Jump to content
Dogomania

Owczarek kaukaski - do adopcji (dla tych co znają rasę)


Zółwik :)

Recommended Posts

[LEFT][COLOR=#414141][FONT=Verdana]Do adopcji mieszaniec w typie[/FONT][/COLOR][/LEFT]
[COLOR=#414141][URL="http://tablica.pl/zwierzeta/psy/owczarek/otwock/"]owczar[/URL]ka[/COLOR][LEFT][COLOR=#414141][FONT=Verdana] kaukaskiego, 2-3 lata, przebywający od niedawna w naszym schronisku. ( 2 miesiące)
[/FONT][/COLOR][/LEFT]
Jest w bardzo małej klatce, która nie jest wystarczająca na jego gabaryty, musi często wychodzić na spacery(które zresztą bardzo lubi) jednak jest wyprowadzany nie tak często jak tego potrzebuje.

Nie znamy jego przeszłości, jednak nie okazuje agresji co do innych psów, ani ludzi.

[LEFT][COLOR=#414141][FONT=Verdana]Dla osoby znającej rasę - pies to dominant, będzie bronił swojego terytorium, ale musi być odpowiednio prowadzony. Nadaje się do ogrodu, nie do mieszkania.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#414141][FONT=Verdana]Przebywa w pryw schronisku w Busku Zdroju. (woj. Świętokrzyskie)
Bardzo prosi o domek!
Zdjęcia :
[/FONT][/COLOR][/LEFT]
[IMG]http://srvimg02.tablica.pl/images_tablicapl/43357909_1_644x461_owczarek-kaukaski-okazalo-sie-ze-jednak-szczeniak-wkoncu-urosl-otwock_rev001.jpg[/IMG]
[IMG]http://srvimg02.tablica.pl/images_tablicapl/43357909_2_644x461_owczarek-kaukaski-okazalo-sie-ze-jednak-szczeniak-wkoncu-urosl-zdjecia_rev001.jpg[/IMG]
[IMG]http://srvimg03.tablica.pl/images_tablicapl/43357909_3_644x461_owczarek-kaukaski-okazalo-sie-ze-jednak-szczeniak-wkoncu-urosl-psy-bez-rodowodu_rev001.jpg[/IMG]

Edited by Zółwik :)
Link to comment
Share on other sites

Może umówmy się na początek co do jednej sprawy: nie robimy z każdego kundla kaukaza i nie utrudnaimy mu w ten sposób życia... OK ? Z wielu powodów kaukazy mają w naszym kraju przekichane więc nie dopisujmy do rasy kolejnych psów które zaledwie gdzieś tam koło kaukaza stanęły.
Po pierwsze to nie jest kaukaz - exterior dyskwalifikacja, bliżej mu do Anatoliana ( a o ile wiem anatoliany w polsce na palcach rąk policzyć można) lub nawet do Leona (a tych i mieszańców jest całkiem sporo) :-)
Po drugie, jeśli psychicznie jest kaukazem w takim samym stopniu jak z wyglądu to proszę nie piszcie o dominacji ( na jakiej podstawie była ta uwaga ?) lub o tym że nie nadaje się do mieszkania. Większość zrównoważonych wielkopsów jest o wiele spokojniejsza w mieszkaniu niż na rzykład Yorki :-)

Edited by KWL
Link to comment
Share on other sites

Nie zgadzam się z powyższą wypowiedzią. Skonsultowałam fotkę z kilkoma znawcami rasy - zdecydowanie mix kaukaza wg nich.

Są duże psy, które owszem, nadają się do mieszkania. To [U]część[/U] mastiffów na przykład. Natomiast są rasy, które absolutnie się do mieszkania nie nadają i kaukaz do nich należy. Kaukazy mają niezwykle silny instynkt terytorialny, może reagować np. na ruch za oknem. Nie podoba się też im ruch na klatce schodowej, mogą szczekać. To nie jest kwestia posłuszeństwa tylko instynktu.

Inne rasy to np. owczarek środkowoazjatycki i mastif tybetański (aktywny nocą). Oczwyiście, że ludzie w Polsce trzymają je w blokach, ale to totalne nieporozumienie. Jak o tym opowiadam moim wykładowcom to nie mogą się nadziwić, jak ktoś może być tak... głupi.

