Jump to content
Dogomania

Szczeniak York i dorosły Jamnik.


Meeegy

Recommended Posts

witam
Chaiałabym się dowiedzieć, co o tym sądzicie.
Mam w domu 12 letnią suczkę Majkę - jamnika. za 1,5 miesiąca zmierzam wziąć 6 tygodniowego yorka. Myślicie, że psy się dogadają?? Czy te dwie rasy w domu to dobry pomysł?? ( dodam, że ostatnio moja Majka miała spotkanie ze szczeniakiem zanjomej, kundelkiem. NIby się z Nim bawiła, ale po pewnym czasie chyba zaczął ją denerwować i zaczęła go podgryzać. Sama nie wiem czy to było w formie zabawy czy już była to złość ) proszę o jakieś odpowiedzi, z góry dziękuję :)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Sama nie wiem czy to było w formie zabawy czy już była to złość [/QUOTE]

Jeśli masz problemy z odczytaniem tak oczywistych rzeczy w mowie psa (swojego!), to będzie ci trudno wpłynąć na relacje między nimi.
Starsze psy często nie reagują najlepiej na nowego lokatora w domu.

Link to comment
Share on other sites

wiek szczeniaka był tak w przybiżeniu podany :)
no nie potrafiłam tego odczytać, Majka rzadko ma styczność ze szczeniakami... kiedyś gdy jeszcze mojej siostry ciotecznej ratlerek żył spędzała z nim dużo czasu i było ok, ale psy były w tym samym wieku..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meeegy']wiek szczeniaka był tak w przybiżeniu podany :)
no nie potrafiłam tego odczytać, Majka rzadko ma styczność ze szczeniakami... kiedyś gdy jeszcze mojej siostry ciotecznej ratlerek żył spędzała z nim dużo czasu i było ok, ale psy były w tym samym wieku..[/QUOTE]

Wiesz..to już po prostu trzeba ocenic czy rzeczywiście wprowadzenie nowego lokatora ma jakikolwiek sens poza ludzkim widzimisię :) sa psy, które bez problemu szczyla zaakceptują, a są i takie, którym będzie on przeszkadzał co może doprowadzić do przeróżnych problemów od zwykłych starć między psami, gdy młodszy podrośnie do "dziwnego" zachowania ze strony psa starszego, który np. zacznie pokazywać swoje niezadowolenie poprzez posikiwanie w domu ;)

Ja np. od razu wiedziałam, że moja starsza suka (też 12 lat ;)) zaakceptuje szczyla (7 miesięcy) i nie bałam się o to, że się potną. Natomiast już z suką mojej kuzynki (pudel, lat 12) od samego początku relacje były napięte i gdy moja młoda podrosła zaczęły się awantury. Co prawda więcej wrzasku niż bijatyki i raz dwa można je rozdzielić, no ale nie wyobrażam sobie trzymania ich pod jednym dachem, bo to by była żadna przyjemnośc tylko ciągłe rozkminianie co tu jeszcze może je sprowokować do kłótni.

Tak samo nie wyobrażam sobie póki co wprowadzenie kolejnego psa do stada, bo niestety nie mam zaufania do mojej psicy jeśli chodzi o obce psy i bałabym się, że to jednak źle wpłynie na jej samopoczucie ;) a też miałam raz szczeniaka na przechowaniu i zachowywała sie względnie OK choć widac było, że cała sytuacja działa jej na nerwy.

To już sama musisz ocenić czy Twoja suka rzeczywiście nie będzie miała problemów z zaakceptowaniem nowego czworonoga (a sporo psów na początku ma- potem sie przyzwyczajają), a wrazie czego zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty jeśli będzie tego wymagała sytuacja ;)

Link to comment
Share on other sites

hmm.. ona np psy dorosłe akceptuje. w swojej mlodosci, co tydzien przebywala caly dzien wlasnie z tym ratlerkiem, o którym pisałam wyżej, i nie było ani razu żadnego problemu :) mieszkam w domu jednorodzinnym więc jakby coś było nie tak będę je jakoś oddzielała, ( np jeden na górze, drugi na dole ) mam okazje kupić yorka po naprawde niskiej cenie.. a bardzo chcę go z tego względu, że moja Majka ma raka sutka juz od jakichs 2 lat :((( i strasznie sie boje, że w końcu zdechnie :( bo jakby nie patrzeć ma 12, prawie 13 lat, raka , a operacje w jej wieku weterynarz wykluczył - po poprostu jest za stara :(. Dlatego chcę mieć innego psa na wypadek gdyby jej się coś stało.. możę wtedy aż tak nie będę cierpiała :( a york jest moim marzeniem od kilku lat ...

