Jump to content
Dogomania

Zapytanie


xxxx52

Recommended Posts

Moje psy mieszkaja w budach , a co w tym zlego ? :-o
Nie rozumiem czemu ktos uwaza to za dziwne ?
Wszytsko zlaezy od rasy charta , polaki, borzoje , wilczarze , czy deerhoundy spokojnie moge byc na dworze , na pewno nie greje czy whippety ,a juz na pewno nie wloskie .

Link to comment
Share on other sites

Chart polski jak sama nazwa wskazuje jest psem z polski ,a co za tym idzie jest dostosowany do klimatu panujacaego w naszym kraju . W zwiazku z tym [B]posiadaja bardzo gesty i obfity podszerstek[/B] , co dla osoby intersujacej sie bardziej doglebnie tematem jest do znelezienia we wzrocu rasy .
Moje psy caly dzien spedzaja na wybiegu okolo 12 arow powierzchni , gdzie sa i drzewa i trawa i ocieplane budy w duzej ilosci . Na noc zwykle ida do psiarni , bo budynku, gdzie z kolei maja drewniane wyslane sloma legowiska .

Link to comment
Share on other sites

podszerstek który posiadają nie jest typowym podszerstkiem dla psa ,który swobodnie może pomieszkiwać cały rok na zewnątrz

poza tym są różne odmiany szaty co doskonale każdy wie i różnią one się również jakością

w zasadzie żaden pies krótkowłosy nie jest przystosowany do mieszkania w budzie

nikomu nie stawiam tutak zarzutów ( więc nikt nie musi się tłumaczyć) tylko wypowiadam swoje zdanie i osobiście ChP nie trzymałabym na zewnątrz

Link to comment
Share on other sites

No i tu sie mylisz i jako wieloletni posiadacz i hodowca tej rasy zapewniam ,ze psy te mozna trzymac na zewnatrz i ze moje psy posiadaja gesty i wystarczajacy podszertek. Tragedia dla nich jest na pewno mieszkanie w bloku w miescie i nie moznosc przebywania caly dzien na otwartej przestrzeni , bo wlasnie do tego sa najlepiej przystosowane , do szalonych gonitw i zabawa miedzy soba niczym nie skrepowanych .
Mylisz rasy moim zdaniem , wypowiadasz sie autorytatywnie nie znajac tamatu .

Link to comment
Share on other sites

" Włos musi być szorstki w dotyku, sprężysty, różnej długości na rożnych partiach tułowia charakterystyczny jest obfity podszerstek, zwłaszcza zimą. Wadliwy jest włos delikatny, miękki, jedwabisty, zarówno krótki, prawie pozbawiony podszerstka, jak i długi, przypominający włos borzoja."

Integralna czescia wzorca jest komentarz do niego , tym bardziej napisany przez osobe , ktora odtworzyla ta rase .

Link to comment
Share on other sites

O czym ty wogole mowisz ??? To, ze ktos ma charta polskiego ze zla szata nie oznacza , ze rasa ma zla szate . Moje psy przebywaja na dworze , nie zdarzaja im sie przeziebienia i choroby ukl oddechowego . Sa silne , i radosne . Jesli im jest zimno to chowaja sie do bud ,w ktorych maja co tydzien dokladana slome ,a budy sa ocieplone bardzo dobrze . Tam maja bardzo cieplo i zacisznie co sama sprawdzalam . Chart polski w dworach najczesciej mieszkal w nieocieplnych psiarniach z wybiegami i wysokim parkanem , nikt w domach ich nie trzymal z bardzo prostej przyczyny byly to psy polujace ,a co za tym idzie mogly byc niebezpieczne dla innych zwierzat bedacych w gospopdarstwia ,ale rowniez dla ludzi .

Link to comment
Share on other sites

To rozumiem,ze uwazasz ze trzymanie psa w budzie jest niecywilizowane ? :crazyeye:
Zapewniam ci jednak ,ze ja uwazam i est to oparte na moich wieloletnich obserwacjach i doswiadczeniu, ze niecywilizowane jest trzymanie psa w bloku i miescie .
Co do tlumaczenia sie , to ja tego nie robie , jestem pewna tego co robie i przekonana jak postepuje . Natomiast nie lubie jak niektorym sie cos wydaj i wypowiadaja sie na tematy , tak naprawde dla nich obce . A inni to czytaja , dlatego bede tego typu posty komentowac zawsze .

