Jump to content
Dogomania

Egzamin PIES TERAPEUTYCZNY - Kielce


rmx

Recommended Posts

Zapraszamy na egzamin psa terapeutycznego, który odbędzie się w sobotę [B]31 marca 2007 r. w Kielcach[/B] przy ul. Zakładowej 1 (teren Targów Kielce) jako impreza towarzysząca VII Targom Rehabilitacji, Sanatoriów i Uzdrowisk REHMED-EXPO. Początek godz. 10.00. Szczegółowe warunki przystąpienia do egzaminów w poszczególnych klasach dostępne są na stronie PTK w zakładce [URL="http://www.kynoterapia.eu/psy.html"]>>>> PIES TERAPEUTYCZNY[/URL]. [B]
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 marca 2007 r.[/B]
Formularz zgłoszenia w formacie *.pdf można pobrać tutaj [URL="http://www.kynoterapia.eu/formularze/egzamin_psa_zgloszenie.pdf"]>>>> FORMULARZ.[/URL]

Link to comment
Share on other sites

a ile kosztuje egzamin i na jaką część Polski jest ważny? :>

Daje psu jakies uprawnienia poza tym, ze ładną legitymację
np pozwolenie na korzystanie z komunikacji miejskiej bez kagańca, albo na przejazd pociągami bez kagańca, albo jakieś zniżki? albo pozwolenie na wchodzenie do sklepów? i co będzie napisane na dokumencie otrzymanym przez psa?

Link to comment
Share on other sites

Egzamin ma sprawdzać co i w jakim stopniu pies potrafi, jak potrafi współpracować z przewodnikiem i jak przewodnik współpracuje z psem- co przekłada się na ich pracę w dogo/kynoterapii, a nie dawać zniżki czy możliwość jazdy bez kagańca :-?

Link to comment
Share on other sites

to to ja rozumiem :)

tylko porblem jest taki, że KAŻDY może sobie zrobić taki egzamin ;) Więc chciałam się dowiedzieć czy to, ze zdam akurat ten egzamin da mi coś więcej ponad to, że TA KONKRETNA fundacja uzna mnie za osobę "godna prowadzenia kynoterapii"
Chodzi o jakies umocowanie prawne, respektowanie egzaminu przez jakieś władze, np straż miejską. Bo ja bardzo nie lubię tłumaczyć, dlaczego mój pies jedzie autobusem bez kagańca i że nikogo nie zeżre, skoro pracuje z dziećmi.

Rozumiem, że opracowały ten egzamin osoby, które uważają się/są (nie kwestionuję broń boże) specjalistami. Tylko czy razem z legitymacją psa terapeuty mój pies zyska coś więcej poza uznaniem jury?
Wydaje mi się, że nie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='megii']Tylko czy razem z legitymacją psa terapeuty mój pies zyska coś więcej poza uznaniem jury?
Wydaje mi się, że nie.[/quote]

To chyba podobnie jak w innych tego typu organizacjach, fundacjach itp. w naszym kraju... :-/

Link to comment
Share on other sites

Po co szczepimy psy ? - po to aby zwiększyć [B]ich bezpieczeństwo[/B] i szansę przeżycia przy zetknięciu z bakteriami chorobotwórczymi - odpowie każdy świadomy właściciel psa. A po co odrobaczamy psy ? - aby [B]zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa[/B], że nie zakazimy się np. tasiemcem. Te same powody mamy aby egzaminować psy - zwiększanie bezpieczeństwa. Kynoterapia to nie zabawa w terapię ! To terapia w formie zabawy. A [B]bezpieczeństwo osoby rehabilitowanej powinno mieć najwyższy prorytet[/B].

Jest wiele osób, które mają łagodnego rodzinnego psa i dlatego są przekonane, że jest to pies do zajęć terapeutycznych - trzeba im dać możliwość sprawdzenia, czy rzeczywiście ich pies ma odpowiednie predyspozycje i czy jest odpowiednio wyszkolony aby pracować z osobami obcymi.
Jest również wiele jest osób bezkrytycznie pochodzących do wychowania i umiejętności swojego psa. Im jest potrzebny obiektywny egzamin, który pokaże, że trzeba jeszcze popracować nad wyszkoleniem psa albo że niestety, ale pies nie zapewnia bezpieczeństwa na zajęciach i nie powinien w nich uczestniczyć.

Wchodząc na zajęcia z psem kynoterapeuta powinien koncentrować się na pracy terapeutycznej, a nie na "trzymaniu w zębach" psa. Dlatego aby zwiększyć [B]swoje poczucie bezpieczeństwa[/B] powinien mieć psa nie tylko wyselekcjonowanego i wyszkolonego, ale również sprawdzonego w trakcie odpowiedniego egzaminu. Właściciel subiektywnie ocenia umiejętności swojego psa i jego reakcje na różnorodne zdarzenia. Legitymacja psa terapeutycznego jest potwierdzeniem przez OBIEKTYWNY SPECJALISTYCZNY EGZAMIN subiektywnej oceny właściciela, że pies może być dopuszczony do zajęć terapeutycznych ponieważ prezentuje zachowania zapewniające [B]bezpieczeństwo na zajęciach[/B].

