Jump to content
Dogomania

14 letnia suczka - guzek/guzki


gumofilc92

Recommended Posts

Mojej 14 letniej suczce pojawił się na brzuchu duży guzek, w ciągu ostatnich (niecałych) 2 miesięcy, urósł do rozmiarów ok. 5 cm. Podczas badania weterynarz na pierwszy rzut oka na guz, stwierdził, ze wycinamy, jednak po głębszym i dokładniejszym przebadaniu/obmacaniu brzuszka stwierdził, że operacja nie ma sensu (oczywiście on nie może odmówić, jeśli my chcemy i takie tam, bla bla bla) ze względu na wiek psa i na to, że oprócz wycięcia dużego guzka, trzebaby wyciąć pozostałe guzki, bo potem one mogą rosnąć. Co wiąże się z wycięciem ok. połowy brzuszka. Z rosnącego brzuszka może nastąpić wypływ ropy i krwi. Dodam, że suczka jest wesoła, energiczna, ma apetyt i nie wyraża zainteresowania guzkiem. Chciałabym dla niej, jak najlepiej, a przede wszystkim żeby nie cierpiała, ale tez żeby została z nami jeszcze długo, długo. Może ktoś mi coś poradzić? Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Powtarzam to jak mantrę- [U]nie wiek a stan psa [/U]decyduje o ryzyku związanym z operacją. Z większym ryzykiem może sie wiązać operowanie wycieńczonego roczniaka niz zdrowego i w dobrej kondycji staruszka.
To że suka ma 14 lat niczego nie przesądza.
Guz skoro tak szybko rośnie ,a chcesz suke ratować, powinien byc błyskawicznie usunięty.
O ile oczywiście juz nie jest za późno.
Do decyzji potrzebne sa podstawowe badania okreslające kondycję serca, wątroby, nerek, układu krwiotwórczego i krzepnięcia ( morfologia, biochemia ekg) i rtg płuc aby wykluczyć istniejące juz przerzuty ( jesli są, to faktycznie operacja nie ma już sensu).
Jeśli suka nie jest sterylizowana ( a domyslam sie że nie) to zabieg może w wersji minimum obejmować sterylkę i wyciecie samego guza. Guz powinien także powędrować do badania histopatologicznego.
Sterylka w tym wypadku to podstawa bo takie guzy sa w 99% hormonozależne .
O profilaktycznym usunieciu całej listwy mlecznej a najlepiej obu mozna pomyślec jesli
a/ suka juz po sterylce, bo ta ma bezwzględne pierszeństwo w tym wypadku
b/ nie ma przerzutów na płucach
no i niestety radzę zmienic weta ,a przynajmniej skonsultowac gdzie indziej, bo ten wyraźnie sukę już przekreślił a to nie wróży dobrze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...