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak: chore dla mnie jest to, że kupujesz psa (bo okazyjna cena - a co to, telewizor, że jest promocja? czy pseudohodowla, bo skoro w takim wieku masz szczeniaka odebrac?) "na wszelki wypadek", bo suka stara? Nie wyobrażam sobie takiego podejścia, jest trochę straszne - nie pomyslałaś o tym, co będzie ze szczeniakiem, jeśli się dogadają a suka np. mu bedzie zastępować matkę i odejdzie? Do tego wszystkiego nie potrafisz odczytywac reakcji swojego psa (jak to możliwe, po tylu latach razem?) i mówisz "jakoś to będzie".
Strasznie nieodpowiedzialne :-(

Link to comment
Share on other sites

hmm nie potrafię odczytać reakcji psa z tego względu, że ona mnie nie lubi. ona mnie nie zuważa, a wszystko dlatego , że gdy była szczeniakiem i przebywała jeszcze ze swoją matką miała kontakt z dwójką dzieci.. pewnego dnia została tam prawdopodobnie rzucona i połamały się jej żebra.. Gdy my ją braliśmy ja miałam 8 lat i zapewne kojarzyłam się jej z tymi dziećmi. do dziś nie mam z nią kontaktu takiego jaki powinnam mieć. Ona na mnie warczy , nie raz już mnie ugryzła, więc staram się ją omijać inie wchodzić jej w drogę. ona jest pupilkiem mojej mamy, za mamą skoczy w ogień. a co do promocyjnej ceny to nie jest tak że hodowla jest jakaś nie taka, ponieważ to jest poprostu od mojej ciotki, która od długiego czasu hoduje psy.. a wiek był przybliżony do 6 tyg, podejrzewam ze bedzie to 8 tyg... . uparłam sie ze jej zapłacimy to dała mi cenę " promocyjną" i nie biorę tego psa bo jest tani tylko poprostu o nim marzę od dłuższego czsu .. Poza tym to narzeczony mi go kupuje, jako prezent na rocznicę ....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meeegy']hmm nie potrafię odczytać reakcji psa z tego względu, że ona mnie nie lubi. ona mnie nie zuważa, a wszystko dlatego , że gdy była szczeniakiem i przebywała jeszcze ze swoją matką miała kontakt z dwójką dzieci.. pewnego dnia została tam prawdopodobnie rzucona i połamały się jej żebra.. Gdy my ją braliśmy ja miałam 8 lat i zapewne kojarzyłam się jej z tymi dziećmi. do dziś nie mam z nią kontaktu takiego jaki powinnam mieć. Ona na mnie warczy , nie raz już mnie ugryzła, więc staram się ją omijać inie wchodzić jej w drogę. ona jest pupilkiem mojej mamy, za mamą skoczy w ogień. a co do promocyjnej ceny to nie jest tak że hodowla jest jakaś nie taka, ponieważ to jest poprostu od mojej ciotki, która od długiego czasu hoduje psy.. a wiek był przybliżony do 6 tyg, podejrzewam ze bedzie to 8 tyg... . uparłam sie ze jej zapłacimy to dała mi cenę " promocyjną" i nie biorę tego psa bo jest tani tylko poprostu o nim marzę od dłuższego czsu .. Poza tym to narzeczony mi go kupuje, jako prezent na rocznicę ....[/QUOTE]

Czyli pies z pseudo.
To ja już pytań nie mam.

Ps. To jest niezgodne z prawem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meeegy']hmm dlczego pseudo?? i co jest niezgodne z prawem?
Gdy jamnika braliśy, także był wzięty w wieku 7 tygodni[/QUOTE]

Niezgodne z prawem jest sprzedawanie i kupowanie psa poza zarejestrowanymi hodowlami. Niezależnie, czy od cioci, babci, czy stryjka.
Poczytaj trochę na temat akcji rasowy = rodowodowy, stop pseudohodowlom i o tym, czego o takim psie, jakiego chcesz kupić nigdy nie będziesz wiedziała. Może Cię to przekona do tego, że zaoszczędzenie przy kupnie szczeniaka może być tylko pozorne.

