Jump to content
Dogomania

Strach przed gwizdkami


DominikaAnna

Recommended Posts

Witajcie,

mam problem od niedawna z moją sunią, która jest już wiekowa.
Kiedy była mała nie bała się niczego.
Od jakiegoś czasu strasznie boi się gwizdków takich, jakie możemy usłyszeć podczas meczów w telewizji. Ta telewizja nie byłaby jeszcze taka straszna, ale najgorzej jest na spacerze, gdy mijamy jakieś boisko szkolne i nauczyciel akurat zagwiżdże. Wtedy zrywa się jak oszalała i chce biec do domu. Nie mam pojęcia skąd takie zachowanie i z czym jej się to negatywnie kojarzy.
Jeszcze gorzej reaguje na burzę. Dyszy ciężko i chciałaby się zakopać pod dywanami. Narobiła strasznych szkód- podarła aż wykładzinę w jednym pomieszczeniu.

Jak pomóc jej pokonać strach? Jest jakiś sposób?

Link to comment
Share on other sites

Guest wolfheart

witaj.

czasami takie nagłe pobudzenie na dźwięki spowodowane jest zapaleniem ucha ,pies wtedy inaczej słyszy i to go stresuje...
Czy Twoja sunia trzepie łbem tak jakby chciała się czegoś pozbyć,drapie w środku ucha,albo przechyla łepek?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marta.k9080']witaj.

czasami takie nagłe pobudzenie na dźwięki spowodowane jest zapaleniem ucha ,pies wtedy inaczej słyszy i to go stresuje...
Czy Twoja sunia trzepie łbem tak jakby chciała się czegoś pozbyć,drapie w środku ucha,albo przechyla łepek?[/QUOTE]

Nie zauważyłam żadnych takich objawów.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolfheart

w takim razie ,trzeba będzie popracować.

Spróbuj ją powoli od nowa przyzwyczajać do tych dźwięków.Niech słyszy je z daleka potem coraz bardziej z bliska.Możesz nagra np. ten mecz lub burzę (znajdziesz w goole takie odgłosy natury)i puszczać coraz głośniej w miarę czasu aż zwierzak znów zobojętnieje na takie hałasy.To musi odbywać się stopniowo i nic na siłę.Nagradzaj ja za spokój za każdą próbę odwagi np. sunia odważyła się wejść do pokoju gdzie słyszy nielubiany dźwięk-smakol w pyszczek,głaskanko ,"dobry piesek" i tak ciągle,aż sama oleje stracha.To nie jest jednak hop siup w 5 min,trochę Wam to zajmie.

W czasie burzy daj jej szansę na schronienie,jak moja się bała fajerwerków(co ostatnio jakiś idiota strzelał chyba na wesele czy coś)to pozwoliłam jej schować się pod kołdrę i to ją uspokoiło.Nic do niej nie gadałam,nie głaskałam,tylko dałam jej szanse na samodzielną walkę ze strachem ,schronienie miało jej tylko pomóc.Zamiast cyrku i biegania po pokoju miałam spokojnie leżącą pod kołdrą sunię.Pózniej nawet wychylała łepek żeby zobaczyć co tak hałasuje :razz:

Małymi kroczkami do przodu...

Edited by marta.k9080
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...