Jump to content
Dogomania

Jak karać z przejawy agresji?


socurek

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Gonitwa']Właśnie tylko o to chodzi, że nie potrafię :(:(:([/quote]
Przeczytaj poprzednia strone, to:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/forumdisplay.php?f=116[/url]
i to:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/forumdisplay.php?f=412[/url]
Jest kilkanascie tematów o podobnych problemach i o tym jak zainteresowac psa sobą i uczyc go koncentracji.( M.in o tym jak nakrecic psa na zabawkę)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

buhahaha... a myślisz że ja jestem jasnowidzem?? :p Mój pies też ma odpały nie wiadomo kiedy :placz: I tak jak Twój odpuszcza kobietom i dzieciom... choc też nie zawsze. Witaj w klubie :drink1: Czasem myślę, że on po prostu jest niedorozwinięty umysłowo...:mad:

Link to comment
Share on other sites

A czy realne jest, żeby taka osoba do obszczekania była "podstawiona", i gdy pies ja obszczeka, np. ukucnęła, zaproponowała patyk do zabawy, czy właśnie kamyczek, pochwaliła, dała smaka (choć skoro pies smaków nie lubi to pewnie odpadaja)? Może coś takiego by psu pomogło?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']gdy pies ja obszczeka, np. ukucnęła, zaproponowała patyk do zabawy, czy właśnie kamyczek, pochwaliła, dała smaka[/quote]
Wszystko dobrze, tylko ta osoba powinna zrobić to szystko zanim pies zacznei ją obszeczekiwać, żeby nie nagradzać za szczekanie tylko za spokój.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam socurek, moze niedokładnie przeczytałam cały wątek, ale czy podałaś rasę i wiek psa? Sądząc ze zdjecia to dobermanka. Gdybys jeszcze mogła podać jej wiek i przypomnieć sobie od kiedy tak się zachowuje ? Czy masz informacje dot. psychiki jej rodziców (wyniki z PT, IPO) i rodzeństwa ?
Jeśli to doberman, to sposób jej atakowania: doskakiwanie i odskakiwanie od atakowanej osoby, raczej próby szczypania niz gryzienia są bardzo częste. W jakim wieku obecnie jest pies ?

Link to comment
Share on other sites

To nie jest dobermanka, to pies po kastracji w typie dobermana, bo mam go ze schroniska. Z tego też względu trudno mi powiedzie cokolwiek na temat jego przeszłości. Northon szybko się przekonuje do ludzi. Podbiega, obszczekuje i ucieka. Zdarzyło mu się uszczypną dwie osoby. Jedną z nich był mój znajomy, którego wpuściłam do domu a pies był bez kagańca. Drugą był mój wujek, który sam wszedł do domu. A na zewnątrz, kiedy biega luzem i zdarzy mu się kogoś obszczeka, to jak mówię: podbiega, szczeknie kilka razy i olewa sprawę. Raczej próbuje przestraszy kogoś niż zaatakować. W domu jest raczej dobrze ułożony: wykonuje ładnie komendy typu siad, leżec, nie walczy przy misce, schodzi z mebli kiedy mu każę... Ma tylko dwie wady. Tą wyżej wspomnianą i tą, że zjada kupy... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Co do zjadania kup, albo to odruch nabyty, np: w schronisku, albo pies potrzebuje jakiś składników pokarmowych, których nie może znaleźć w jedzeniu, które mu podajesz. Odłóż kawałki mięsa (zabezpiecz tylko przed muchami), aż zacznią [B]lekko[/B] brzydko pachnieć i sporóbuj mu je dawać (podobnie można robić z białym twarogiem). Pies jest przede wszystkim padlinożercą, więc mu to nie zaszkodzi, a jest szansa że przestanie interesować się kupami psów.
Co do obszczekiwania, takie zachowanie może rzeczywiscie świadczyć o niskiej samoocenie psa, ale ponieważ nie znamy jego przeszłości nie możemy wykluczyć, ze ma złe doświadczenia i zachowując się w ten sposób sugeruje Ci, że obcy człowiek może stanowić zagrożenie dla stada.
Na początek musisz wyeliminować kamienie ( ryzyko połknięcia i zniszczenia szkliwa zębów), moze spróbuj zastąpić je nietypową bardzo twardą i ciężką piłką (są takie z specjalnego kauczuku). Na kamienie po prostu nie reaguj, nie rzucaj ich, nie nagradzaj psa za ich przyniesienie. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, po kilku dniach pies będzie latał tylko za piłką. Wtedy kup taką specjalną do rzucania, na sznurku, za który można trzymać, jest chyba w każdym sklepie dla zwierząt. Kiedy juz pies zacznie sie nakręcać na szczekanie dajesz mu tę piłkę, ale trzymasz na sznurek, jeeli zacznie szczekać , będzie musiał wypuścić piłkę, nie może także uciec z piłka do człowieka i osaczać go, bo piłka jest na uwięzi. Na początku z reguły kończy się to na tym, że pies trzyma twardo piłkę, spogladając na osobę na którą dotychczas szczekał, często ostro warcząc, póżniej stopniowo mniej warczy, aczkolwiek obserwuje rozwój sytuacji spod oka, na końcu niemalże nie zwraca uwagi na ludzi i coraz bardziej koncentruje się na piłce. Niemniej musisz zacząć od oduczenia psa reagowania na kamienie. Przydać się może także zwiększona dawka ruchu, muszę przyznać, że dobermany, które towarzyszą rowerzystom, mają o niebo lepszy ruch i zachowują sie spokojniej , niż te które wychodzą na zwykłe spacery. Ale tu musisz wziąść pod uwagę wiek i zdrowie psa, aby go nie przetrenować.