Link to comment
Share on other sites

a czy ja powiedziałam jaka jest jego cena ?? nie powiedziałam. ale skoro tak mamy rozmawiać to powiem , normalnie sprzedawane są po 1200 zł.. a dla mnie cena to 700 zł. Jak dla mnie jest to niska cena a marzenie będzie spełnione . :) tu nie chodzi o zaoszczedzenie, ja moge dac i 1200 zł ale ona nie chciała ode mnie pieniedzy w ogóle.. ale tak być nie może.. uparałam sie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meeegy']a czy ja powiedziałam jaka jest jego cena ?? nie powiedziałam. ale skoro tak mamy rozmawiać to powiem , normalnie sprzedawane są po 1200 zł.. a dla mnie cena to 700 zł. Jak dla mnie jest to niska cena a marzenie będzie spełnione . :) tu nie chodzi o zaoszczedzenie, ja moge dac i 1200 zł ale ona nie chciała ode mnie pieniedzy w ogóle.. ale tak być nie może.. uparałam sie.[/QUOTE]
Ale czy Ty rozumiesz, że obie łamiecie prawo?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meeegy']każda suczka których jest 6 szt u niej posiada na brzuszku, ( w okolicy pachiwny ) tatuażyk[/QUOTE]

Tatuaż o niczym nie świadczy - można go zrobić i psu bez rodowodu.
Proste pytanie: czy suka ciotki jest rodowodowa i została pokryta rodowodowym psem? Czy oboje mają uprawnienia hodowlane? Czy ciocia ma zarejestrowaną hodowlę? Czy szczenięta przeszły przegląd miotu i otrzymały metryki?
Ile w ogóle te szczeniaki mają?

Link to comment
Share on other sites

Wprowadzenie nowego psa jest dla psa rezydenta zawsze dużym stresem. Dlatego przemyśl wszystko na spokojnie jeszcze raz, tym bardziej, że jamniczka jest starsza, schorowana i po prostu możesz zrobić jej krzywdę. Sama najlepiej znasz swojego psa, jego kondycję, nastawienie do innych zwierząt. Zastanów się, czy suczka nie będzie męczona przez dorastającego szczeniaka, czy będzie mogła od niego zwyczajnie odpocząć, gdy poczuje się źle. Szczenięta bądź co bądź potrafią być upierdliwe. Poza tym zajmiecie się wszyscy słodkim małym szczeniaczkiem (taki maluch absorbuje mnóstwo czasu, brudzi, niszczy, cały czas zwraca uwagę) i jamniczka może poczuć się odtrącona, odstawiona na boczny tor. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kupno (rasowego z rodowodem zkwp, bo inaczej będzie to zwykły kundelek) yorka weź pod uwagę te wszystkie rzeczy i zapewnij jamniczce jeszcze więcej uwagi niż do tej pory, wtedy łatwiej jej będzie zaakceptować nowego domownika.

Najlepiej byłoby, gdybyś miała możliwość zaproszenia do domu kogoś z młodym, energicznym psem i zaobserwowania reakcji Twojej suni. To dałoby Ci przedsmak tego, na co się przygotować.