Cóż, mozna mieć duzego psa w bloku, zapewniać mu codziennie długie spacery, pracowac z nim itp. I wtedy zgadzam się, że pies będzie szczęśliwy. Ale są rasy, które nie lubią ani ganiać za piłką ani biegać, a realizują się dopiero w obronie terytorium. I do takich ras należą kaukazy.

Dodatkowo, kaukazy były hodowane po to, żeby zabijać a nie odstraszać intruzów i u niektórych przedstawicieli tej rasy wciąż poziom agresji jest bardzo wysoki. Czasami nie można tego sprawdzić zanim pies nie zacznie stróżować, tzn zanim nie zostanie adoptowany i nie znajdzie się w czyimś ogrodzie.

Breed Specific Legislation ('banowanie' ras) to głównie wynik ludzkiej głupoty. Ludzie sprawiają sobie psy nieodpowiednich ras, trzymają je na łańcuchach albo w mieszkaniach i wyprowadzają na 3x20min spacery. Kwestią czasu jest, kiedy takiemu psu odwali.

Każda rasa była po coś hodowana i nie ma co udawać, że pomiedzy labkiem, kaukazem a pitem nie ma żadnej różnicy. Jest.

Decyzja o domu z ogrodem jak najbardziej słuszna. I nawet jeśli pies jest mixem Leonbergera, w co wątpię, to Leonki tez nie powinny mieszkać w blokach.

Link to comment
Share on other sites

Nie znam się na rasach, ale trochę o nich poczytałam. Uważam że taki duży pies, który potrzebuje niewątpliwie miejsca gdzie może aktywnie spędzić czas nie powinien być w mieszkaniu.
A jeśli chodzi czy to kaukas czy nie kaukas, to nie jest to pies z hodowli, nie ma rodowodu, On jest w Schronisku! A więc mi wygląda najbardziej na kaukasa,a więc takim go ogłaszam.
(miałam już jednego chętnego na niego, który miał już dwa kaukasy i powiedział że to niewątpliwie kaukas)


Nie wiem czy to takie ważne. Chce mu znaleźć dom, mogę zmienić że to kundel,ale to mu nie pomoże napaewno

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KWL']Może umówmy się na początek co do jednej sprawy: nie robimy z każdego kundla kaukaza i nie utrudnaimy mu w ten sposób życia... OK ?[/QUOTE]
Kogoś chyba trochę poniosło.
W schroniskach są kundle. Często kundle w typie jakiejś rasy, albo w typie jakiejś grupy psów. Do schronisk trafiają psy, które można określić jako mieszańce/w typie kaukaza, azjaty, moskiewskiego, anatoliana. I zazwyczaj ciężko powiedzieć w typie czego bardziej. Ale są to wielkopsy. Mają swoje cechy charakterystyczne. Bywają bardzo łagodne owszem, bywają bardzo "ostre" a zazwyczaj są miłe do swoich a nieufne/agresywne do obcych i pilnujące terenu. Nie można takiego psa ogłaszać po prostu jako misia. Udawajmy, że to labrador, bo kaukaz ma złą opinię? A mixy astów jako pudle, bo ttb mają cholernie złą opinię i przez modę mocno przerąbane.
Trzeba i napisać, że w typie i opisać dokładnie usposobienie tego konkretnego psa. A potem wybrać odpowiedni dom. Jeśli ktoś wystraszy się w ogłoszenu słowa kaukaz, to raczej takiego psa i tak nie powinien dostać. Jeśli ten konkretny pies ma silną osobowość, jest stróżujący, nieufny do obcych (ale zrównoważony i przyjacielski do zaprzyjaźnionych osób) to chyba dobrze, że jest ogłaszany jako stróż na posesję. Zdarzają się misie, które dobrze czują się w mieszaniu. Ale to wyjątki! Co innego wstęp do domu, znam kaukazy kanapowe :) ale z dużym terenem poza kanapą.
Takimi tekstami sam możesz szkodzić tym psom - ktoś nie w temacie miśków czyta i zostaje mu w głowie " nie ogłaszajcie fajnego misia jako kaukaza bo kazukazy mają złą opinię = są potworami"

