Jump to content
Dogomania

Powikłania po kastracji...


Magdalenoslawa

Recommended Posts

Być może taki temat już się pojawił, ale jestem zupełnie nowa na forum, jakby co przepraszam za śmiecenie :)

W piątek (3 dni temu) byłam ze swoim psem na kastracji. Stres dla niego okropny, bo on nie przepada za dotykiem obcych osób, więc siedział spięty przed gabinetem, a potem trzeba było mu pyszczydło zasznurować i trzymać mocno, żeby zrobić zastrzyk. Wczoraj byłam z nim na drugiej dawce antybiotyku, wszystko jeszcze było ładnie (stres przeżył równie duży). Ale dzisiaj pojawił się obrzęk i zaczerwienienie na penisie, worek moszny jest nabrzmiały i pojawił się jakiś wysięk (ropny?) z rany - wszystko wskazuje na zakażenie pooperacyjne. Pies ma założone szwy rozpuszczalne, gdzieś wyczytałam (w innych internetach), że mogą one wywołać reakcję alergiczną.
Pytanie teraz brzmi: jak mu ulżyć? Czym przemywać ranę - domowe sposoby? Do veta i tak się wybiorę (kontrola), ale serce mi się kraje, jak patrzę mu w oczy :(
"Przecież on jest border collie, dlaczego musi wyglądać jak gramofon 24h na dobę? I czemu nie może biegać?" Tak się na mnie patrzy :)

Dziękuję za wszelki odzew!

Link to comment
Share on other sites

Idź z nim do weta od razu, a nie na kontrolę. Zakażenia są niebezpieczne, mogą bardzo zaszkodzić. Lekarz powinien dać coś przeciwzapalnego, obejrzeć, czy np. szwy nie poszły, czy nie zabrudziła się rana itd. Nie ma co czekać, jeśli pies cierpi.

Link to comment
Share on other sites

@ gryf80:
Tak, własnie wróciliśmy - Melon dostał przeciwbólowy i przeciwzapalny, vet twierdzi że nie jest tak źle. Powiedziała też, że opuchlizna moszny jest spowodowana następującą rzeczą: podczas zakładania wenflonu, również podczas operacji, pies mocno krwawił (słaba krzepliwość...), więc teraz zbierają się tam "siniaki" - płyny (w tym pewnie osocze i krew, tego już nie powiedziała). Może i ma rację, a pewnie i za mocno się trochę przejmuję - tak czy siak, jutro czeka nas jeszcze kolejna dawka antybiotyku.

[quote name='xxxx52']Czy weterynarz zelecil po kastracji noszenia kolnieza?[/QUOTE]

Zalecił, spokojnie, pies nosi go 24 na dobę - niestety też podczas spacerów :( Ale skubaniec jest inteligentny, więc nie zdziwiłabym się, gdyby znalazł sposób na oblizywanie się w nocy mimo kołnierza.

Poza tym Melon i tak próbuje się lizać, co skutkuje tym, że ciągle uderza się kołnierzem. Biedne psisko. Jakbym mieszkała hen w Bieszczadach to by przez myśl mi nie przeszło, żeby go tak męczyć :(

Edited by Magdalenoslawa
Link to comment
Share on other sites

Ja też jestem "świeżo" po takich samych rozrywkach. Mój psiak miał za krótki kołnierz i niestety skaleczył worek. Wet codziennie czyścił mu martwy naskórek i wydzielinę, o serii zastrzyków nie wspomnę. Przemywałam mu przegotowaną wodą, a potem po mniej więcej czterech dniach smarowałam mascią witaminową, żeby łatwiej można było czyścić. Cały tydzień. Trochę kosztowało to nerwów, emocji i pieniędzy. Najgorsze były noce, gorączka, biegał po domu z tą lampą na głowie. Jednej nocy zasnął mi na brzuchu wtulony jak niemowlę. Dobrze, że poszłaś. Ja mojemu zdejmowałam kołnierz na spacerach, ale to była walka jak z byczkiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magdalenoslawa']@ gryf80:
Tak, własnie wróciliśmy - Melon dostał przeciwbólowy i przeciwzapalny, vet twierdzi że nie jest tak źle. Powiedziała też, że opuchlizna moszny jest spowodowana następującą rzeczą: podczas zakładania wenflonu, również podczas operacji, pies mocno krwawił (słaba krzepliwość...), więc teraz zbierają się tam "siniaki" - płyny (w tym pewnie osocze i krew, tego już nie powiedziała). Może i ma rację, a pewnie i za mocno się trochę przejmuję - tak czy siak, jutro czeka nas jeszcze kolejna dawka antybiotyku.




Zalecił, spokojnie, pies nosi go 24 na dobę - niestety też podczas spacerów :( Ale skubaniec jest inteligentny, więc nie zdziwiłabym się, gdyby znalazł sposób na oblizywanie się w nocy mimo kołnierza.

