Jump to content
Dogomania

Karmy dla psów z chorą wątrobą


lilia1983

Recommended Posts

Tutaj można pisać jakimi karmami żywimy nasze psy przy chorej wątrobie. Jeśli u psa niedomaga wątroba to u weta zwykle słyszymy, że pies powinien jeść karmę weterynaryjną [B]Royal Canin Hepatic[/B], która jest bardzo droga... i nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić.

Mój pies jadł ją przez rok i dobrze ją tolerował plus tabletki hepatil i wyniki mu się poprawiły wtedy[IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_smile.gif[/IMG] więc byliśmy oczywiście zadowoleni:), potem zaczęliśmy jeszcze leczyć trzustkę.

Karm weterynaryjnych jest więcej, a wielu ludzi o nich nie wie, więc tu jest miejsce na dzielenie się tą wiedzą.

Na pewno oprócz [B]Royal Canin[/B] są:
[B]Farmina Vet Life[/B]
[B]Eukanuba Veterinary Diet[/B][SIZE=2][B]
Purina Veterinary[/B][/SIZE][B] Diets[/B]
[B]Diety weterynaryjne Trovet[/B]
[B]Diety weterynaryjne Animonda[/B]


Są też karmy, które nie są typowo weterynaryjnymi ale mają specjalne przeznaczenie np. dla psów z alergią, kłopotami żołądkowo jelitowymi, chorą wątrobą itd.. i może też u niektórych psów by się sprawdziły... Nie zawsze, choć nieraz są produkowane przez tych samych producentów co produkują diety weterynaryjne i te nie najgorsze karmy są tańsze niż te u weta...

W diecie wątrobowej ważny jest niski procent białka.
[B]Royal Canin Hapatic[/B] ma go: 16%
i z tego co czytałam w opisach jest dietą niemal bezmięsną...., jest tam jedynie wątróbka drobiowa i tłuszcz zwierzęcy.
a np.
[B]Bosch Special Light Low Protein[/B]: 13% (co nie znaczy że jest lepszy od Roayala ale jest tu porównywalny procent białka i cenowo wygląda inaczej niż Royal)

W dietach dla nerkowców także jest niski poziom białka i nieraz podaje się je także wątrobowcom.

W karnie ważna jest też pulpa buraczana (włókno buraczane), inulina (ekstrat z cykorii) - takie różne nazwy udało mi się znaleźć w opisach ale wydaje mi się że chodzi o to samo, ułatwiające wchłanianie i dobrze działające na układ pokarmowy no i naturalne konserwanty. Pulpa buraczaną można znaleźć także w dietach nie weterynaryjnych, z inuliną jest różnie.

Wszystko pewnie zależy od ogólnego stanu psa, zaawansowania choroby i jego indywidualnej tolerancji pokarmów, ale myślę że warto wiedzieć jak szukać diet, co jest na rynku i na co zwracać uwagę dobierając pokarm.

Dietetykiem nie jestem, ale rozmawiałam na ten temat kilkakrotnie z wetami, i obserwuję jak to jest na rynku i że nieraz płaci się za markę, opakowanie, certyfikat itd...a jakościowo nie zawsze jest to coś dużo lepszego a nieraz okazuje się i nieco gorszym nawet od tych nie reklamowanych produktów.

Edited by lilia1983
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bardzo dobry wątek i warto go rozwinąć. Po ponad pół roku mój pies ma dobre wyniki watrobowe. Wiadomo,nie zawsze mozna sobie pozwolić na droga karmę,bo są rózne sytuacje w zyciu i dobrze by wiedziec,jakie sa "tańsze zamienniki".

Może ktoś napisze,jaką karmę poleca po zakończeniu leczenia watroby?