A co do tego typu szaty , to skad ty wzielas ze jasno umaszczone CP nie maja podszerstka ? A znasz Boginke ( jasno plowa ), Borute ( bialy w laty) , Gwidona,( jasne domino) , to tylko przyklady psow , . Bo naprawde nie wiem skad masz tak nieprawdziwe informacje .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aza']Wieloletni hodowca w szczegolnosci chartow polskich wie najlepiej co dobre dla jego psa :) pozdrowienia :)[/quote]


z tym to bywa różnie ponieważ wszędzie zdarzają się hodowcy i Hodowcy

generalnie najważniejsze jest dobro psa i jego socjalizacja

pozdrawiam i zmykam na spacer z onkiem trzymanym w mieście w dużym mieszkaniu i szczęśliwym oraz zdrowym 10-cio letnim już niestety:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JustynaJK']z tym to bywa różnie ponieważ wszędzie zdarzają się hodowcy i Hodowcy

generalnie najważniejsze jest dobro psa i jego socjalizacja

pozdrawiam i zmykam na spacer z onkiem trzymanym w mieście w dużym mieszkaniu i szczęśliwym oraz zdrowym 10-cio letnim już niestety:oops:[/quote]

A ja bardzo temu psu wspolczuje .

Link to comment
Share on other sites

Wiesz tylko,ze moje psy sa na całym swiecie i czesto przyjezdzaja po nie ludzie z roznych stron . Widza w jakich warunkach sa u mnie psy i widza jak sa wychowane i zsocjalizowane i jakos nikt nigdy uwag do tego nie mial . Ja sama z moimi psami jezdze na wystawy tez po calym swiecie i jakos tez nie za bardzo to co piszesz o nich sie sprawdza .
Ale jak widac ktos taki jak ty cos sobie ubzdura i zabiera glos.
Natomiast trzymanie biednego on-a w ogrzewanym , suchym mieszkaniu jest po prostu dla niego katorga . :shake:

Link to comment
Share on other sites

[B]Justyno[/B] mam wrażenie, że wypowiadasz się z nieuzasadnioną pewnością siebie :roll: Tym bardziej, że Blanka jest hodowcą chartów polskich od lat - z tego co wiem znanym i szanowanym w środowisku.

Natomiast co do tego:
[quote name='JustynaJK']w zasadzie żaden pies krótkowłosy nie jest przystosowany do mieszkania w budzie
[/quote]
to ja mogę powiedzieć z całą stanowczością, że się mylisz :cool3:

Gończy polski, pies krótkowłosy, wzorzec:
"Włos na tułowiu twardy, sztywny i przylegający. [B]Podszerstek gęsty, obfitszy zimą, słabszy latem.[/B] Na głowie i uszach włos krótki, jedwabisty"

Ogar polski, pies krótkowłosy, wzorzec:
"[Sierść] Średniej długości, gruba, [B]z gęstym podszyciem[/B], nieco dłuższa na karku, tylnej części tylnych nów i na dolnej części ogona"

Przedstawiciele obu tych polskich, myśliwskich ras przez wielu trzymane są w budach, kojcach i mają się świetnie :cool1:

