Jump to content
Dogomania

Jakiego psa obronnego wybrać?


shera9

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

z większością stróży samymi smakami może być ciężko ale dobrze że jest przygotowanie na bycie konsekwentnym ;)

Proponuje rozejrzeć się wśród psów pasterskich np. duży szwajcarski pies pasterski albo tez pirenejski pies górski....(ale nie wiem jak z ich dostępnością w Polsce)

Każdy ma swój typ ja uwielbiam CAO, koleżanka powyżej Kaukaza. Faktem jest że każda z tych ras jest wymagająca.

Jużak to owczarek południoworosyjski też świetnie sprawdzający się w roli stróża a np. mojej mamie się podobają bo są "słodkie" ;)

PS: ONek to nie pies typowo stróżujący moim zdaniem. Chodzi Ci o taki typ psa?

Link to comment
Share on other sites

Onek i kaukaz to dwie bardzo różniące się rasy.
Ogólnie onki różnią się od strozujacych. Wg mnie są łatwiejsze.

Bardzo dużo nastolatek radzi sobie z psami ale jest też tak że oddają psy bo sobie nie radzą więc uważam że pies trudny strozujacy lepiej żeby nie trafił w ręce młodej osoby.:)
ps nie wiem ile masz lat więc tak ogólnie napisałam:)

Link to comment
Share on other sites

wygoogluj pierwszą lepszą hodowlę i sprawdź nie mam fotek jużaka pod ręką...moja mama mówi że "urocza kula futra" "duży mop" :p

Ogólnie żeby mieć psa rasy typowo stróżującej zdecydowanie trzeba mieć doświadczenie w prowadzeniu psów oraz (moje zdanie) wrodzony autorytet. Te psy mogą łatwo stać się niebezpieczne w niedoświadczonych rękach. Zastanów się czego konkretnie oczekujesz od psa i co możesz zapewnić.

PS: bo tak ogólnie to większość psów będzie bronić swojego terenu

Edited by PaulinaBemol
Link to comment
Share on other sites

[quote name='PaulinaBemol']wygoogluj pierwszą lepszą hodowlę i sprawdź nie mam fotek jużaka pod ręką...moja mama mówi że "urocza kula futra" "duży mop" :p[/QUOTE]

Ogromny uroczy mop:)
Ale wielkie to one są. Ale śliczne. aż chciałoby się przytulić:)

Link to comment
Share on other sites

mogę zapytać tak z ciekawości sama chcesz psa szkolić etc. czy masz czyjąś pomoc? I jakie masz doświadczenie w wychowywaniu psów? Bo żadne z wymienionych prze zemnie ras na pewno nie nadaje się dla początkującej osoby.

I tak jak pisałam poszukaj w grupie psów pasterskich...można znaleźć ewentualnie bardziej potulnych stróżów niż wymienieni

[QUOTE][URL="http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100222/PUPILE40/916786979"]http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/...LE40/916786979[/URL]
[COLOR=#000000]Proszę was:artykuł o jużaku[/COLOR][/QUOTE]
??

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałam i nie ma tam nic nowego ;) bo nikt nie twierdzi że to pies morderca ale faktem jest że źle prowadzony może być bardzo niebezpieczny bo np. będzie cię tak "kochać" że zechce bronić przed innymi ludźmi i zwierzętami na spacerach :diabloti: nad psami tego typu trzeba umieć panować a to nie łatwe...i no cóż sama bym się poważnie zastanowiła a "niby dorosła" jestem od jakiegoś czasu...
A co np. z Berneńczykiem? pies łagodny a dobry stróż i śliczny miś

Edited by PaulinaBemol
Link to comment
Share on other sites

Mastif tybetański? Tylko że smaczkami go nie wyszkolisz, raczej ich nie da się wyszkolić :lol:
Kaukaz, CAO, podhalan, anatolian...

To są bardzo duże, co za tym idzie silne psy. Do tego znają swoją wartość, są pewne siebie, źle prowadzone bywają bardzo agresywne i niebezpieczne. Chyba że trafi Ci się bardzo łagodne i uległe szczenię... Bardzo ważna jest socjalizacja i odpowiedni wybór hodowli oraz rodziców.
Są to dość niezależne rasy, mają swoje zdanie i nie zawsze chcą się podporządkować, dlatego życie z takim psem nie jest łatwe. Trzeba być cierpliwym i uszanować to :)
Tybetan zamieszkał u mnie gdy miałam już ukończone 14lat, sądzę że sobie z nim poradziłam :) Chodzącym ideałem nie jest, ale nie stwarza zagrożenia dla otoczenia :P

Onek potrzebuje o wiele więcej kontaktu i pracy z właścicielem, więcej ruchu niż taki np. tybetan.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shera9']p.s to wszystko przez głupie geny że jak mama lubię wyzwania
Może onka,bo skoro mama go miała,to czemu nie?[/QUOTE]
jezeli chcesz onka to czemu szukasz porad.
Moja mama ma onka ma dom z duzym ogrodem ,a pies imieniem Fito spi tylko w domu ,wyleguje sie na korytarzu,troszke poszczeka,byl 3 lata z mama w psiej szkole.jest to pies bardzo inteligentny szybko uczacy sie jest to pies potrzebujacy zajecia,chodzi bez linki na spacery i jest kochany do wszystkich,ale kiedy mojej mamie zagrazaloby niebezpieczenstwo moglby ja obronic.
Psem ktory u mojej mama jest agresywny szczekajacy caly dzien jest papilon.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shera9']Paulina-Zastanawiam się nad Onkiem,choć jak mówi mama,wymaga szkolenia!długowłosy typ może?choć w zasadzie nie wiem,który lepszy.ale musi być towarzyski[/QUOTE]

wiesz nawet lab nie musi przynajmniej nie kazdy jest towarzyski:)
każdy pies wymaga szkolenia!!!

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][COLOR=#000000]Aha.Jeszcze nie sprecyzowałam,czy faktycznie On się nadaje.[/COLOR][/QUOTE]

żeby sprecyzować rasę musisz sprecyzować wymagania a jak na razie to ciężko z tym. W tytule pytasz o psy stróżujące, obronne a zastanawiasz się nad ONkiem który jest psem zgołą innego typu. Przemyśl poważnie do jakich celów pies ma się "nadawać" i jaki chcesz mieć charakter no i wychodzi na to że rozmiar. Bo jak tybetan za duży to większość psów wymienionych też, już nie mówiąc o towarzyskości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...