Jump to content
Dogomania

ilosć ruchu dla 10 letniej jamniczki


cienkun

Recommended Posts

Hej. Moja jamniczka-mix ma 10, a może już 11 lat, i się zastanawiam nad ilością ruchu która jest dla niej odpowiednia. Obecnie mamy 1 spacer poranny do lasku komunalnego, tak gdzieś 1h i 2 wyjścia (przed obiadem i wieczorem) na kupkę po 20 min. na osiedlu. Problem polega na tym że ona waży mi już chyba z 10 kg. (na wiosnę było 9,125kg.) taki z niej tłuścioch. Kondycję jak na ten wiek i wagę ma IMHO niezłą, ładnie biega za szyszką jak już się rozkręci, bo czasem ma lenia. Problemów zdrowotnych nie obserwuję. Czy uważacie że to odpowiednia dawka ruchu dla niej?

Link to comment
Share on other sites

[I][B]Skoro tyje tzn, że za dużo żre a za mało się rusza.zmniejsz jej dawkę jedzenia a zwiększ trochę ruchu.
Zresztą widać po psie czy dla niej takie spacery są zbyt męczące,czy może ma za mało ruchu...ale ze względu na wagę i jej zdrowie zrobiłabym tak jak napisałam wyżej.[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

10 lat dla jamnika to nie jest jeszcze tak bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że spotykam jamniki 15 letnie :P jeżeli nic mu nie dolega i widać po psie, że nie jest zmęczony to nie ma potrzeby ograniczania mu ruchu. Mój 8 letni mastif codziennie ma dwa spacery przynajmniej po 1-1,5h każdy, zdarza się też, że poranny i 2h trwa. Na krótko chodzimy tylko w lecie, jak sa upaly, bo jest mu gorąco i po prostu widać po psie, że jest zmęczony :)

Link to comment
Share on other sites

Nie karm ją pomiędzy posiłkami i kup karme senior. I dawaj malutko. U mnie Husse senior z linii premium się sprawdził u staruszki. Odchudziłam i nabrała wigoru.
Jak jest gruba to zaraz jej wysiądzie najpierw kregosłup a potem serducho. Nie mówiąc o wątrobie.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze byloby też sprawdzić jednak zdrowie, mam na myśli badania krwi. Jeśli pies tyje, to oczywiście jest mozliwośc, że po prostu ma za dużo kalorii, a z wiekiem zapotrzebowanie spada, ale tez może znaczyć, że np. ma początki cukrzycy albo inne problemy hormonalne. No i wazne, czy jest wysterylizowana? I nie chodzi mi wcale o to, że sterylizowane psy tyją, właśnie nie w tym rzecz, bo pies po sterylizacji jeśli juz przytyje, to ma to miejsce pare miesięcy po zabiegu i potem wszystko wraca do normy (o ile oczywiście jest prawidlowo karmiony, wybiegany i zdrowy). Nie ma czegoś takiego, że pies "ciachniety" tyje 10 lat po zabiegu i przyczyną jest sterylizacja :-) Wtedy przyczyną z pewnościa jest coś innego.
Chodzi o to, że właśnie niesterylizowane suczki są zagrożone klopotami hormonalnymi w starszym wieku. Często wzrost wagi jest pierwszym sygnałem, że poziom hormonów jest zaburzony, a w dalszej kolejności jest przerost śluzówki macicy i następnie ropomacicze. Tak więc żartów nie ma, lepiej to dokładnie sprawdź. Jest też możliwośc niedoczynności tarczycy, która zreszta bywa powiązana z innymi zaburzeniami hormonalnymi.
Życze z całego serca, żeby okazała sie zdrowa i aby wystarczyła zmiana karmy na mniej kaloryczną :-)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Przy następnej wizycie u weterynarza zapytam o badania krwi.
Ona zawsze była żarłoczna i zawsze miała skłonności do nadwagi. Jakieś rok czy półtora roku temu udało mi sie ją odchudzić, ale znów przytyła.
Nie je karmy, tylko gotowane papu raz dziennie. (teoretycznie, bo praktycznie to straszny żebrak jest)
To nie jest typowy jamnik tylko mix. Jest nieco krótsza od jamnika.
Nie jest sterylizowana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...