Jump to content
Dogomania

Czemu mój psiak je teraz !TAAAKIE! porcje?


You-lka

Recommended Posts

Cześć Kochani, [U][B]BARDZO PROSZE, NIECH NIE PRZESTRACZY WAS ILOŚĆ TREŚĆI- POMÓŻCIE![/B][/U]
Mam 5-letnią sunię Yorka, Niunię ;)
W.w dama w swoim zwyczaju jadła tyle co nic- maleńką miseczkę jakiegoś mokrego, bardzo drogiego, jedzenia, raz na 2-3 dni! Była...chuda, ale weterynarz nigdy się nie odezwał. Kiedy pytałam o wagę, mówił, że waży dobrze, zaskakująco dobrze, bo Yorki w jej wieku, budowie, cośtamcoś ważą średnio 2,8 kg, a mała waży "aż" 3kg! Ta różnica 0,2kg jest znacząca przy takich małych pieskach. (wcześniej nie wspomniałam, że Niunia nie jest miniaturką. Jest raczej tym średnim Yorkiem).
I stało się coś (nie pamiętam co) ostatniej jesieni, iża musiałam lecieć z Małą do weta. Miała mnóstwo pobrań krwi, zastrzyków i innych takich. Kilka dni tabletek, proszków i męczarni. Okazało się, że ma troszkę chorą trzustkę i przez jakiś czas musi jeść specjalną karmę. Szczerze? Niunia niezabardzo chciała ją zjeść. Szczególnie, że wcześniej nie jadła, żadnych Chappi czy innych "tańszych" i słabszych jakościowo karm. Kupowałam puszki za fortunę z 75% mięsa, podgrzewałam i musiałam stawać na głowie, żeby zjadła. Wracając do tematu. Nie reagowała jakoś entuzjastycznie na nową karmę, ale mus to mus. W końcu jakoś tam przebolała. Co jakiś czas polałam karmę rosołem i wchodziło szybciej. Co jakiś czas, też, sama gotowałam np. serca z wegetą na zmianę z karmą.
I tak po... ponad 8 miesiącach trzustka czuje się lepiej.
UWAGA! Teraz szokująca sprawa.
Mniej-więcej od 3 tygodni mój pies je więcej niż konkretne dziecko! Na początku, nie przejęłam się. "Może jakieś hormony, zmiany, cieczka, inne cuda". No ale 3 tygodnie?! Mała zjada rano całą kopiastą michę kurczaka, po południu sporego kotleta, wieczorem- kiełbasę! Taką jedną mała... no wiecie jak to wygląda. Takie jelitka ;) To tą mniejszą część.
Niunia wygląda... puszyście. Nie jest gruba. Wygląda normalnie tak naprawdę. Ale skóra na brzuchu jest na maksa naciągnięta i brzuch czasem jest na równi z poziomem żeber.
Zastanawiam sie... czy jej coś jest? Jest chora? Jakiś pasożyt? Jeżeli tak, to jakie badania zrobić?
Bardzo prosze o pomoc!

Buziaki i dzięki z góry!

You-lka

Link to comment
Share on other sites

ja też uważam, że kotlety i kiełbaski to nie jest prawidłowa dieta dla psa.
a czy wcześniej jak dawałaś to 3 razy dziennie czy miała miskę cały dzień ?
ja daję 2 razy dziennie a jak nie chce to dostaje to samo dopiero wieczorem. jak wieczorem nie zje to dostanie rano itd. lepiej przegłodzić psa niż dawać mu za dużo

Link to comment
Share on other sites

Pies jest wybitnie źle karmiony, podobnie jak pauli uważam, że szybko do weta traficie. Pies dorosły nie powinien jeść tyle, ile chce, "bo jest głodny", tylko tyle, ile powinien jeść pies o określonej aktywności, wieku i wadze. Zdajesz sobie rozumiem sprawę, że pies z chorobami trzustki (czy aktualnymi, czy wcześniejszymi - bo jak raz trzustka jest chora, to raczej trzeba na nią uważać) nie powinien jeść żadnych "ciężkich" rzeczy, a więc zbyt wielu tłuszczy, żadnych przypraw? Trzeba kupić dobrą jakościowo karmę suchą (nie kosztuje fortuny), z niską zawartością tłuszczu, do niej dodawać można np. odpowiednie oliwy czy oleje dla zwiększenia smakowitości, siemię lniane. Jak nie chcesz suchej - gotuj, ale gotuj z głową, bez przypraw, bez kostek rosołowych, z odpowiednimi proporcjami. Miska dwa razy dziennie na 15 minut, nie zje - chowasz. Małe psy też są narażone na np. skręt kiszek, dlatego zbytnie przejedzenie może być bardzo groźne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...