Jump to content
Dogomania

Obedience


Zielsko

Recommended Posts

Azir, byles moze na I Mazowieckich Zawodach Psów Towarzyszacych?

Niestety nie.

Nie chodzi o takie jaskrawe przypadki. Ma wygrać naprawdę najlepszy pies. I wodołaz może dobrze i chętnie ćwiczyć. W BISach też sędzia ocenia skrajnie różne psy.

Fakt, że na wystawach oceny sędziów też są różnie komentowane.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No tak, tylko z tego co zauwazylam, to wlasnie wszyscy to tak interpretuja, ze zawody moze wygrac pies, ktory jest ponury i wszystko wykonuje wolno, bo taka jest charakterystyka rasy, momo, ze za nim byl border, ktory jak na swoja rase wypadl torche gorzej, ale w sumie zdecydowanie lepiej niz zwyciezca. Wydaje mi sie to niesprawiedliwe.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

ktos wspomnial, ze moga decydowac sekundy - ale w obedience sie niczego na czas nie robi! Ja - jak pisalam - trenuje to z moja bullterrierka i nie zauwazylam na zawodach, zeby pani Maria Kuncewicz jakos jedne psy bardziej tolerowala od innych. Liczy sie to, ze pies sie bawi z wlascicielem w to cale obedience, a nie jest do tego zmuszany.

Link to comment
Share on other sites

Napisalam, ze decyduja sekundy, bo tak jest w agility - to byl przyklad nierownego traktowania i oceniania psow.

A co do robienia na czas w obedience, to to czy pies cos robi szybko, czy wolno decyduje o tym czy para dostaje duzo punktow za obraz pracy czy malo.

Nie wystarczy wykonac wszystkich cwiczen i koniec. Poza tym tempo wykonywania polecen zalezy od tego jaka przyjemnosc to sprawia psu i jak dobrze zostal zmotywowany do cwiczen.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

A co do robienia na czas w obedience, to to czy pies cos robi szybko, czy wolno decyduje o tym czy para dostaje duzo punktow za obraz pracy czy malo.

Nie?! Wazne, zeby wszystko robic w jednym tempie, podanym przez przewodnika i zeby tego tempa sie trzymac. Ale jesli dam wolniejsze niz ktos np. z borderem, to nie dostaje za to punktow karnych. nie jest narzucone tempo odgornie - dopiero w klasie mistrzowskiej przy biegu i wooooolnym chodzie. A tak - robi sie we wlasnym tempie.

Link to comment
Share on other sites

Ale tu nie chodzi o tempo chodzenia tylko o to jak szyblo pies reaguje na komendy przewodnika np. przewodnik mowi siad - a pies (jak siada szybciej to go oceniamy lepiej, a jak siada jak slimak to go oceniamy gorzej) siada.

tez chodzi o to jak psa przywolujemy, czy przychodzi stepem, czy klusem, czy galopem - to tez jest inaczej oceniane.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Ale ja nie jestem działaczem związkowym, tylko obserwatorem.

I wolontariuszem, jeśli chodzi o rysunki do regulaminu.

Ale to nie sa uwagi personalne do Ciebie :)

I niepoprawnym optymistą :wink:

A ja zimna realistka :wink:

i dlatego sadze, ze tak dlugo jak beda jakiekolwiek niejsnosci, tak dlugo bedzie pole do naduzyc i posadzen. A 10 pkt to naprawde bardzo duzo...

Takie rzeczy powinny byc bardzo jasno okreslone w regulaminie. I jak widze to nie sa tylko moje obiekcje ;) Na szczescie :)

Link to comment
Share on other sites

Mieszańce i mieszanki też mogą startować.
Czegoś tu nie rozumiem :-? Na stronie Ovari, do której odsyłasz, jast regulamin, w którym jest jasno napisane, że to sport tylko dla rasowych! Czy ja cos pomyliłem?

Jeszcze jedno, co do tamtego regulaminu - czemu tam jest napisane, że to regulamin AKC?

Link to comment
Share on other sites

Słowo, im więcej czytam ten regulamin i posty w tym topicu, tym bardziej wydaje mi się to dziwne i niezrozumiałe :-?

Przez cały czas tłumaczycie, że to francuski regulamin importowany do Polski, i że wisi on od dawna na stronie Ovari. Tym czasem tam jest:

REGULAMIN OBEDIENCE

ROZDZIAŁ 1

Przepisy Ogólne

(wg regulaminu American Kennel Club)

Nie wiem jak sformuowany jest zapis w regulaminie PT mówiący o tym czy mogą w zawodach brać udział mieszańce, ale w wymienionym powyżej regulaminie obedience jest:

§ 11. Tylko psy rasowe... Tylko takie psy mogą uczestniczyć w Zawodach Obedience...