Psiak piękny! rozumiem, że jest ogłaszany? Jakbym miała nadmiar chętnych ;) to podeślę

Link to comment
Share on other sites

Tu masz linka do kaukaza (z jednej z lepszych hodowli z resztą) o podobnym eksterierze:

[URL="http://www.google.com/imgres?start=94&um=1&hl=en&biw=1092&bih=480&tbm=isch&tbnid=04ctXW5Z0sdDRM:&imgrefurl=http://www.caucazian.ro/gallery2/main.php%3Fg2_itemId%3D6721&docid=FmoryTRWRjZOwM&imgurl=http://www.caucazian.ro/gallery2/main.php%253Fg2_view%253Dcore.DownloadItem%2526g2_itemId%253D6721%2526g2_serialNumber%253D1&w=640&h=479&ei=DfT5T-XFHO6P4gSQzIzFBg&zoom=1"]http://www.google.com/imgres?start=94&um=1&hl=en&biw=1092&bih=480&tbm=isch&tbnid=04ctXW5Z0sdDRM:&imgrefurl=http://www.caucazian.ro/gallery2/main.php%3Fg2_itemId%3D6721&docid=FmoryTRWRjZOwM&imgurl=http://www.caucazian.ro/gallery2/main.php%253Fg2_view%253Dcore.DownloadItem%2526g2_itemId%253D6721%2526g2_serialNumber%253D1&w=640&h=479&ei=DfT5T-XFHO6P4gSQzIzFBg&zoom=1[/URL]

Acha, są różne linie, nie wszystkie są tak bardzo grubokościste jak te z [FONT=arial]Voronezhskie Bogatyri (jedna z najlepszych hodowli, jeśli nie najlepsza)[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że poniosło :-) przyznaję się na pierwsze wezwanie, że jest to temat który mnie nosi od bardzo dawna. dlatego też napisałem to co powyżej na wątku.
Odkąd zajmuje się wielkopsami w schroniskach mam wrażenie że podejście do nich jest dwojakie. Albo robimy z psa miłego pluszowego misia, albo groźnego kaukaza. Powinienem chyba napisać KAUKAZA żeby się wszyscy bali...
A skutki są takie że psy potencjalnie trudne i mocne psychicznie idą do adopcji na rodzinne zabawki a te miłe idą do kojca na killery na terenie.
I wracają, bo jedne są za łagodne, drugie za agresywne.
Tak jak napisała morisowa, ważne jest aby każdego psa poznać, zrozumieć, szukać mu domu zgodnie z jego preferencjami, a nie określać charakter na podstawie zdjęcia.
strix, obiektywnie na podstawie zamieszczonych zdjęć mogę powiedzieć że ten pies gdzieś kiedyś w linii miał jakiegoś wielkopsa.
A teraz zastanówmy się jak i skąd.
Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku obfitowały w duży handel przygraniczny z Rosją i byłymi republikami, sprzeawano garnki, narzędzia, mundury, kałasznikowy i ordery Lenina i także zwierzęta.
Udokumentowano przecież już historię w której jako psa na targowisku sprzedano niedźwiadka... skoro to przeszło to ile kaukazów i pseudo sprzedano w tych latach ?
Moim zdaniem tysiące...
Tysiące puchatych kulek zachwalanych jako wspaniali stróże, nie chcę rozpisywać sie co sie z nimi działo jak sie nie sprawdzały... wiele z z tych pseudo kaukazów jednak pozostało spisując się lepiej lub gorzej na swoim nowym miejscu i dając początek nowym liniom mieszańców kundli spod kaukazu z kundlami ogólnopolskimi.
Generalnie to co mamy obecnie w schroniskach to albo pseudo, albo wyniki radosnej wiejskiej twórczości.
Z czym skrzyżowane, z jaką psychiką ?
Nie wiem...
Z zamieszczonych zdjęć w odnośnikach narzuca mi się jedno - znajdź dziesięć ( ok, niech będzie trzy ) szczegóły czym te psy się zasadniczo różnią.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...