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

Wtrącę się - niestety prawdą jest też, że ogromna ilość tych trzymanych w budach czy kojcach psów jest niewybiegana, bo właściciel czuje się calkowicie zwolniony z obowiązku codzinnego spaceru, takiego do utraty tchu.
Ja mam wyżła, a mieszka on ze mną w mieszkaniu i z całą pewnością nie jest tym zmęczony. Ten pies poza ruchem potrzebuje tak naprawdę tylko jednego - kontaktu z człowiekiem. Widziałam wiele psów trzymanych przez myśliwych i zabieranych (po ukończeniu szkolenia) tylko raz na tydzień na polowanie. Wiem, że to dotyczy nie tylko wyżłów, gończych także. Nie wiem, jak postępujecie z chartami.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz praca w hodowli z psami ,a praca z jednym psem w domu , To dwie rozne rzeczy . Ja mam 10 chartow na duzym wybiegu , budy sluza im jako schronienie przed deszczem , sniegiem , wiatrem . Nie sa w nich trzymane , nie sa tez trzymane w kojcach ( ja wogole nie wiem skad takie uprzedenie do tych ktorzy inaczej postrzegaja potrzeby psa niz ludzie z miast ) . Co do potrzeb psow trzymanych na[B] wybiegu[/B] , bo to nie jest kojec , ani buda . To owszem , potrzebuja spacerow ,ale poniewaz jest 10 psow , czasem szczenieta , ktore trzeba socjalizowac i traktowac indywidualnie , to dorosle , wychodza na spacer raz dziennie , a bywa tak ,ze nie kazdego dnia , poniewaz nie mozna zabrac ich na spcer wszystkich razem . Jednak duzy wybieg ma to do siebie ,ze psy przebywaja tam razem i kwestia ruchu jest rozwiazana . Wiezi spoleczne jakie stado psow ze soba nawizauje sa bardzo scisle i wazne dla nich . Czlowiek w tym momencie , nie jest tu nieodzowny , a na pewno potrzeba wiezi z czlowiekiem nie jest tak silna jak w przypadku kiedy pies jest tylko sam z wlascicielem . Pies to zwierze stadne .

Link to comment
Share on other sites

Droga Ewo mieszkalam ,ale juz nie mieszkam, bo wydaje mi sie ,ze aby rzeczywiscie psy byly szczesliwe nalezy im zapewnic maximum przestrzeni . Dlatego teraz mieszkam na wsi , bo chcialam miec psy ,a nie chcialam ich meczyc w miescie .
Z tego co wiem ty tez bedzisz sie wynosic z miasta na wies i chcesz miec tam psy , wiec po co jesli w miescie sa takie super warunki ?
A poza tym mieszkajac w Poznaniu , poswiecalam psom mnostwo czasu ( nie pracowalam) wiec mialam mozliwosc codziennych wyjazdow z psami poza miasto .
Czasem sprzedaje szczenieta do miasta ,ale jak sama zauwazysz robie to dosc rzadko i coraz rzadziej . Ktos mnie musi naprawde przekonac do tego ,ze bedzie sie staral psu zapewnic odpowiednie warunki .
Własnie sobie policzylam , z 54 wychodowanych u mnie szczeniat 9 mieszka w bloku w tym 1 na wsi i czesc roku spedza na dzialce ze swoimi wlascicielami . Dwa u bliskich znajomych , ktorych znalam od lat . Reszta bardzo mnie przekonywala ze psy naprawde beda miec dobrze .

Link to comment
Share on other sites

Blanka nie wiem po co wpadasz w taki oficjalny ton, znamy się przecież nie od dziś i po prostu jestem zdziwiona nagłą zmianą w Twoich poglądach i to zmianą w kierunku radykalnym. Dobrze wiesz, że planuję przenieść się na wieś nie dlatego, że uważam, iż cp w bloku się męczy czy nie mam odpowiednich terenów spacerowych, bo jest wrecz przeciwnie, tylko dlatego, że marzy mi się ich większa ilość i hodowla.
Jest chyba dla każdego oczywiste, że to czy pies będzie szczęśliwy zależy tylko od jego właściciela. Zarówno w bloku na kanapie jak i na wybiegu przed budą czy w ogródku pies będzie umierał z nudów, jeśli nie zapewni mu się odpowiednich spacerów i możliwości wybiegania się.
Osobiście uważam, że najlepsze warunki dla cp to dom ze sporym ogrodem, gdzie pies będzie miał swoje miejsce i będzie spędzał czas w ciągu dnia gdy właścicieli nie ma lub są zajęci, a potem może swobodnie wejść do domu i rozłożyć się na kanapie :-))) Oczywiście przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej dawki spacerków w teren.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...