Jump to content
Dogomania

Szczeniak - alergia, problemy trawienne


karollka

Recommended Posts

Wet stwierdził że nasz 10cio tygodniowy bolończyk ma alergie pokarmową. Piesek cały czas się drapie i gryzie (nawet penisa - pisałam w innym temacie) i na dodatek kupy są "kiepskiej jakości". Zalecił nam spróbować karmy z jagnięciną, a konkretnie polecił nam BIOMILL Junior Sensible Mini. Kupiliśmy trochę tej karmy na wagę, nasz maluch i tak nie je zbyt wiele no i czekamy. Odstawiłam też wszystkie drobiowe smakołyki, zamiast tego kupiłam paski mięsne z jagnięciny Let's bite. I tutaj moje pytanie: po jakim czasie stosowania nowej karmy drapanie powinno ustać a kupki powinny się poprawić? I druga sprawa, czy ktoś swojemu szczeniakowi daje karmy z jagnięciną? Przeanalizowałam skład praktycznie wszystkich dostępnych i z tego co widzę w każdej takiej karmie jest "tłuszcz drobiowy" albo jeszcze gorzej "tłuszcze pochodzenia zwierzęcego" czyli nie wiadomo z czego. No chyba, że coś pominęłam... Czy istnieją karmy bez tłuszczu drobiowego?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Proponuję zrobić badania z krwi i wyjdzie na co jest piesek uczulony. Co do karmy to chyba jedyne karmy "czyste" od kurczaka dla szczeniaczka to karmy rybne i konina z koźliną. Poszukajwolsbluf, fisch4, forza 10 i purina salmon. Co do drapania to powoli powinien sie przestać drapać, trwa to około miesiąca. Poza tym należy sprawdzić pasożyty, tarczycę i modlić się żeby był to tylko kurczak , na pocieszenie powiem, że mój 8 miesięczny pies jest uczulony na wszystkie karmy i wiele gatunków mięs. Pozdrawiam i trzymam kciuki :)

Link to comment
Share on other sites

Dwa tygodnie temu było odrobaczany advocatem i wet powiedział, że działa to na pasożyty skórne jak i wewnętrzne więc chyba dlatego wykluczył pasożyty. Na razie podajemy tego biomilla z jagnięciny i zobaczymy jak się sprawa potoczy, bo póki co odnoszę wrażenie, że drapie się trochę mniej:)

Link to comment
Share on other sites

W wielu przypadkach drapanie i gryzienie, szczególnie np. po łapach, może być objawem pasożytów bądź choroby skóry. Ja bym nie czekała na skutki wprowadzenia nowej karmy, tylko dodatkowo poprosiła o zrobienie badań zeskrobiny, to jakieś 20-25 zł kosztuje, a wiele wyklucza. Natomiast podanie Advocate'a może działać odwrotnie - właśnie uaktywniając ewentualne pasożyty.

