę do podanego przez organizatora sędziego.Mija parę tygodni i okazuje się,że nastąpiła zmiana i naszego psa oceniać będzie ktoś, kto np. już miał okazję wcześniej to robić i na temat jego umiejętności mamy odmienne zdanie niż organizator, lub też nie potrzeba nam oceny od tego sędziego do uzyskania CWC i tytułu championa.
W tej sytuacji nie mamy żadnego pola manewru, gdyż postawiono nas pod ścianą, a nasz wybór to jedynie pojechać lub nie, a zapłacić trzeba.
Ja sama miałam ostatnio taką sytuację, gdzie do sędziego , który został wpisany w "zastępstwo" nie pojechałam, gdyż ostatnim razem będąc przez niego ocenianą usłyszałam pytanie - jaką rasę pani wystawia?
Wydaje mi się, że nie wymaga to żadnych komentarzy...
Irytujące jest również to, że płacąc za wystawę mamy prawo wymagać FACHOWCA w swej dziedzinie, a nie pokornie wyczekiwać czy przypadkiem trafimy na kogoś, kto faktycznie ma pojęcie o sędziowanej przez siebie rasie, żeby o pasji już nie wspomnieć...
Odbieram to jako arogancję i lekceważenie nas wystawców.

Link to comment
Share on other sites

Ja mysle ze najgorsze jest jak jedziemy do wymarzonego sedziego kilkaset kilometrow a na miejscu okazuje sie ze sedziuje nas kto inny... a nasz wymarzony sedzia wcale nie jest chory... SEDZIUJE NA RINGU OBOK!! To jest swinstwo! Po co pisac ze bedzie sedziowal nasza rase kiedy w gruncie rzeczy tak nie jest i bynajmniej nie bylo zadnych wypadkow losowych tylko za duza ilosc zgloszen.
Lublin ma swietne rozwiazanie - do gr II podal 4 sedziow. Dzwonie zeby sie dowiedziec ktory bedzie sedziowal moja rase i pani mi mowi ze jeden z 2ch(podaje mi konkretnych dwoch) w zaleznosci od ilosci zgloszonych psow. I ja to uwazam za jak najbardziej ok. Gorzej jezeli jednego bardzo chcemy, a drugiego nie, ale i tak jest to bardziej uczciwe niz zapewnianie nas ze ten i tylko ten bedzie nas sedziowal(a moze tak nie byc).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shangri_la']hmm bylam z moja suczka dopiero na 4 wystawach a dwa razy sedzia sie zmienil ;)

pozdrawiam[/quote]

Ja przez ostatnich 6 lat bylam na ok 50-60 i zdarzyło mi się coś takiego aż raz;) Widac masz wybitnego pecha.

Link to comment
Share on other sites

a mnie najbardziej denerwuje,ze jak sa planowane egzaminy na sedziego,to nie ma o tym informacji....I czlowiek glupieje-bo ocenia sedzia a tu nagle wchodzi ktos inny i zaczyna sedziowac....Dodam ze przydarzylo to mi sie dwa razy,w obu przypadkach sedzia "glowny" wogole sie nie przysluchiwal nawet ocenom-a powinien bo w to koncu egzamin...Ja rozumiem ze egzamin trzeba zdac-ale niech sedzia ktory to obserwuje faktycznie obserwuje i poprawia kiedy trzeba....
Mi sie zmiana sedziow tez zdarzyla kilka razy,najbardziej sie zdenerwowalam gdy w Gdyni okazalo sie ze sedziuje nas ta sama osoba ktora sedziowala nas w szczecinie-gdyby nie to to na tamtej wystawie byc moze juz moja mloda suka ukonczylaby mlodziezowy championat,a tak nie-bo dwie oceny od tej samej sedziny,choc mial nas kto inny sedziowac....Na szczescie mielismy jeszcze mnostwo czasu aby ten championat ukonczyc i ukonczylismy-ale moglismy go miec w wieku 11 miesiecy a nie 14:angryy: .Ale uwazam ze jak juz ta zmiana jest konieczna,to organizator moglby sie pofatygowac i sprawdzic czy dany sedzia gdzies niedawno nie sedziowal juz tej rasy....Wiem,ze sedziowie choruja,czasem nie moga dojechac ale nikomu nie jest na reke byc ocenianym w krotkim okresie czasu przez tego samego sedziego,bo te oceny do niczego nie sa przydatne.....

