Jump to content
Dogomania

Annawa

Recommended Posts

Witam. Nazywam się Anna Wasilewska. Studiuję Architekturę Krajobrazu na jednej z wrocławskich uczelni. Obecnie piszę pracę magisterską, której celem jest stworzenie modelowej koncepcji parku dla psów. Sama mam czworonoga i wiem, że obecnie nie ma odpowiedniego miejsca we Wrocławiu by spędzić z nim czas. Zależy mi na tym, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla psów ale i dla ludzi.
Zbierając materiały postanowiłam zwrócić się do głównych adresatów tej przestrzeni - właścicieli psów, czyli do Państwa. Interesuje mnie Państwa wyobrażenie idealnego "psiego parku".
Jaka powinna być preferowana lokalizacja?
Co powinno się tam znaleźć?
Jakiego psa Pan/Pani posiada? (mały/średni/duży; ew. rasa)
Jakiego rodzaju aktywności interesują Państwa najbardziej? (np. spacer, bieg, zabawa, trening, ...)
Kiedy najczęściej korzystaliby Państwo z takiego parku? (pora dnia, ilość czasu, w tygodniu/w weekend ...)
Interesują mnie także potrzeby samych ludzi - wiek potencjalnych użytkowników, specjalne wymagania (stawiam dużu nacisk na ogólną dostępność terenu dla osób niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi, matek z wózkami itp...). Może interesowałyby Państwa jakieś akcje społeczne/informacyjne na takim terenie (t.j porady weterynaryjne)?
Pytania mnożą się bez końca. Nie chcę jednak zasypywać Państwa aż taką ich ilością. Będę regularnie monitorować "dalsze życie" tego postu i tym samym, będę z Państwem w kontakcie. Myślę, że kolejne pytania czy wątpliowści nasuną się same z biegiem czasu.
Zależy mi na Państwa opinii. Wierzę, że dobrze przygotowany projekt ma szansę wzbudzić zainteresowanie władz miasta, a to leży w naszym wspólnym interesie :)
Pozdrawiam serdecznie.
Anna

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam :D
również mam 2 psy-owczarki niemieckie- z Wrocławia! Świetny pomysł! My najchętniej wykorzystywalibyśmy taki plac do zabawy i treningu najczęściej w weekendy i w godzinach popołudniowych w tygodniu. Najfajniej by było aby każde osiedle miało taki plac, ewentualnie mógłby on się mieścić, w którymś z parków Wrocławia i być dobrze skomunikowanym z resztą miasta :-)
Mógłby tam być np tor do agility, oddzielone strefy dla psiarzy którzy przychodzą poćwiczyć, pogadać i puszczać psy żeby się razem wyszalały itp. przystosowany nie tylko dla małych piesków :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja wyprowadzam swoje psy w okolicach ronda Powstańców. Mamy tu na osiedlu prawie ogrodzony teren (dwa wyjścia niezabezpieczone). Na moje oko jest to około 10000m2 i przychodzi tu większość psiarzy z okolicy. Psy chętnie się bawią i biegają wspólnie. Każdy by chciał aby te dwa wyjścia zamknąć, ale nikt z tym nic nie zrobi. Teren i tak jest praktycznie psi. Brakuje tu jednak ławek, a żeby wyrzucić kupę, to trzeba wyjść z parku niestety. Słyszałam, że w Szczecinie są takie parki ogrodzone, są śmietniki, ławki, jakieś opony do podsikiwania, jakieś kłody do powskakiwania. Głównie chodzi o to, aby teren był przynajmniej zamknięty. Ludzie pukają się w głowę jak spuszczam tam ze smyczy młodego charta, ale żyć jakoś trzeba :) a psy potrzebują się wybiegać. Z psami do tego parku wychodzę przynajmniej raz dziennie na 1 godzinę, zazwyczaj wieczorem w umówionej ekipie psów. Moje psy to 4 letni mix goldena i czegoś jeszcze ;) i 6 miesięczny chart rosyjski. No głównie chodzi o możliwość bezpiecznego wyszalenia się psiaków no i posprzątania.

