Jump to content
Dogomania

Dziwne zachowanie mojej Suni


Kama_ma_psinka

Recommended Posts

Witajcie . Na wstępie chciałbym się przywitać z szanownym gronem wielbicieli naszych czworonogów . Do tej pory byłem namiętnym czytelnikiem forum , lecz dzisiaj nastał czas by się zarejestrować i stworzyć swój pierwszy temat dotyczący mojej psiuni u której od 2 dni obserwuje dziwne zachowania . Może coś o niej : Jest to mieszaniec owczarka niemieckiego i rottweilera , ma 4 lata - suczka . Do tej pory była niezwykle ciepłym rodzinnym pieszczochem czującym się jak domownik : spanie w łóżku , do jedzenia same frykasy , otoczona miłością , regularnie biega . I teraz do sedna . Zaobserwowałem ,że coś jej przestało pasować . Chowa sie od czasu do czasu w ciasne , ciemne miejsca mimo ,że potem ma problemy wyjść z nich (aktualnie wcisnęła się za mój fotel mimo ,ze ledwo się zmieściła między nim a ścianą) . Po domu chodzi popiskując , a ponadto ma odruch kopania za szafą . Takie zachowania przejawia 2-3 razy dziennie . Zmian w apetycie nie zaobserwowałem , nadal na myśl o spacerze dostaje świra ze szczęścia . Jako ,że jest dla mnie niezwykle ważna chcę mniej więcej się dowiedzieć co jej może nie pasować by to zmienić . Niestety weterynarz nie ma pojęcia co to jest i kazał po prosty czekać . A ja z kolei wolałbym wiedzieć co jest na rzeczy , dotąd bez słów wiedziałem co jej leży na wątrobie .

Aha : Mieszkam na wsi , pies ma do dyspozycji wielki ogród , więc ma staly kontakt z powietrzem , jak również psami sąsiadow.


Może warto zauważyć ,że jest do mnie bardzo przywiązana i wlaściwie nie odstępuje mnie na krok gdy jestem w domu . Ale gdy wychodze troszku pomanifestuje jaka to Ona biedna i nieszczęśliwa i wraca do codzienności .

Link to comment
Share on other sites

Czy sunia jest sterylizowana? jezeli nie to kiedy miała cieczkę ? zachowanie ,które opisujesz może być związane z ciążą urojoną.Jak to jest możliwe to uwazaj na cycuchy czy nie ma mleka,pozabieraj wszystkie zabawki,zmniejsz ilość białka w jedzonku ,mniej smakołyków.Na spacerach staraj sie ja mocno zmęczyć.
Jednak ,jeżeli urojka odpada -sterylizowana to faktycznie idż jeszcze raz do weta i zrób badanie krwi/pelne czl biochemia i morfologia,/ badanie moczu.

Link to comment
Share on other sites

Witajcie . Dziękuję za wypowiedzi . Uzupełniam : Sunia nie była sterylizowana , nie ma też antykoncepcji . Zauważyłem ,że nie przejawia zainteresowania zalotami maluszków , jakie w czasie cieczki robią co mogą by się do niej dobrać , a co większe sztuki nie potrafią przeskoczyć ogrodzenia . Cieczke miała w październiku , trzymałem ją krótko , więc nie ma mowy by wtedy zaciążyła . Poza tym utrzymuje jej wagę na stałym poziomie i nijak nie widać ciąży . Pytałem weterynarza i z miejsca wykluczył ciąże urojona (rozmowa telefoniczna) . Mam jeszcze taki domysł iż na jej zachowanie może miał stres jaki jej zaaplikowałem tydzień temu (poddałem ją szczepieniu preparatem Biocan DHPPi + LR ) , tyle ,że powinna zaraz po przyjeździe zachowywać się anormalnie a nie teraz .


EDIT : Właśnie ją obudziłem , bo nie dało mi to spokoju . Ponaciagałem jej sutki i wydzieliły się bardzo małe kropelki mleka . Co robić ? Z jednej strony bardzo mi ulżylo a z drugiej kompletnie nie wiem jak ulżyć jej :( Poszukam informacji jak zajać się psem gdy zew natury nim kieruje . nie mniej jednak wezme ją do weterynarza . Przepraszam za chaos w mej wypowiedzi ,ale panikuje .

Czy ciaża urojona jest wynikiem frustracji psa ? Nie chciałem by miała młode z dosyć egoistycznego powodu : nie mialem ich komu oddać , a utopienie czy oddanie do schroniska nie wchodzi w gre ! Być może popełniłem błąd i powinna zostać chociaz raz matką . Proszę o porady - weterynarz w tej kwestii mi nie pomoże .

