Jump to content
Dogomania

Obedience


Zielsko

Recommended Posts

bo piszesz, tak jakby 0 byla ne wiadomo jak wielkimi zawodami, do ktorych nalezy sie przygotowywac bardzo dlugo
Gdzie tak napisalam??? Bo na pewno tak nie uwazam!
co rzutuje na dalsze cwiczenia
Problem w szkoleniu psow, jak zapewne wiesz, lezy miedzy innymi w tym, ze psy pamietaja bardzo dobrze - nie trzeba czegos powtarzac wiecej niz raz, zeby madry pies to zapamietal...
myslalam, ze rozmawiamy tez o sensie niektorych cwiczen
A ja podkreslam w kolko w kazdym poscie, ze mnie chodzi tylko i wylacznie o sekwencje... Patrz wyzej, jak i nizej.
wracanie bez aportu to zle wykonane cwiczenie

do przewodnika nalezy tak nauczyc psa wykonywac poszczegolne cwiczenia, aby je rozroznial i wykonywal ze wzgldu na padajace komendy a nie kontekst

Oczywiscie absolutnie masz racje i dobrze nauczony pies nigdy nie wroci przez przeszkode bez aportu, nawet jesli ten aport zawieruszy sie w wysokiej trawie i bedzie trudny do znalezienia. Co nie zmienia mojego zdania, ze sekwencje cwiczen powinny byc przemyslane tak, zeby to, co jest poprawne na jednym poziomie nie okazywalo sie bledem na kolejnym. I TYLKO O TO MI W TEJ DYSKUSJI CHODZI!!! A powiedzialam to juz chyba dostatecznie wiele razy, ze Ci, ktorym dane bylo zrozumiec - juz zrozumieli, a tym, ktorym nie bylo dane - i tak nie potrafie wytlumaczyc, wiec zakoncze z mojej strony te dyskusje powtarzajac raz jeszcze:

Moim zdaniem, regulaminy powinny byc ulozone tak, zeby pozadane zachowanie na jednym poziomie nie stawalo sie bledem na kolejnym.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gdzie tak napisalam??? Bo na pewno tak nie uwazam!

A gdzie ja napisalam, ze tak napisalas? Jakby - takie slowko, ktore cos sugeruje.

Problem w szkoleniu psow, jak zapewne wiesz, lezy miedzy innymi w tym, ze psy pamietaja bardzo dobrze - nie trzeba czegos powtarzac wiecej niz raz, zeby madry pies to zapamietal...

:)

dobre

nad generalizacja tez tak pracujesz?

Co nie zmienia mojego zdania, ze sekwencje cwiczen powinny byc przemyslane tak, zeby to, co jest poprawne na jednym poziomie nie okazywalo sie bledem na kolejnym.

sekwencje badz nie zaleza tylko od ukladajacych regulamin

chca zrobic trudny sport to robia

ja rozumiem, ze masz zal, ze nie ukladalas regulaminu i nie jest jak chcesz, ale bez przesady

Link to comment
Share on other sites

Co nie zmienia mojego zdania, ze sekwencje cwiczen powinny byc przemyslane tak, zeby to, co jest poprawne na jednym poziomie nie okazywalo sie bledem na kolejnym.

Owszem sekwencje ćwiczeń tak, ale są ćwiczenia, które aczkolwiek zbliżone są zupełnie inne.

Takimi są skok przez przeszkodę (tam i z powrotem) w klasie 0 i raport przez przeszkodę w wyższych klasach.

Podobny problem można widzieć w PT (czy IPO) aport i wysyłanie naprzód - a jakoś nikt nie neguje sensu tych ćwiczeń.

Idąc Twoim tokiem można stwierdzić, że psy szkolone do agility w ogóle nie powinny startować w OB 0 - w agility (poza szczególnym ustawieniem przeszkód) skok z powrotem zazwyczaj kończy się nie utratą punktów ale dyskwalifikacją.

Dobrze wyszkolony pies będzie dokładnie rozróżniał poszczególne polecenia (nawet jeśli sekwencje zachowań różnią się szczegółem). I na tym polega sport a nie na "pamięciowym" wykuciu jakiegoś schematu zachowań...

Link to comment
Share on other sites

I na tym polega sport a nie na "pamięciowym" wykuciu jakiegoś schematu zachowań...
Wnioskuje z tego, ze jak Ty cwiczysz z psem aportowanie przez przeszkode, to rzucasz mu aport i

1. czasami kazesz mu skakac i wracac z aportem przez przeszkode,

2. czasami kazesz mu skakac po aport, ale wracac z aportem dookola przeszkody,

3. czasami kazesz mu tylko skakac i wracac bez aportu przez preszkode, pomimo, ze aport rzucilas i lezy sobie za preszkoda,

4. czasami kazesz skakac w jedna strone, zostawiac ten lezacy za przeszkoda aport, a z powrotem przeszkode omijac,

itd.

