Jump to content
Dogomania

czy w okresie jesiennym również zabezpieczać psa przed kleszczami???


Iza85

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Mam mały dylemat bo nie bardzo wiem jak to jest z tymi kleszczami w okresie jesiennym czyli można by powiedzieć od października. Czy należy również zabezpieczać psa przed kleszczami??? Chodzi mi tu o preparaty w płynie, które nanosi się na skórę psa przy karku co mniej więcej co 3-4 tygodnie. Nie wiem czy jesień to czas w którym również "grasują" kleszcze tak jak to ma miejsce z końcem wiosny i początkiem lata. Słyszałam, że gdy robi się coraz chłodniej to nie ma już zagrożenia kleszczowego. Ale tak na prawdę to nie jestem pewna tego na 100% bo nie posiadam takiej konkretnej wiedzy. Bardzo proszę o jakieś info dotyczące mojego pytania bo nie wiem czy mam zakrapiać swojego pieska czy nie :/ dzięki z góry

Link to comment
Share on other sites

Kleszcze schowane pod liśćmi ściółki leśnej zapadają w sen zimowy, temperatura może wynosić 0°C lub mniej a wilgotność względna 90%. W miastach sezonowa aktywność jest zaburzona, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C. Kleszcze mają dwa szczyty aktywności dobowej - poranny od ok. 8[SUP]00[/SUP] – 9[SUP]00[/SUP] do 11[SUP]00[/SUP] – 12[SUP]00[/SUP] oraz popołudniowy od godziny 16[SUP]00[/SUP] – 17[SUP]00[/SUP] do zmroku. Jeśli chodzi o aktywność sezonową w roku to obrazuje to poniższy wykres.
[IMG]http://lajfmajster.pl/images/2009/04/czestotliwosc_wystepowania.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewtos'] Kleszcze mają dwa szczyty aktywności dobowej - poranny od ok. 8[SUP]00[/SUP] – 9[SUP]00[/SUP] do 11[SUP]00[/SUP] – 12[SUP]00[/SUP] oraz popołudniowy od godziny 16[SUP]00[/SUP] – 17[SUP]00[/SUP] do zmroku.[/QUOTE]
A to tego nie wiedziałam. Poniekąd to tłumaczy fakt, dlaczego mój pies tak rzadko łapie kleszcze (odpukać) - nie licząc spacerów higienicznych głównie i aktywnie poruszamy się w zakresie między 12 a 16.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jezeli to ten piesek ze zdjęcia to najlepiej byłoby zakupić mu dobrą obroże u weta p/kleszczową. Te dobrej jakości nie śmierdzą jak te tanie a działaja pół roku. Nie truje sie tak psa ;) Przy małych działa super. Z dużymi ( na niufa działa do połowy ciała... ) się nie sprawdza....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Pysia']Jezeli to ten piesek ze zdjęcia to najlepiej byłoby zakupić mu dobrą obroże u weta p/kleszczową. Te dobrej jakości nie śmierdzą jak te tanie a działaja pół roku. Nie truje sie tak psa ;) Przy małych działa super. Z dużymi ( na niufa działa do połowy ciała... ) się nie sprawdza....[/QUOTE]


Owadoks na problemy z wszelkimi owadami również z kleszczami, a przy tym hypoalergiczny, można stosować również u szczeniąt.


[url]http://www.bewet.pl/advanced_search_result.php?keywords=owadoks&x=0&y=0[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...