Jump to content
Dogomania

moja sunia jest leczona na trzustke i nie ma poprawy


monika88188

Recommended Posts

witam wszystkich, mam problem z moją sunia zaczne od początku.
mojej suni rasy owczarek szkocki pojawiło sie jej coś na oku pojechałam z nią do weta oni stwierdzili że to pęcherzyca podali jej encortom i jakieś sterydy pomogło ale w trakcie tego leczenia sunia strasznie schudła i już przed leczeniem miała biegunki które nie ustępowały i postanowili jej zrobić badania na trzustke z krwi lipaza wyszła 10 norma to chyba <298 a a-amylase 136 norma <1264 wet powiedział że to że brała sterydy nie wpływa na ten wynik czy to prawda nie wiem .
dostała kreon jadła gotowane lekko tłuste jedzenie troche poprawa była nie robiła tak często biegunek ale one sie nadal pokawiały raz było lepiej raz gorzej po jakimś pół roku kazali nam przejść na karmę weterynaryjną z początku było lepiej ale biegunki sie pojawiały. Na dzięń dzisiejszy jest tak że robi twardą a zaraz potem miękka i tak cały czas od prawie miesiąca a oni sie upierają że to trzustka a ja myśle że oprócz trzustki może być coś jeszcze . oczywiście dostaje teraz od tygodnia antybiotyk metronizadol i jeszcze jakąś sulfasalazyne ale nic nie pomaga i jeszcze miała niski poziom wit b ale dostała jakiś zastrzyk i teraz od jakiegoś pół roku w tabletkach podniusł sie poziom.
jak myślicie czy oprócz trzustki może być coś jeszcze że te biegunki sie pojawiają może znienić weterynarza co o tym myślicie.

Link to comment
Share on other sites

moniko jeśli nie robiłas badania kału na obecnośc pasozytów to zrób.przynajmniej wykluczysz jedno.moim zdaniem badanie samych enzymow z krwi i stawianie na tej podst.diagnozy to troszke malo.czy pies przy tych wszystkich kuracjach dostawał jakis probiotyk("pozytywne bakterie")?psy maja problem z ilością pozytywnej flory która dodatkowo jest nazwijmy to "wybijana"przez leki/antybiotyki.

Link to comment
Share on other sites

dzięki za odpowiedź jeśli chodzi o test to robiłam także badania z kału pierwsze to zaraz na początku robaków na 100 procent nie ma .test trypsynowy - kulki tłuszczu - liczne a test trypsynowy 1:20 a przy drugim badaniu jakieś 4 miesiące potem kulki tłuszczu było niewiele a ten test trypsynowy też jakoś było lepiej tylko już nie pamiętam ile tam wyszło, tylko ze przy drugim badaniu już dostawała kreon i to może też dlatego wyszło lepiej, a wczoraj dałam też kał do badania na strawność zobaczymy co pokaże bo prawdopodobnie jej spadły enzymy i to powód tych biegunek tak mówił wet. a jeśli chodzi o ten probiotyk to właśnie nie dostawała dopiero teraz dostała coś takiego do antybiotyku metranizadolu o nazwie BioProtect.

Link to comment
Share on other sites

Przy chorej trzustce tak jest że czasem jest kryzys. Jak silny jest kreon ? 10 000 czy 25 000 ? Proponuję dołożyć 1 kreon więcej. Może biegunka minie. Kupy raczej nigdy nie będą idealne ale ważne aby waga albo się utrzymywała albo szła powolutku do góry ale nie może spaść. Możesz też spróbować zmienić jej karmę np gastrologiczną ale o mniejszej zawartości tłuszczu ( Royal ma 20 % ). Wyjściem może okazać się podawanie posiłku tylko raz dziennie. Grunt to musisz pozbyć się biegunki bo inaczej to co przybrała zgubi.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] Wyjściem może okazać się podawanie posiłku tylko raz dziennie.[/QUOTE]

Tutaj nie masz racji. Mniejsza porcja pokarmu łatwiej miesza się z enzymami, więc łatwiej ją przetrawić.

U psów z problemami trzustkowymi zalecane jest podawanie 2-3 posiłków dziennie, a dzienna dawka powinna być do 50% większa od zalecanej przez producenta.
Nie powinno się podawać żadnych przekąsek - to najłatwiejszy sposób na rozregulowanie trawienia psa z EPI.
Karma powinna zawierać jak najmniej włókna - ono utrudnia trawienie.
Co do ilości tłuszczu - coraz częściej zwraca się uwagę na to, że tolerancja na ilość i rodzaj tłuszczu w karmie jest zależna od osobnika.
Psy z EPI lepiej trawią karmy bezzbożowe.

Mój pies ma niewydolność trzustki od 3 lat, od 2 lat jest ustabilizowany :multi: i mam nadzieję, że tak zostanie.

Jeżeli biegunka zdarza się raz na jakis czas (np raz w tygodniu rzadka kupka) to można nią przymknąć oko. Ale jeżeli trwa dłużej to raczej świadczy to o małej ilości enzymów, więc radziłabym zwiększyć ich dawkę.

Przy badaniach skontrolowałabym również stan wątroby, lubi niedomagać gdy są problemy z trzustką.

Edited by Aziza
Link to comment
Share on other sites

W sumie to chyba wszystko to czasem sprawa osobnicza. Ja podawałam jakiś czas 2 posiłki. Później pojawił się kryzys i obecnie jesteśmy na 1 posiłku. W poprzednim tygodniu waga poszła w górę. Jeśli nadal tak będzie to wracamy do 2 posiłków na dzień. Widzę jednak ze bez enzymów się nie obejdzie. Trzeba obserwować, obserwować i ważyć. Tyle wiem z własnego doświadczenia. Najważniejsze to wyeliminować biegunkę i dobrać odpowiednie jedzenie dla swojego psa i praktycznie zero smakołyków. No i trzeba sprawdzić wątrobę.

Edited by Błyskotka
Link to comment
Share on other sites

dzięki za wszystkie rady w piątek zwiększyłam kreon dostaje rano 3 a po połedniu 2 a zawsze dostawała 2 rano i po połedniu także 2 a kreon dostaje 10 000. W piątek było tragicznie bo trzy razy miała biegunkę a w sobotę była poprawa zrobiła rano taką twardawą ale jeszcze nie taka jaka powinna być a po połedniu już była ładna twarda i ciemna kupa mam nadzieje że to była wina tego że było za mało enzymów bo zdarzało sie że jak jej dawałam kreon z karmą to rozgryzała a teraz podaje jej z ryżem i połyka w całości zobaczymy co będzie dalej. Dzisiaj nie wiem jaką zrobiła bo byłam w pracy zobaczę rano do ogródka :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...