Jesli rzeczywiscie tak robisz i wymagasz od psa, zeby odroznial te sytuacje na komende, a nie wymagasz skakania przez przeszkode i przynowszenia aportu przez przeszkode za kazdym razem, to masz racje, ze nie wykuwasz schematu "pamieciowo". Ale jestes rowniez jedyna osoba, o ktorej slyszalam, ze uczy aportowania przez przeszkode w ten sposob...

Czy naprawde nikt tutaj nie rozumie, o co mi chodzilo w tej dyskusji? Bo jak dotad, odzywaja sie tylko osoby, dla ktorych moje wytlumaczenia byly kompletnie niezrozumiale. Ja wiem, ze jezykiem polskim nie wladam najlepiej, ale czy naprawde NIKT tutaj nie rozumie, o co mi chodzi???

Link to comment
Share on other sites

Wnioskuje z tego, ze jak Ty cwiczysz z psem aportowanie przez przeszkode, to rzucasz mu aport i

i wydaje psu komende aport

natomiast gdy chce zeby skoczyl, to nie rzucam aportu, tylko daje hop

to sa rozne cwiczenia, bo komenda jest rozna

a jezeli pies rozroznia komendy, to i cale cwiczenie

Link to comment
Share on other sites

Sorry, Flaire, ale ja też Cię nie rozumiem :( .

Przecież jak posyłam psa po aport za przeszkodę, to pies widzi lecącego koziołka i wie, że ma mi go przynieść. No, mój w każdym razie wie, że tego od niego oczekuję :). A jeśli mówię mu HOP, a nic przedtem nie poleciało to on wie, że zaraz nastąpi drugie HOP i ma do mnie wrócić. Nie widzę problemu. A co mają zrobić psy, które jednocześnie startują w agility? Tam żaden koziołek nie leci, a pies wie, że ma skoczyć.

Tu, muszę przyznać, psom trenującym agility może sprawiać problem obediencowy podwójny skok przez tę samą przeszkodę, w agility raczej nie praktykowany.

Link to comment
Share on other sites

Wnioskuje z tego, ze jak Ty cwiczysz z psem aportowanie przez przeszkode, to rzucasz mu aport i

Nie, uczę psa, że ma na komendę pójść po aport i przynieść go.

Pracując przed przeszkodą będę nagradzał za jej pokonanie "tam" i "z powrotem" - za obiegnięcie przeszkody nie dostanie nagrody. Tak samo jeśli rzucę aport za rów, to pies ma przeskoczyć rów.

Natomiast skok przez przeszkodę na komendę "hop" to skok i nic ponadto.

Owszem mogę psu pomóc sekwencją komend "aport" i "hop" ale to nadal będzie tylko sekwencja komend, które dla psa znaczą:

1. "aport" - siądź z koziołkiem w pysku przede mną (tego psa uczę nagradzając za pozycję z koziołkiem).

2. "hop" - przeskocz przez wskazaną przeszkodę (jest to zachowanie - inaczej czynność).

I dlatego dla psa są to dwie różne rzeczy!

Natomiast jeśli ktoś inaczej (używając różnych bodźców) uczy psa aportu "na wprost" i aportu "przez przeszkodę", albo traktując skok przez przeszkodę jako wstęp do nauki "aport przez przeszkodę", to może mieć problemy. Ale związane będą one nie z ćwiczeniem ale techniką nauczania.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, regulaminy powinny byc ulozone tak, zeby pozadane zachowanie na jednym poziomie nie stawalo sie bledem na kolejnym.

Z tym sie zgadzam. Natomiast nie zgadzam sie z taka interpretacja cwiczen "skok przez przeszkode" i "aport przez przeszkode". Jak juz napisala Azir, kontekst jest w tych cwiczeniach na tyle inny (rzucony koziolek), ze pies nie powinien miec problemu z ich odroznieniem. Nie wspominajac o komendzie. Rownie dobrze moznaby twierdzic, ze przywolanie z zostawania jest sprzeczne z cwiczeniem "zostan", bo przybiegniecie psa jest wymagane w jednym cwiczeniu, a bledem w drugim. I psom niedouczonym moga te cwiczenia sprawiac problem. Ale nikt nie postuluje, zeby jedno z nich wyeliminowac. Po prostu trzeba psa do obydwu przygotowac i nauczyc reagowac na odpowiednie komendy.