Link to comment
Share on other sites

Ja powiem, że bardzo marzy mi się park tylko dla psów. Zawsze mi się marzyło, że jak wygram w totka szóstkę to coś takiego zrobię. Jak według mnie to by wyglądało?
- teren zamknięty, wstęp tylko dla psów. Nie dla dzieci, nie na spacerki niedzielne, nie dla rowerzystów, nie dla biegaczy, nie dla nordicwalkingowców
- wstęp nawet płatny, nie dużo, ale jednak, by można było sfinansować np torebki na psie kupy, naprawę sprzęty czy dostęp do wody
- podzielony na mniejsze części aby można było spuścić psa bez obawy, że ucieknie lub podbiegnie inny pies / wiadomo, że nie wszystkie psy pałają do siebie miłością/
- w każdym z takich sektorów można by umieścić różny sprzęt np. część z przeszkodami do agility, do weight pullingu, high jumpingu, plac do szkolenia posłuszeństwa itp. Jednak na całym terenie rozmieszczone różne przeszkody: palisady, hopki itd i inne niekonwencjonalne.
- różnie uformowany teren: piaszczysty, łąka, podmokły /nawet z niegłębokim stawem/, zalesiony, ziemisty do kopania, hałda ziemi
- Kilka miejsce z dostępem do wody, teren oświetlony.
- zlokalizowany gdzieś w miejscu z dobrym dojazdem. Nie w centrum, ale też nie na końcu świata.

Pewnie coś jeszcze dopiszę :)

edit:
Mam dwa psy, bulteriera i mieszańca huskiego. Z takiego parku korzystałabym codziennie lub prawie codziennie, w zależności jak daleko miałabym do takiej atrakcji Akurat dla mnie wszyscy poza psiarzami są przeszkodą w takim parku. Więc w moim wyobrażeniu nie ma tam miejsca dla matek z dziećmi, które przyszły sobie na spacerek. Ponieważ mam psa, który uważany jest za mordercę to matka z dzieckiem raczej nie jest do nas przyjaźnie nastawiona. Ja muszę zmieniać trasę spaceru albo co chwilę łapać psa na smycz, by ta mogła przejść bez rzucania we mnie wyzwiskami. Więc ja mówię stanowcze nie dla mamusiek, które dziecko wypchnie do owczarka niemieckiego, a mnie obrzuci epitetami. Uważam, że park dla psów nie jest miejscem na spacerki z dziećmi, niech wybiorą po prostu park gdzie i tak rządzą jakby był ich.

edit2:
Natomiast jeśli chodzi o matki z dziećmi i psami to o ile jest w stanie kontrolować dziecko i psa jednocześnie to ok, zajmuje sobie taką wygrodzoną miejscówkę .

Edited by Jara
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

jestem za! :) mam kundelka we Wrocławiu. Ze względu na duże niewykorzystane do końca tereny wg mnie dobrym miejscem byłaby stara część parku szczytnickiego. nowa część jest już pięknie urządzona dla ludzi - w starej najczęściej spotyka się tylko psiarzy na spacerach. dodatkowo komunikacja jest niemal doskonała :) jeżdżą tramwaje i autobusy. Fajnie by było gdyby część parku była ogrodzona z przeznaczeniem dla psów- aby pieski można było puszczać nie obawiając się że wybiegną na tory czy że zrobią komuś krzywdę. ławeczki już są, brakuje śmietników na kupę - więcej ich jest poza terenem parku. w parku jest mnóstwo niewykorzystanych polanek a gdyby kilka z nich zaadaptować na przestrzeń dla psów wtedy nikt nie puszczał by psiaków na pozostałych (dzięki temu także ci którzy nie są fanami piesków a lubią spędzać czas na piknikach czy badmintonie mieliby święty spokój :))
cudownie by było gdyby dostępny był tor do agility, polanka z miejscem do rzucania frisbee, basenik do taplania się w upały, piaskownica do kopania itp psie frajdy :)

do tego przydałoby się chociaż minimalne oświetlenie dla bezpieczeństwa i możliwości pójścia na spacer z psem także w zimowe wieczory bo niestety ta część parku jest całkowicie ciemna.

edit:
co do dostępności dla niepełnosprawnych to w tym parku nie ma z tym problemu, natomiast matek z wózkami i małymi dziećmi również w tym parku nie widzę - jednak w parku szczytnickim jest dla takich mamusiek z dziećmi dużo wyznaczonych ogrodzonych placów zabaw więc nie widzę konieczności aby także do psiego placu zabaw miały się wybierać z dziećmi, szczególnie małymi, szczególnie biegającymi a nie siedzącymi w wózku pod nadzorem ;) miejsce dla psów wg mnie z założenia jest miejscem gdzie psy powinny biegać swobodnie pod nadzorem opiekunów ale nie na smyczy aby dzieciaczkom się krzywda żadna nie stała.

z parku korzystałabym codziennie, nawet kilka razy dziennie, w letnie dni chętnie nawet z psiakiem udałabym się tam na jakiś piknik czy coś gdyby jakieś przyjemne ławeczki ze stolikami były na kilka godzin (i tak tam chadzam na spacery, tyle że zawsze na smyczy póki co :)

Edited by Agata i Rysiek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...