Jump to content
Dogomania

Wybór odpowiedniej rasy


pietrov11

Recommended Posts

Witam

od kilku ładnych lat marze o [B]dogu argentyńskim[/B],problem byl w rodzicach ktorzy nie chcieli duzego psa i zawsze mieli jamniki albo kundelki, jednak teraz sytuacja sie zmienila, przeczytalem przez te kilka lat chyba wszystko co jest o nim w necie, Juz od poczatku szalenie mi spodobał wizualnie, również pasuje mi jego usposobienie, i szukam hodowli w woj mazowieckim albo okolicach która oferuje rowniez PETA bo 2-3 tys to jednak sporo ;-) a ja na wystawy nie mam zamiaru jeździć, chce tylko kupic psa z pewnej hodowli ktory pozniej nie wyrosnie na labradora :eviltong: ani nie okaze sie gluchy a dalej bedzie wygladal jak dog argentyński. [B]to jest moje pierwsze pytanie do was [/B]

[B]a drugie czy znacie jakies fajne rasy ktore maja podobny charakter do doga ?[/B]
Bardzo zalezy mi na kilu cechach ktore chciałbym połączyć dodam ze mam doskonale warunki do opieki nad psem duzy dom i podworko, wystarczająca wiedzę, duzo czasu, lagodny charakter, opanowanie)

- [B]bardzo chce duzego psa[/B],
[U]wilczarz irlandzki[/U] jest najwiekszy ale mi sie totalnie nie podoba
[U]doga niemieckiego[/U] rozwarzalem jednak nie pasuje do mojego stylu zycia, duzo biegam i jezdze zawodow na rowerze a z tego co wiem te psy moga miec problemy ze stawami, z racji swojej wagi i wielkosci
[U]owczarek kaukazki oraz mastif tybetański[/U] tez sa ogromne ale maja za dluga siersc i nie wygladaja na demony prednosci chyba nie sa specialnie silne
jeszcze myslalem o [U]cane corso[/U] ale nic o nim nie wiem
- [B]inteligencja [/B]-zdolnosc uczenia sie. czytalem ze ze pudle sa jedne z madrzejszych ale nie sa ani wielkie ani silne, jednak mysle ze z ta inteligencja to jest tak, "jak sie psa nauczy i wychowa tak sie ma"
- kolejna sprawa to [B]sila i wytrzymalosc[/B], chcialbym psa z ktorym moglbym sie bawic sie/trenowac do utratu tchu bez obaw ze stanie mu sie krzywda
kolezanka trenujaca kolarswo gorskie ma charta i ten biega z nia po lesie po 50 km dziennie bez wytchnienia a ma juz z 8 lat :smile: inny kolega ma Stafforda i pittbula i rowniez ciezkie zabawy wcale go nie mecza a wrecz przeciwnie, sam atakuje i prowokuje ; , wiec doszedlem do wniosku czytajac rozne opracowanie o dogu argentyskiem ze to pies posiadajacy mix wyzej wymienionych cech i jest to swojego rodzaju kompromis, do najwiekszych nie nalezy , ale pewnie ma duzy potencjal ;-) w koncu w necie bylo duzo filmikow jak te psy atakowaly pumy i jakie dziki, chociaz to smutne ze ludzi wykozystuja je do takich celow.:oops:
- [B]na agresji i pozycji totalnie mi nie zalezy[/B] - najlepiej jak by byl lagodny - i tak bede staral sie go wychowywac

[SIZE=5]Prosze o odpowiesz gdzie te hodowle moga byc i czy jakas inna rasa tez jest konkurencyjna dla DOGA ; )[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pietrov11']Witam

od kilku ładnych lat marze o [B]dogu argentyńskim[/B],problem byl w rodzicach ktorzy nie chcieli duzego psa i zawsze mieli jamniki albo kundelki, jednak teraz sytuacja sie zmienila, przeczytalem przez te kilka lat chyba wszystko co jest o nim w necie, Juz od poczatku szalenie mi spodobał wizualnie, również pasuje mi jego usposobienie, i szukam hodowli w woj mazowieckim albo okolicach która oferuje rowniez PETA bo 2-3 tys to jednak sporo ;-) a ja na wystawy nie mam zamiaru jeździć, chce tylko kupic psa z pewnej hodowli ktory pozniej nie wyrosnie na labradora :eviltong: ani nie okaze sie gluchy a dalej bedzie wygladal jak dog argentyński. [B]to jest moje pierwsze pytanie do was [/B]

[B]a drugie czy znacie jakies fajne rasy ktore maja podobny charakter do doga ?[/B]
Bardzo zalezy mi na kilu cechach ktore chciałbym połączyć dodam ze mam doskonale warunki do opieki nad psem duzy dom i podworko, wystarczająca wiedzę, duzo czasu, lagodny charakter, opanowanie)