Link to comment
Share on other sites

rmx, dziękuję CI za długiego posta obszernie opisującego różne zagadnienia. Niestety, NIE JEST to odpowiedź na moje pytanie.

Ja wiem, co daje egzamin. Że ktoś sprawdzi umiejętności mojego psa- i bardzo dobrze. Tylko że:
w żadnym stopniu NIE POPRAWI to bezpieczeństwa na zajęciach (bo albo pies jest bezpieczny także przed egzaminem, albo i po nim nie będzie)

Pytałam o to, "co daje" egzamin bardziej w kontekście tego, ze mogę zdawać z psem w Warszawie, Łodzi, gdańsku, Bydgoszczy i wreszcie w kielcach.
Każdy z tych egzaminów pretenduje do bycia wyrocznią.
To ja chciałam w końcu znaleźć wyrocznię, która oprócz tego że sama się tak subiektywnie określi, będzie miała jakieś umocowanie prawne.
Ja bym na prawdę chciała zdać egzamin, który będzie respektowany w więcej niż jednym miescie :roll:
a że na razie nei mogę, to zdam w "moim" mieście, bo tu mi się najbardziej przyda.

I nie porównój egzamminu do szczepienia.. bo to chyba nietrafiona metafora, nie sądzisz?

ps. czy egzamin coś kosztuje? jeśli tak, to ile?
ps2. czy pies otrzyma jakiś dokument? jeśli tak, co jest na nim napisane?

Link to comment
Share on other sites

Nie uważasz, że to niewłaściwy sposób prowadzenia dyskusji nie zapoznawać się z informacją, a o niej wypowiadać się ? :oops:
Zapoznaj się proszę z informacjami na stronie Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego do której odsyła ogłoszenie a znajdziesz tam nie tylko koszt egzaminu, ale i istotne różnice między egzaminami PTK a "egzaminami w twoim mieście".

Link to comment
Share on other sites

zapoznałam się ze stroną, która podałes. Niestety, nie znalazłam na niej kosztu egzaminu :( możliwe, że źle szukałam, ale w widocznym miejscu go nie ma. Nie możesz podac?

A wymagania stawiane psu w Wawie są właściwie takie same. Po zaliczeniu poziomu podstawowego i uznaniu psa za bezpiecznego, pies zdaje dodatkowo w sali, podczas zajęć z dziećm,i- spraedzane są jego reakcje na hałas, zamknięte pomieszczenie, dużo osób dookoła, etc.

I nie wiem, czemu się na mnie oburzasz. Ja na prawde chce się dowiedzieć, czy może wreszcie pojawił się egzamin "ogólnopolski"

Link to comment
Share on other sites

Megii,

Większość funkcjonujących w Polsce do tej pory testów psów terapeutycznych oparta jest na egzaminach amerykańskich: Canine Good Citizen (CGC) lub jego rozszerzonej o 4 dodatkowe testy wersji Therapy Dogs International (TDI). Choć ten ostatni ma bardzo ładną nazwę, to tak naprawdę jest testem psa społecznego stykającego się w swoim środowisku z osobami niepełnosprawnymi i chorymi. W tym przypadku Therapy Dog oznacza psa najwyżej do zajęć AAA. Sama TDI mówi, że “Obecnie wszystkie psy zarejestrowane przez TDI niosą jedynie posługę emocjonalną” („Currently all dogs which are registered with TDI provide emotional service only!” – cytat ze strony internetowej TDI [URL="http://www.tdi-dog.org"]www.tdi-dog.org[/URL] ). Przeznaczeniem tych psów nie są zajęcia terapeutyczne typu AAT, a jedynie odwiedzanie osób chorych, niepełnosprawnych, starszych czy potrzebujących odstresowania np. więźniów w celu dostarczenia im pozytywnych emocji poprzez kontakt z psem (Program Visiting Pets). Ta grupa psów – nazwijmy je „psami odwiedzającymi” (wizytującymi) ma do spełnienia bardzo ważną rolę w zajęciach kynoterapii typu AAA. Zwykle uczestniczą w nich osoby sprawne fizycznie, dla których żywiołowość, czy swoboda w zachowaniu się psa nie stanowi zagrożenia, a wręcz przeciwnie pobudza do zwiększenia swojej aktywności. Większość zajęć obecnej dogoterapii to zajęcia AAA czasami wzbogacone o elementy AAE oraz AAT. W chwili obecnej jest to najliczniejsza grupa psów w fundacjach zajmujących się kynoterapią.

