Jump to content
Dogomania

Postrzelony jamniczek Frodo- JUŻ W DOMU w SZCZECINIE


Isadora7

Recommended Posts

[quote name='Energy']Czy mały miał naruszane części kostne kręgosłupa?
Może by operatora zapytać czy rzeczywiście miesiąc po operacji potrzeba go tak ograniczać?
Tylko pytam;)
A i jak jest przywiązany to się nie szarpie?[/QUOTE]
Już przepisuje dane z dokumentacji

Link to comment
Share on other sites

[B]Wywiad:[/B]pies dowieziony z ataksją tylnych kończyn i rozpoznaniem radiologicznym śruciny w kanale kręgowym L6-L7
[B]Badanie kliniczne:[/B] atasja z porażeniem tylnych kończyn, objawy LMN, porażenie zwieracza odbytu, zwieracza pęcherza moczowego oraz ogona,czucie głębokie zachowane
[B]Badanie dodatkowe:
Badania krwi-[/B]załącznik
[B]Badanie RTG-[/B]kręgosłup odcinek L-S-śrucina w kanale kręgowym w przestrzeni międzykręgowej L6-L7 po lewej stronie
[B]Rozpoznanie-[/B]ciało obce w kanale kręgowym L6-L7
[B]Leczenie: PEDICULECTOMIA L6 Z HEMILAMINECTOMIĄ LEWOSTRONNĄ L6-L7[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Energy']Nie no co Ty, nie przepisuj.[/QUOTE]
Przepisałam,bo terminów medycznych nie rozumiem-może ktoś z doświadczeniem z takimi psami będzie wiedział co one oznaczają. Lekarz mówi,że dla dobra małego jest ograniczyć mu ruch-robię to,bo chcę,żeby jak najszybciej doszedł do formy. Gdybym miała bliżej do kliniki-to zapewniam,że jeszcze wczoraj bym go zawiozła na kontrol

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Energy']Czy mały miał naruszane części kostne kręgosłupa?
Może by operatora zapytać czy rzeczywiście miesiąc po operacji potrzeba go tak ograniczać?
Tylko pytam;)
A i jak jest przywiązany to się nie szarpie?[/QUOTE]
Nie szarpie-chodził wkoło słupa,siadł,teraz już śpi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lon_cia']A jest jakaś poprawa odkąd do Ciebie przyjechał, nóżkami plącze tak jak plątał? Siku kontroluje tak? A kupkę?[/QUOTE]
Nóżkami ładnie przebiera,jak biegnie to kica (zdaniem P. doktor z wygody i lenistwa,bo tak mu łatwiej). Siusiu i kupka na dworze-popuszcza parę kropelek z radości jak dziecko wraca ze szkoły,jak potrzebuje wyjść maszeruje(maszerował-bo teraz już nie da rady) pod drzwi i czekał na przypięcie smyczy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hope2']Taak? nie znam się,zaraz idę z nim na dwór-oczywiście powoli-żeby musiał łapami przebierać-a przebiera całkiem szybko[/QUOTE]

No proszę Cię...
Zwieracze działają, chłopak się ałatwia sam i sporadycznie "kapnie" (moja sucz bez urazu kręgosłupa tak ma jak się cieszy) chodzi, biega...
Nie wiem tylko jak ogonek, czy się troszkę podniósł...

Stąd te moje pytania, bo miesiąc po operacji, jak sądzę wszystko powinno być zrośnięte tylko przewodnictwo nerwowe jeszcze wsparcia potrzebuje:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hope2'][B]Wywiad:[/B]pies dowieziony z ataksją tylnych kończyn i rozpoznaniem radiologicznym śruciny w kanale kręgowym L6-L7
[B]Badanie kliniczne:[/B] atasja z porażeniem tylnych kończyn, objawy LMN, porażenie zwieracza odbytu, zwieracza pęcherza moczowego oraz ogona,czucie głębokie zachowane
[B]Badanie dodatkowe:
Badania krwi-[/B]załącznik
[B]Badanie RTG-[/B]kręgosłup odcinek L-S-śrucina w kanale kręgowym w przestrzeni międzykręgowej L6-L7 po lewej stronie
[B]Rozpoznanie-[/B]ciało obce w kanale kręgowym L6-L7
[B]Leczenie: PEDICULECTOMIA L6 Z HEMILAMINECTOMIĄ LEWOSTRONNĄ L6-L7[/B][/QUOTE]

1.ATAKSJA - niezborność. Zaburzenia w chodzie. Ataksja (niezborność tylnosznurowa) - niezborność ruchów kończyn, spowodowana upośledzeniem czucia ułożenia.
2.Obj. LMN - objaw uszkodzenia dolnego neuronu ruchowego.
3.PEDIKULEKTOMIA - częściowe usunięcie łuku kręgowego z wyrostkami dodatkowymi ale z pozostawieniem wyrostków stawowych.
4.HEMILAMINEKTOMIA - usunięcie połowy łuków kręgowych, aby dostać się do krążka międzykręgowego lub zmniejszyć ucisk ścian kanału na rdzeń.
5.L6-L7 - kręgi lędźwiowy 6- lędźwiowy7.

