Jump to content
Dogomania

Klub Psów Ras Japońskich - dyskusja


pawelg

Recommended Posts

Polska jest albo jedynym, albo jednym z dwóch krajów na Europie, w którym są zarejestrowane wszystkie rasy japońskie. Pojedyncze rasy z grupy psów ras japońskich, starały się o stworzenie własnego klubu. Niestety, z uwagi na rozbieżności hodowców, wszystko skończyło się tylko na planach. Ja również mam plan, chciałbym stworzyć Klub Psów Ras Japońskich.

W Polsce łącznie jest zarejestrowanych ponad 2000 psów (może więcej), ras pochodzących z Japonii. A rasy te to: Akita, Akita amerykańska, Shiba, Chin japoński, Szpic japoński, Tosa, Hokkaido, Kai, Kishu, Shikoku i terier japoński (Nihon teria). I to przede wszystkim do hodowców posiadających, którąś z tych ras, kieruje ten komunikat.

Chciałbym w Polsce stworzyć Klub Psów Ras Japońskich. Chciałbym, aby rasy pochodzące z Japonii miały swoją klubówkę w naszym kraju. Chciałbym, aby taki klub ułatwił kontakty naszym hodowcom przede wszystkim z hodowcami z Japonii. Chciałbym, aby z inicjatywy klubu odbywały się różne seminaria/spotkania hodowców, podczas których dyskutowalibyśmy o przyszłości danej rasy. Chciałbym, aby fachowcy danej rasy, podzielili się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami. Chciałbym przede wszystkim współpracy, która w przyszłości zaowocowałaby lepszej jakości psami (na bazie doświadczeń), wychodzącymi z naszych hodowli. Chciałbym edukować sędziów (poprzez jakieś publikacje), którzy bardzo często nie znają ras japońskich i przede wszystkim zachowania tych psów.

Jak sami widzicie, wszystko to są plany. Ale do tych planów, potrzebni są inni hodowcy, którzy chcieliby się zaangażować w przyszłości w pracę w takim klubie.

Do założenia klubu potrzebnych jest 100 członków ZKWP. Klub oczywiście, po aprobacie ZG ZKWP, działałby przy naszym związku. Nie chcę w tej chwili zbierać deklaracji ludzi, którzy chcieliby pomóc mi w założeniu takiego klubu, chciałbym dyskusji na ten temat, czy według was tego rodzaju przedsięwzięcie ma sens i czy jest potrzebne.

Czekam na wasze opinie na ten temat.


Ps. Do moderatorów, mam pozwolenie na umieszczenie tego tematu w tym dziale.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='pawelg']Polska jest albo jedynym, albo jednym z dwóch krajów na Europie, w którym są zarejestrowane wszystkie rasy japońskie. Pojedyncze rasy z grupy psów ras japońskich, starały się o stworzenie własnego klubu. Niestety, z uwagi na rozbieżności hodowców, wszystko skończyło się tylko na planach. Ja również mam plan, chciałbym stworzyć Klub Psów Ras Japońskich.

W Polsce łącznie jest zarejestrowanych ponad 2000 psów (może więcej), ras pochodzących z Japonii. A rasy te to: Akita, Akita amerykańska, Shiba, Chin japoński, Szpic japoński, Tosa, Hokkaido, Kai, Kishu, Shikoku i terier japoński (Nihon teria). I to przede wszystkim do hodowców posiadających, którąś z tych ras, kieruje ten komunikat.

Chciałbym w Polsce stworzyć Klub Psów Ras Japońskich. Chciałbym, aby rasy pochodzące z Japonii miały swoją klubówkę w naszym kraju. Chciałbym, aby taki klub ułatwił kontakty naszym hodowcom przede wszystkim z hodowcami z Japonii. Chciałbym, aby z inicjatywy klubu odbywały się różne seminaria/spotkania hodowców, podczas których dyskutowalibyśmy o przyszłości danej rasy. Chciałbym, aby fachowcy danej rasy, podzielili się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami. Chciałbym przede wszystkim współpracy, która w przyszłości zaowocowałaby lepszej jakości psami (na bazie doświadczeń), wychodzącymi z naszych hodowli. Chciałbym edukować sędziów (poprzez jakieś publikacje), którzy bardzo często nie znają ras japońskich i przede wszystkim zachowania tych psów.

Jak sami widzicie, wszystko to są plany. Ale do tych planów, potrzebni są inni hodowcy, którzy chcieliby się zaangażować w przyszłości w pracę w takim klubie.

Do założenia klubu potrzebnych jest 100 członków ZKWP. Klub oczywiście, po aprobacie ZG ZKWP, działałby przy naszym związku. Nie chcę w tej chwili zbierać deklaracji ludzi, którzy chcieliby pomóc mi w założeniu takiego klubu, chciałbym dyskusji na ten temat, czy według was tego rodzaju przedsięwzięcie ma sens i czy jest potrzebne.

Czekam na wasze opinie na ten temat.


