Jump to content
Dogomania

Czy tyle czasu poświęconego Border Collie wystarczy?


Blackbird.

Recommended Posts

Zastanawiam się nad kupnem psa tej rasy... Ale nie wiem jak to jest, czy spełniam warunki... Mój plan dnia wyglądał by mniej-więcej tak:
Rano (około 6:30) spacerowałabym z nim w zależności o której mam lekcje. Najkrócej do 7:30, ale zazwyczaj mam na później. Na tym spacerze, albo trening frisbee, albo aportowanie, a potem ćwiczenia umysłowe (posłuszeństwo i sztuczki)
Popołudniu: (około 15-16) godzinny, albo i dłuższy spacer. Frisbee, a w lato jazda na rowerze. W zimie spacer pół godziny, a potem sztuczkowanie w domu.
Wieczorem: ( około 18 ) 20 minut na spacerze i zabawy węchowe
Wieczorem (około 22) spacer 5 minut tylko na sisiu ;))
Dodam też że czasem mam więcej czasu i np. wieczorem mogłabym siedzieć z psem do nocy i choćby ćwiczyć sztuczkowanie ;)
A w weekend jadę na wieś więc psy bym zabrała tam na całodniowy spacer (oczywiście z przystankami ;)) jest tam jezioro i pola, więc psiaki by się wybiegały
W wakacje, czy tam ferie zawsze wyjeżdżam w takie miejsca, gdzie mogę zabrać psy. A w sobotę zawsze chodzę na spacer do lasu. (chyba że mroźna zima, to wtedy nie aż na tak długi)
Mam jeszcze jednego psa - w typie yorka... Więc jak bym była w szkole (7 godzin, albo mniej) to psiaki by się razem nie nudziły? Bo moja Daisy jest już przyzwyczajona do zostawania samą, więc chodzi mi raczej o Bordera... czy wytrzymałby tyle sam tylko z Daisy? Oczywiście z zapasem różnych zabawek? :D
A i jak myślicie, bo chciałabym mieć suczkę bordera i już mam suczkę yorka, czy by nie rywalizowały?
Oceńcie, czy nadaję się na border collie :loveu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

wszystko zalezy od psa. może ci się trafić spokojny borderek któy woli spać niż pracować a równie dobrze może ci się psie ADHD.
wg mnie nie powinnaś planować że codzienie o godzinie 6 będzie z nim trenować. nie mam bordera ale mam psie ADHD ja nie daje rady już powoli. wystarczyło że miałąm lekcje 2 razy w tygodniu dłużej i nie mogłam wymęczyć psa. nie mogę sie wyspać bo mam za dużo lekcji, a mój pies chociaż jest nauczony ze w domu śpi, ale na krótkim spacerze nie mogłam go zmęczyć więc chodzi po domu i kombinuje.
tak piszesz że w zimie krótki spacer(bo co to jest pół godziny?) a potem sztuczkowanie. to prawda ze pies myśląc szybciej się męczy ale pies też potrzebuje porządnego zmęczenia fizycznego

a dlaczego chcesz akurat bordera?

Link to comment
Share on other sites

Myśle że border collie by się dla cb nadawał :). To są psy które są aktywne ( chociaż mogą zdarzyć się wyjątki tak samo u ludzi jedni są leniwi a drudzy spędzają sktywnie czas :D) . Bordery szybko się uczą , słyszałam że bordery to najmądrzejsze psy świata :) . Chyba border i twój pies by się zaakceptowali tak myśle . I tak byś się nadawała na właściecielke border collie . Border collie może mieszkać obojętnie gdzie w bloku , domku ważne żeby z nim spędzać aktywnie czas i go uczyć różnych sztuczek . Border collie chyba mógł by zostawać sam w domu ( rozumiem szkoła x.x też chodze do szkoły ;_; ).
Ps. może też będe miała kiedyś psa ale musze przekonać rodziców ;_; :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ania15']Myśle że border collie by się dla cb nadawał :). To są psy które są aktywne ( chociaż mogą zdarzyć się wyjątki tak samo u ludzi jedni są leniwi a drudzy spędzają sktywnie czas :D) . Bordery szybko się uczą , słyszałam że bordery to najmądrzejsze psy świata :) . Chyba border i twój pies by się zaakceptowali tak myśle . I tak byś się nadawała na właściecielke border collie . Border collie może mieszkać obojętnie gdzie w bloku , domku ważne żeby z nim spędzać aktywnie czas i go uczyć różnych sztuczek . Border collie chyba mógł by zostawać sam w domu ( rozumiem szkoła x.x też chodze do szkoły ;_; ).
Ps. może też będe miała kiedyś psa ale musze przekonać rodziców ;_; :D[/QUOTE]

