Jump to content
Dogomania

Sterylizacja/kastracja – plusy i minusy


Rasy Polskie

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Hej, podepnę sie pod temat, bo odkąd mam suczkę biję się z myślami: czy sterylizować. Biorąc ją w 200% byłam pewna, że tak. Poprzednia sunia odeszła na ropomacicze - wiem, że sterylizacją wyeliminuję/ograniczę ryzyko tej i wiele innych przypadłości typowych dla suczek. Ale z drugiej strony obawiam się, że po sterylce zmieni się jej charakter, że będzie ostrzejsza, może bardziej agresywna? I nie wiem, co robić... Będę na ten temat jeszcze rozmawiać z weterynarzami, ale chciałabym znać wasze zdanie. Niechcianą ciążą raczej się nie martwię, bo bardzo pilnuję swoich psów (Norton jest wykastrowany) i nie ma mowy o jakimkolwiek kontakcie bez nadzoru, tak więc spokój ducha nie jest dla mnie żadnym argumentem... Ze zdrowotnego punktu widzenia sterylka wydaje mi się być błogosławieństwem, ale z punktu widzenia behawioralnego - boję się, że jej charakter się zmieni na gorsze... Pomóżcie proszę, bo mam dylemat...

Link to comment
Share on other sites

A ona już jest bardziej niż normalnie agresywna do innych psów czy coś w tym stylu? Jak nie, to bym się w ogóle czymś takim nie przejmowała; ogromna większość suk nie wykazuje żadnych zmian w zachowaniu po sterylce, a nawet jeśli, to nie zmieniają się zaraz w nie wiadomo jakie agresory, jeśli z charakteru były normalne ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oprócz niewątpliwych zalet płynących ze sterylki są też wątpliwości: popuszczanie moczu, ta możliwa zmiana charakteru, sama operacja (ciężko mi trochę myśleć, że ta wesołą, maleńką istotkę oddam pod nóż i przez kilka dni będzie obolała i zdezorientowana). Zawsze zgrywałam kozaka, ale jak przyszło co do czego to mam straszną burzę myśli... mała maa teraz ok. 5 m-cy... wkrótce pierwsza cieczka pewnie będzie... To ciągle jeszcze głupawe, szalejące szczeniątko - trudno mi bedzie przeżyć, że nie może dokazywać, bo ją coś bardzo boli, że będzie choć 1 dzień smutna...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Zwracam się z ogromną prośbą do osób które mają psy po kastracji/sterylizacji o wypełnienie krótkiej – 3 minuty- ankiety [URL]http://www.ankietka.pl/ankieta/88592/kastracja-i-sterylizacja-psow.html[/URL] Dane z ankiety będą wykorzystane do pracy magisterskiej pt.”Kastracja i sterylizacja psów na terenach wiejskich” Bardzo proszę o pomoc i z góry wszystkim ,którzy wypełnią ,dziękuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Temat sterylizacji chodzi za mną od dłuższego czasu, jednak boję się, bardzo się boję, że coś pójdzie nie tak, że będą komplikacje i powikłania...    :(

Jaką mam gwarancję, że wysterylizowana suka, będzie żyła dłużej (i) w zdrowiu od tej niesterylizowanej? 
Jenny (od poniedziałku) ma cieczkę, potem trzeba odczekać [chyba] jakieś 2/3 miesiące po jej zakończeniu, więc po nowym roku planowałbym sterylizację, tylko nie wiem do końca, bo strasznie się boję najgorszego!   :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam wszystkich. Moj ratlerek 15 grudnia skonczyl 2 lata. Od jakiegos czasu ubolewam, bo jestem za granica a pieska bylam zmuszona zostawic u siostry. Dodam ze z bylym chlopakiem nie mieszkalo sie nam za spokojnie i pies jest bardzo nerwowy. Lecz od kiedy zostal z siostra, a dokladnie od czerwca jest bardzo agresywny. Wiem ze to jest smieszne ze ratlerek sobie warczy...Ale zrobil sie Problem z tego wielki. Sytuacja wyglada nastepujaco : spal zawsze ze mna w lozko (wim ze zle nauczylam), teraz spi z nia i jak ktos przejdziepo mieszkaniu to odrazu szczeka i zucasie, jest jakby zazdrosny. Ma zabawke "kolezanke"ktora uzywa do swoich potrzeb seksualnych. Ona oczywiscie musi tez spac w lozku. Calymidniami jakby jej pilnuje. Jak mu zabieramy "kolezanke" pluszowa to steka, placze,szuka jej i prosi ze by ja oddac jemu. Ma czeste zmany humoru. Lezy sobie spokojnie ,a za chwile wskakuje na 4 lapy i szczeka, potrafi ugryzc, i ne tak ze raz ugryzie i na tyle, a chwyta za rekai szarpie z calej sily. Nigdy nie byl zadna sunia. Bardzo prosze o podpowiedz czy to sa hormony?Czy to poprostu przez ten stres w jakim przebywal przez Jakis czas? Jestem bardziej za tym ze to dojzewanie jemu bije po mozgu. I do jakiego wieku mozna pieska wykastrowac? Bede baaaaardzo wdzieczna za podpowiedzi !!!! Oczywiscie boje sie tej kastracjii jak dziabli bo malutki piesek,narkoza i t d i strach , ale duzo robia i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Ma zabawke "kolezanke"ktora uzywa do swoich potrzeb seksualnych. Ona oczywiscie musi tez spac w lozku. Calymidniami jakby jej pilnuje. Jak mu zabieramy "kolezanke" pluszowa to steka, placze,szuka jej i prosi ze by ja oddac jemu.

 

Ech... gratuluję pomysłowości.

Nie wiem czemu, ale ludzie nadal próbują traktować psa jak człowieka. On nie ma potrzeb seksualnych takich jak człowiek. Seks dla zwierząt ma tylko wymiar prokreacji. To, że kopuluje zabawkę świadczy o jego frustracji.

Jak moja labradorka była szczeniakiem, czasami tak ekscytowała się jakąś szaloną zabawą, że potem przyłapywałam ją na kopulowaniu kocyka. Kocyk od razu zabierałam i nauczyłam się wyciszających zabaw dla pieseła, wystarczyło nawet po dzikich harcach przejść do kilku komend, trochę pobawić się w tropienie w mieszkaniu, nie zostawiać jej z tym podekscytowaniem samej. Już nigdy więcej tego nie zrobiła.

Link to comment
Share on other sites

duzo pomylek w jego wychowaniu, wiem. Oprocz tego jestem teraz w Niemczech i za chiny nie moge wynajac mieszkania gdzie moge go zabrac. A mam duzo czasu ze by mu poswiecic :((( To jest ten bol... Caly czas szukam. Dla tego pytanie do jakiego wieku moge go kastrowac ? Sasiadka ma yorka 7 lat i nie wysterylizowanego. I nie ma problemow. Wiec teraz tez sie zastanawiam czy to bledy wychowawcze wychodza...Czy jednak jest koniecznosc kastracji...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...