- [B]bardzo chce duzego psa[/B],
[U]wilczarz irlandzki[/U] jest najwiekszy ale mi sie totalnie nie podoba
[U]doga niemieckiego[/U] rozwarzalem jednak nie pasuje do mojego stylu zycia, duzo biegam i jezdze zawodow na rowerze a z tego co wiem te psy moga miec problemy ze stawami, z racji swojej wagi i wielkosci
[U]owczarek kaukazki oraz mastif tybetański[/U] tez sa ogromne ale maja za dluga siersc i nie wygladaja na demony prednosci chyba nie sa specialnie silne
jeszcze myslalem o [U]cane corso[/U] ale nic o nim nie wiem
- [B]inteligencja [/B]-zdolnosc uczenia sie. czytalem ze ze pudle sa jedne z madrzejszych ale nie sa ani wielkie ani silne, jednak mysle ze z ta inteligencja to jest tak, "jak sie psa nauczy i wychowa tak sie ma"
- kolejna sprawa to [B]sila i wytrzymalosc[/B], chcialbym psa z ktorym moglbym sie bawic sie/trenowac do utratu tchu bez obaw ze stanie mu sie krzywda
kolezanka trenujaca kolarswo gorskie ma charta i ten biega z nia po lesie po 50 km dziennie bez wytchnienia a ma juz z 8 lat :smile: inny kolega ma Stafforda i pittbula i rowniez ciezkie zabawy wcale go nie mecza a wrecz przeciwnie, sam atakuje i prowokuje ; , wiec doszedlem do wniosku czytajac rozne opracowanie o dogu argentyskiem ze to pies posiadajacy mix wyzej wymienionych cech i jest to swojego rodzaju kompromis, do najwiekszych nie nalezy , ale pewnie ma duzy potencjal ;-) w koncu w necie bylo duzo filmikow jak te psy atakowaly pumy i jakie dziki, chociaz to smutne ze ludzi wykozystuja je do takich celow.:oops:
- [B]na agresji i pozycji totalnie mi nie zalezy[/B] - najlepiej jak by byl lagodny - i tak bede staral sie go wychowywac

[SIZE=5]Prosze o odpowiesz gdzie te hodowle moga byc i czy jakas inna rasa tez jest konkurencyjna dla DOGA ; )[/SIZE][/QUOTE]

Zupełnie nie "siedzę" w dogach argentyńskich, ale wydaje mi się, że do sportów, które opisujesz, ta rasa pasować nie będzie... Pytanie też, co konkretnie chcesz robić z psem? Piszesz, że chcesz się "bawić, trenować do utraty tchu", ale co to dokładnie znaczy?
Bo jeśli szukasz psa, z którym tak jak koleżanka mająca charta, będziesz mógł urządzać ekstremalne wycieczki na rowerze, to ja polecam Ci coś z wyżłowatych: wyżła niemieckiego, weimara.
Poniżej wklejam Ci linka do filmików o bikejoringu;) zobacz jak można się bawić ze swoim czworonogiem:

[URL]http://www.youtube.com/watch?v=iNs-O-t20-g[/URL]

[URL]http://www.youtube.com/watch?v=VbjzqtV_7mg[/URL]

A może owczarek belgijski malinios? Również genialny pies do psich sportów, ale o nim więcej może powiedzieć forumowa Evel (pewnie tu zajrzy;)).

Link to comment
Share on other sites

DA to psy z dość silnym instynktem łowieckim, więc zeby można było z nim jeżdzic rowerem potrzeba sporo pracy nad temperamentem takiego psa. Plus to bardzo trudna rasa, specyficzny molosowaty upór, to nie są psy, typu owczarka, które pracują jak maszyny. To pies myślący i kwestionujący decyzje przewodnika. Poza tym mają solidnego powera, którego trzeba wykorzystać inaczej niż tylko biegajac. Potrzebujac zajeć " na myślenie"
Jak dla mnie nie jest to dobry materiał na pierwszego dużego psa. Specyficzna rasa, wymagająca jednak doświadczenia. Owszem są wyjątkowo piękne(sama rozważałam kupno takiego psa) ale wyglad to nie wszystko, bo pies to przede wszystkim charakter. A tu musisz wziąc pod uwagę, że to psy dominujące, z twardym charakterem, dogadac się z takim psem wcale nie jest łatwo.

JA bym radziłą poszukac czegos w owczarkach, może cos z wyżłowatych, może TTB?
DA to wcale nie są łatwe psy. Ponadto, to molos, to typ psów, które wymagaja szczególnej dbałości o stawy-czyli 1,5-2 lata zanim się układ kostny unormuje bez treningów. Kontrolowany ruch i wielka dbałość o stawy, odpowiednia syplementacja, dieta.