znasz jakiegoś bc?
border nie jest psem dla każdego, dla pierwszej lepszej osoby której spodobała się jego inteligencja.
bc szybko się uczy co równie dobrze moze doprowdzić do tego że w domu będzie rządził pies, pies będzie jadł kiedy chce, gryzł co chce, wychodził na spacer kiedy chce, robił co chce, bo osoba bez doświadczenia weźmie takiego pieska bo jest inteligentny.
większości bc nie starczy pół godzinny spacerek, wokół bloku

Link to comment
Share on other sites

Chcę Bordera, ponieważ marzy mi się pies, który jest wyjątkowa aktywny, który chętnie współpracuje. I wiem, że to wymagająca rasa, nawet bardzo, ale są też rasy, które wymagają więcej wysiłku fizycznego, a mimo to Border wydaje się być bardziej wymagający, więc może tu chodzi o pracę umysłową, a nie fizyczną?
[quote name='Kirinna']wszystko zalezy od psa. może ci się trafić spokojny borderek któy woli spać niż pracować a równie dobrze może ci się psie ADHD.
wg mnie nie powinnaś planować że codzienie o godzinie 6 będzie z nim trenować. nie mam bordera ale mam psie ADHD ja nie daje rady już powoli. wystarczyło że miałąm lekcje 2 razy w tygodniu dłużej i nie mogłam wymęczyć psa. nie mogę sie wyspać bo mam za dużo lekcji, a mój pies chociaż jest nauczony ze w domu śpi, ale na krótkim spacerze nie mogłam go zmęczyć więc chodzi po domu i kombinuje.
tak piszesz że w zimie krótki spacer(bo co to jest pół godziny?) a potem sztuczkowanie. to prawda ze pies myśląc szybciej się męczy ale pies też potrzebuje porządnego zmęczenia fizycznego

a dlaczego chcesz akurat bordera?[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę tego psa bo: "jest fajny i mądry, a do tego łapie dysk". I zdaję sobie sprawę z jego wymagań. Wiem, że Border zamieni się w diabła, kiedy nie dostarczy mu się dużej dawki ćwiczeń. "spacer" wokół bloku nie wchodzi w grę! No chyba że w nocy kiedy pies będzie miał "nagłą potrzebę" :D
W border collie nie tylko podoba mi się jego inteligencja, ale chęć do pracy i sprawność fizyczna.
[quote name='Kirinna']znasz jakiegoś bc?
border nie jest psem dla każdego, dla pierwszej lepszej osoby której spodobała się jego inteligencja.
bc szybko się uczy co równie dobrze moze doprowdzić do tego że w domu będzie rządził pies, pies będzie jadł kiedy chce, gryzł co chce, wychodził na spacer kiedy chce, robił co chce, bo osoba bez doświadczenia weźmie takiego pieska bo jest inteligentny.
większości bc nie starczy pół godzinny spacerek, wokół bloku[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Blackbird mój drugi post dotyczył Ani15:)

tak naprawdę nikt nie jest w stanie za ciebie zdecydować czy dasz radę z bc czy nie. to tylko od ciebie zależy. na forum bc bardzo dużo osób pyta się o to samo, odpowiedzi większości osób są własnie takie, to ty musisz zdecydować czy podołasz czy nie i nie zależy to wcale najbardziej od rozkładu godzin w szkole. nie znam ciebie więc nie wiem, masz już yorka wiesz ile jesteś w stanie mu czasu poświęcić. na początku na jakiegokolwiek szczeniaka będziesz musiała poswięcic go więcej,
tak samo czy twój pies tolerowałby nowego, tego nie wiem więc nie mogę ci pomóc

