Jump to content
Dogomania

Akita na sportowo?


narvika

Recommended Posts

Witajcie!

Od długiego czasu szukam odpowiedniej dla siebie rasy psiaka. Mogę poświęcić mu dużo czasu i energii, ale chciałabym, aby mógł on czerpać z tego przyjemność. Ale może po kolei:

- mieszkam z narzeczonym, nie planujemy dzieci na pewno, ale mamy dorosłego, spokojnego kota
- mamy duże mieszkanie na bardzo spokojnym osiedlu, na parterze. Obok lasek, parki, wybieg dla psów
- pracuję, ale mogę wychodzić z psiakiem rano 1-2 godziny, w przerwie pracy ok.30min i po poludniu do woli. Weekendy wolne
- jestem bardzo, bardzo aktywną osobą. Codziennie biegam 10-15km, jeżdżę na rowerze MTB w górach 60-80km jak najczęściej- popołudniu, w weekendy, w wolnym czasie
- mam możliwość zapisania psiaka do przedszkola i na szkolenie, moje doświadczenie z psami ogranicza się do border collie, labladora i charta afgańskiego. Żaden z nich nie był mój, tylko moich przyjaciół, ja opiekuję sie nimi kiedy jadą na wakacje, idą do kina... Z "dokonań" nauczyłam labka "siad" ;)

Czy akita jest odpowiednim towarzyszem do sportowego trybu życia? O ile będę musiała skracać swoje dystanse aby pies czerpał z tego przyjemność zakładając, że będzie cały czas w odpowiednim, ustalonym z profesjonalistami treningu? Oczywiście wiem, że młody pies wcale nie powinien być obciążany w taki sposób.

I na koniec- czy akita może luzem biegać w okolicy roweru jeśli jest odpowiednio przeszkolona, obszar jest daleko od drogi i nie ma innych niebezpieczeństw?

Wybieram pomiędzy różnymi rasami, odrzuciłam husky ze względu na wieczne trzymanie ich na smyczy, ale biorę pod uwagę jeszcze wyżła węgierskiego i charta saluki i polskiego.

Bardzo proszę o podpowiedź!

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje mi się żeby akita była typem sportowca, a jak już to bardziej 'zimowego'. Z mojego doświadczenia mogę napisać tyle, że akity nie lubią kotów (ale wiadomo że pies wychowywany od szczeniaka z kotem to inna bajka, gorzej jak kot nie polubi nowego domownika) Również nie wydaję mi się żeby akita była szczęśliwa w mieszkaniu bo jest to pies stróżujący i lubi pooglądać co się dzieje za ogrodzeniem ogrodu. Do tego dodam, że to duży pies i gubi BARDZO dużo sierści. Akitę nie powinno się spuszczać ze smyczy ponieważ ma spory instynkt myśliwski, gdy zobaczy psa kota czy inne zwierze nie będzie się zastanawiał tylko pobiegnie za nim. Akity często "głuchną" w sensie że jak wpadną w trans węszenia ciężko jest je przywołać. Jest to pies dominujący i trudny do wychowania i nie polecam osobom które wcześniej nie miały psa. Całe życie miałam kontakt z przeróżnymi psami, od dziecka zawsze w domu był pies i pomimo tego wychowanie akity przyniosło mi trochę problemów. Tu przedszkole i szkolenie nie wystarczy. Akita potrzebuję więzi z człowiekiem. Potrzebuję uwagi. Nie wystarczy nauczyć go podstawowych komend. Trzeba mu pokazać miejsce w hierarchii stada. Nie wystarczy zapisać psa na szkolenie, ponieważ na szkoleniach zazwyczaj jest tak że "wrzuca sie psy do jednego wora" a każdy pies potrzebuje indywidualnego podejścia i dużej pracy z właścicielem. Akity mają grube futro przy nawet 20 stopniach ciepła moja akita leży w chłodnej piwnicy i ciężko dyszy :P jakoś sobie nie wyobrażam żeby biegła tyle kilometrów za rowerem. Oczywiście lubi sobie pobiegać i brykać ale zazwyczaj "budzi" się do tego wieczorem gdy jest chłodniej. Oczywiście jesienią i zimą nie ma tego problemu. Uwielbia brykać w śniegu! Trzeba pamiętać, że szczeniak nie może mieć za dużo ruchu. Weterynarz powiedział mi że najwcześniej po ukończeniu 15 miesięcy może piesek zacząć biegać dłuższe dystanse. co do biegania luzem przy rowerze tak jak napisałam wcześniej - posiada instynkt myśliwski i żadne szkolenie nie sprawi, że on zniknie. Akita to nie husky nie posiada w sobie tyle energii w porównaniu do huskich akity to prawdziwe lenie! Akita to również nie labrador. Nie jest z nią łatwo, ale potrafi być najlepszym przyjacielem na świecie. Podsumowując akity jak każdy pies potrzebują ruchu, ale nie są to psy stworzone do sportu. Akity to psy stróżujące i do towarzystwa, dawniej wykorzystywane jako myśliwskie. Bardziej polecałabym jednak jakiegoś charta, tyle biegania... byłby w siódmym niebie! :)

Link to comment
Share on other sites

[B]pakao[/B]- masz racje, dodam tylko, że predyspozycje akity do sportu są osobnicze, jedną akitę rozpiera energia i nie usiedzi przez chwilę w jednym miejscu a inna akita będzie wolała poleżeć na kanapie. Hodowca może doradzić które szczenię jest bardziej energiczne i ma większe predyspozycje do sportu i takiego psa można ukierunkować na konkretny sport ale jest to bardzo trudne bo akita jest niezależna i nie można jej do niczego zmusić. [B]narvika[/B] jeśli pies będzie biegł bez smyczy przy rowerze i mu się to nie spodoba albo znudzi to sobie pójdzie i będzie robił to co dla niego jest ciekawsze ( polowanie, kopanie, buszowanie w krzakach itp) a w lato i tak trzeba będzie zrezygnować z wysiłku albo chociaż mocno go ograniczyć. Poza tym akita to trudna rasa, trzeba w jej wychowanie włożyć ogrom pracy i czasu, przed przyjęciem psa do domu trzeba się dużo dowiedzieć o jego wychowaniu a co jeśli mimo tego nie uda Ci się dobrze wychować akity a to zdarza się dość często. Jeśli miałaś do czynienia z border collie to czemu nie on? Chociaż on też nie jest najłatwiejszy w wychowaniu ale na pewno o wiele łatwiejszy od akity.

Link to comment
Share on other sites

moje akity nie patrzą przez ogrodzenie na swiat i zyja :P nawet przez balkon nie patrzą :P

psiak zawsze mozę biegać luzem...pytanie jakie jest natężenie ruchu w miejscu biegania...wierze w odwoływalnosć od zwierzyny...ale nie ufam do końca mojemu psu jeśli chodzi no o inne duze psie samce

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...