PET, dośc czesto się zdarzają, ze względu na właśnie umaszczenie-czarne znaczenia są dopuszczalnie tylko na głowie, a czesto się rodzą szczeniaki z łatkami na grzbiecie, czy gdzie tam jeszcze.
Hodowlę mogę Ci polecić tą [url]http://www.dogo-argentino.pl/[/url] (wielkopolska) Znam psy z tej hodowli, wiem, jak wiele serducha właścicielka hodowla wkłada w odchów swoich miotów. Polecam z czystym sumieniem.
Najlepsze co możesz zrobić, to skontaktowac się z kilkoma hodowlami, porozmawiac, najlepsze źródło informacji. Wystawy to wbrew porozom tez fajna okazja do spotkania, pogadania z właścicielami. To może Ci otworzyć oczy na to czy DA to rasa dla Ciebie :)

Link to comment
Share on other sites

dziekuje serdecznie za odpowiedzi ; )
[B]czekunia [/B], bikejoring oczywisci znam ;) jednak kolezanka zwyczajnie jezdzi po lesie, a pies biegnie za nia, albo gdzies z boku, moim zdaiem nie jest to extremalny wysilek dla charta po biegnie srednio 25 km/h (mierzone licznikiem rowerowym i gps) pod gorke oczywiscie mniej, okolo 20km na h z gorki max 50 i wtedy kolarz widzi smierc w oczach ;p pedzac 50 km na h po korzeniach i dolach, tak ze srednia 25 km/h to prednosc wytrenowalem osboby ktora trenuje bieganie zawodowo wiec dla psa to chyba niespecialny wysilek, nawet doga, taki 1-2 godzinny bieg hmmm

piszac że chce się "bawić, trenować do utraty tchu" nie mialem na mysli ekspolatowanie psa , a jedynie zapewnienie mu bardzo duzo ruchu i wlasnie roznego rodzaju sporty, bieganie rower, plywanie i inne,
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/members/142645-asiak_kasia"][B]asiak_kasia[/B][/URL] oczywiscie zdaje sobie sprawe z tego ze dog ma trudny charakter jednak mysle ze sobie poradze ; ) bede mial dobrego tresera :D
mysliscie ze szuke bedzie mniej dominujaca? od poczatku planowalem suke

Link to comment
Share on other sites

Molosy jako takie to psy ciężkie, odpowiednio prowadzony molos, po osiągnięciu dojrzałości może bezproblemowo biegac, chociaż musisz wziąc pod uwagę, że to nie są typy długodystansowe, oczywiście dadzą radę, ale docelowo te psy wyhodowano w innym celu.
W tym typie molosa dla Ciebie widziała bym alano espanol, chociaz charakterek mają podobny do DA. Także ja bym celowała w coś lżejszego. Może np. rodezjan ridgeback(chociaż tutaj kieruje się tylko budową)? Może weimar, może Biały Owczarek Szwajcarski, coś z łatwiejszym charakterkiem. Dogi są piękne ale pod tym wyglądem kryje się trudny pies. Na początek wybrała bym coś lżejszego i łatwiejszego. A z czasem jak już "zrobisz" swojego pierwszego duzego psa, możesz myslec o DA.
Molos( jak i każdy inny pies, chociaż molosy w mojej opini to dośc specyficzna grupa psów) to przede wszystkim CHARAKTER, wiec tym się kieruj przy wyborze rasy :)

edit:
A co do polowan-do tego te psy zostały stworzone, do dzis wiele z nich z powodzeniem poluje na dziki. Taka jest ich natura i użytkowość. Licz się z tym, że wycieczka do lasu bedzie dla takiego psa równoznaczna z okazją do polowania. Znam sukę, która a wieku 12 miesiecy poszła z odyncem w konkury. Często kończy się to tragicznie dla psa. Szczególnie takiego, który się nie "zna" na rzeczy. Mnóstwo szwów to najlepsza konsekwencja takiego spotkania. A to ani fajne ani przyjemne. Dodatkowo piszesz, że nie chcesz psa agresywnego-to zalezy od Ciebie jaki będzie. Niestety nie da się wyplenić z rasy, która tą agresję ma mimo wszystko wkodowana, zapędów tego typu.
DA świetnie się sprawdzi przy pracy typu IPO, pracy na rękawie i wszelakich sportach obronnych.
Dlatego ja osobiście bym mocno wzięla to pod uwagę. I przede wszytkim zajrzyj na forum molosy-podforum Dogo Argentino :)

Powodzenia i napisz jaką decyzję podjąłes :)

Edited by asiak_kasia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A może Labradora?Jest to wspaniałe psy. Są pełne energii. Uwielbiają pływanie i długie spacery. Radosny i przyjazny, Labrador jest wspaniałym psem towarzyszącym. Nie wykazuje skłonności do agresji i dobrze toleruje towarzystwo dzieci oraz zwierząt – także kotów. Pełen życia Labrador potrzebuje zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu oraz wymaga starannego szkolenia już od okresu szczenięcego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...