Link to comment
Share on other sites

Co do zjadania kup, albo to odruch nabyty, np: w schronisku, albo pies potrzebuje jakiś składników pokarmowych, których nie może znaleźć w jedzeniu, które mu podajesz. Odłóż kawałki mięsa (zabezpiecz tylko przed muchami), aż zacznią [B]lekko[/B] brzydko pachnieć i sporóbuj mu je dawać (podobnie można robić z białym twarogiem). Pies jest przede wszystkim padlinożercą, więc mu to nie zaszkodzi, a jest szansa że przestanie interesować się kupami psów.
Co do obszczekiwania, takie zachowanie może rzeczywiscie świadczyć o niskiej samoocenie psa, ale ponieważ nie znamy jego przeszłości nie możemy wykluczyć, ze ma złe doświadczenia i zachowując się w ten sposób sugeruje Ci, że obcy człowiek może stanowić zagrożenie dla stada.
Na początek musisz wyeliminować kamienie ( ryzyko połknięcia i zniszczenia szkliwa zębów), moze spróbuj zastąpić je nietypową bardzo twardą i ciężką piłką (są takie z specjalnego kauczuku). Na kamienie po prostu nie reaguj, nie rzucaj ich, nie nagradzaj psa za ich przyniesienie. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, po kilku dniach pies będzie latał tylko za piłką. Wtedy kup taką specjalną do rzucania, na sznurku, za który można trzymać, jest chyba w każdym sklepie dla zwierząt. Kiedy juz pies zacznie sie nakręcać na szczekanie dajesz mu tę piłkę, ale trzymasz na sznurek, jeeli zacznie szczekać , będzie musiał wypuścić piłkę, nie może także uciec z piłka do człowieka i osaczać go, bo piłka jest na uwięzi. Na początku z reguły kończy się to na tym, że pies trzyma twardo piłkę, spogladając na osobę na którą dotychczas szczekał, często ostro warcząc, póżniej stopniowo mniej warczy, aczkolwiek obserwuje rozwój sytuacji spod oka, na końcu niemalże nie zwraca uwagi na ludzi i coraz bardziej koncentruje się na piłce. Niemniej musisz zacząć od oduczenia psa reagowania na kamienie. Przydać się może także zwiększona dawka ruchu, muszę przyznać, że dobermany, które towarzyszą rowerzystom, mają o niebo lepszy ruch i zachowują sie spokojniej , niż te które wychodzą na zwykłe spacery. Ale tu musisz wziąść pod uwagę wiek i zdrowie psa, aby go nie przetrenować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']Zostawiasz psa samego przywiazanego ,nie masz nad nim w tym momencie kontroli wiec trudno sie dziwic ,ze dziamgoli .
Pewno sie boi i woli odstraszac szczekaniem.
Moze trzeba najpierw pocwiczyc zostawanie , krok po kroku.
I moim zdaniem nie trzeba psa zostawiac uwiazanego pod sklepem i wtedy nie bedzie problemu obszczekiwania i tematu jak karac.Chyba ten pies nie jest zbyt pewnym siebie zwierzakiem skoro tak chetnie kazdego obszczekuje ,to raczje cecha strachliwych psow .Wiec chyba trzeba by zaczac od pieca czyli od budowania w nim pewnosci siebie .[/QUOTE]


Ja tez mam problem (a raczej mój pies) z obszczekiwaniem ze strachu. A jak budowac tą pewność siebie?