Inne wątpliwości związane są z zapisemi okreslającymi, które psy nie mogą startować w obedience:

§ 16. Dyskwalifikacje...Psy, których wygląd został zmieniony przez konieczną dla zdrowia sztuczną ingerencję... oraz Z zawodach nie może brać udziału pies, który wydaje się być farbowany lub kolorowany lub gdy sierść nosi ślady użycia kredy lub pudru W pierwszym cytacie zwracam uwagę na zapis "konieczną dla zdrowia". Drugi cytat, a właściwie jego treść, jest dla mnie jakąś totalną bzdurą i nie ma on nic wspólnego ze sportowym posłuszeństwem.

A to mnie rozbawiło:

§ 17. Zakłócenia.... Sędzia Zawodów Obedience... może wykluczyć... każdą sukę, która wydaje się na tyle atrakcyjna dla samców, że przeszkadza w pracy. W pracy sędziego? :lol: Dodam dla wyjaśnienia, że nie chodzi tu o suki z cieczką.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale to nie były oficjalne zawody. Jak zbierze się pare osób i powie, że robimy zawody, to co innego. Wtedy może się umówić na takie czy inne zasady. To tak, jakby na powdórkowym boisku do piłki nożnej zebrało się kilku kolesi i rozegrało jakis mecz.

Kiedy natomiast robi sie oficjalne zawody z licencjonowanym sędzią zgłoszone do GKSP i określa się wyraźnie regulamin zawodód, w którym stoi ja wół, że tylko psy rasowe, to już inna bajka.

Link to comment
Share on other sites

czyli że co...ja z moją doberwoman bez rodowodu nie będę mógł startować ???

to trochę chore - nawet w agility można startować z kundelkami (z wyłączeniem MŚ) - przecież nie chodzi o to na takich zawodach żeby promować psy rodowodowe ale żeby propagować dobre wychowanie i ułożenie psa (każdego) - czy się mylę może ?

no i gdzie tu duch sportu ? :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

A i tu sie mylisz.

FCI wprowadza takie zasady dlatego, ze chca promowac dobre wychowanie ale tylko u psow rasowych. Przeciez co by bylo gdyby jakis 'kundel' byl lepszy od psa rasowego. SKANDAL!!! :-?

Ale na szczescie sa takie inicjatywy jak IMCA (International Mixbreed Championship in Agility) czyli takie Mistrzostwa Swiata agility dla wszystkich - rasowych czy nie. Ale niestety, gdyby nie upor organizatorow, to byloby kiepsko bo organizatorzy sa potem gnebieni przez FCI...

A tak w ogole w regulaminie agility obowiazujacym w Polsce tez jest napisane, ze nie moga w zawodach brac udzialu psy nierasowe, i tak na dobra sprawe, to tak jest tez w PT, IPO, agility i obedience.

Jesli chodzi o agility, to nigdy nie zabraniano skakac nierasowcom (ew. w razie potrzeby dorabialo sie im rase i rodowod), ale w PT to do I Mazowieckich zawodow nie mogly startowac nierasowe i tak na prawde wtedy dopuszczono je nielegalnie i pozniej atmosfera w Polsce zelzala i od tego czasu psy nierasowe moga startowac wszedzie oprocz MP.

Co do IPO, to sprawa nadal nie jest jasna - na pewno psy nierasowe nie moga startowac na MP, ale niestety nadal na wielu zawodach mniejszej rangi.

Zobaczymy jak bedzie w obedience.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

A i tu sie mylisz.

FCI wprowadza takie zasady dlatego, ze chca promowac dobre wychowanie ale tylko u psow rasowych. Przeciez co by bylo gdyby jakis 'kundel' byl lepszy od psa rasowego. SKANDAL!!! :-?

Ale na szczescie sa takie inicjatywy jak IMCA (International Mixbreed Championship in Agility) czyli takie Mistrzostwa Swiata agility dla wszystkich - rasowych czy nie. Ale niestety, gdyby nie upor organizatorow, to byloby kiepsko bo organizatorzy sa potem gnebieni przez FCI...

A tak w ogole w regulaminie agility obowiazujacym w Polsce tez jest napisane, ze nie moga w zawodach brac udzialu psy nierasowe, i tak na dobra sprawe, to tak jest tez w PT, IPO, agility i obedience.