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego nie powinnam planować, że o godzinie 6 będę z ni trenować?
A pół godziny SAMEGO wysiłku fizycznego, to dość sporo, nie uważasz? Niektóre psy latają z wywalonym jęzorem po kilkuminutowym przebiegnięciu toru agility, albo po występie frisbee... Wydaje mi się, że 30 minut aktywności, by w zupełności wystarczyło, co o tym myślisz?
[quote name='Kirinna']wszystko zalezy od psa. może ci się trafić spokojny borderek któy woli spać niż pracować a równie dobrze może ci się psie ADHD.
wg mnie nie powinnaś planować że codzienie o godzinie 6 będzie z nim trenować. nie mam bordera ale mam psie ADHD ja nie daje rady już powoli. wystarczyło że miałąm lekcje 2 razy w tygodniu dłużej i nie mogłam wymęczyć psa. nie mogę sie wyspać bo mam za dużo lekcji, a mój pies chociaż jest nauczony ze w domu śpi, ale na krótkim spacerze nie mogłam go zmęczyć więc chodzi po domu i kombinuje.
tak piszesz że w zimie krótki spacer(bo co to jest pół godziny?) a potem sztuczkowanie. to prawda ze pies myśląc szybciej się męczy ale pies też potrzebuje porządnego zmęczenia fizycznego

a dlaczego chcesz akurat bordera?[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

No w sumie racja, chyba czeka mnie trudna decyzja... Dzięki za pomoc :)
[quote name='Kirinna']Blackbird mój drugi post dotyczył Ani15:)

tak naprawdę nikt nie jest w stanie za ciebie zdecydować czy dasz radę z bc czy nie. to tylko od ciebie zależy. na forum bc bardzo dużo osób pyta się o to samo, odpowiedzi większości osób są własnie takie, to ty musisz zdecydować czy podołasz czy nie i nie zależy to wcale najbardziej od rozkładu godzin w szkole. nie znam ciebie więc nie wiem, masz już yorka wiesz ile jesteś w stanie mu czasu poświęcić. na początku na jakiegokolwiek szczeniaka będziesz musiała poswięcic go więcej,
tak samo czy twój pies tolerowałby nowego, tego nie wiem więc nie mogę ci pomóc[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

jak chcesz planuj, nikt ci nie broni, mam na myśli to ze plany zmieniają się, sama siebie znasz najlepiej czy znajdziesz czas zawsze potrenować, poćwiczyć czy nie.
a z tym wysiłkiem to nie zawsze tak jest
mój pies po przebiegnięciu przy rowerze szybkim tempem( a łapek wcale długich nie ma) 6 km po powrocie do domu, biegał po schodach z kongiem i wcale nie wyglądał na zmęczonego
po 5 min za to intensywnego bieganie za fresbee padł, ale przed treningiem miał pół godziny wolnego spaceru po nieznanym terenie gdzie móżdżek troszkę pracował, a wcale bc nie jest

jeszcze raz powtórze to czy dasz radę z jakimkolwiek psem(ale przyznajmy mops to nie bc) zależy tylko i wyłącznie od ciebie, a siatka godzin nie jest najważniejsza

edit:[quote name='Blackbird.']No w sumie racja, chyba czeka mnie trudna decyzja... Dzięki za pomoc [IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_smile.gif[/IMG][/QUOTE]
najlepj poznaj kilka bc, hodowców i rozmiawiaj dowiedz się wszystkiego czego zdołasz