Link to comment
Share on other sites

Mnie z kolei bardzo irytuje fakt, iż tylko jedna strona ma zagwarantowane prawa do jakichkolwiek zmian, natomiast wystawca, który to wszystko finansuje nie ma nic do powiedzenia!!!
Wiem, że podpisując zgłoszenie, mimo mojego negatywnego nastawienia do takich warunków, [U][B]MUSZĘ[/B][/U] się na nie godzić, ale stoi to w głębokiej sprzeczności z moim interesem.
Muszę się również godzić z oceną sędziego, który w bardzo wielu przypadkach o mojej rasie wie o wiele mniej ode mnie!
Irytuje mnie również fakt, że za jego niewiedzę i nierzadko kompletną ignorancję płacę z własnej kieszeni.
I wreszcie zadziwia mnie beztroska niektórych z nich w przyznawaniu tytułów psom, które ze wzorcem rasy nie mają zbyt wiele wspólnego.
Czy ci ludzie nie obawiają się ośmieszenia? :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']pare razy obserwowalam cos takiego w innych krajach - gdy byla zmiana sedziego wystawcy byli i owszem ale na ring nie wychodzili :diabloti: moze dlatego zmiany sedziow na zachodzie nie sa tak zceste jak u nas ?[/QUOTE]
Sama rezygnacja z wejścia na ring nic nie zmienia:shake: , i tak traci się pieniądze i nie ma oceny, chociaż czasem można się ciekawych rzeczy dowiedzieć przy kilkakrotnej ocenie swojego psa przez tego samego sędziego:evil_lol: - raz jest ideałem a następnym razem zupełnie sprzeczny opis- i teraz należy "zgadnąć" czy nasz pies tak się zmienił czy sędzia był w złym humorze:evil_lol: .
Niemniej z pewnością irytujące są zmiany sędziego- w końcu kalendarz wystaw wystawca tak sobie układa, żeby nie powtarzać ocen u tych samych sędziów, czy też nie natykać się na sędziego na którego ocenie nam nie zależy . Jednak nie widzę też możliwości zmiany tej sytuacji.Co mnie jeszcze irytuje - to właśnie grupowe podawanie obsady sędziowskiej bez podania ras jakie będzie oceniał dany sędzia- to powinno być uzgodnione i podane do wiadomości wystawców- nie powinniśmy jeździć "w ciemno" czy liczyć na łut szczęścia, że trafimy akurat do sędziego na którym nam zależy.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem na jakie wystawy jeździcie. na każdej, na której byłem miałem podane dokładnie, który sedzia sędziuje daną rasę. a jeśli się zmienił, jak ostatnio w Katowicach, to było to też podane na stronie internetowej.
Wystawy, jak każde inne imprezy masowe mają swój regulamin. Wystawca, zgłaszając psa oświadcza, że tenże jest mu znany. Pomimo tego nie spotkałem sie z przypadkiem, kiedy ktoś zrezygnował w ostatniej chwili z powodu zmiany sędziego a mimo to kazano mu zapłacić. Organizatorzy z reguły biorą to pod uwagę.
A co do egzaminów - organizator nigdy nie ma na to wpływu. Termin i miejsce wyznacza biuro Zarządu Głównego. Mylicie się jednak co do oceny: ocena egzaminowanego nie jest wiażąca! Jeśli jest zgodna z ocena sędziego, który jest na danym ringu i "przy okazji" egzaminuje to oczywiście ta jest wpisywana. jesli ocena nie zgadza się z opinia prowadzącego to nie jest wpisywana do karty ocen, a egzaminowany, po kilku takich "ocenach" po prostu oblewa egzamin.