Jesli chodzi o agility, to nigdy nie zabraniano skakac nierasowcom (ew. w razie potrzeby dorabialo sie im rase i rodowod), ale w PT to do I Mazowieckich zawodow nie mogly startowac nierasowe i tak na prawde wtedy dopuszczono je nielegalnie i pozniej atmosfera w Polsce zelzala i od tego czasu psy nierasowe moga startowac wszedzie oprocz MP.

Co do IPO, to sprawa nadal nie jest jasna - na pewno psy nierasowe nie moga startowac na MP, ale niestety nadal na wielu zawodach mniejszej rangi.

Zobaczymy jak bedzie w obedience.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Czyli znowu kundelki są be. Tak więc temat obedience nadal będę drążyć czysto teoretycznie. (Przynajmniej nie mam teraz dylematu, że może by jednak spróbować). Gdybym chciała startować, to muszę nabyć rasowca. Do boju! Koniec ze znajdami i schroniskowcami.

A tak poważnie, to wydaje mi się, że w IPO kundle nie mogą startować już tylko w MP (ale można zgłosić poza konkurencją), mogą za to w Pucharze Polski i do innych zawodów noższej rangi też powinny być dopuszczane. Chętnych jest chyba jednak niewielu, więc generalnie rzecz biorąc "problemu nie ma" i nikt specjalnie o to nie walczy.

Link to comment
Share on other sites

Robull, ja nikogo nie odsyłałam na stronę Ovari. Ba, ja nigdy na tej stronie nie byłam.

Proszę, podrzuć mi linka, bo czuję, że dzieje się coś niedobrego.Tych rewelacji na które się powołujecienie ma w regulaminie, który wkrótce otrzymacie.

Tak jak wcześniej pisałam, w zawodach obedience pogą startować psy bez rodowodu, więc też mieszańce, bo właśnie chodzi o to, aby zachęcić ludzi do szkolenia i wychowywania psów. Niestety nie mogą one startować w trzeciej najwyższej klasie międzynarodowej, nad czym boleję. W klasie międzynarodowej pies musi posiadać rodowód i tatuaż. Ale nic nie przeszkadza właścicielowi psa bez rodowodu być najlepszym w klasie 2.

W zawodach nie mogą startować psy sterylizowane, bez jąder lub z jednym jądrem. O kolorach nic nie ma, bo to nie konkurs piękności lecz mądrości. Trochę żałuję, że nie mogą startować psy wysterylizowane, bo tak się teraz ludzi, którzy nie chcą mieć psów hodowlanych zachęca do tego zabiegu, a tu masz.

O atrakcyjności nic nie ma. Mogą za to startować suki z cieczką, co prawda na końcu zawodów ale zawsze. A to może powodować pewne rewolucje. I rewelacje.

Link to comment
Share on other sites

W zawodach nie mogą startować psy sterylizowane, bez jąder lub z jednym jądrem. O kolorach nic nie ma, bo to nie konkurs piękności lecz mądrości. Trochę żałuję, że nie mogą startować psy wysterylizowane, bo tak się teraz ludzi, którzy nie chcą mieć psów hodowlanych zachęca do tego zabiegu, a tu masz.

Jakby nie patrzeć, to i tak doopa zawsze z tyłu. Jeśli przeskoczymy problem rodowodu, to potkniemy się o jajka. Moje psy oba wycięte, chociaż u Moni tego nie widać.

I tu widzę problem nierównego traktowania zawodników - psa jest łatwo namierzyć, a właściciel wysterylizowanej suki po prostu się nie przyzna.

TO zdecydowanie mi się nie podoba.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno - jeśli dopuszczamy do startu kundle, dopuszczajmy też psy sterylizowane. Tyle pracy wkłada się w edukację społeczeństwa, propaguje się nierozmnażanie psów nierasowych, a tu kolejne drzwi zamknięte. :evil: Dlatego właśnie powinno się dyskutować nad regulaminem.

Nie jestem mistrzem ani fachowcem w szkoleniu, ale - wszystkie moje psy były nierasowe i wszystkie były szkolone przynajmniej na poziomie PT-1. Mońka teraz zaczęła treningi agility, Leon ma IPO-2. Nie robię tego na zawody, ale dlatego, że to lubię (i moim psom też to chyba odpowiada). I gdyby się okazało, że któryś z moich psów oapauje zasady obedience na poziomie pozawalającym mu na start w zawodach bez obciachu to i tak nic z tego nie będzie. Ta sytuacja nie skłoni mnie pewnie do tego, aby nastepny pies był rasowy (bo pewnie znów coś się przyplącze albo wezmę coś ze schroniska), ale niesmak pozostaje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...