Jump to content
Dogomania

Praca licencjacka


fiszzzek

Recommended Posts

Witam.
Piszę pracę licencjacką na temat zapożyczeń z języka angielskiego w polskiej terminologii kynologicznej. I tu mam do Was prośbę. Czy mogłybyście podrzucać terminy, nazwy, albo może jakieś książki w tym temacie? Książki nie muszą być po angielsku. Chciałabym po prostu wiedzieć jakie nazwy są w użyciu, tak jak agility czy flyball.
Z góry dziękuję wszystkim cioteczkom :)
Pozdrawiam
Ola

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oj, sporo tego: [B]All- rounder [/B]( honorowy tytuł przyznawany sędziemu, który ma uprawnienia na wszystkie grupy FCI), [B]groomer[/B], [B]grooming[/B], [B]handler[/B],[B]handling[/B], [B]double handling[/B], [B]junior handling[/B], skróty "wystawowe" typu: [B]BOB[/B] ( Best of Breed- ), [B]BOS [/B]( Best of Sex), [B]BOG [/B]( Best of Group), [B]BIS[/B]- ( Best in Show), [B]champion[/B], [B]interchampion[/B],[B]multichampion[/B], [B]pet[/B], czyli psiak niewystawowy (" na kolanka"), [B]obedience[/B]. Na razie tylko tyle mi przychodzi do głowy, ale na pewno jest ich dużo więcej.

Edited by Lotty
dopisek
Link to comment
Share on other sites

[quote name='fiszzzek']Dziękuję bardzo :) Przyznam, że wielu z tych słów nie znałam. Cieszę się, że wypisałaś pojęcia wystawowe, bo ja o wystawach niewiele wiem. Dziękuję bardzo jeszcze raz.
Jak przyjdzie wam coś jeszcze do głowy to serdecznie zapraszam :)[/QUOTE]

Nie ma za co. Jak tylko sobie jeszcze coś przypomnę na pewno napiszę. Proponuję też, abyś tę prośbę zamieściła także na forach tematycznych np. zaprzęgowym. W zaprzęgach też jest trochę zapożyczeń ( zajrzyj do książki Marcina Jana Gorazdowskiego, [I]Psy zaprzęgowe [/I]jest tam sporo różnych terminów, w większości zapożyczonych z angielskiego ( komendy i nazwy międzynarodowe np: [B]stake out[/B] ( ta nazwa nie ma polskiego odpowiednika, jest to miejsce, gdzie przywiązuje się psy podczas przerwy w wyścigu), ale to już Ci maszerzy dokładnie wyjaśnią, bo ja nie "siedzę" w zaprzęgach.

Link to comment
Share on other sites

Moje pierwsze skojarzenia :
frisbee,dogtrekking -sporty , metoda click&voice - pozytywne metody w pracy z psami, bouncy bone, chuckle - kości treningowe, projekt DiabDogs- szkolenie psów dla cierpiących na cukrzycę, petsiter- psia niania . Jak znajdę inne to dam znac.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Może jeszcze : Rally-o (rally obedience) - sportowa współpraca, łączy obedience z agility,
dog carting ( drafting ) - sportowe zawody, ciągnięcie wózka,
Study Dog - psychologia zachowania, emocji i procesow poznawczych psów,
weight pulling (uciągi ), coursing ( wyścigi ), treibball (" pasienie " piłek do bramki ), canicross....

Edited by kamos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...