Jump to content
Dogomania

Obedience


Zielsko

Recommended Posts

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hejki,

Rzeczywiście jestem ostatnio trochę zajęta, o czym świadczy między innymi niewielka liczba moich postów wczoraj (6, z tego większość późno wieczorem lub wcześnie rano), gdy tutaj trwała zacięta dyskusja na temat jak ja spędzam mój czas. Robull, jestem zaszczycona (chyba...) że Ty spędzasz swój licząc moje posty :wink: .

Co do obedience, to staram się wypowiadać tylko w tematach, w których mam coś do powiedzenia, a tutaj mogę tylko powiedzieć, że nie mam pojęcia, jak stoimy z obedience, ani co zostało ustalone. W ostatni weekend osoba ze Związku prosiła mnie o przeczytanie proponowanego regulaminu obedience w celu wyłapania błędów i wprowadzenia poprawek, ale musiałam odmówić z braku czasu - no bo miałam do napisania te 35 postów na dogomanii! :wink:

Jak już było tutaj napisane, Rotti interesuje się obedience bardziej, niz ja, więc polecam kontakt z nią, ewentualnie z sekcją szkolenia w Związku.

Link to comment
Share on other sites

Robull, jestem zaszczycona (chyba...) że Ty spędzasz swój licząc moje posty :wink: .
Czytając je :D
W ostatni weekend osoba ze Związku prosiła mnie o przeczytanie proponowanego regulaminu obedience w celu wyłapania błędów i wprowadzenia poprawek, ale musiałam odmówić z braku czasu - no bo miałam do napisania te 35 postów na dogomanii! :wink:
To się nazywa argument nie do obalenia :wink:
Link to comment
Share on other sites

Hej Robull :D Witam po dość długiej przerwie, jak psiska ??

Z tego co ja się orientuje to poziom 0 wygląa następującą:

1.socjalizacja

2.waruj/siad w grupie 1 min (przewodnik w polu widzenia psa)

3.chodzenie przy nodze na smyczy

4.skok przez przeszkode tam i z powrotem

5.zmiany pozycji (w dowolnej odległości)

I to jest zatwierdzone przez ZK z tego co sie orientuje, poziom 1,2 i mistrzowski nie są jeszcze zatwierdzone. Mistrzowski regulamin jest na stronie Ovari :

http://www.ovari.from.cx/Kursy/Obeissance.html

oraz na :

http://www.webmedia.pl/kama/obience.html

Czy ktoś startuje w zawodach w kwietniu ? Bo nie wiem czy startowac z moim burkiem :D Musze sprawdzic konkurencje :wink:

Link to comment
Share on other sites

Czy ten regulamin jest zatwierdzony przez ZKwP?

Poza tym, czy wedlug niego beda sie odbywac te kwietniowe zawody?

Poza tym czy mozecie mi wyjasnic co to jest jak to ma wygladac i jak to sie punktuje?

1.socjalizacja

2.waruj/siad w grupie 1 min (przewodnik w polu widzenia psa)

3.chodzenie przy nodze na smyczy

4.skok przez przeszkode tam i z powrotem

5.zmiany pozycji (w dowolnej odległości)

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Zawody w kwietniu to pierwsze zawody W Polsce (nie licząc poznania). Co rozumiesz pod pojęciem "robiłaś to już" ?? Obedience to po prostu posłuszeństwo i robie to codziennie, no co drugi dzień :D

Dokładniejszy regulamin mam nadzieje że pojawi sie za niedługo.

Wg mnie to :

1. socjalizacja - sędzie podchodzi do ciebie i bada reakcje psa, może go dotknąć, pogłaskać ale tu właśnie nie mam pojęcia czy pies ma nie ruszać się (np,siedzieć) czy może przywitać się z osobą :-?

2. to chyba oczywiste

3. tu też

4. pozycja zasadnicz, wysyłasz psa do pokonania przeszkody, potem na wróć pies wraca przeskakując przeszkodę i tu nie jestem pewna czy przychodzi do mnie/do nogi, cz tylko do mnie albo do nogi - no ale nic trudnego

5. to też oczywiste - możesz mieć psa na smyczy przed sobą, może być przy nodze itd.

Link to comment
Share on other sites

Na początku, chcę wyjaśnić, że to, co piszę jest na podstawie spotkania z Marią Kuncewicz w warszawskim oddziale Związku.

1. socjalizacja - sędzie podchodzi do ciebie i bada reakcje psa, może go dotknąć, pogłaskać ale tu właśnie nie mam pojęcia czy pies ma nie ruszać się (np,siedzieć) czy może przywitać się z osobą :-?
Według Marii Kuncewicz, pies nie może okazać lęku ani agresji. Poza tym może robić co chce - może nawet wskoczyć na sędziego i wylizać mu twarz.
4. pozycja zasadnicz, wysyłasz psa do pokonania przeszkody, potem na wróć pies wraca przeskakując przeszkodę i tu nie jestem pewna czy przychodzi do mnie/do nogi, cz tylko do mnie albo do nogi - no ale nic trudnego
Wszystko jedno, czy do mnie, czy do nogi.

