Jump to content
Dogomania

royal czy purina


mmmmm

Recommended Posts

Cześć! Jaką karmę możecie polecić, dla prawie 2 miesięcznego szczeniaka SH? Zastanawiam się nad Royalem albo Puriną. Z tym że z Royala nie wiem czy lepsze będzie MAXI babydog czy MEDIUM junior (bo nie ma medium babydog). Z Puriny to ProPlan Puppy, tylko czy jest jakieś wskazanie na haszczaka co do wyboru smaku z Puriny, bo jest kurczak-ryż, łosoś-ryż, oraz jagnięcina-ryż.
Pozdrawiam.

Może polecicie jeszcze jakaś karmę?

Link to comment
Share on other sites

Czym był karmiony piesek u hodowcy? Co polecal hodowca??
Royal maxi babydog jest bardzo dobry - na tym odchowuję maluchy.
Co do żyweinia ras średnich i małych - Royal ma w ofercie tzw. Starter (do namaczania), ale szczeniaczki często wolą suchą, stąd wybieram babydoga.
Purinę podaję już starszym, chętnie jedzą ten "rybkowy" (salmon&rice).
Warto spróbować też Bento-Kronen - karmy w dobrej cenie, z glukozaminą i chondroityną na stawy, bardzo smakowite dla piesków.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie masz czasu zadbać o psa - karm suchą.
Jeżeli masz ochotę stracić trochę życia na karmienie - polecam wołowinę+ryż lub makaron z warzywami + tabletki Kafortanu + łyżka oleju słonczeniczkowego. Do pierwszego roku życia 2 tabletki wapna i łyżka tranu.

Nie daj się nabrać na zapewnienia sprzedawcy, dystrybutora. Sucha karma została wymyślona przez koncerny do nabijania pieniędzy i korzysta z wygodnictwa osób posiadających psy. Sprawdziłem wiele karm i nigdy psy nie były tak chętne do życia jak przy żywieniu jedzeniem własnym. Sucha karma może być bazą do robienia posiłku lub przerywnikiem podawanym co 3-5 karmienie.

Zastrzegam, że to moje osobiste zdanie poparte jedynie 4 latami doświadczenia.

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Jackiem - najapetyczniejsza dla psa jest karma przyrządzona w domu.
Jednak aby ją prawidłowo zbilansować samemu musimy mieć odpowiednią wiedzę, więcej czasu i wcale nie mniej pieniędzy. Ufam wybranym suchym bo pewnie jestem wygodnicka. Obym się nigdy nie przejechała:cool2:

Link to comment
Share on other sites

Husky to rasa średniej wielkości, dlatego nie powinno się karmić ani szczeniąt ani psów dorosłych karmą "Maxi" - dla ras olbrzymich. Zawierają one nieco inne składniki niż karmy dla psów średnich. Różnica jest taka. Rasy olbrzymie rosną dość wolno, są raczej mało aktywne i wymagają przede wszystkim składników utrzymujących w odpowiedniej formie ich rosnący kościec i masę jaką nabierają. Husky to pies średniej wielkości, energiczny i bardzo dobrze przyswajający wszystkie pierwiastki i elementy z karmy. W momencie kiedy olbrzym cały czas rośnie i trzeba w niego ładować wapno i fosfor (oraz inne składniki), husky jest już ukształtowany i w zasadzie potrzebuje więcej składników chrzęstnych (dla uelastycznienia urośniętych już kości) i energetycznych. Co innego malamut - on powinien jeść karmę dla psów dużych.
Można odchowywać maluszki (do 2 miesiąca) na karmie maxi, ale później, do 1.5 roku należy psa żywić karmą dla ras średnich, żeby jego kości i mięśnie mogły się prawidłowo ukształtować.

Ale oczywiście przychylam się do słów HuskyTeam, że karma gotowana jest równie dobra, jak nie lepsza, tyle, ze trudniej jest odpowiednio zbilansować składniki, a szczególnie witaminy i wapń+fosfor. Ale są aktualnie dostępne na rynku doskonałe preparaty.

Co do karmy, to obie marki są bardzo dobre. Generalnie należy się wystrzegać produktów poniżej jakości "premium", a najlepiej wybrać te z wyższej półki, czyli "super premium".

Link to comment
Share on other sites

Hej!
Psiak w swoim pierwszym domku był karmiony ryżem z kurczakiem i warzywami. U nas pierwszego dnia dostał to samo i zjadł z wielkim apetytem. Gdy wieczorem po powrocie od weterynarza przywiozłem mu Royal maxi baby to porcja na kolacje zniknęła w mgnieniu oka. Chrupał, nawet nie trzeba było namaczać. Wczoraj na spróbowanie dostałem Purine ProPlan no i coś tam szamał, ale nie tak jak Royal. Chciał bym dobrać mu jakąś odpowiednią karmę, żeby odpowiednio się rozwijał, no i wolę gotową, może z wygody ;)...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']karmą "Maxi" - dla ras olbrzymich[/quote]
Maxi jest dla ras dużych (26-44 kg) - dla olbrzymich jest Giant. Niemniej również nie polecam stosowania Maxi dla dorosłych husky - w momencie przejścia z Babydoga na Junior należy wybrać linię Medium.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Generalnie należy się wystrzegać produktów poniżej jakości "premium", a najlepiej wybrać te z wyższej półki, czyli "super premium".[/QUOTE]