Edited by Kama_ma_psinka
Link to comment
Share on other sites

To nie jest tak, że ciążę urojoną mają tylko suczki które nie miały szczeniaków.
Występują predyspozycje osobnicze i rasowe (np. w dawnych czasach w ogrodach zoologicznych często mieli jamniczki, bo one mają zwykle silnie wyrażone cięże urojone i były wykorzystywane do odchowu odrzuconych/osieroconych młodych innych gatunków).
Organizm suczki jest tak skonstruowany, że po każdej cieczce "zakłada", że sunia jest w ciąży i w konsekwencji umożliwia wystąpienie ciąży urojonej.
Są suczki u których dochodzi do niej spontanicznie, u innych jest potrzebny jakiś bodziec: np. pojawienie się w domu szczeniaka, kociaka czy piszczącej zabawki.
Ogólnie ciąża urojona nie jest chorobą i nie wymaga interwencji, chyba że rozwija się zbyt silna laktacja, suczka zaczyna się sama ssać, pojawia się zapalenie gruczołów mlekowych lub rozwijają się inne niepokojące objawy.
Zwykle wystarczy zabranie suczce piszczących zabawek, nie głaskanie jej po brzuchu, więcej ruchu i spacerów oraz ograniczenie dawki żywieniowej.
Jeśli problem jest zbyt nasilony, u weta są dostępne preparaty ziołowe lub hormonalne hamujące ciążę urojoną.
Gdybyś pozwoliła, żeby suczka zaszła w ciążę i urodziła szczeniaki to w żaden sposób nie zapobiegnie to wystąpieniu ciąży urojonej po kolejnych cieczkach - a niechcianych psiaków i tak jest zbyt dużo.
Jeśli problem będzie się powtarzał to warto rozważyć sterylizację - zwykle rozwiązuje ona problem z ciążami urojonymi, przynajmniej tymi występującymi spontanicznie :)

Link to comment
Share on other sites

Podstawa -nie głaszcz po brzuszku,jak najmniej dotykaj sutki,pozabieraj wszystkie zabawki ,mozesz zmienic legowisko.Nie wiem czym karmisz ale dawaj pokarm niskobiałkowy /jeżeli domowe to prawie bez miesa/,dużo ruchu-zmęczenie zmniejszy "głupawkę".
Rodzenie szczeniąt nie eliminuje tendencji do urojek.
Słusznie podchodzisz do temo zagadnienia-po co kolejne szczenięta.
Obserwuj sunię jaka będzie następna cieczka -czy w terminie i normalna. Jeżeli pojawią /a nie powinny/ sie jakieś odchyły albo kolejna urojka to pomyśl o sterylizacji.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za porady . Rzeczywiscie psinka ma ciąże urojoną , jednak nie ma czym sie przejmować , weterynarz nie podał jej żadnych środków , gdyż nie było powodu . Troszku spanikowałem jak sie okazuje . Po wczorajszym 3- godzinnym intensywnym jej wybieganiu padła jak kawka i dzisiaj ani jej w głowie rodzenie wyimaginowanych szczeniąt :) . Nie mniej jednak wykluczyłem jej mięso i biały serek z menu . Siłą rzeczy przechodzi na suchą niskobiałkową karme i standardowy koktail warzywny (od małego przyuczyłem by jadła warzywa ):) Dzięki za porady

Link to comment
Share on other sites

Ciąże urojoną częściej mają suki które już rodziły. U mojej suki hodowlanej po pierwszej ciąży dopiero się takowe zaczęły. Dodam, że urodziła dopiero w wieku 3 lat. Wczesniej problemów nie było.
Ciąże urojone prowadzą wcześniej czy później do ropomacicza, proponuję więc wysterylizowanie suni póki nie ma z tym problemów. Ropomacicze prowadzi do śmierci... I tylko sterylizacje temu zapobiega.
Co teraz robić? Ano zmniejszyć bardzo ilosć wody do minimum potrzebnego do życia, zminimalizować ilość jedzenia też do minimum ( psu nic się nie stanie jak kilka dni się przegłodzi!) , nie pieścić, nie głaskać, nie użalać sie nad nią. Do tego codziennie ją mocno zmęczyc kilka razy. I pozabierać zabawki...

A za miesiac umówić sie na sterylizacje ;)

Link to comment
Share on other sites

pysiu-nie bardzo widze sens ograniczania wody czy jedzenia-wody w szczególności!psu wody ograniczac nie wolno,co do głaskania brzucha podczas urojonej to sie zgodze-nie głaskac po nim.czy maja częściej urojona suki ktOre rodziły?hmm polemizowałabym.małe sprostowanie-ciaże urojone NIE prowadza do ropomacicza.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Witajcie. Mam pieska ze schroniska, mieszka że mną od 3 miesięcy, jest po przejściach. Od tygodnia dołączył do nas mały kotek (4 miesiące) i pies się zmienił. Zaczął większość leżeć w ciemnym przedpokoju, przy czym dalej chętnie bawi się, je i wychodzi na spacery. Wcześniej nie odstępowal mnie o krok. Zastanawiam się czy jest chory czy nie toleruje kota... Sama zastanawiam się czy dobrze zrobiłam przygarniając drugie zwierzę. Nie chciałabym żeby ucierpiała relacja z pieskiem, którego bardzo pokochałam. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...