Poza tym Melon i tak próbuje się lizać, co skutkuje tym, że ciągle uderza się kołnierzem. Biedne psisko. Jakbym mieszkała hen w Bieszczadach to by przez myśl mi nie przeszło, żeby go tak męczyć :([/QUOTE]
Moze zaloz wiekszy kolniez.
Normalnie po tygodniu podawania antybiotykow powinna opuchlizna sie zmniejszac,ale pies nie moze sie lizac.

Link to comment
Share on other sites

To widzę,że więcej jest przypadków takich.Mój tymczasowicz też miał problemy z workiem po kastracji,nabrzmiał mu i była widoczna ropa.Pojechałam do innego weterynarza,leciutko przekłuł go i ropa wyleciała,dostał antybiotyk w zastrzyku i do przemywania w strzykawce jakiś żel ale nie pamiętam jaki.Jeszcze codziennie przez trzy dni chodziłam na zastrzyk i pięknie się zagoiło.Pies nie miał rozpuszczalnych szwów założonych.Jedno było pewne,że go bardzo bolało,rwało przed wizytą,po wizytach było o wiele lepiej,ponieważ dostawał też zastrzyk przeciwbólowy.

Link to comment
Share on other sites

Obrzęk moszny po kastracji jest niestety bardzo częsty, wręcz mozna przyjąć to za normę.
Dlatego polecam jednak metodę kastracji z usunięciem moszny. Nie bez znaczenia są tu i względy estetyczne ( zwłaszcza u psów krótkowłosych);)
Tu mozna poczytac m in. o róznych technikach kastracji:
[url]http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/page4,kastracja-psow-50.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']Obrzęk moszny po kastracji jest niestety bardzo częsty, wręcz mozna przyjąć to za normę.
Dlatego polecam jednak metodę kastracji z usunięciem moszny. Nie bez znaczenia są tu i względy estetyczne ( zwłaszcza u psów krótkowłosych);)
Tu mozna poczytac m in. o róznych technikach kastracji:
[URL]http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/page4,kastracja-psow-50.html[/URL][/QUOTE]

Rozmawiałam o tym ze swoim wetem. On akurat jest zwolennikiem jak najkrótszego szwa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aśka Belkowska']Rozmawiałam o tym ze swoim wetem. On akurat jest zwolennikiem jak najkrótszego szwa.[/QUOTE]

Oczywiście kazdy wet będzie zachwalał metodę w której czuje sie najpewniej. Na szczęscie zwykle mozna popytac i znaleśc takiego który zrobi to metodą która nam odpowiada.
Kastracja z odjeciem moszny to ciecie skórne na max 2 szwy wiec trudno go nazwać duzym.
Zaletą tej metody jest
a/ szybsze i mniej bolesne gojenie
b/ wygląd psa po zabiegu - gładka skóra z maleńką blizną niewidoczną ze wzgledu na układ włosów w tym miejscu
a w wypadku pozostawieniu moszny smętnie dyndający pusty worek

Link to comment
Share on other sites

Mojemu pieskowi dopiero teraz się polepszyło. A tak [I]a propos[/I] - czy weterynarze zawsze podają jako przeciwzapalne leki... sterydy? To, tak na laicki rozum, dosyć SILNY lek. Mój poprzedni pies był faszerowany sterydami (Metacam? Lub jakoś podobnie), gdy dysplazja stawów (obręcz biodrowa) uniemożliwiała mu chodzenie w wieku 15 lat.... Czy to aby zdrowe, żeby młody pies przez 5 dni brał sterydy? :/ Rozumiem, że to uśmierza ból, ale czy nie ma innych środków?

Link to comment
Share on other sites

Pies teraz jest 10 dni po zabiegu. W zeszłym tygodniu od poniedziałku do niedzieli (z przerwą na piątek i sobotę) psina dostawał zastrzyki z Metacamu. Od soboty stan "jajek" zaczął się poprawiać. Dzisiaj już jest bezproblemowo - choć w domu raczej częściej niż rzadziej chodzi w kołnierzu. Ale już jest szczęśliwy, a przede wszystkim - śpi po nocach, a z nim cała nasza rodzinka. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zwracam się z ogromną prośbą do osób które mają psy po kastracji/sterylizacji o wypełnienie krótkiej – 3 minuty- ankiety [URL]http://www.ankietka.pl/ankieta/88592/kastracja-i-sterylizacja-psow.html[/URL] Dane z ankiety będą wykorzystane do pracy magisterskiej pt.”Kastracja i sterylizacja psów na terenach wiejskich” Bardzo proszę o pomoc i z góry wszystkim ,którzy wypełnią ,dziękuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...