Właśnie. Na rynku najlepszym stosunkiem cena/jakość jest ProFormance - 108 zł za 15 kg SuperPremium dla ras średnich (zielone opakowania).
Natomiast niestety nigdy wyznacznikiem nie jest apetyt psa: wręcz przeciwnie, dobrych karm psy nie za bardzo ruszają, bo są to karmy bez wzmacniaczy smaku i zapachu. Ważny jest też kolor - im karma bardziej "dyskotekowa", tym gorsza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']Sprawdziłem wiele karm i nigdy psy nie były tak chętne do życia jak przy żywieniu jedzeniem własnym. Sucha karma może być bazą do robienia posiłku lub przerywnikiem podawanym co 3-5 karmienie.[/quote]

Nie zgadzam się :evil_lol:
Jeśli chodzi o "chęć życia" to jest mi ta zależność całkowicie obca.
Faktem jest natomiast, że psy, w okresie karmienia surowym mięsem, były u nas, o wiele dziksze i agresywne.
Do tego stopnia, że zaczęliśmy mięso gotować, mimo, że nie było to zbyt wygodne :roll:
Co, do żywienia suchą karmą....
Moje jedzą ją codziennie, choć nie jest to jedyny składnik diety.
Nie chodzi tu o wygodę (bo i tak się po częśći paćkam w gotowanym ryżu i puszkach), ale o zaufanie do profesjonalnie zbilansowanych składników.
Mimo pewnej wiedzy w tym zakresie, nie wierzę, że potrafiłabym tak dobrze to zrobić, jak fachowcy ;)

[quote name='HUSKYTEAM']Natomiast niestety nigdy wyznacznikiem nie jest apetyt psa: wręcz przeciwnie, dobrych karm psy nie za bardzo ruszają,[/quote]

Niby tak, dlatego warto dobrą suchą karmę mieszać z czymś co nada jej smakowitości i jest zdrowe.
Może to być wywar z mięsa (bez przypraw, rzecz jasna), może to być paciajka z mięsem, czy cokolwiek innego, co spowoduje, że pies zatraci się w tej misce bez reszty :p

A co do głównego pytania- niestety mmmmm, ale nie karmię żadną z wymienionych przez Ciebie karm, więc w tym wyborze niestety nie pomogę ;)

Link to comment
Share on other sites

To własnie jeden z zabiegów marketingowych - sprawienie wrażenia, że odpowiednie zbilansowanie psiej karmy jest a) niezbędne do funkcjonowania psa, b) tylko komercyjna karma to zapewnia. Jakoś nie jestem przekonany, że zbożowe mieszanki są niezbędne do psiego życia - o tym jak nalezy czytać opisy karm a także definicje składników używanych w psich karmach - zapraszam na naszą stronę o [URL="http://www.hokkaido.pl"]PSACH JAPOŃSKICH[/URL] - dział żywienie.

Link to comment
Share on other sites

no właśnie, moje psy dużo chętniej jedzą gotowane posiłki(sa one naprawde świetne, już nie bede wymieniać jakie ale z witaminami itp.) , zreszta ja uwielbiam im gotować :D Czy podawanie suchej karmy jest konieczne?? Karmię puriną, lubia ja, ale wolałabym gotować im jedzenie i one też.

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Obie karmy są bardzo dobre, ale lepsze jest Royal. Mojej kotce też daję Royal i od jakiegoś czasu nie je, może z tęsknoty za rodzeństwem...? Mój pies je bez problemów jak nie poczuje zapachu mokrej karmy :) Jak i Twój pupil (jeżeli go masz) nie zje tych karm, to spróbuj inne pewnie są tańsze i bardziej warte swojej ceny. Royal i Purina są drogie.

Link to comment
Share on other sites

Obie karmy są bardzo dobre, ale lepsze jest Royal. Mojej kotce też daję Royal i od jakiegoś czasu nie je, może z tęsknoty za rodzeństwem...? Mój pies je bez problemów jak nie poczuje zapachu mokrej karmy :) Jak i Twój pupil (jeżeli go masz) nie zje tych karm, to spróbuj inne pewnie są tańsze i bardziej warte swojej ceny. Royal i Purina są drogie.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Zuza2 napisał:

Obie karmy są bardzo dobre, ale lepsze jest Royal. Mojej kotce też daję Royal i od jakiegoś czasu nie je, może z tęsknoty za rodzeństwem...? Mój pies je bez problemów jak nie poczuje zapachu mokrej karmy :) Jak i Twój pupil (jeżeli go masz) nie zje tych karm, to spróbuj inne pewnie są tańsze i bardziej warte swojej ceny. Royal i Purina są drogie.

Myślę,że autorka spróbowała,bo napisała ten post...13 (trzynaście lat temu!).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...