Edited by hektor2461
Link to comment
Share on other sites

[quote name='hektor2461']1.ATAKSJA - niezborność. Zaburzenia w chodzie. Ataksja (niezborność tylnosznurowa) - niezborność ruchów kończyn, spowodowana upośledzeniem czucia ułożenia.
2.Obj. LMN - objaw uszkodzenia dolnego neuronu ruchowego.
3.PEDIKULEKTOMIA - częściowe usunięcie łuku kręgowego z wyrostkami dodatkowymi ale z pozostawieniem wyrostków stawowych.
4.HEMILAMINEKTOMIA - usunięcie połowy łuków kręgowych, aby dostać się do krążka międzykręgowego lub zmniejszyć ucisk ścian kanału na rdzeń.
5.L6-L7 - kręgi lędźwiowy 6- lędźwiowy7.[/QUOTE]
Hektor-dziękuję za przetłumaczenie tych terminów. Ja zupełny laik jestem i wstyd mi z tego powodu okropnie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hope2']Frodo od dzisiaj jest nieszczęśliwy-po rozmowie z kliniką (dzisiaj) doszłyśmy z Panią Doktor do wniosku,że dla jego dobra będzie przywiązywany do drewnianego słupa-rozbrykał się okrutnie, włazi wszędzie (to pół biedy)-i próbuje latać-nie nadążam z bieganiem za nim. A dziad mały ma mieć aktywność[U] [COLOR=#0000ff]ograniczaną [/COLOR][/U]Za 2 tyg jestem umówiona na rozmowę telefoniczną-i jak mi się uda-to nagram i prześlę filmik-z nagranym chodem małego do kliniki-chociaż tak będą mogli zobaczyć jak to wygląda
Dobre też w przypięciu jest to,że nie będzie miał jak rozlizywać miejsca po strupku na szwie-a próbuje-bo jak wiadomo-goi się i swędzoli. Na razie patrzy wielkimi oczkami na mnie-zdziwiony,popiskuje...trudno mały-to dla Twojego dobra-jak już będzie dobrze zabiorę Cię na długaśny spacer,weżmiemy piłkę-ale dopiero jak lekarze powiedzą,że można[/QUOTE]

Pisałem już na ten temat. Frodo powinien mieć założony gorset stabilizujący kręgosłup. Taki gorset ogranicza psu ruchliwość i nie pozwala wylizywać rany pooperacyjnej. O taki gorset należy zapytać weterynarza z Kliniki. Aby taki gorset dopasować, muszą być podane rozmiary obwodu szyi, klatki piersiowej, brzucha i długość kręgosłupa od łopatek do nasady ogona. Koszt takiego gorsetu wynosi około 300 zł.
O szczegóły należy pytać weterynarza-operatora. Czy zaakceptuje ten pomysł.

Edited by hektor2461
Link to comment
Share on other sites

O gorsetach u psów i ludzi są sprzeczne opinie. Gorsety osłabiają pracę mięśni, niestety. A zresztą miesiąc po operacji ? Nie dostał od razu to pewnie nie był potrzebny.

Może osoba która rozmawiała z operatorem mogłaby się skontaktować i dopytać o ograniczenia? Jak sądzę nie było takich zaleceń wcześniej bo Hope na pewno by to wiedziała.

Link to comment
Share on other sites

A ja jeszcze jak można zapytam...
Psiak pięknie wraca do zdrowia, jest coraz lepiej, Hope robi więc wszystko tak jak powinna. Tak uważam.
To może Hope postępuj tak jak do tej pory? Bo to po prostu cudnie skutkuje:)

Dla mnie gorset po miesiącu, niezależnie czy by się przydał bezpośrednio po operacji czy nie to tak jak gips miesiąc po złamaniu. I tylko szkodę może teraz ew przynieść, bo psiak musi pracować mięśniami.

Jak to kiedyś neurochirurg powiedział mojemu mężowi, żaden gorset, tylko mięśnie się rozleniwią i nie będą prawidłowo podtrzymywać kręgosłupa. Trzeba budować gorset mięśniowy;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Energy']O gorsetach u psów i ludzi są sprzeczne opinie. Gorsety osłabiają pracę mięśni, niestety. A zresztą miesiąc po operacji ? Nie dostał od razu to pewnie nie był potrzebny.

Może osoba która rozmawiała z operatorem mogłaby się skontaktować i dopytać o ograniczenia? Jak sądzę nie było takich zaleceń wcześniej bo Hope na pewno by to wiedziała.[/QUOTE]

Musimy się dobrze zrozumieć. Gorset o którym piszę to taki sztywny kaftanik, który nie uciska mięśni i ruchy ogranicza tylko do pewnego stopnia. Stabilizuje kręgosłup, uniemożliwia psu dostęp do blizny pooperacyjnej i działa deprymująco na psychikę psa. który nie ma ochoty do biegania i skakania. Ale nie ogranicza psu chodzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych itp. Kołnierz ochronny nie może konkurować z takim gorsetem. Nie szukajmy analogii między człowiekiem i psem. Wiadomo, że gorset gipsowy na klatkę piersiową ogranicza ruchomosć mięśni klatki piersiowej. Nie porównujmy unieruchomień gipsowych do sztywnego kaftanika, bo co ma piernik do wiatraka.

Edited by hektor2461
Link to comment
Share on other sites

Nie no dobrze się rozumiemy, stabilizując kręgosłup osłabia mięsnie, bo one nie muszą tak pracować jak bez gorsetu ;)

Edit:
dopiero doczytałam post po edycji
nie chodzi mi o żaden gorset gipsowy, cały czas pisałam o usztywnieniu nie o gipsie
i oczywiście można szukać analogii tak samo mogą osłabnąć mięśnie u człowieka jak i psa

Edited by Energy
Link to comment
Share on other sites

[quote name='pola53']Poproszę o numer konta, chcę wpłacić pieniądze z bazarku. Wyszlo tego 184,50 na każdego pieska :).[/QUOTE]
polu-konto do Mondo Cane na pierwszej stronie powinno być ;)

[SIZE=5][/SIZE][SIZE=5][/SIZE][SIZE=4][/SIZE][SIZE=5][COLOR=#00FF00]D Z I Ę K U J E M Y[/COLOR][/SIZE]:klacz:
:Rose::sweetCyb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...