Jump to content
Dogomania

Crufts 2013


Jagoodka

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

[quote name='Guldynka']Bardzo proszę o informacje jakie obecnie obowiązują przepisy weterynaryjne dotyczące wjazdu psa z Polski do Wielkiej Brytanii.[/QUOTE]

Wymagania, dokładnie w takiej kolejności:
- chip i paszport
- szczepienie p/wściekliźnie
- na 24h do 5 dni przed wjazdem na teren UK psa trzeba odrobaczyć i zabezpieczyć p/kleszom( tu nie jestem pewna czy odkleszczanie jest faktycznie wymagane a przedział czasowy lubi się zmieniać więc warto śledzić stronę DEFRA - defra.gov.uk)
- trzeba wbić "badanie kliniczne" w paszport
- od powiatowego lek.wet trzeba wziąć legalizację paszportu

Jechać można po 21 dniach od pierwszego szczepienia p/wściekliźnie, jeżeli to kolejne i zostało wykonane w terminie( nie można się spóźnić nawet 1 dzień) to można jechać od razu, jeżeli kolejne ale nie zostało wykonane w terminie liczy się jak pierwsze.

Wszystko robimy z wpisem do paszportu oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź brau :) Czytałam niedawno na stronie internetowej informację, o tym że jeśli pies ma ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie do np. 20 kwietnia a wybieramy się z psem do Wielkiej Brytanii w marcu, to lepiej zaszczepić go miesiąc wcześniej przed planowanym przyjazdem, czyli w lutym.
Mam jeszcze jedno pytanie związane z tą wystawą i podróżą do Anglii, czy szybciej i taniej jest płynąć promem czy jechać pociągiem?
A może ktoś zna godny polecenia i niedrogi hotel i zechciałby podzielić się tą wiedzą ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Promem jest ciut taniej ale plyniesz okolo 90min i pies zostaje sam w aucie a wy idziecie na gorny poklad natomiast pociagiem jest drozej ale tylko 40min i wszyscy zostajecie w aucie. Ja bym polecala pociag.
Nie trzeba juz srodkow na pchly/kleszcze, wazne by miec odrobaczenie.

Link to comment
Share on other sites

Kamila no właśnie nie byłam pewna czy to odkleszczanie wymagane, mój wet każe zakrapalać i tak bo lepiej więcej niż mniej ;)

Szybciej jedzie się pociągiem, o wiele taniej jest promem( prom można znaleźć już za 20 funtów w jedną stronę plus 15 za psa, pociągu nie znalazłam taniej niż 60 euro i coś za psa, 20 euro chyba)...
My wybieramy zazwyczaj promy firmy PO Ferries bo można przyjechać do 2h wcześniej lub do 2h później niż ma się rezerwację i przekładają na inny prom bez dodatkowych opłat.
Co do hotelu to polecam stronę booking.com - najlepiej przeglądać codziennie, rezerwować wszystko co jest interesujące a potem wybrać najlepszą ofertę( oczywiście rezerwować tylko jeżeli jest opcja bezpłatnego anulowania).
Jeżeli jedzie się większą ekipą to polecam zainteresować się czymś co po angielsku nazywa się caravan park( nie wiem jak to przetłumaczyć) - można znaleźć 6 czy 8 osobowe przyczepy na tydzień w cenie 2 osobowego pokoju w hotelu...

Odnośnie szczepienia to IMHO najlepiej jechać tak, żeby się nie skończyło w trakcie wyjazdu... Czyli jeżeli wystawa jest np 10.03 a szczepienie ważne do tego samego dnia to zaszczepiłabym wcześniej, przed wyjazdem... Ale czy jest jakiś specjalny przepis na to to nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

Kamila, mrau dziękuję :) Ja nie mam pojęcia jak jechać na CRUFTS i co to jest za wystawa ten CRUFTS. Będę bardzo wdzięczna za wszystkie informacje dotyczące tej egzotycznej dla mnie wystawy ;) Na razie jestem na etapie drugim, czyli wyslałam wniosek o przyznanie numeru mojemu psu i czekam...
Ps. Te ceny, o których piszesz mrau dotyczą jednej osoby czy jednego samochodu?

