Jump to content
Dogomania

wady układu oddechowego, duszność


aerina

Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem tu pierwszy raz, mam 16-tygodniowego szczeniaka w typie shih tzu, pies strasznie charczy i chrapie, chwilami ma duszność. Jeden weterynarz leczył go 3 tygodnie antybiotykiem, twierdząc, że to infekcja, poprawy nie było, tzn. pies nadal charczał, chrapał itp. Drugi po obejrzeniu stwierdził, że pies ma wady dróg oddechowych (za wąskie nozdrza, wada podniebienia i wada krtani ) i to powoduje te objawy, powiedział, że trzeba będzie zrobić mu wieloetapową (???) korekcyjną operację dróg oddechowych (???). Na razie piesek jest bardzo słaby kondycyjnie, mało się bawi, bieganie go męczy, większość czasu spędza śpiąc. Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem? Szczerze mówiąc wieloetapowa operacja korekcyjna brzmi dla mnie trochę przerażająco.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mój miał jedynie wąskie nozdrza. na innym forum przeczytałam, że często nozdrza same się powiększają jak wyjdą mu stałe zęby. Powiedziałam to lekarzowi, a on stwierdził, że to największa głupota jaką słyszał i że trzeba zrobić zabieg, bo inaczej grozi mu jakaś poważniejsza choroba.
Mimo to się nie zdecydowałam, nozdrza rzeczywiście się powiększyły po wyjściu stałych zębów. Jednak lekarze nie zawsze wiedzą najlepiej...
Może zapytaj się hodowcy, może rodzice czy dziadkowie mieli podobne problemy?

Link to comment
Share on other sites

Psy o typie brachycefalicznym często chrapią, charczą i wydają najprzeróżniejsze dziwaczne odgłosy w czasie snu.
Bardziej niepokojąca jest apatia u tak młodego psa.
Najprawdopodobniej związana z niedotlenieniem organizmu.
Broń borze zmuszać szczeniaka do biegania bo może skończyć się to tragicznie.
Skontaktuj się w Swojej okolicy z hodowcami ras:shih tzu, mops, pekińczyk i buldog angielski.
Poinformuj ich o kłopotach i poproś o adres dobrego weta.
Możesz również zapytać w pobliskiej siedzibie ZKwP.
Nie zwlekaj z zabiegami.

Link to comment
Share on other sites

Witam, na razie czekamy z zabiegiem, weterynarz uważa, że najlepiej byłoby zrobić go po 10 miesiącu życia. Piesek jest znacznie weselszy, chociaż kondycja nadal kiepska, biega tylko tyle, ile chce. Zauważyłam, że woli jak jest chłodniej, legowisko ma niedaleko kominka i jak w kominku napalone to duszność się nasila. Pewnie trzeba będzie zmienić miejsce na chłodniejsze. Wywiad rodzinny ujemny, ani rodzice ani rodzeństwo takich kłopotów nie mają. Dzięki za odpowiedzi, każda rada jest dla mnie na wagę złota, tym bardziej, że takie operacje nie są częste i rutynowe. .

Link to comment
Share on other sites

Shihy z racji bujnego włosa i podszerstka wola chłodne dni i miejsca. Psy studzą cialo tylko na dwa sposobu przez opuszki łap i przez nos.
Rasy brachycefaliczne z racji budowy mają kłopot z chłodzeniem i zdarza się im udar z przegrzania.
Jak już sugerowałam, popytaj osób z psami tego typu budowy, lecz niezwiązanych z hodowcą twojego psa o dobrego weta.
Nie wiem co masz na myśli pisząc wywiad rodzinny.
Jeśli zapytasz hodowcę o taką wadę to zazwyczaj zaprzeczy, w innym wypadku przyznał by się że ma lub miał takie kłopoty z innymi psami.
Jeśli zdecydujesz się na zabieg zrób go na początku wiosny. Pogoda nie będzie zbyt męcząca dla psa i pozwoli na szybszą rekonwalescencję.
W przypadku mojego psa dopiero 3 wet rozpoznał prawidłowo dolegliwość. (bardzo wczesne stadium zaćmy)
Weterynarz specjalista (okulista) leczył ją na przypadłość suchego oka, wcześniej wet rozpoznał zabużanie z powodu robaków.
Trzeci wet robił badania profilaktyczne i spojrzał w oczy diagnoza okazała być się trafiona.

Więc skonsultuj to z kilkoma wetami, nie mówiąc im o diagnozie wcześniej postawionej !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...