Link to comment
Share on other sites

Ja pewnie z Was tutaj dyskutujacych najmniej wiem o tresurze, ale moze to dobrze bo biore jeszcze cwiczenia z psem " na czuja ", no i sobie tak mysle, ze pies dziala tak samo. Przeciez on widzi konkretna przeszkoda przed soba, widzi rzucany koziolek i "na czuja", i z pomoca naszej komendy wie, ze ma skoczyc lub nie, skoczyc i wrocic, skoczyc po koziolek i wrocic. Przeciez pies odroznia te przeszkody, odroznia sytuacje, odroznia place treningowe i wie jakie cwiczenia sie na danym placu treningowym wykonuje :D No nie mam racji? Przeciez psiaki maja glowki co tez mysla, no i maja chec sprostania naszym oczekiwaniom i mysle, ze jednoczesne trenowanie agility oraz obedience czy PT czy IPO nie powinno sprawiac im klopotu ... Choc moze tak byc, ze jesli sie jakies cwiczenie np. na agility powtorzy 1000 razy to lepiej niz jak sie je powtorzy 100 razy na agility, 100 razy na obedience i 100 razy na ipo. Podobnie jest z ludzmi co trenuja piecioboj, czyz nie? Moze trzeba sie w takim razie zastanowic czy byc mistrzem w agility czy byc wszechstronnym i mniejszym mistrzem w roznych dyscyplinach. A wg mnie ujednolicanie regulaminow z roznych dyscyplin jest nierozsadne, bo przeciez sa to ROZNE DYSCYPLINY! :D i dlatego w jednej jest skok i skok i skok, a w drugiej skok i skok powrot. Ja tak wole :D i dlatego my z suka cwiczymy wszystko co sie da :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aaaa, nareszcie dwie odpowiedzi wykazujace zrozumienie (nawet jesli, Azir, deklarujace jego brak :wink: ). Azir i MagdaS, odpowiedzi wysle Wam na priw, tylko moze to troche potrwac, bo mam sporo roboty. Ale dziekuje za czytanie ze zrozumieniem i za rzeczowe odpowiedzi na temat i to z dobrymi przykladami! Bo zaczynalam juz myslec, ze posluguje sie jakims innym jezykiem... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

stala, pelna przeszkoda

deski sa 10 cm i co tyle zmienia sie jej wysokosc

wysokosc przeszkody ustala sie wzwyz w stosunku do wysokosci psa w klebie, czyli np pies ma 55 to przeszkoda 60

ale maks wysokosc przeszkody jest 70 cm

ze specjalnych wzgledow (wet, np dysplazja) sedzia moze obnizyc przeszkode

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze kilka pytan.... :)

1.

Między ćwiczeniami zalecane jest chwalenie i motywowanie psa.

czy to znaczy, ze moge takze nagrodzic psa?? a jesli tak, to czy nagroda moze byc pileczka??

2. Socjalizacja

Przewodnik podchodzi do sędziego prowadząc psa na smyczy i przedstawia się i podaje miasto lub klub, z którego pochodzi.

czy pies ma byc w pozycji zasadniczej?? Czytalam, ze karane jest "odejscie" od tej pozycji, ale jednoczesnie w Waszej dyskusji pojawialy sie glosy, ze jesli pies radosnie przywita sie (skoczy) na sedziego, to nie bedzie to karane...

3.

Pozostawianie psa w pozycji WARUJ lub SIAD (1 min)

czy pozycje, w ktorej pies zostaje wybiera sedzia, czy sa to obie pozycje najpierw jedna, potem druga?? rozumiem, ze wlasciciel nie znika z oczu psa??

4.

ĆWICZENIE NR 4

Przywołanie do nogi

no wlasnie... cwiczenie zatytulowane "do nogi", ale psa przywolujemy z "zostawania" "do mnie" (czyli siada przed nami) czy tak??? a dopiero potem do nogi...

Na polecenie sędziego, odprowadza psa na odległość ok. 25 kroków, wykonuje w tył zwrot i pozostawia go w pozycji WARUJ lub SIAD

i znowu... czy pozycje, w ktorej zostawimy psa wybieramy sami, czy robi to sedzia??

5.

Zawodnik przyjmuje postawę zasadniczą w miejscu wskazanym przez komisarza i na jego polecenie wydaje komendy WARUJ i SIAD. Przewodnik może stać obok psa lub przed nim.

ile komend wydaje sedzia?? czy to tylko jednorazowa zmiana?? czy pies w takim razie moze zmieniac pozycje prz nodze??

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Pewnie jeszcze o cos zapytam :wink:

Link to comment
Share on other sites

czy to znaczy, ze moge takze nagrodzic psa?? a jesli tak, to czy nagroda moze byc pileczka??

W momencie wejścia na plac na ktorym odbywaja się konkurs, zawodnik nie ma prawa mieć przy sobie piłeczki ani też smakołyka. Ale może psa poklepać lub nagrodzić słownie.

W klasie zero sama wybierasz pozycje w który Twój pies ma zostać w ćwiczeniu Pozostawanie oraz w ćwiczeniu Przywołanie.

Zdecydowanie lepiej wygląda, gdy pies nie skacze na sędziego :wink: i siedzi w pozycji zasadniczej.

W zerówce przy zmianach pozycji pies może być przy nodze przewodnika. Ma usiąść z waruj a potem znów zawarować. Ważne jest przede wszystkim, aby się nie przemieścił.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...