Link to comment
Share on other sites

Hm ceny na promie liczone są od samochodu, liczba osób nie ma znaczenia. W pociągu szczerze mówiąc nie pamiętam ale też raczej od samochodu.

Hm nie wiesz jak jechać w sensie co zabierać ze sobą czy jak dojechać?
Co do samego Crufts'a to pytaj czego nie wiesz, jeżeli będę znała odpowiedź to napiszę a jak nie to najwyżej zapytam kogoś mądrzejszego :))

Link to comment
Share on other sites

Ja rezerwuje prom bezpośrednio na stronie firmy( [url]http://www.poferries.com[/url] ) i rezerwuję kiedy jestem na 100% pewna( anulowanie rezerwacji kosztuje), że już jadę... Przy świętach czy dużych imprezach trzeba rezerwować trochę wcześniej bo ceny skaczą w górę.
Ja nie mam prawa jazdy więc nie wiem jak w praktyce wygląda jazda po "złej stronie";) ale moja mama która zawsze śmiga po UK bardzo to lubi i twierdzi, że to o wiele bardziej naturalne niż jazda po naszemu no i wszyscy tak jadą więc trudno wyrwać się w drugą stronę;) Tak czy siak większość trasy w UK to dwupasmówki a po takich łatwiej jechać :)) Mama mówi, że nie ma co się bać :))

Co do samego Crufts to to normalna wystawa, jakieś miliard razy większa od naszych największych i z kilkoma udziwnieniami ale wszystko jest do ogarnięcia :))

Takie najważniejsze różnice:
- mają o wiele więcej klas niż my, są zagmatwane dlatego przy zgłaszaniu najlepiej sprawdzać z rozpiską( jest w informatorze na stronie Crufts)
- psa można zgłaszać do kilku klas na raz
- numery startowe są według nazwisk właścicieli a nie nazw psów( oczywiście w ramach rasy).
- na ring w klasie wychodzi się bez zważania na numery startowe( mnie to strasznie rozkojarzyło, do tego stopnia, że Lolka musiała mnie uspokajać na ringu;)
- nie ma kart ocen bo i... nie ma ocen ;) U nich przyznaje się lokaty i tytuły tylko;) A opisy dostają tylko 3 czy 4 pierwsze lokaty ale też nie od razu tylko dopiero w jakimś magazynie są drukowane... ;)
- nie wiem czy to norma ale ja zmieniałam klasy jakieś 30 minut przed oceną( bo oczywiście się pomyliłam w zgłaszaniu...)
- każdy pies ma swój boks, świetny pomysł bo pies ma się gdzie położyć i nikt po nim nie depcze:))
I to chyba tyle...

Nie ma co się bać, naprawdę :) Teraz mi łatwo pisać ale rok temu bardzo panikowałam;))

Link to comment
Share on other sites

Ponownie dziękuję mrau :) Chyba czytasz w moich myślach bo wlaśnie chciałam zapytać o samą wystawę. Napisz proszę jakie na Crufts obowiązują klasy wystawowe. Czy są tu klasy takie jak na naszych wystawach? np. otwarta, użytkowa, championów? Co to znaczy, że pies może być zgłoszony do kilku klas jednocześnie? I czy wobec tego zgłoszenie do kilku klas kosztuje dodatkowo? Jeśli dobrze rozumiem, to mogę z psem wyjść w klasie otwartej, użytkowej i championów, jeśli oczywiście ma uprawnienia w postaci certyfikatu użytkowości i potwierdzenie championatu? :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Guldynka'] Napisz proszę jakie na Crufts obowiązują klasy wystawowe. Czy są tu klasy takie jak na naszych wystawach? np. otwarta, użytkowa, championów? [/QUOTE]
Jakie są klasy nie napiszę bo nie wiem jaką masz rasę a to u nich od rasy zależy;) Tzn inaczej, ogólnie maja ileśtam( chyba ok 20:crazyeye:) klas ale na wystawach można zgłosić tylko do tych, które określi organizator i dla każdej rasy jest inaczej...
Tu masz taką ściągawkę gdzie możesz psa zgłosić: [url]http://www.curlycoatedretrieverclub.co.uk/wcs/classdef.htm[/url] ale dla pewności sprawdzaj jeszcze w informatorze Crufts bo tu nie ma wszystkich.
Nie ma tam klasy championów, mają klasę open gdzie lecą wszystkie psy z większymi osiągnięciami a jeżeli pies jest championem to może tylko do niej( z tych, w których liczą się tylko osiągnięcia wystawowe, nie dotyczy to więc np klas użytkowych).
Klas użytkowych jest kilka ale z użytkami FCI można zgłaszać chyba tylko do special working...