Link to comment
Share on other sites

Lizanie i gryzienie łap to głównie alergia lub nerwica natręctw. Wycieki z penisa to jest również objaw alergii, tak np reaguje na karmę znajomych bull. Mój pies w tym wieku miał identyczne objawy (lizanie łap), pomogło odstawienie drobiu. Do ukończenia pierwszego roku życia był własnie na Biomillu, ale tego rodzaju już chyba nie ma w produkcji. Dziś jest na karmach bezdrobiowych i bezglutenowych, chociaż potrafi zjeść Brit Care z tłuszczem drobiowym i nic jej nie jest. Ogólnie omijam karmy z takim tłuszczem, ale osoby, które co nieco wiedzą o żywieniu twierdzą, że tłuszcz drobiowy jest tak zmodyfikowany, że nie uczula jak białko z mięsa.
[URL="http://www.e-karma.pl/product-pol-777-TASTE-OF-THE-WILD-Pacific-Stream-Puppy-13-6-kg.html"]Taste of the wild[/URL], Wolfsblut, White Wolf, Fish 4 dogs, Natural & Delicious - karmy którymi można karmić bez względu na wiek.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie porady:)
Ten biomill sensible mini znalazłam jeszcze na abckarma.pl i swiatkarm.pl ale w tej nowej serii nie ma już jego odpowiednika;/ póki co mamy zapas. Od tygodnia Protonek je tego biomilla z jagnięciną i muszę przyznać, że kupy poprawiły się diametralnie:) A i gryzienie stopniowo ustępuje ale to jak już ktoś pisał i wet też mi powiedział musi trochę potrwać zanim przestanie się gryźć:) Oczywiście zdaję sobie sprawę z istnienia takich pasożytów, ale widząc tak znaczną zmianę w kupie jak i w gryzieniu i drapaniu zakładam że to jednak nietolerancja drobiu. A i piesek jakoś bardziej aktywny się zrobił. Odczekaliśmy już kwarantanne i teraz Proton uczy się sikać na podwórku... na 15 wyjść pojawiły się 2 siki więc uznaję to za sukces:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Niestety, ale muszę powrócić do tematu. Mój maluch już prawie w ogóle się nie drapie, kupy robi ładne (chyba ze czasem zeżre coś na podwórku, a że jest tak mały, że głowę ma na wysokości moich kostek ciężko czasem zauważyć;p) ale niestety, nie chce już w ogóle jeść tego biomilla. Złapie po kilka ziarenek i to wszystko. Nawet z ręki nie chce go już wziąć. Oczywiście miskę stawiam mu na ok. 20 minut i jak nie zje to zabieram, myślałam, że w ten sposób tak zgłodnieje, że w końcu zje więcej, ale niestety nic. Przez jeden dzień przestałam mu nawet dawać smakołyki, żeby zgłodniał i to też nie pomogło. Ale jak już daje mu jakiegoś smakołyka z jagnięciny albo baraniny to zjada go bardzo chętnie. Stwierdziłam, że w takim razie musimy zmienić karmę i tutaj mam pustkę w głowie. Niewiele firm produkuje karmy dla szczeniąt z jagnięciną... np. orijen, czytałam o nich wiele dobrego, ale karmy z jagnięciną mają dopiero dla dorosłych psów a mój ma 3 miesiące. Natomiast o TOTW czytałam, że to raczej karma dla psów, które potrzebują dużo ruchu, a mój malec to takie typowo kanapowe stworzenie więc nie chciałabym żeby potem biegał po ścianach:lol: Zastanawiałam się też na 1st choice ale tutaj z tego co widzę zdania są podzielone. Co w takim razie polecacie? Cena nie gra praktycznie roli bo przy ilościach jakie on zjada raczej nie zbankrutuje:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

My dawaliśmy TOTW z jagnięciną naszemu psu, który miał wówczas średnią aktywność - i było okej, po prostu trzeba dawać taką ilość, żeby pies trzymał wagę ;) Karm z jagnięciną jest o wiele więcej, poszukaj dokładnie, wydaje mi się, że i Brit Care jest też z jagnięciną. A TOTW, jeśli Cię to interesuje, wypuścił linię Puppy z łososiem, też dla psów alergicznych. My od ok. 8mego miesiąca życia psa dajemy właśnie TOTW (na zmianę w zasadzie rybny i z jagnięciną), teraz kupiłam na spróbowanie Nutrę Gold z łososiem i ziemniakami.