Jednak psy terapeutyczne mają do spełnienia inne zadanie – rehabilitację poprzez zabawę wg specjalnie ułożonego programu, więc wymagania w stosunku do nich muszą być zdecydowanie wyższe niż do „psów odwiedzających”. Dlatego wskazane jest rozróżnianie tych dwóch grup. Podkreślić należy, że pies terapeutyczny może wypełniać zadania psa odwiedzającego, ponieważ ma potrzebne do tego cechy charakteru i wchodzi to w zakres jego podstawowego szkolenia. Natomiast pies odwiedzający nie i dlatego dopuszczanie go do zajęć AAT niesie ze sobą ryzyko, którego świadomość powinien mieć zarówno przewodnik jak i dyrektor placówki. Zajęcia AAT prowadzone są z osobami chorymi czy niesprawnymi fizycznie i\lub psychicznie. Tutaj swoboda w zachowaniu się psa może zaszkodzić powodując np.:
- zamknięcie się w swoim świecie dziecka autystycznego dla którego polizanie przez psa nie oznacza wcale gestu przyjaźni;
- pociągnięcie i przewrócenie niesprawnego ruchowo dziecka przy gwałtownym ruchu psa;
- czy chociażby bolesne uderzenie „wesołym” ogonem.
Już tych kilka przykładów pokazuje, że zdecydowanie wyższe wymagania muszą być stawiane psom, które uczestniczą w zajęciach AAT, ponieważ zachowanie się psa ma duży wpływ zarówno na przebieg terapii jak i bezpieczeństwo zajęć. Dlatego koniecznym stało się opracowanie specjalistycznych egzaminów umożliwiających sprawdzenie przydatności psa do zajęć terapeutycznych.

Egzaminy psów terapeutycznych opracowane zostały przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne po to aby:
- zapewnić bezpieczeństwo zajęć kynoterapii poprzez wykluczenie psów agresywnych, niezrównoważonych, nadpobudliwych, lękliwych czy nieposłusznych
- zapewnić odpowiedni poziom wyszkolenia psów pozwalający kynoterapeucie pracować bez konieczności "negocjacji" wykonywania poleceń przez psa
- zróżnicować psy terapeutyczne pod względem ich umiejętności tak, aby klasa psa (K-A, K-I czy K-II) pokazywała jego umiejętności i ułatwiała dobór psa do konkretnych zadań terapeutycznych
- stymulować ustawiczne szkolenie psów terapeutycznych

Egzamin składa się z dwóch części: ogólnej i specjalistycznej. Bazą dla części ogólnej jest egzamin CGC jednak ze zmienionym sposobem oceny testów tak aby [B]uniemożliwić zdanie testów przez psy agresywne lub niewyszkolone[/B]. Zawężona została skala ocen po to, aby [B]wyeliminować dowolność interpretacji[/B] przez komisję egzaminacyjną. Aby pies został dopuszczony do testów części specjalistycznej musi zaliczyć pozytywnie testy części ogólnej. W części specjalistycznej pies musi wykazać się umiejętnościami [B]przydatnymi w codziennej pracy[/B]. Uwzględniona została specjalizacja psów w określonych typach terapii oraz rozróżnienie ćwiczeń terapeutycznych dla psów małych i dużych. Kryteria oceny zachowań akceptowanych oraz niepożądanych są dokładnie opisane, co pozwala uzyskać [B]jednolity system oceniania[/B] w różnych komisjach egzaminacyjnych. W przypadku wystąpienia zachowań nieakceptowanych np. agresja, komisja egzaminacyjna ma prawo przerwać egzamin i nie zaliczyć go nawet przy wykonywaniu ostatniego testu. [B]Bezpieczeństwo osób rehabilitowanych jest wartością nadrzędną !
[/B]
Jak widać z powyższego testy psów terapeutycznych PTK eliminują podstawowe wady testów CGC, TDI i pochodnych w odniesieniu do psów terapeutycznych. Pozwalają obiektywnie potwierdzić umiejętności i przydatność psa do pracy na zajęciach kynoterapii rozumianej jako zajęcia typu AAT. Dzięki podziałowi psów terapeutycznych na 3 klasy egzaminy pokazują, które psy mogą być użyte do zajęć AAA (klasa adept K-A) czy rehabilitacji bardziej skomplikowanych przypadków (klasa druga K-II). Podział ten, wynikający z różnic w wyszkoleniu psów, stymuluje do ciągłego rozwijania umiejętności psa. Zaś ograniczony do 1 roku termin ważności egzaminu oraz legitymacji psa terapeutycznego wymusza ciągłe szkolenie i eliminuje psy, które – z różnych przyczyn – utraciły swoje umiejętności. Dlatego ważna legitymacja psa terapeutycznego, otrzymywana po zdanym pomyślnie egzaminie określonej klasy, jest poświadczeniem rzeczywistej przydatności psa do zajęć kynoterapii. Zaświadcza również o tym, że ten pies jest bezpieczny dla osób uczestniczących w zajęciach.

Mam nadzieję, że to bardzo szerokie uzasadnienie przekonało Cię, że warto zdać z psem egzamin PTK ponieważ uzyskasz jednoznaczne potwierdzenie umiejętności twojego psa. Zapraszam do Kielc.

Koszt egzaminu i inne informacje znajdują się tam >>>> [URL="http://www.kynoterapia.eu/formularze/egzamin_psa_zgloszenie.pdf"]Kliknij tutaj[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...