[quote name='Guldynka']Co to znaczy, że pies może być zgłoszony do kilku klas jednocześnie? I czy wobec tego zgłoszenie do kilku klas kosztuje dodatkowo? Jeśli dobrze rozumiem, to mogę z psem wyjść w klasie otwartej, użytkowej i championów, jeśli oczywiście ma uprawnienia w postaci certyfikatu użytkowości i potwierdzenie championatu? :hmmmm:[/QUOTE]
Tak, możesz wyjść w kilku klasach z jednym psem na tej samej wystawie :) Ja np mogę zgłosić mojego Sama, według tej rozpiski, do klas yearling, novice, graduate, post graduate, limit i open i mogę na jedną wystawę zgłosić do wszystkich 6:)
Na normalnych wystawach za każdą dodatkową klasę płaci się dodatkowo ale nie na Crufts, tu płacisz 24 funty od psa i możesz zgłaszać do ilu klas chcesz:) Wyjątkiem są klasy "sportowe" ale tego to w ogóle nie ogarniam i na nie chyba trzeba dodatkową kwalifikację...

Link to comment
Share on other sites

Jest takie małe ale jeśli zgłaszasz do kilku klas o którym nie wspomniałaś:)
Do porównania o CC wchodzą zwycięzcy poszczególnych klas ale jeśli pies wygrał jedną klasą a w innej w której był zgłoszony nie wygrał to automatycznie nie ma prawa wchodzić do porównania:(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lofty']Jest takie małe ale jeśli zgłaszasz do kilku klas o którym nie wspomniałaś:)
Do porównania o CC wchodzą zwycięzcy poszczególnych klas ale jeśli pies wygrał jedną klasą a w innej w której był zgłoszony nie wygrał to automatycznie nie ma prawa wchodzić do porównania:([/QUOTE]
Musiałam to przeoczyć w poprzednim roku, byłam pewna, że pies, który był w kilku klasach i tylko w jednej zajął 1 lokatę normalnie wyszedł do porównania o CC... Dobrze, że o tym napisałaś bo serio nie wiedziałam, dzięki :))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mrau']Nie ma tam klasy championów, mają klasę open gdzie lecą wszystkie psy z większymi osiągnięciami a jeżeli pies jest championem to może tylko do niej( z tych, w których liczą się tylko osiągnięcia wystawowe, nie dotyczy to więc np klas użytkowych).
Klas użytkowych jest kilka ale z użytkami FCI można zgłaszać chyba tylko do special working... [/QUOTE]

Czyli jeśli mój pies ma certyfikat użytkowości (champion) to wystarczy do wystawienia w klasie special working?
Pytam, ponieważ obiło mi się o uszy że pies musiałby być polujący z legitymacją aktualną
ale nie widziałam nigdzie takiego warunku na stronie Crufts, pisało tylko, że certyfikat uznany przrez krajowy kennel klub należący do fci. Ciekawi mnie to, bo chciałam zgłosić do tej klasy.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co ja zrozumiałam to special working jest właśnie dla psów z użytkami FCI, championat nie jest potrzebny ;)
Oni mają jeszcze inne klasy użytkowe, możliwe, że do którejś trzeba mieć jakąs legitymację potwierdzającą, że pies pracuje. Może w UK coś takiego funkcjonuje?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...