Jump to content
Dogomania

"Iskanie" czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem?


Paulina_mickey

Recommended Posts

Szukam osób, które mają psy wykazujące takie zachowanie. Jest to coś tak jakby jeden pies drugiemu wygryzał pchły, spotkałam się także z takim zachowaniem wobec człowieka.Przeważnie jest to w okolicach szyi czy karku. Potrzebuje kilku ludzi, którym udało się to może uwiecznić na filmiku albo będą w stanie odpowiedzieć mi na kilka pytań z takim właśnie zachowaniem związanych.


Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w badaniach na temat tego zachowania proszę o wypełnienie tych pytań (nie będziemy Was jednak męczyć mailowo [IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_wink.gif[/IMG])wyczerpująco na ile to tylko możliwe. Tam gdzie pytania odnoszą się do zwierząt a przypadek dotyczy na przykład ludzi lub innych 'obiektów' prosiła bym odpowiedzieć właśnie w stosunku do zaobserwowanej sytuacji.


1. W jakich sytuacjach występuje to zachowanie - dokładnie opisać.
2. Który pies w stosunku do którego tak robi.
3. W jakim wieku są psy
4. Od jakiego czasu są razem
5. Czy poza tymi, które to robią są jeszcze inne psy
6. Czy są inne zwierzęta, ludzie w stosunku do których takie zachowanie jest prezentowane
7. Jakie są relacje między psami:
- czy razem się bawią
- czy śpią razem
- i wszystko co ktoś może powiedzieć na ten temat
8. Jakie są relacje dominacja-podporządkowanie pomiędzy psami np. czy któryś kładzie łapę, pysk na plecach drugiego, przewodzi w zabawie i wszystko coś ktoś może na ten temat opowiedzieć
9. Czy któryś liże drugiego i w jakich sytuacjach.

Chciała bym także pozostać w kontakcie z osobami, które biorą udział w badaniu w razie gdyby trzeba było jeszcze o coś dopytać :)

Edited by Paulina_mickey
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja collie tak robi. Iska moje dłonie, młodszą sukę no i kota też. Czasami robi to w jakimś wyraźnym celu-tak jakby czegoś poszukiwała (ma taką skupioną i poważną minę) a czasami z rozekscytowania moim powrotem. Podobno małpy iskając się podtrzymują więzi społeczne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dziuniek']A mój pies robi tak z kotem i wygląda to na pieszczotę, kociak jest zachwycony, sam się podkłada. Czasem robi tak z moją ręką albo z innym psem. Myślę, że to wyrażanie sympatii lub miłości.[/QUOTE]

Takie mam właśnie obserwacje i chcemy to udowodnić, dlatego szukam jak najwięcej osób. To może podajcie mi swoje maile to napiszę wszystkie pytania jakie mam na razie :)

Link to comment
Share on other sites

mój labrador iska mnie lub moją mamą po brodzie, gdy jest baaardzo szczęśliwy, bo akurat go przytulamy:)

natomiast mój "jamnik" iska np. kołdrę lub narzutę, gdy leży na łóżku i jest głaskany po grzbiecie.

Link to comment
Share on other sites

Moja tymczaska łapała delikatnie ząbkami za skórę człowieka, zwłaszcza na przedramionach, tak przyszczypywała i zaraz puszczała, zawsze to robiła gdy była w nastroju do zabawy i chciała komuś okazać swoją sympatię ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aldonka77']mój piesek tez tak robi, najczęściej iska moje ręce dokładnie palce u rąk, czy myślicie , ze to przejaw miłości i przyjaźni psa do ludzi czy raczej pewnej dominacji???[/QUOTE]

raczej objaw przywiązania, bo iskanie ma z założenia łagodzić napięcia i przeciwdziałać konfliktom. Częściej iskają osobniki podporządkowane, więc dominacja odpada.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bico']raczej objaw przywiązania, bo iskanie ma z założenia łagodzić napięcia i przeciwdziałać konfliktom. Częściej iskają osobniki podporządkowane, więc dominacja odpada.[/QUOTE]

dziekuje warto wiedziec bo jest mnóstwo mitów o psach czy kotach:lol:

Link to comment
Share on other sites

Moja jedna z suk (ta po prawej), która była bezdomnym dzikusem, "iska" zabawki (nas nie, za to potrafi złapać za łydkę gościa) - bierze na łóżko lub na podłogę i może skubać godzinami. TZ nazywa to "szyciem", bo dookoła obrabia pluszaka. Robi to w sytuacjach stresu, jak jest podekscytowana, niepewna lub robię coś "dziwnego", czyli choćby siedzę w jednym miejscu długi czas, np. przed kompem;). Chyba w ten sposób się rozładowuje. Dodam, że w stadzie jest psem dominującym, ale wszystkie żyją w zgodzie:).

Edited by dreag
Link to comment
Share on other sites

Moje kundle robią to bardzo często. Najczęściej mała iska i podgryza dużego psa. Jeśli ten się poruszy, to warczy i gryzie go za fafle :)
Postaram się kiedyś to nagrać, bo wygląda przesłodko. Myślę, że jest to zdecydowanie dowód sympatii.

Link to comment
Share on other sites

Kochani, bardzo bardzo dziękuję za odzew:loveu:
Na prawdę nie spodziewałam się, że aż tyle osób ma doświadczenie z tym właśnie zachowaniem. :multi:
Jednak obie z moją promotorką doszłyśmy do wniosku, że sama sobie nie poradzę z zadawaniem pytań odnośnie tego zachowania, bo mogę po prostu zwyczajnie coś istotnego pominąć albo o coś nie dopytać co będzie bardzo ważnym aspektem w opracowaniu tego tematu.

Dlatego wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w badaniu proszę o zgodę na podanie mi swoich maili mojej promotorce i umożliwienie jej zadawania wszystkich pytań. ;)Oczywiście jeśli ktoś chce nam pomóc :) Dodam, że nie jest to temat mojej pracy magisterskiej po prostu moja promotorka jest zoopsychologiem i wspólnie opracowujemy ten temat :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...