Link to comment
Share on other sites

Na tę karmę trafiłam trochę przypadkiem. Po przestawieniu psa z Royal Canin Hepatic na jedzenie gotowane (ryż, warzywa, mięso) pies nam niestety utył. No i zastanawiałam się czy znów nie wrócić do chrupek ... Wet zaproponował [B][FONT=arial]Farmina - Vet Life - Gastro-Intestinal. [/FONT][/B][FONT=arial]Porozmawialiśmy przy okazji o co w tych karmach chodzi. I tak dla mojego psa dobrze żeby miał małą zawartość białka i tłuszczu, wysoką przyswajalność (strawność), pulpę buraczaną, dobrze też jak ma inulinę. Więc na necie sprawdziłam firmę [B]farmina[/B] i inne jej linie i tak znalazłam jej linię [B]Cibau[/B]. Uwaga weta też była taka, żeby unikać kurczaka bo wet też alergię u niego podejrzewał, a [B]cibau lamb&rice[/B] [B] "kompletne zbilansowane pożywienie dla psów dorosłych z kłopotami trawiennymi i cierpiących na alergię[/B]". jest z jagnięciną, białko i tłuszcz były porównywalne z ich [B]Gastro-intentinal [/B]i w porozumieniu z wetem postanowiłam ją wypróbować. Jakby się nie sprawdziła to trzeba by rozważyć karmienie znów dietą weterynaryjną a te nie są zbyt tanie... Karma mi się sprawdziła, pies nie ma niej jakichś większych problemów z jedzeniem, a dodam że też ma problem z trzustką, ma za mało jednego enzymu, Długo był na hepatliu i lipancrea. Teraz wątroba mu się poprawiła, ale enzymy brał cały czas jak był na gotowanym jedzeniu. A na tej karmie nawet mniej tych enzymów przyjmuje. Nie ma tak często problemów z biegunkami jak kiedyś choć oczywiście to się jeszcze zdarza, no bo w trzustka nie wytwarza tyle enzymu co powinna, [/FONT][FONT=arial] kupy w miarę ładne a wcześniej to zwykle żółte... nawet na enzymach... Pewnie każdy pies musi trafić na swoją karmę... O cibau jest też wątek tutaj: [/FONT][URL]http://www.dogomania.pl/forum/threads/15429-CIBAU[/URL]

Edited by lilia1983
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Kochani jak to jest bo nie bardzo rozumiem?... pies z chorą wątrobą musi mieć ograniczoną podaż białka. Puszka Royal Canin Hepatic zawiera 6,5% białka a puszka Trovet HLD aż 11%. W związku z tym pies nie będzie miał za bardzo obciążonej wątroby jedząc puszkę Trovet? :/ Głupia jestem. Może ktoś wie o co chodzi?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Intestinal nie powinien za bardzo zaszkodzić psu z chorą wątrobą. weterynarz ostatnio polecił mi podawać właśnie tę karmę mojemu psiakowi. wiem, że powinien dostawać Hepatica, jednak miał problemy z wypróżnianiem i na razie dostaje takie jedzonko.

mam jednak taki problem- kiedy zaczęłam urozmaicać Mironowi dietę ryżem z gotowanymi warzywami i dodatkiem chudego drobiowego mięsa, zaczął robić kupki pokryte błoniastym śluzem. czy ktoś również miał taką sytuację?
czasem muszę stawać na rzęsach, żeby mój pies coś zjadł, tym bardziej że ostatnio bardzo schudł, a zdrowe jedzonko omija szerokim łukiem...

Link to comment
Share on other sites

zrezygnowałam z 'urozmaiconej' dietki (ryżu z warzywami i drobiem) i kupki wyglądają w miarę zdrowo. jednak nadal mam z nim problem- często wymiotuje. albo żółcią, albo zwraca wszystko to, co zjadł. do tego zaczął się dusić. wczoraj byłam z nim u weterynarza, dostał kroplówkę, antybiotyk i środki przeciwwymiotne. co więcej zaczęły się problemy z nietrzymaniem moczu podczas snu. bardzo się o niego martwię.

Link to comment
Share on other sites

Amadynka myślę że jednak karma mu nie służy, jeśli ma rzeczywiście problem z wątrobą to lepiej podawać karmę na wątrobę, zrób badania krwi. Moja też rzygała strasznie, ale jak zaczęła jeść Hepatic karmę to ustało to.

Link to comment
Share on other sites

Gryf,intryguje mnie,że czasem w opisie karmy watrobowej jest napis "bez towarzyszącej encefalopatii",czyli te psy z encefalopatia powinny jeść jakąs wyjątkowa spośród wątrobowych karm?

Z moich spostrzeżeń :na Hillsie moj pies wygladał marnie i wazył 26 kg (masakrycznie mało,jak na nią),na Trovecie waga błyskawicznie do góry (obecnie 28,5),więc jak ktoś ma wątrobowego chudzielca,to polecam.Do tego super wydajność. Puriny vet w ogóle nie bierzcie pod uwagę-smierdzące wióry

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam Was wszystkich.
Moja sunia od roku jest na diecie wątrobowej. Wcześniej na RC Hepatic a teraz na Trovecie Hepatic. Na obu karmach wszystko było w porządku, chociaż na Trovecie są lepsze kooopki i trochę lepsze wyniki.
Niestety szukam teraz czegoś tańszego. Znacie może jakąś dobrą karmę, ale która nie będzie w takiej cenie jak powyższe?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...