Jump to content
Dogomania

Wada kręgosłupa czy poprostu szczupły pies?


Lastnh

Recommended Posts

Ja testowałam RC dla psów małych, a potem dla psów starszych - obie takie sobie, psom zaczęło jechać z pyska, Filip (12 lat) dziwnie pachniał (nie wiem, jak to działa, ale ten pies zmienia zapach skóry w zależności od tego, co je, np. potwornie cuchnął, jak kiedyś zaczął wsuwać mirabelki - zresztą akurat był na RC). Oba psy zaczęły żebrać, szukać żarcia, grzebać w śmieciach, podjadać marchewki, owoce. Przeszliśmy na Joserę, żarłoczność na śmieci i różne cuda u Felka (7 lat) zniknęła, u Filipa znacząco się zmniejszyła (on jest generalnie zawsze głodny). Teraz na Acanie w ogóle problem zniknął, nawet u Filipa. Po tym oceniam jakość karmy. Wiele lat wstecz testowałam też Hill's, ale zaczął starsznie drożeć w pewnym momencie i z niego zrezygnowaliśmy (wtedy to był jakiś weterynaryjny, już nie pamiętam nazwy), potem Eukanubę, ale psy jej nie chciały w ogóle tknąć.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No tak, ale tego High Energy nie testowałaś. Psy na niej ładnie przybierają. Co do Eukanuby moja 13 letnia jamniczka jadła ją całe życie, wychowałam na niej też drugą 5 letnią i nie mam nic do zarzucenia. Niestety obie firmy nieco przesadzają z cenami. Teraz jamnice mam na Boschu i niestety widzę pogorszenie, tj ilość kup dramatycznie wzrosła. Dobra karma to taka, która służy.

Link to comment
Share on other sites

Nie testowałam High Energy, bo nie było takiej potrzeby przy dwóch umiarkowanie aktywnych, średnio-starszych psach. Myślę, że jeśli firma wypuszcza różne karmy, to wszystkie powinny być jakościowo zblizone, a nie "ta jest dobra, a ta o kant d... rozbić". Albo firma jest generalnie ok, albo generalnie do bani z małymi wyjątkami.

Link to comment
Share on other sites

[h=1]Royal Canin Energy 4800[/h]
Przysiadlem i poczytalem dokladnie ten skład , opinie itp noi ona skladem jednak przebija tą moją , poprostu na temtej stronie na ktorej sprawdzalem byla lipna inf na jej temat, zajebiscie ze ma Glukozamine i Chondroityne - sam biore suplementy na stawy (konsultowalem sie z lekarzami i farmaceutami ) i wiem ze Glukozamina jest bardzo szybko wytracana z organizmu a wlasnie chondroityna ja jakby zatrzymuje i pozwala jej dzialac, tylko po co tam jeszcze wpakowali L-karnityne tego ja niemoge pojac , przeciez ten srodek jest do zbicia wagi przy odchudzaniu yh... i badz tu madry
[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

mnie przerazaja opinie tego typu :
"Ogolnie psiakowi smakuje karma tyle ze jak dla mnie sklad nie jest taki jak powinien, zawiera sorbinian potasu i sztuczne przeciwutleniacze (a tutaj na stronie internetowej brak takich informacji). Niby taka rewelacyjna firma a okazuje sie ze nie do konca..."

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lastnh']mnie przerazaja opinie tego typu :
"Ogolnie psiakowi smakuje karma tyle ze jak dla mnie sklad nie jest taki jak powinien, zawiera sorbinian potasu i sztuczne przeciwutleniacze (a tutaj na stronie internetowej brak takich informacji). Niby taka rewelacyjna firma a okazuje sie ze nie do konca..."[/QUOTE]
RC ukrywa (nie podaje) informacji o dodatkach tj. konserwanty i barwniki na opakowaniu
dlatego ja polecam Ci Brita albo coś innego ale nie RC

Link to comment
Share on other sites

No właśnie - L-karnityna przede wszystkim chroni serce (a to działanie odchudzające, to podobno no... tak sobie ;))

U nas Royal zupełnie się nie sprawdził, a jestem tego samego zdania, co Sybel - dobra firma dba się o markę całościowo.
Poza wszystkim, nie sugeruj się tylko zawartością tłuszczu - chcesz, żeby pies zbudował mięśnie - potrzebuje białka.