Ps. Do moderatorów, mam pozwolenie na umieszczenie tego tematu w tym dziale.[/QUOTE]

No super , cieszę się ,że komuś się chce chcieć - potrzebne - bo mozna organizowac wystawki Klubu "japońca" - takie wystawy będą mogły mieć super oprawę no i wartość - CIESZE SIĘ:multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pawelg']Na fejsbuku dodalem grupe - [URL]http://www.facebook.com/groups/298834463529293/[/URL]

zapraszam wszystkich do wypowiadania sie na temat utworzenia takiego Klubu przy ZKWP[/QUOTE]


Zaprosiłam kilka osób spośród tosiarzy. Nam nie udało się od ponad 2 lat stworzyć Klubu Tosa - ciągle za mała frekwencja

Link to comment
Share on other sites

Guest Lotty

Pomysł utworzenia klubu ras japońskich jest świetny. Szkoda tylko, że przepisy ZKwP są tak absurdalnie skonstruowane, że aby powstał klub rasy lub grupy ras potrzeba minimum 100 osób, czyli dokładnie tyle, ile jest wymagane do utworzenia nowego oddziału. Tym samym mało liczne rasy nie mają szans na powołanie klubu. ( Nie wiem czy w Polsce jest 100 osób hodujących pekińczyki, bo hodowcy, których znam mają ich zwykle po 2-3 czasem więcej, a przecież istniał u nas Klub Pekińskiego Psa Pałacowego), jak wówczas nazywano pekińczyka, ale to było w czasach, kiedy rasa biła rekordy popularności.
Zresztą wszyscy wiemy jak liczna jest grupa IX, a tylko hodowcom i miłośnikom pudli udało się stworzyć klub ( inna sprawa, że pudle występują w kilku odmianach i kolorach choć obowiązuje jeden wzorzec).

Edited by Lotty
Link to comment
Share on other sites

Z jedna rasa jest bardzo ciezko, ale co innego bedzie z grupa ras ;) stad pomysl na utworzenie klubu "japoncow".

Potrzebne jest tylko wieksze poparcie, znacznej liczby osob. W Polsce przepisy sa, jakie sa. Musimy sie do nich dostosowac. Ale jak zrobimy pierwszy krok, pozniej kolejne, to moze cos z tego byc. Najtrudniej jest zaczac...

Link to comment
Share on other sites

Postaram sie wytrwac w moich przekonaniach ;) ale na wszystko potrzeba czasu. Mysle, ze w przeciagu najblizszego miesiaca wszystko sie wyjasni. Musze jeszcze znalezc odpowiedniego czlowieka (sedziego), ktory chcialby nam pomoc :) moze masz jakies propozycje?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pawelg']Ktoś z nazwiskiem musi stać na czele przyszłego klubu. Najlepiej, jakby to był sędzia-fanatyk "japońców". A do czego? Chociażby do kontaktu z ZG ZKWP :)[/QUOTE]



Z bólem serca, ale chyba wśród naszych sędziów będzie problem ze znalezieniem reprezentanta :(

Link to comment
Share on other sites

100 czlonkow ZKWP nie bedzie problemem :) rasy azjatyckie nie przejda, bo w klubie szpica i ras pierwotnych jest sekcja ras azjatyckich... dlatego musimy sie nastawic na specjalizacje, w tym wypadku "japoncow" :)

Rozmawiałem dziś na temat współpracy z prezesem oddziału ZKWP w Częstochowie. Powiedział mi, że nam pomoże. Trzeba tylko znaleźć sędziego, który byłby zainteresowany współpracą z klubem, a z tym moze byc najwiekszy problem...

Link to comment
Share on other sites

Z mojego punku widzenia, klub jest bardzo potrzebny. Hokkaido w Europie są postrzegane jako trudne i dzikie szpice... Informacje nie są powszechnie dostępne, a mi samej trudno przygotować tłumaczenia czy publikacje. Mam obietnicę organizacji Dokenho, że na zaproszenie związku przyjadą na naszą wystawę, mogą też poprowadzić seminarium, ale nie mam do kogo ich zaprosić.... :(
Tak więc, ja się przyłączę, jako hodowca hokkaido. Może tym razem się uda.
Pozdrawiam, k.

Link to comment
Share on other sites

Czyli wszyscy mamy jakis cel ;) mnie najbardziej interesuje edukacja sedziow, hodowcow, wystawcow. Stworzymy strone, bedzie miejsce na publikacje, na konsultacje, bedziemy organizowac seminaria, roznego rodzaju spotkania. A do tego wystawy. Naprawde, klub zapowiada sie bardzo interesujaco :)

Potrzebne sa tylko rece do pracy, no i wsparcie jakiegos sedziego...

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie, że znajdujemy się w momencie, kiedy znalezienie "odpowiedniego" sędziego zaczyna być pilne.
Drodzy hodowcy, zastanówcie się na spokojnie, kogo z polskich sędziów widzielibyście, jako współpracującego z klubem? Może niekoniecznie na forum odpowiedź, a bezpośrednio do Pawła, ale trzeba zacząć się zastanawiać, bo zaczynam mieć wrażenie, że brak sędziego może nas zastopować.

Link to comment
Share on other sites

Paweł,

ja wbrew pozorom spokoj na jestem, tylko bardzo bym nie chciała, żeby ta inicjatywa umarła, tak jak plan stworzenia Klubu Akita Inu... :( Poza tym spora część mojej pracy zawodowej polega na identyfikacji ryzyk dla projektów, tak więc takie podnoszenie czerwonej flagi, to już moja druga natura :) Koniecznie dajcie znać po długim weekendzie, jak się sprawy mają z poszukiwaniami sędziego i deklaracjami. Będę czekać i dopytywać ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...