Link to comment
Share on other sites

Podam Ci przykład najbardziej spektakularny, bo z ostatniej wystawy światowej w Poznaniu - file oceniać miał sędzia z Meksyku i pod jego kątem zgłosiło sie wiele osób nie tylko z Polski, ale i z całego świata.
Możesz sobie wyobrazić komentarze tych wystawców na wieść, że sędzia ten nie dojechał, a w jego zastępstwie wyznaczono p. Ostrowskiego :crazyeye:.
Z całym szacunkiem dla tego Pana, ponieważ jest on bardzo miły i kulturalny, ale do oceny psa potrzebna jest jeszcze doskonała wiedza o rasie, szczególnie, że jest to jedna z najbardziej prestiżowych wystaw na świecie.
Stało się tak, jak większość przewidywała i zapewniam Cię, że gdyby ci ludzie wiedzieli kto będzie sędziował, z całą pewnością nie przejechaliby niekiedy paru tysięcy kilometrów.
Odnośnie regulaminu, to jak już pisałam- znany jest on zgłaszającym, ale o ile mi wiadomo, nikt z przeciwnej strony jego treści i warunków z nami nie konsultował- podano nam do do akceptacji lub nie [B]"gotowca"[/B]!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Co do bledow ortograficznych - czesto sedzia podpisuje nie czytajac, w przeswiadczeniu, ze sekretarz pisze to, co mu podyktowano. Co do zmian w obsadzie - czasem naprawde w ostatniej chwili okazuje sie, ze sedzia nie mogl dojechac.
Ale zeby chronic prawa wystawcow - moze dobrze byloby sformulowac jakies wnioski np o zwrot oplat za wystawe, jesli sedzia zostal zmieniony w ostatniej chwili, z przyczyn naprawde losowych, lub wymog zawiadomienia na stronie internetowej, jesli obsada wczesniej ulegla zmianie, z zagwarantowaniem wystawcy prawa do wycofania zgloszenia bez ponoszenia oplat za udzial w wystawie - i skierowac te wnioski za posrednictwem oddzialu do ZG?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Ale zeby chronic prawa wystawcow - moze dobrze byloby sformulowac jakies wnioski np o zwrot oplat za wystawe, jesli sedzia zostal zmieniony w ostatniej chwili, z przyczyn naprawde losowych, lub [B]wymog zawiadomienia na stronie internetowej, jesli obsada wczesniej ulegla zmianie, z zagwarantowaniem wystawcy prawa do wycofania zgloszenia bez ponoszenia oplat za udzial w wystawie[/B] - i skierowac te wnioski za posrednictwem oddzialu do ZG?

Zofia[/quote]

tu bym byla jak najbardzie za !! bo o ile rozumiem przyczyny losowe np choroba czy niemoznosc dojechania to zmiane zaraz po zamknieciu terminu zgloszen juz nie :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Diana14']Ja przez ostatnich 6 lat bylam na ok 50-60 i zdarzyło mi się coś takiego aż raz;) Widac masz wybitnego pecha.[/quote]

To Ty raczej masz super szczęście - może się trochę nim podzielisz ;)