Link to comment
Share on other sites

to popatrz na to : [URL]http://www.vetfood.pl/_pliki_/filemanager/file/rds_ulotka.pdf[/URL] (nr. 4 lub 6)

73% białka i 5% tłuszczu :cool3:

tylko jak jeszcze daloby sie odnalezc dany produkt na ich stronie byloby fajnie

[url]http://www.vetfood.pl[/url]

Edited by Lastnh
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']Warto też czasami czytać składy, karma RC ma, aż 30% tłuszczu, Acana Sport tylko 24%. Jeżeli chce się podtuczyć psa, to lepiej wybrać coś solidnego.[/QUOTE]

Jesli chce się podtuczyć psa 'w masę mięśniową' a nie tłuszcz to patrzy się przede wszystkim na zawartość białka zwierzęcego (biologia się kłania ;)) a w drugiej kolejności na zawartość tłuszczu. Mięśnie nie powstaną w magiczny sposób z tłuszczu. Za to z białka zwierzęcego, przy odpowiedniej aktywności psa powstaną w try miga.
Takim sposobem mój dog na Royalu High Energy był chodzącym szkieletem a na Acanie Agility wygląda w sam raz. Mimo, że tłuszczu Acana ma mniej.

[B]Lastnh[/B] - jeśli chcesz, żeby Twój pies nabrał masy mięśniowej, a karma którą w tej chwili używasz wcale mu w tym nie pomaga, to zmień ją na energetyczną, ale taką w której źródłem białka są zwierzęta a nie roślinki ;) Przy takiej aktywności fizycznej jaką Twój pies wykazuje nabierze masy mięśniowej bardzo szybko i na pewno nie będzie za gruby.
Nie dodawaj żadnych suplementów gdyż każda karma (prócz tych marketowych oczywiście) ma odpowiednią ilość witamin i minerałów i nie ma najmniejszego sensu nic dodawać, bo hiperwitaminoza jest równie groźna co brak witamin ;)
Jeśli karma Diamond nie pasuje to zmieniaj na inną :)
Moja drobna sugestia jest jednak taka, żebyś wybrał/wybrała karmę bogatą w mięso bo to dzięki białku pies nabierze odpowiedniej masy mieśniowej, nie tłuszczowej :)
Zresztą jest jeszcze młody, zmężnieje ;)

Link to comment
Share on other sites

Mi sie wydawalo, ze chcial psa podtuczyc ogolnie, nie tylko na miesnie. Bo od tego kregoslup sie na pewno nie schowa. Moj pies na karmie miesnej wygladal strasznie, jak pitbull w szczycie sezonu [url]http://i883.photobucket.com/albums/ac37/Abelsonite/Jarhead/DSC_8544.jpg[/url] zreszta wiele b. aktywnych psow nadmiernie sie na nich wysusza. Dlatego moim zdaniem troche tluszczu tez jest przydatne. Ale to jak pisze, co chce sie osiagnac. Czy jeszcze bardziej zylowac, czy postawic na rownomierny przyrost.

Link to comment
Share on other sites

Wiem ;) Napisałam, że wyglądał strasznie. A był na Wolfsblucie wtedy. Teraz na RC jest tak [URL="http://i883.photobucket.com/albums/ac37/Abelsonite/Jarhead%203/DSC_8467.jpg"]http://i883.photobucket.com/albums/ac37/Abelsonite/Jarhead 3/DSC_8467.jpg[/URL] sa miesnie ale jest i tłuszcz i tak powinno być. Każdy kto go widział na treningu mówił, że wygląda dużo lepiej. Jak komuś się podobają wyżyłowane pity to trudno. Doberman to inna rasa.

Link to comment
Share on other sites

No tak tylko z drugiej strony nie widzę sensu dawania karmy która ma 30% tłuszczu (royal).
Bo dużo tłuszczu to bardzo niezdrowo dla wątroby.
Używałam tej samej karmy o której mówisz na dogu i efekty były opłakane. Później był na acanie agility i wyglądał świetnie. A sylwetka też nie powinna być w tej rasie 'żylasta'.
Jak się wyrobi mięśnie to spokojnie zakryje mu 'kręgi'.