Link to comment
Share on other sites

Moja jamniczka mimo tego, że ma tego raka i pomimo swojego wieku jest psem bardzo energicznym i żywiołowym. Codziennie godzinami lata po podwórku za kamieniami, gdyż kiedyś została nauczona takiej zabawy.. ogólnie ma się dobrze... niestety tylko ten rak..
co do jej spotkania ze szczeniakiem innej osoby, opisywałam wyżej. Bawiła się z Nim , po dłuższym czasie zaczęła go podgryzać.. szczeniak ten miał 4 miesiące, ale był 2 x taki jak ona. Przeglądając różne wypowiedzi psich psychologów natrafiłam na taką, że jeśli starszy pies zaczyna podgryzać młodego znaczy to w ludzkim języku po prostu " odwal się ! ". W wypowiedzi był poruszony też temat tego, że jeśli dorosły pies jes zdrowy psychicznie, wygląd małego szczeniaka powinien wyciszyć Jego agresję. I Po jakimś czasie psy powinny ustalić między sobą nowe reguły współżycia...
Co do czasu poświęcanego jamniczce. Także pisałam o tym wyżej. Ona nie lubi młodych osób, ze względu że jako szczeniczek przy matce, małe dzieci połamały jej żeberka. jak ja brałam miałam 8 lat i jako taką osobę mnie pamięta. Nie lubi mnie , warczy na mnie , czasem nawet gryzie gdy chce ją wziąć na ręce... To jest pupilek mojej mamy, nawet gdy siedzi obok ja nie mogę się do mamy zbliżyć... Niedługo planujemy z narzeczonym zamieszkanie u mnie , przy czym my na górze , a rodzice na dole , w oddzielnych wejściach itp. Więc myślę, że za jakiś czas i tak jamniczka będzie z rodzicami na dole, a nasz york z nami na górze... Najgorszy będzie ten czas dopóki sie nie przeniesiemy calkiem i psy będą razem przebywały na górze....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meeegy']Nie lubi mnie , warczy na mnie , czasem nawet gryzie gdy chce ją wziąć na ręce... To jest pupilek mojej mamy, nawet gdy siedzi obok ja nie mogę się do mamy zbliżyć...[/QUOTE]

Nie boisz sie, że szczeniak może od niej przejąć to zachowanie?
Ja bym się bała.

I mówię - jeśli mielibyście się całkiem wyprowadzić - to jestem na tak, nie ma problemu. Ale skoro będziecie dalej mieszkać razem, to szczeniak będzie wychowywał się z jamniczką. Ona będzie dla niego często wzorem zachowań. Nawet nie wiesz, ile psy od siebie takich rzeczy przejmują - ja byłam bardzo zaskoczona, a u mnie gdy pojawił się drugi pies, to pierwszy miał 7 miesięcy i kochał cały świat. Nie przeszkodziło to drugiemu nauczyć się od niego mnóstwa (również negatywnych) rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

a ja bym to "ugryzła" trochę z innej strony....
jak wygląda dzień jamniczki? jakie ma spacery i zajęcia? Bo jak po prostu biega po ogrodzie jak to określiłaś to mnie nie dziwi agresja do kogoś (która może być następnie przekierowana na szczeniaka) I to nie jamnik jest pupilkiem twojej mamy z tego co piszesz a mama jest pupilkiem jamniczki. Moja mama miała takiego pinczera to są zaburzone relacje że pies broni właściciela przed rodziną (w sumie przed kimkolwiek).
Szczeniak uczy się od starszego psa....zastanów się czy chcesz żeby twój psiak miał takie zachowania jak jamniczka (zwłaszcza że jak się między nimi dobrze ułoży to ataki będą już przeprowadzane przez obie jako stado) Jeśli nie chcesz pracować nad jamnikiem (bo wychodzi z tego że nie uważasz jej za swojego psa- co można zrozumieć skoro byłaś mała pewnie bylo ci przykro że piesek cię nie akceptuje, ale jesteś już dorosła) to radze poczekać ze szczylem aż się przeprowadzicie.

Z drugiej strony co wiesz o yorku? Znasz temperament tych psów i ich potrzeby? Wiesz że to psy z charakterkiem które potrafią zamienić się w małego potworka jak nie zapewnisz mu odpowiedniej dawki ruchu, nauki i socjalizacji?

Link to comment
Share on other sites

Witaski :lol: u mnie jes york 3lata i owczarek niemiecki 2 lata,na początku gdy przywiezliśmy owczarka do domu york traktowł go jak zabawke,mała kulka, więc zabawa była przednia śmiechu co niemiara.Niestety gdy juz duzy musiał opuścić dom i zamieszkać na dworze,zaczęło dziać się nie ciekawie.Psy spotykały się w ogrodzie dopóki nikogo z domowników nie było w poblizu nic sie nie działo,gdy tylko ktoś sie pojawił,york dostwał szału robił taki hałas ,ze duzy go atakował łapami,trącał pyskiem brał go do pyska i podnosił do góry,były momenty nie ciekawe wkońcu to 3kg kontra 50kg.York to strasznie zazdrosna zadziora.O wspólnych spacerkach i zabawch z dwoma pieskami niestety moje dzieciaki mogą pomazyć,bo raczej nic juz się nie zmieni,a ryzyko jest za duze .Powodzenia

Edited by ROKI.J
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...