BTW, mam wersje robocze wszystkich regulaminów.

W celu uzyskania definitywnych informacji na temat tego, co jest zatwierdzone, a co nie, polecam telefon lub wizytę w Związku podczas dyżuru sekcji szkolenia (w Warszawie we wtorki od ok. 17 do 19).

Link to comment
Share on other sites

Niestety, nie mam regulaminów w wersji elektronicznej, jak również nie mam upoważnienia do rozprowadzania tego, co mam - wręcz przeciwnie. Nie zgadzam się z takim podejściem (tzn. z nie rozprowadzaniem wersji roboczych), ale decyzja nie jest moja. Jeszcze raz polecam kontakt ze Związkiem - ewentualnie z Rotti, bo ona może byc w tym bardziej na bieżąco. Moje informacje sa sprzed prawie trzech tygodni.

Przepraszam, że nie potrafię być bardziej pomocna.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co ja się orientuje to poziom 0 wygląa następującą:

1.socjalizacja

2.waruj/siad w grupie 1 min (przewodnik w polu widzenia psa)

3.chodzenie przy nodze na smyczy

4.skok przez przeszkode tam i z powrotem

5.zmiany pozycji (w dowolnej odległości)

Ad1. No dobrze czy to ma wygladac jak ogledziny psa w PT, ze przewodnik podchodzi do sedziego, sadza psa, a sedzia dotyka i sprawdza czy bies sie boi lub nie jest agresywny? jak to jest punktowane? jak ma sie zachowywac przewodnik?

Ad2. Czy psy podchodza jednoczesnie? Czy przewodnicy odchodza jednoczesnie? Czy psy siedza w linii? W jakiej odleglosci od siebie sa psy?

Ad 3. Rozumiem, ze chodzenie jest wg. tego co podaje sedzia, czy zawodnik dostaje to na kartce tuz przed egzaminem i ma sie tego nauczyc, czy komendy sa wydawane na bierzaco przez sedziego? Czy to jest chodzenie w roznych tempach? Jak przewodnik moze trzymac rece by nie bylo to traktowane jako doping?

Ad4. W jakiej odleglosci od przeszkody stoi przewodnik z psem? czy moze wskazac kierunek reka? Ile i w ktorych momentach komend moze wydac przewodnik?

Ad5. Zmiany pozycji na odleglosc? W dowolnej odleglosci? tzn, co, ze moge sobie stanac krok przed psem i wydac mu komendy i bedzie to tak samo traktowane jak ktos kto zrobi na 15 krokow? N smyczy bez smyczy?

i za co sa punkty karne? itd..... generalnie nasuwa mi sie milion pytan i watpliwosci i nic nie jest jasne...

ja od lat szkole psy i startuje na zawodach w Polsce i za granica i doskonale wiem, ze wszystko musi byc w regulaminie jasno opisane. A na razie widze, ze regulaminu nie ma, kazdy sobie cwiczy inaczej, nikt nie wie jak to powinno wygladac i wszyscy sie przygotowuja do zawodow, ktore beda ale nie wiadomo za co, i kto je bedzie sedziowal a przede wszystkim nie wiadomo kto na nie przyjedzie, skoro nie ma jeszce ustlonych regulaminow, a zawody juz za 2,5 miesiaca, co juz jest za malo, zeby przygotowac dobrze psa....

I znowu sie zaczyna nowy sport i znowu Polacy robia to zle, nie kladac nacisku na poziom, tylko chodzi o to, zeby byl.... super.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

doskonale wiem, ze wszystko musi byc w regulaminie jasno opisane.
Więc tutaj się rozczarujesz... Na spotkaniu z panią Kuncewicz, zadawaliśmy mnóstwo podobnych pytań i na większość z nich, odpowiedź była taka, że takie szczegóły są celowo ominięte w regulaminie i pozostawione do decyzji sędziego. Nie zabijaj mnie, bo dla mnie to też nie ma sensu - ja tylko powtarzam, co usłyszałam. Muszę powiedzieć, że mnie to spotkanie raczej zniechęciło do tego sportu, a szkoda, bo miałam co do niego ogromne nadzieje.

Niemniej na niektóre z Twoich pytań znam odpowiedzi, tylko że (jak wiesz skąd inąd :wink: ) mało mam czasu teraz, żeby wpisywać obszerne odpowiedzi. Więc jeszcze raz powtórzę, że jak się udasz do Związku na sekcję, to tam powinien byc ktoś, kto był na tym samym spotkaniu, co ja i wszystko Ci pięknie wyjaśni. A jak nie, to może tutaj w końcu ja też odpowiem na tyle, na ile wiem, ale to nie będzie prędko. Może ktoś inny się poświęci.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie tak, chyba nie jest. Regulaminy innych krajow nie maja pominietych szczegolow, bo troche bez sensu byloby robienie wg. tego zawodow.

A udam sie rzeczywiscie do p.Milewskiego, bo zaczyna mnie denerwowac, ze nie wiem czego dokladnie mam uczyc swojego psa.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...