Jump to content
Dogomania

Kastracja dylemat


Krystian B.

Recommended Posts

Cześć wszystkim, Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chcę was wszystkich gorąco powitać. Więc do rzeczy: Mam pieska pinczerko-kundelka, On bardzo dużo ucieka, gdy go wołam to jeszcze bardziej ucieka. Siostra mówi żeby go wykastrować ale ja mam mieszane zdanie, piesek ma 1 rok, jest jeszcze młodziutki a kastracja to by był dla niego wielki uraz na całe życie, a ja chcę żeby miał jak najlepiej. Pomóżcie mi! ja już nie wiem co o tym myśleć!

Link to comment
Share on other sites

Co do uciekania to zależy jakie są tego powody. Jeśli ucieka do suk to powinno pomóc jeśli jednak to nie jest powód to raczej nic nie zmieni. Wówczas warto poświecić czas na naukę przywoływania (najlapiej na lince treningowej np. 10 lub 20 m na początku).
Mój pies jest 4 lata po kastracji i jak zdarzało mu się uciekać tak nadal mu się zdarza. Co do urazu psychicznego to totalna bzdura. Pies nie myśli jak człowiek i nie będzie czuł się przez to mniej męski. Mojego kastrowałam w wieku 2 lat. Teraz ma 5 i nadal jest wesołym pełnym energii psem i nawet za suczką sobie czasem polata ;).

Link to comment
Share on other sites

Kastrować. Nawet jeśli nie wyeliminuje to problemu ucieczek (bo tu potrzebne jest jednak szkolenie) to przynajmniej nie przyczyni się do narodzin nowych kundelków w okolicy i uniknie wielu spięć z innymi psami. Po kastracji będzie mu lepiej.
Swoją drogą skoro ucieka, to dlaczego odpinasz go ze smyczy?

Link to comment
Share on other sites

Niestety są już małe i będą następne za sprawą psa sąsiada. Czy psa w takim wieku da się jeszcze wytresować? Ja go ze smyczy nie odpinam, tylko jak wychodzi na ogród to tylko szuka szpary w ogrodzeniu by się powłóczyć chociaż spacer ma codziennie. I w dodatku pies biega za samochodami a ja się o niego boję!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Krystian B.']Cześć wszystkim, Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chcę was wszystkich gorąco powitać. Więc do rzeczy: Mam pieska pinczerko-kundelka, On bardzo dużo ucieka, gdy go wołam to jeszcze bardziej ucieka. Siostra mówi żeby go wykastrować ale ja mam mieszane zdanie, piesek ma 1 rok, jest jeszcze młodziutki a kastracja to by był dla niego wielki uraz na całe życie, a ja chcę żeby miał jak najlepiej. Pomóżcie mi! ja już nie wiem co o tym myśleć![/QUOTE]
A na czym miałby polegac ten uraz??
Kastrowac,a poza tym pilnowac,na spacerki na smyczy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='amstafek']Ja bym się z kastracją wstrzymał. Jak jest młody, to głupiutki :) musisz go nauczyć odpowiedniego zachowania, a sama kastracja wiele nie pomoże.
Miałem podobny problem z moim pierwszym psem (kundelkiem ze schroniska, 8mcy miał jak go wzieliśmy). Pies bał się zostawać sam w domu (robił straszny bałagan, gryzł kable, szczekał, piszczał, załatwiał się wszędzie) + nie potrafił oczywiście zachować się. Polecono nam kastrację, żeby go trochę uspokoić i... nic to nie dało. Dopiero po 8miu latach pies zostaje sam na działce i nie ucieka ani nie przeszkadza sąsiadom, w domu też zostanie.

Jak masz problem tylko z jego zachowaniem, to nie kastruj, tylko wychowaj. Do psa trzeba cierpliwości, a brak jajek w niczym tu nie pomaga :)[/QUOTE]

Pozwolę sobie na małą polemikę.

Przy lęku separacyjnym rzeczywiście kastracja jest raczej obojętna, więc źle Wam doradzono. Natomiast tutaj mamy do czynienia z uciekającym do suk psem - kastracja w tym przypadku spowoduje realne ograniczenie niechcianych zwierzaków - nawet jeśli w trakcie treningu pies ucieknie, to nie zostanie tatusiem kolejnych przypadkowych istnień.

To nie jest tak, że kastracja rozwiązuje wszystkie problemy. Ale kastracja [B]plus[/B] praca - jak najbardziej, przy czym praca w takim przypadku będzie łatwiejsza, jeśli psu ograniczymy popęd za sukami.

Autorze tematu - oczywiście, że z psem da się pracować! Ja wzięłam ze schroniska dorosłą sukę i pracuję nad nią od pierwszego jej dnia w moim domu, z przyjemnością mogę powiedzieć, że mamy bardzo fajne rezultaty tego szkolenia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zwracam się z ogromną prośbą do osób które mają psy po kastracji/sterylizacji o wypełnienie krótkiej – 3 minuty- ankiety [URL]http://www.ankietka.pl/ankieta/88592/kastracja-i-sterylizacja-psow.html[/URL] Dane z ankiety będą wykorzystane do pracy magisterskiej pt.”Kastracja i sterylizacja psów na terenach wiejskich” Bardzo proszę o pomoc i z góry wszystkim ,którzy wypełnią ,dziękuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Trudna? Jeśli pies nie jest psem przeznaczonym do hodowli (domyślam się, że nie) i nie ma medycznych przeciwwskazań, nie zastanawiałabym się dwa razy... Argumentów za jest trochę - zerowe ryzyko nowotworów wyciętych narządów, wyciszenie popędu, mniejsze huśtawki hormonalne. Nie zapominając o przeciwdziałaniu bezdomności wśród psów - jeden miot mniej to już mniej szczeniaków, których nikt nie chce...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...