Link to comment
Share on other sites

W samej pewności siebie podbudowywuje stawianie przed psem prostych wyzwań, którym może podołać. Pomaga też szkolenie klikerowe. Można róznież nagradzać psa w momęcie gdy zachowuje się dobrze (nie boi się). Jeżeli reaguje strachem na konkretny obiekt możemy odwrażliwiać. Itd.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nikki']Chodzi o to nagradzanie, gdy pies zachowuje sie dobrze. Tylko jak wyłapać ten moment, kiedy on cały czas szczeka na człowieka lub większego psa?[/quote]

Jeżeli pies szczeka gdy niepokojący obiekt znajduje się 10 m od niego to stawiasz go w odległości 12m gdy jeszcze jest spokojny i nagradzasz za skupianie się na Tobie, spokój itp. Stopniowo zbliżasz obiekt.

Proste wyzwania np. Pies chce wyjść, sto przy drzwiach. Prosisz go o siad lub dajesz inną komendę, którą dobrze zna. Pise siada, Ty otwierasz drzwi. Pies ma poczucie, że ma wpływ na to co dzieje się wokół niego, nie czuje się bezradny, ma wrażenie, że panuje nad sytuacją. W ogóle dobrze jest wprwadzić zasadę coś za coś, czyli jeżeli pies chce coś od Ciebie najpierw musi coś dla Ciebie zrobić.

Link to comment
Share on other sites

właśnie...mój pies ma uraz z bardzo wczesnego dzieciństwa:shake:mniej więcej do 6.tygodnia życia pozostawał w rękach jakiegoś "dziada",który cały miot bardzo zle traktował,podejrzewam,że trzymałw złych warunkach a na dodatek(co jest pewne!!!!:shake:)przypalał psiaczki petami:/(mój Qndzio miał rany oparzeniowe na brzusiu:shake:)
do tej pory,tj. 7 miesięcy pies reaguje ewidentnym strachem,a co za tym idzie pewnegorodzaju agresją,tzn. obszczekuje facetów o określonym wyglądzie...nie chce zagryzc,tylko biegnie za facetem i szczeka równocześnie zachowując dystans...czarno na białym widać,że pies się boi i że uwaza takich ludzi za zagrożenie bo kojarzą mu się z tamtymi nieprzyjemnymi wydarzeniami..pytanie tylko:jak odwrażliwić psa??stosuję metodę odwracania uwagi komendami i zabawą bądz smakiem w nagrodę,choć przyznam,że do tej pory niezbyt konsekwentnie;)wiem,ze to totalny bład:diabloti:
wydaje mi się że dobrze robię:cool3:taki prosty,określony schemat;)
ale raz miałam serce w mózgu chyba bo pies jeszcze dość malutki szedł ze mną bez smyczy przy ruchliwej ulicy ale chodnik był bardzo szeroki a i pies wtedy był na tyle młody,że trzymał się bardzo blisko mnie bo bał się zwiększyć dystans.aż tu nagle pojawił się właśnie ten określony typ "dziada":mniej więcej w średnim bądz nieco starszym wiku,brzydki,pomarszczony,"nieestetyczny";) o nieprzyjemnej powierzchowności...taki chłop po prostu;)nie zdążyłam zareagować a pies tak się wystraszył,że ogromnym łukiem ominął faceta ale....wyszedł na ulicę:shake::cry:na szczęście szybko uskoczył bo samochód zdążył się zatrzymać dokładnie w miejscu,w którym piesio był przed ułamkiem sekundy:shake:wiem że tomój błąd no ale młoda...głupia byłam;):evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Agnisia dziekuję za wszelkie rady. Mój piesek jest coraz grzeczniejszy. Już spokojnie przejdzie koło pań nawet z dużymi zakupami, psów (ale nie dużych) i panów (ale nie wysokich). Nie rzuca się na samochody ani na rowery, a co najważniejsze nie atakuje ludzi przejeżdżających na rolkach :multi: :multi:
Aż miło się wychodzi na spacer. Jeszcze raz dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Nie ma za co. To ty masz widocznie dobry kontakt ze swoim psem, że tak szybko robice postępy. No i udało Ci się coś wyciągnąć z mojej wypowiedzi, pomimo mojego braku talentu do jasnego wysławiania się :D. Powodzenia w dalszej pracy!