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[QUOTE][COLOR=#000000]Border collie może mieszkać obojętnie gdzie w bloku , domku ważne żeby z nim spędzać aktywnie czas i go uczyć różnych sztuczek . Border collie chyba mógł by zostawać sam w domu ( rozumiem szkoła x.x też chodze do szkoły ;_; ).[/COLOR][/QUOTE]
? Po pierwsze bc + blok ?! Nie wyobrażam sobie połączenia border collie + powierzchnia 30 m[SIZE=2] kwadratowych. [/SIZE]Wiem coś na ten temat, bo miałam przyjemność rozmawiania z właścicielami BC.[SIZE=2] Z całego serca życzę powodzenia. A co do zostawania w domu. Ciekawe ile godzin? Dla BC godzina bezczynności to katorga. Teraz pomnóż to razy 6 godzin... lub więcej. Podrośniecie trochę i się wam BC odwidzi... Jeśli kogoś uraziłam - ja mam tylko na sercu dobro psa...
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tyle czasu spokojnie by wystarczyło, mój ma maks godzinę dziennie, ale przy odpowiednich ćwiczeniach na głowę mu to wystarcza ;)

Domnia - myślę jednak, że nie wiesz za wiele na ten temat, bo wieeeele osób trzyma bordera w bloku i o ile ktoś nauczy takiego psa on/off i zapewni ruch to spokojnie da radę w takim mieszkaniu. A czemu border nie może zostawać w domu? O________O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[QUOTE]Domnia - myślę jednak, że nie wiesz za wiele na ten temat, bo [B]wieeeele osób trzyma bordera w bloku i o ile ktoś nauczy takiego psa on/off i zapewni ruch to spokojnie da radę w takim mieszkaniu[/B]. A czemu border nie może zostawać w domu? O________O[/QUOTE]

A czy to DOBRZE, że trzymają bordery w bloku? To z pewnością nie jest idealne miejsce dla BC. Border, tak jak każdy pies, niezależnie od rasy może mieszkać w bloku, tylko PO CO? Żeby się nudził w klatce przez 7 godzin? Owszem, NIE ZDECHNIE przecież... Czy nie lepiej jest adoptować jakiegoś spokojnego mix'a BC, który nie zdemoluje mieszkania, jeśli nie będzie w klatce pod nieobecność właścicieli? Odpoczynek jest borderom potrzebny - ale 22 godziny odpoczynku, to chyba trochę za dużo jak na pasterza. ;) Oczywiście jak zawsze - zdarzają się przypadki spokojnych psów, ale to są wyjątki, a nie większość. "da radę" - te słowa oznaczają, że będzie sobie żyć, tak? No właśnie, przeżyje przecież w bloku - nie zaprzeczam. Przecież nie zdechnie od mieszkania w klatce, w bloku.
Co do "on/off" - przyszło mi na myśl "zlansowanie" mózgu borderowi, oduczenie go instynktu ciągłej pracy - czyli tego co wyróżnia tą rasę. TO NIE JEST ZABAWKA, którą można sobie włączyć - jak potrzeba...
Co do zostawania w domu - nigdzie nie napisałam, że nie może zostawać sam. Autorko - nie wiem ile masz lat, strzelam - że kilkanaście, więc po co Ci pies, który jest "taki sprawny fizycznie". Masz owieczki do zaganiania, że jest Ci tak bardzo potrzebny? Na prawdę nie wiem po co Ci border :lol: Plan i tak nie wypali, bo życie nie ma planu. Też kiedyś planowałam, jak będę się zajmować swoim psem w każdą porę roku - plany się nie powiodły. Zaraz się zacznie "hejtowanie" mnie, ale trudno, to jest moje zdanie i go nie zmienię.