Link to comment
Share on other sites

A Brit Care to karmy lepszej klasy? Bo czytałam tutaj trochę negatywnych opinii.. a cena w porównaniu do biomilla dużo niższa. A cena zazwyczaj jest pierwszym kryterium które się rzuca w oczy;) A co myślicie o 1st choice? Brit care jest lepszy? Bo znalazłam ten 1st choice Puppy Sensitive Skin & Coat i skład wydaje mi się dosyć interesujący:
[I]suszone (dehydratyzowane) mięso jagnięce (18%), suszony (dehydratyzowany) śledź atlantycki (15%),brązowy ryż (15%), suszone ziemniaki, kasza jęczmienna perłowa, kasza owsiana, tłuszcz z kurczaka, suszona pulpa buraczana, suszone pomidory, lecytyna, całe nasiona lnu (źródło kwasów tłuszczowych omega-3), hydrolizat wątroby kurczaka, olej ze śledzi(źródło DHA), wyciąg z drożdży (źródło mannanooligosacharydów), wyciąg z cykorii (źródło fruktooligosacharydów, naturalny prebiotyk), skorupka krewetki i kraba (źródło glukozaminy), nowozelandzkie zielone małże (źródło glikozaminoglikanu GAG), strzykwa (źródło chondroityny), wyciąg z rośliny Yucca Schidigera, suszone algi, wyciąg z suszonej zielonej herbaty, suszona mięta ogrodowa, suszona pietruszka, wyciąg z imbiru.[/I]

Link to comment
Share on other sites

A na co ma alergię pies? W zasadzie powinnam najpierw o to zapytać, bo jak np. na drób, to tłuszcz z kurczaka będzie go też uczulał, ale on jest w większości karm. 1st choice i Brit Care mają dla mnie podobną jakość, Brit Care to karma superpremium - trzeba jednak pamiętać, że ile psów i właścicieli, tyle opinii, bo to, co służy jednemu, nie będzie służyć drugiemu ;) Akurat mówię o Bricie Care, bo mam z nim doświadczenie - jadły go moje szczenięce tymczasy i je suka przyjaciółki.

Link to comment
Share on other sites

[LEFT]Ma alergię na drób... ale właśnie z tego co widzę w większości karm w składzie jest tłuszcz z kurczaka:/ Znalazłam Wolfsbult dla szczeniąt z jagnięciną i w składzie nie ma tłuszczu drobiowego ([I]skład: [/I][COLOR=#000000][FONT=Arial][I]mięso jagnięce (26%), suszone mięso jagnięce (23%), ryż pełnoziarnisty (20%), tłuszcz jagnięcy, olej z łososia, kiełki ryżu, jabłka, gruszki, jeżyny, jaja, ekstrakt z juki Schidigera, prebiotyki MOS, prebiotyki FOS, glukozamina, chondroityny, witaminy i minerały[/I]) ale bardzo mało opinii na temat tej karmy znalazłam, ponadto w niewielu sklepach internetowych można ją [/FONT][/COLOR][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=#000000]znaleźć[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Arial] dlatego mnie zastanawia. A nie wiesz czy tą wersję TOTW Puppy można dostać gdzieś w jakiś mniejszych paczkach? Znalazłam tylko na e-karma.pl ale najmniejsza paczka to 2,27kg... a mój pies przez całe swoje 3 miesiące życia zjadł chyba ok. 1,5kg[/FONT][/COLOR]:eviltong: więc jak dla mnie paczka trochę ogromna:eviltong:[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

2,27kg to najmniejsza i w zasadzie większość karm jest tej wielkości, u nas to starcza dokładnie na 27 dni ;) Zobacz dawkowanie, wtedy będziesz wiedziała, na ile styknie, a karmę zawsze można przechowywać w szczelnych wiaderkach czy pudełkach, żeby nie wietrzała :) Wolfsblut to bardzo dobra karma, polecana właśnie przez właścicieli alergików; jesli jednak skusiłabyś się na karmę rybną (a polecam, bo np. nasz biały pies o wiele lepiej ma się na karmie rybnej niż jagnięcej, choćby dlatego, że na rybnej nie ma brązowej wydzieliny z oka), to możesz spojrzeć też na Fish4Dogs - również ma dobry skład i jest polecana.