A co powiecie na taki przypadek, dwa lata temu wystawiałam swoją sukę w Poznaniu - miałam kiepski dojazd na wystawę - jechałam całą noc PKS-em + dwie godziny czekałam na dworcu aż otworzą wystawę i zaczną wpuszczać wystawców. Kiedy wreszcie dotarłam pod swój ring od razu sprawdziłam czy aby przypadkiem nie zmieniono sędziego - wszystko na tablicy przy ringu się zgadzało. Przeżyłam niezły szok kiedy jakieś 20 minut przed rozpoczęciem sędziowania przyszedł pan i zmienił planszę na tablicy - okazało się, że zamiast pani sędziny ma oceniać pan sędzia. Byłam nie wyspana i zmęczona, nie chciało mi się zasuwać przez cały teren targów żeby zapytać się "co się stało" (mój błąd). Ten pan niestety na mojej rasie kompletnie się nie zna i gdybym wiedziała o tej zmianie wogóle bym nie jechała!!! Drugi szok przeżyłam gdy po skończeniu sędziowania mojej rasy ten pan się ulotnił i resztę ras oceniała ów pani sędzina!!! Nie ma w tym przypadku mowy o jakimś zdarzeniu losowym (chorobie itp.), również ta pani ma uprawnienia na moją rasę. Dodam jeszcze, że podczas oceny mojej rasy pojawił się pan Kochanowski ("Podaj łapę") z kamerą i wszystko nagrywał. Przy wyborze BOB wszedł na ring i przeprowadzał sobie wywiad z sędzią (obaj panowie to dobrzy znajomi)!!! Trzeci szok przeżyłam, kiedy parę dni później zaczęłam dokładnie przeglądać katalog i jakież było moje zdziwienie kiedy zobaczyłam, że ten pan sędzia miał zgłoszonego swojego psa (czy go wystawił nie wiem)!!! A co na ten temat mówi regulamin - bo z tego co pamiętam to takie praktyki są zabronione!!! Niestety na jakiekolwiek protesty było już za późno. Wszyscy, którzy wystawiali moją rasę na tej wystawie czują się oszukani przez organizatorów. Ja osobiście obiecałam, że była to moja pierwsza i ostatnia wystawa Poznańska - jako wystawcy.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety'] Drugi szok przeżyłam gdy po skończeniu sędziowania mojej rasy ten pan się ulotnił i resztę ras oceniała ów pani sędzina!!! Nie ma w tym przypadku mowy o jakimś zdarzeniu losowym (chorobie itp.), również ta pani ma uprawnienia na moją rasę.[/quote]

I to sa przypadki kiedy powinnismy dostac zwrot pieniedzy!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Wnioski w sprawie zmiany regulaminow wystawowych mozna by tez przekazac delegatom wybieranym za zjazd delegatow.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[I][quote name='Iwona']Sama rezygnacja z wejścia na ring nic nie zmienia:shake: , i tak traci się pieniądze i nie ma oceny, chociaż czasem można się ciekawych rzeczy dowiedzieć przy kilkakrotnej ocenie swojego psa przez tego samego sędziego:evil_lol: - raz jest ideałem a następnym razem zupełnie sprzeczny opis- i teraz należy "zgadnąć" czy nasz pies tak się zmienił czy sędzia był w złym humorze:evil_lol: [quote][/I]
O tak. Mojego psa kiedyś oceniał sędzia pewien.... Pies dostał db w klasie młodzieży, bo mało związany był głównie. No nic to, molos ma czas przecież. Ale właśnie za tydzień (!!!) pojechałam na inna wystawę a tam... zmiana sedziego. I któż nas sędziował??? Ów pan od db oceny tyle, że mój pies po tygodniu był tak super związany że wziął wszystko łącznie z BOB. Ludzie toż to totalna kompromitacja. Tyle, że nie dla mnie....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iwona']
Niemniej z pewnością irytujące są zmiany sędziego- w końcu kalendarz wystaw wystawca tak sobie układa, żeby nie powtarzać ocen u tych samych sędziów, czy też nie natykać się na sędziego na którego ocenie nam nie zależy . Jednak nie widzę też możliwości zmiany tej sytuacji.Co mnie jeszcze irytuje - to właśnie grupowe podawanie obsady sędziowskiej bez podania ras jakie będzie oceniał dany sędzia- to powinno być uzgodnione i podane do wiadomości wystawców- nie powinniśmy jeździć "w ciemno" czy liczyć na łut szczęścia, że trafimy akurat do sędziego na którym nam zależy.[/quote]
Zgadza się tyle, ze w roznych rasach mogze być różna stawka sędziów. I to jest w porzadku. Ja natomiast od dawna robię dopisek na zgłoszeniu.
[B]W przypadku gdy moją,rasę będzie oceniał ten i ten - prosze o nieumieszczanie mojego psa na liście zgłoszonych na wystawe psów. Nie zaplacę.[/B]
Coś w ten deseń. I płacę zawsze tuż przed wystawą. Jeśli dzwonię i jest jest zmaina na tego BE - nie jadę. I kilka razy nie płaciłam tym własnie argumetując. I wygrałam. Myślę ze jest to dobry sposob. Teraz mam powiadomienia na mailu najczesciej. Nie wyklucza to oczywiscie zmian na samej wystawie.... Wtedy nie ma rady

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...