Edited by Domnia
Link to comment
Share on other sites

Border nie może być trzymany w bloku ? Fakt idealnym miejscem dla BC byłaby farma ze stadem owiec, jednak rasa się zmienia nie jest już hodowana tylko i wyłącznie pod owce. Nie rozumiem tylko czym różni się zostawianie bordera w bloku na 7h a zostawienie go ... w domku. Puści się go heja na ogródek żeby 7 godzin biegał bezczynnie przy płocie i wszystko obszczekiwał czy może woli być na salonach niż 30m kwadratowych ? Bordery potrzebują dużo ruchu ale też wysiłku psychicznego, trzeba mu poświęcić czasu ,właściwie zmieni nasze życie i nie jest psem dla każdego ale też nie przesadzajmy i nie popadajmy ze skrajności w skrajność bo przez to przejęcie "border musi cały czas coś robić" to możemy psa zajechać. Przez 22-ie h też nie pasłby owiec non stop ;) To nie zabawka ale też nie maszyna a nadal pies. on/off to nie jest zlansowanie psu mózgu tylko raczej nauka samokontroli. Border ma zawsze zapał do pracy dlatego w domu powinien właśnie odpoczywać żeby ciągle nie być nadaktywnym. Nikt nie napisał ,że chce bordera jako kompana w oglądaniu filmów na kanapie. (i dlatego też dla wszystkich się nie nadaje) ale też spokojny border w domu siedzący bezczynnie 7 godzin nie jest niczym złym i trzeba go tego nauczyć :) Sory ale nie wyobrażam sobie mieć w domu psa przez , którego nie mogę wyjść do szkoły czy zostawić go gdy gdzieś idę. Serdecznie współczuję ludziom którzy mają taki problem bo to jest na pewno straszne i cieszę się ,że gdy weźmie mnie choroba mogę przeleżeć siedem dni w łóżku. + Też mam kilkanaście lat :loveu: i nie wiedziałam ,że bordery są tylko dla nad ludzi i ludzi z owcami. Po co komu terier walijski skoro nie ma w potrzebie wypłaszania lisów z nor?
Planu faktycznie nie da się ułożyć bo wszystko pewnie i tak inaczej się potoczy :) ale zapraszam na borderowe fora tam można poczytać o wiele więcej i zobaczyć popytać właścicieli jak żyje się z tymi psami ;)[h=3][/h]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Co do yorka i bordera to muszę cię zmartwić. Mój border każde inne zwierzę traktuje jak swojego rodzaju interaktywną zabawkę, czyli błyskawicznie znajduje słabsze punkty i potem manipuluje tym zwierzakiem, więc twój york nie miałby lekkiego życia. Na pewno byłby pasiony, czyli to border decyduje kiedy york powinien podejść do miski, do zabawki itp. U nas tak jest, kiedy ja daję sygnał do szykowania misek, to moja suka zagania do miski kota i psa, a dopiero później sama idzie jeść.
Co do bordera w bloku to zależy jakie masz możliwości pracy z nim na zewnątrz. Na pewno odpada miejsce w centrum, gdzie jest daleko do parku, albo ogrodzone osiedle gdzie nie wolno wyprowadzać psów. Trudny jest tez pierwszy rok, kiedy trzeba psa nauczyć podstaw, żeby nie był uciążliwy dla otoczenia. Porównywalne jest to tylko do ogarnięcia grupy dzieci z ADHD, czyli oczy dookoła głowy, przewidywanie co i gdzie pies może zmalować i ani chwili bez kontroli bo np. ulubiony laptop straci ładowarkę. Jeżeli cię to nie przeraża (mnie nie :) to możesz spróbować. Mój border po próbach w agility i frisbee w końcu najlepiej się spełnia jako pies terapeutyczno-towarzyszący a w wolnych od pracy chwilach jako maskotka całej rodziny. Ale to naprawdę wymagająca rasa, więc dobrze przemyśl. Umiejętności lapania frisbee nie maja w zestawie ;) Maja za to rozum geniusza w wymyślaniu sobie niszczycielskiej rozrywki niekoniecznie akceptowalnej dla człowieka.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...