Link to comment
Share on other sites

Dog to nie jest mega aktywna rasa, ta karma się dobrze sprawdza przy psach ze śrubą w tyłku. Poza tym nie pisze, że powinien nią karmić cały czas, tylko na czas podtuczenia. Jest poza tym jeszcze lżejsza, niebieska wersja z mniejszą zawartością tłuszczu. Moim zdaniem same mięśnie kręgów nie zakryją. Trochę tłuszczu jest potrzebne. I nie kłócę się, że musi to być akurat RC, natomiast nie polecałabym karm mięsnych, bezzbożowych.

Link to comment
Share on other sites

Ale dlaczego?
Ja wszystkie moje psy karmię bezzbożowymi i nie narzekają na brak masy, również tłuszczowej.
O co Ci chodzi z tą akcją anty-bezzbożówki?:D
To są bardzo dobre karmy tylko trzeba je umiejętnie dobrać.

Zdziwiłabyś się jaką dog jest aktywną rasą.
To bez wątpienia psy ze śrubą w tyłku.

Niepochwalane przez Ciebie bezzbożówki w głównej mierze zawierają na tyle wystarczająco tłuszczu i białka, by zbudować i masę tłuszczową i mięśniową ;)

Link to comment
Share on other sites

Znam psy, które na bezzbożówkach się jedynie żyłują i tracą na wadze. Zwykle są to rasy mega aktywne. Nie mówiąc o moim, który prawie umarł z głodu. Jestem anty bo jak sobie pomyślę, że przez to dogo-zachwalanie bezzbożówek, prawie wyprawiłam psa na tamten świat, to robi mi się niedobrze... Nie każdemu służy BARF, gotowane, bezzbożówka czy zbożówka. W końcu trzeba to sobie uzmysłowić, a nie pchać każdemu to samo.

Co do dogów... Wydaje mi się, że jednak nie ma co porównywać molosa do pinczera w kwestii śruby, wybacz ;)

A co do porównań, tutaj mój pies (brązowy) na bezzbożówce i czarny, dodam, że o połowę młodszy, na Purinie PP - waga - mój 33, tamten 38. Porównaj sobie też kondycję sierści i wystające kręgosłupy (a sorry tylko mojemu wystaje) [URL="http://s883.photobucket.com/albums/ac37/Abelsonite/Jarhead/?action=view&current=DSC_5526.jpg"]http://i883.photobucket.com/albums/ac37/Abelsonite/Jarhead/DSC_5526.jpg[/URL]

Edited by Amber
Link to comment
Share on other sites

Ale o czym my w ogóle mówimy?
Nie musisz mi mówić jakie są pinczery.
Miałam dwa dobermany, troszeczkę wiem jakie mają charaktery i jestem w stanie porównać obydwie rasy.
Mój dog codziennie przerabia ten sam dystans co Twój doberman uwierz ;)

Moja suczka żyje dzięki bezzbożówce, bo na zbożówce zarzygałaby się (brzydko mówiąc) na śmierć.
Przerobiłaś jedną czy dwie zbożówki, nie liznęłaś barfu ale jak rozumiem masz prawo radzić innym by ich nie kupowali, choć być może w ich przypadku okaża sie dobre?.

Najśmieszniejsze z tego wszystkiego jest to, że ja nie mam nic przeciwko karmom zawierającym zboże.
Ale pies nie nabierze masy mięśniowej jedząc karmę opartą na kukurydzy i ryżu. Nabierze jedynie tłuszczu.
Za kilka lat pogadamy jak będzie się miała wątroba i żołądek Twojego psa na takiej diecie, że o trzustce nie wspomnę (trzymam kciuki, żeby ok, nie chcę źle dla nikogo ale warto się zastanowić).
Bo niestety to, że pies przytył i 'jest dobrze' nie znaczy, że karma mu służy.
Psy mojej prababki od zawsze jadły pomyje i ziemniaki przeznaczone dla świń i żyły. Były nawet grube i miały błyszczącą sierść ;) Więc nie przesadzajmy, bo psom służy wszystko do pewnego momentu i jeśli mamy możliwość wyboru to bądźmy świadomi i wybierajmy to co zdrowe na przyszłość także.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...