Jump to content
Dogomania

Komendy zaprzęgowe


GaliuszWielki

Recommended Posts

Siema!! Jestem nowym uzytkownikiem forum wiec jesli cos jest na ten temat na forum a ja tego nie znalazlem nie denerwujcie sie, Moj piesio ma 3 miesiace. Chcialbym zrobic z kolega ktory ma malamuta w tym samym wieku maly zaprzeg. Niewiemy tylko kiedy i jak go nauczyc komend takich jak gee, haw, whoa czy go. czytalem o tym na stronce o zaprzegach ale znalazlem tylko powyzsze komendy. Z gory dziekuje za linki lub instrukcje:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ja uczyłam go tak-najpierw prowadzałam psa przy nodze.Jak ruszaliśmy,mówiłam ,,go".Jak skręcaliśmy w prawo-,,gee",a w lewo-,,haw".Gdy stawaliśmy-,,whoa".Potem pies wędrował do przodu.Jak był starszy.ustawiałam go,szłam za niego,rzuciłam piłeczkę i powiedziałam ,,go".Ostrzegam-metoda może być trudna jeśli chodzi o ,,gee" i ,,haw".Do dzisiaj to piłuję z psem.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mniejsza z tym.Zacznij od piłeczki.Rzuć w prawo i powiedz,,gee".Rzuć w lewo-,,haw",rzuć przed siebie-,,go".Rzuć piłeczkę,niech pies pobiegnie,zatrzymaj się i ,,whoa".Metoda skuteczna w ~70%.Z ,,gee" i ,,haw" moga być kłopoty.Czasem pieski mają to wrodzone,jak mój.Tylko ,,gee" i ,,Haw" zostały jeszcze nie do opanowania,czasem posłucha,a czasem staje i czeka,gdzie pójdziemy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Monika_Lucky']Ja proponuję taką metodę:zabrać pieska na spacerek np do parku czy lasu i na każdym zakręcie wydawać komędy prawo "gee" lewo "haw".W przypadku moich psiaków poskutkowało :)
Pozdrawiam Monika[/quote]
W 100% skuteczna!!!!!
Ucz psa jeszcze "prosto", "wolniej", "Stój" i jakąś na finiszowanie np. mój reaguje na "czadu" wtedy zrywa asfalt poduszkami:evil_lol:. Zna jeszcze komendę "dawaj" w naszym języku oznacza to przestań się rozglądać za "panienkami" i drzewkami i biegnij. wszystkich nauczył się na spacerach. Jak widzisz, że pies chce skręcić np. w lewo uprzedź go wydaj mu komendę "lewo" czy "haw"co tam chcesz. Tak jest najskuteczniej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']W 100% skuteczna!!!!!
Ucz psa jeszcze "prosto", "wolniej", "Stój" i jakąś na finiszowanie np. mój reaguje na "czadu" wtedy zrywa asfalt poduszkami:evil_lol:. Zna jeszcze komendę "dawaj" w naszym języku oznacza to przestań się rozglądać za "panienkami" i drzewkami i biegnij. wszystkich nauczył się na spacerach. Jak widzisz, że pies chce skręcić np. w lewo uprzedź go wydaj mu komendę "lewo" czy "haw"co tam chcesz. Tak jest najskuteczniej.[/quote]

Zapomnieliśmy dodać że za każde dobrze wykonanie polecenie chwalimy psiaka :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ALASKAN MALAMUTE']Monika_Lucky,stosowałam też twoją metodę,ale okazała się skuteczna tylkow 80%.[/quote]
Aha..:) ale to w większości zależy przecież od psa w jakim stopniu to załapie moje psiaki uczyły się w ten sposob i jakoś reagują na komendy wydawane przez mushera.Sweety reaguje na prawo/lewo/hayah lub go, Lucky zaś gee/how/heyah lub go/
Pozdrawiam Monika_Lucky :)

Link to comment
Share on other sites

Dave nie kapi za bardzo ,,gee" i ,,haw" więc zmieniłam mu na łatwiej zrozumiałe.Dave bardziej rozumie ,,left" zamiast ,,haw" i ,,right" zamiast ,,gee".,,Hoooouk"-lepiej reaguje na to niż na ,,whoa".A komendą przyśpieszającą jest ,,schnell".Na inne pokazuje ogonek.

I lepiej mi się biega z pasem niż paskiem od spodni.Na początku trochę uwierał,ale już nie sprawia mi dyskomfortu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ALASKAN MALAMUTE']Dave nie kapi za bardzo ,,gee" i ,,haw" więc zmieniłam mu na łatwiej zrozumiałe.Dave bardziej rozumie ,,left" zamiast ,,haw" i ,,right" zamiast ,,gee".,,Hoooouk"-lepiej reaguje na to niż na ,,whoa".A komendą przyśpieszającą jest ,,schnell".Na inne pokazuje ogonek.

I lepiej mi się biega z pasem niż paskiem od spodni.Na początku trochę uwierał,ale już nie sprawia mi dyskomfortu.[/QUOTE]

nom to super że coś zakumały :) to jest najważniejsze bo jak pies nie umie komend to kiepsko go widzę na zawodach ...a co do pasa jest o wiele wygodniejszy niż pasek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ALASKAN MALAMUTE']Dave nie kapi za bardzo ,,gee" i ,,haw" więc zmieniłam mu na łatwiej zrozumiałe.Dave bardziej rozumie ,,left" zamiast ,,haw" i ,,right" zamiast ,,gee".[/quote]
Nie chce być wredna ale dla psa chyba bez różnicy co mówisz. On i tak samego słowa nie rozumie a tylko uczy się po jego wypowiedzeniu wykonywać konkretną czynność. Psu bedzie bez różnicy czy będziesz mówić gee, right czy sałata jeśli nauczysz go po tym skręcać w prawo. Słowo jest Twoim wyborem, możesz wybrać cokolwiek, a psu to wisi... ważne jedynie żeby go nie kołować ciągłymi zmianami, tylko go nauczyć. Pies się w kilka dni tego może nie nauczyć... potrzebuje czasu żeby to dobrze pojąć.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja osobiście mówie "GO ! GO! GO!" a co do postu Altair-nie wiem czy to dobry pomysł...ale to zalezy od psów,którą komende załapią szybciej.Jak już pisałam to ja moim psom wydaję komendy"prawo lub lewo dla SWEETY,a Lucky'mu gee lub how-ponieważ łatwiej im było załapać.Dlatego jak jadę na trening z dwoma to np jest zakręt w prawo to mówię "Sweety prawo! Lucky gee! ) kumają jak nie wiem co :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Moje psy niczego nie ciągną, ale wstrzymuję je "[B]poczekaj[/B]" (jak nie staną w miejscu, bądź nie zwolnią - zależy, czego wymagam - to dla wzmocnienia mówię ostrzegawcze "[B]e![/B]"), a wysyłam naprzód "[B]ić![/B]" (celowy błąd ortograficzny, bo to jest krótka, silnie akcentowana komenda), lub "[B]biegaj[/B]" jeśli pies ma po prostu wystartować naprzód.

Wydaje mi się, że komenda powinna być krótka i silnie akcentowana, jeżeli pies ma ją wykonać w biegu i w natłoku komend (np. przy częstych skrętach w prawo i lewo). Tak samo można głosem psa pobudzić, jak uspokoić, więc chyba ważniejszy niż słowo, jest ton.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...