A tak na temat wątku, to można się zastanawiać nad karceniem za atakowanie człowieka, jeżeli to jest agreja pod tytułem "ja tu rządzę". Tzn. karać w sensie nie pozwolić psu odczuć ulgi po ataku.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Po pierwsze: należy wykluczyć przyczyny zewnętrzne typu pasożyty, choroby. Niektóre robale np. tasiemiec może wywoływać m.in. pobudzenie i sprawiać, że psiak łatwo się denerwuje. Myślę, że to raczej nie dotyczy Twego psa, bo zmiana ma jakiś wymiar czasowy a o tym nie piszesz. Ja również jestem przeciwna biciu, ale są sytuacje, że trzeba ostro i jednoznacznie zareagować w sytuacji kiedy pies np. zamierza kogoś ugryźć lub oszczekuje jak wariat. Jako ostateczną karę fizyczną stosuję (kiedy np. moja suczka rzuca się na piszczące, przebiegające dzieci) metodę, którą poradził mi inny hodowca dobermanów. Polega ona na tym, że w sytuacji, kiedy widzimy niepożądany wybuch agresji u psa łapiemy go ręką za skórę na karku i nie ściskając gwałtownie pociągamy za skórę i puszczamy z jednoczesnym okrzykiem "nie wolno!" lub "spokój!". Tak samo psia mama krótkim gwałtownym szarpnięciem zębami za kark i jednoczesnym głośnym warknięciem przywraca spokój wśród swoich dzieci.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak mam z Victorem, tzn. generalnie nie szczeka na ludzi jak leci tj. wszystkich tylko na to co NAGLE zobaczy, np. pies wącha trawę podnosi głowę i nagle kogoś zauważa i wtedy ogon w dół i szczekamy odskakując, i dalsza reakcja psa zależy od obszczekiwanej osoby, jeśli oleje ja mogę go odwołać, gorzej jeśli mimo ,że proszę żeby się uspokioła bo pies szczeka ze strachu taka osoba krzyczy, wyma****e rękoma czy torbami strasząć psa, wtedy jest to dużo trudniejsze. mojej suni tez się to zdarza nawet czasem na treningu na znane osoby zaczyna szczekać ale wystarczy ,że ta osoba kucnie i zaraz podchodzi się łasić do głaskania. Wracając do Victora kiedy jedziemy metrem ,autobusem czy innym środkiem transportu,czy gdzieś siedzimy np. na przystanku i ktoś chce go pogłaskać to się zgadzam zle zawsze uprzedzam ,że zaraz będzie się pchał na rączki i dawał buzi, zaczyna się czasem przy gwałtowniejszym głaskaniu nakręcać i poszczekiwać, delikatnie skubać siekaczami(ale to już jak się na maxa rozohoci:-) ) generalnie jak mam frisbee to świata nie widzi i jest ok. tylko jak idę na smyczy i mijając wyskoczy z dziamgotnięciem to frisbee odpada, kiedy mam szanse uniknąć mówię jak widzę możliwy obiekt do dziamania spokój zostaw i zazwyczj działa ale czasem mnie zaskoczy naszczęście rzadko, zazwycaj spokojnie chodzi między ludzmi na smyczy, nawet ostanio ponownie mnie zaskoczył(pozytywnie) bo jak źle mu się kojarzą biegające dzieci(na wsi mieszkał i takowe tylko jak go na smyczy zobaczyły to krzyk i w nogi no i mijając podworko często go prowokowały, tak jak ma frisbee jest super nawet ostatnio jakaś bardzo pewna siebie dziewczynka uparła się rzucać mu frisbee i lepiej jej oddawał niż mnie! :-)
i ganiała go a on uciekał ale nie maxymalną szybkością i jak mu je wyrywała z pyska też szarpał słabiej ewidentnie wyczuwa ,że u dziecka musi być delikatniejszy. Uff sorki,że tak długo ale chciałam dokładnie w miarę naświetlić naszą sprawę.

Link to comment
Share on other sites

a ja sobie to przeczytalam i poczulam sie lepiej :p bo sie okazalo, ze moj problem z FOrestem /adoptowany 2 tyg temu dorosly sznaucer sredni/ to nie jest najwieksza tragedia-Forest tez moim zdaniem ze strachu oszczekuje psy /jesli pies jest typem niereagujacym na to ze on idzie, to nie ma problemu i nie zaczyna ujadac/-no ale do ludzi to aniol:loveu:

to co moge potwierdzic juz na pewno, to zeby jesli pies sie czegos boi, ograniczyc te sytuacje do minimum, jesli nie mozna ich kontrolowac.
FOrest przez 3 dni spotykal tylko spokojne pieski, wiec nawet jak jakis wygladal niezbyt milo, to ciut sie pobudzal, ale powiedzmy ze nie reagowal bedac na smyczy, przechodzil tylko zerkajac. Wystarczyla jedna utarczka z labem /i slowo honoru-nie prowokowal go, wydawalo sie , ze zaczna sie bawic, skonczylo sie na wyrwanej kepie wlosow na karku i 2 strupach...:shake::mad:/ i wszystkie postepy sie cofnely. ZNow kazdy pies to byl wrog i znow trzeba bylo zaczac od nowa....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nie bardzo mam jak unikać ,żeby trenować muszę go puszczać. na szczęscie Vic jak ma frisbee to nie reaguje na otoczenie muszę wtedy mieć tylko oczy dookoła głowy czy Sikra czy na coś nie dziamgoli bo potrafi tak sobie na nic szczekać, także sobie radzimy;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...