Link to comment
Share on other sites

My też mamy problem z tą wydzieliną z oka:/ W takim razie skusimy się chyba na jakąś rybną karmę... czytałam też że łosoś dobrze wpływa na białą sierść:) Ale TOTW w porównaniu do Fish4Dogs to chyba podobna klasa? Czy TOTW jest lepszy?:)

Link to comment
Share on other sites

Mój pies jest alergikiem,bardzo trudnym przypadkiem...od ok roku je TOTW rybną i jest to najlepsza karma jaką próbowałyśmy,jadła przeróżne hypoalergiczne i nie było żadnej poprawy,po tej karmie jest super chyba że zje coś na dworze,znowu mój drugi pies jest totalnym niejadkiem a tą karme zje nawet ze smakiem...także ja mogę polecić właśnie TOTW;)

Link to comment
Share on other sites

Tą dla psów w każdym wieku...kupowałam zawsze w krakvecie przez allegro ale kilka razy zdarzyło się że nie była dostępna,a że mam trudnego w żywieniu psa musze mieć pewny sklep...na animali kupiłam niedawno pierwszy raz,na drugi dzień karma dotarła,taniej mają i mam nadzieje że zawsze ją u nich kupie na już...

Link to comment
Share on other sites

Ja znalazłam tą specjalnie dla szczeniąt i spróbuje chyba zamówić. Ta dla psów w każdym wieku ma dość duże krokiety z tego co widziałam i mój Proton może mieć z nimi problem. Dlatego chyba skusimy się na ten Pacific Stream Puppy, krokieciki są chyba mniejsze;) [URL]http://www.e-karma.pl/product-pol-778-TASTE-OF-THE-WILD-Pacific-Stream-Puppy-2-27-kg.html[/URL] Jak przetestujemy to dam znać;)

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, dzwoniłam do e-karmy i powiedziano mi że te granulki w wersji Puppy TOTW są niewiele mniejsze niż w tej dla piesków w każdym wieku:/ A z tego co widziałam zdjęcia w temacie ze zdjęciami karm to Proton sobie z nimi nie poradzi:/ Dlatego chyba jednak zamówię Fish4dogs w wersji z małymi granulkami. Czy może ktoś miał TOTW wersję Puppy i może zrobić mi zdjęcia granulek?

Link to comment
Share on other sites

Karollka a ja na Twoim miejscu bym karmy nie zmieniała. Mały jak zgłodnieje to zje teraz ma bunt :P a smakołyki powinny być w formie karmy a nie takich rarytasów co mu fundujesz, 3 dni głodówki i przypomni sobie jak się jadło. Uważaj na karmy typu TOTW, fisch4dogs, [COLOR=#000000]Natural & Delicious itd które wymienia Jara bo są to karmy dla psów z dużą aktywnością a Twojego malucha mogą zwyczajnie przebiałczyć...i to też będzie skutek uczulenia....nie mieszaj, nie kombinuj bądź mądrzejsza ode mnie przy maluchu :P[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

TOTW w wersji rybnej i z jagnięciną to nie jest karma, która jest dla psów z dużą aktywnością i nie ma mowy o przebiałczeniu - wiem, bo u mojego psa przebiałczenie wystąpiło i po tej karmie własnie problem zniknął. Dla mnie karma dla psów aktywnych to taka, która ma tłuszcz wyżej niż powiedzmy 12%, ale i białko wyżej niż 25%, a TOTW ma właśnie taką ilość białka.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Trzeci tydzień jesteśmy na fish4dogs Puppy i muszę przyznać, że póki co kupy są okropne:/ Śmierdzą na kilometr a na dodatek są tak miękkie, że ciężko jest jest je posprzątać na podwórku:/ Drapanie ciągle bez zmian czyli nieporównywalnie mniejsze niż na drobiu ale jednak ciągle występuje:/ Plusem ogromnym jest to, że naprawdę zmniejszyły się zacieki pod oczami. Wcześniej nawet przy codziennym rozczesywaniu wyglądało to kiepsko a teraz prawie wcale ich nie ma:) Ale te kupy i drapanie:/ Wiem, że 3 tygodnie to jeszcze krótko ale chyba kupy powinny się już unormować... tak sobie myślę:p Nie wiem czego teraz próbować... Biomill nie dość że był jedzony bardzo niechętnie to jakoś mnie nie do końca przekonuje... Zastanawiam czy może lepiej próbować innej rybnej czy może jednak jagnięcina np. Wolfsblut Range Lamb Puppy? Coś czuję że długa droga jeszcze przed nami:/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...