Jump to content
Dogomania

Saarloosy mniej agresywne od wilczaków?


URIA

Recommended Posts

Dzięki Mokka to faktycznie logiczne argumenty, ale z drugiej strony z tego co udało mi się wczytać to Saarloosy są mniej agresywne od wilczaków, bardziej związane z właścicielem - fakt, że bardziej strachliwe również, ale przy odpowiedniej socjalzacji i opiece....
Zastanawia mnie to...
Znalazłam na Dogo właścicielkę 2 Saarloosów - mam nadzieję, że się odezwie - jestem przeogromnie ciekawa co może o niech opowiedzieć. To chyba jedyna osoba w Polsce, która ma Saarloosy...

Link to comment
Share on other sites

Czekamy, dla mnie są to bardzo tajemnicze (nieznane i takie podobne do wilka) psy, chętnie dowiem się czegoś na ich temat. Zwłaszcza że mam w domu egzemplarz łudząco podobny do niektórych saarloosów zanlezionych w necie :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='URIA']Dzięki Mokka to faktycznie logiczne argumenty, ale z drugiej strony z tego co udało mi się wczytać to Saarloosy są mniej agresywne od wilczaków, bardziej związane z właścicielem - fakt, że bardziej strachliwe również, ale przy odpowiedniej socjalzacji i opiece....
Zastanawia mnie to...
...[/quote]

Nie wiem na jakiej podstawie można powiedziec że CSV są bardziej agresywne od Sarlosów lub odwrotnie albo że bardziej lub mniej związane... Trzeba by chyba zrobic badania na bardzo dużej ilości osobników i może by to coś dało. Jednak jeśli chodzi o mnie i osoby które znaja , hodują i pracują przy rasie to argument o agresywności jest chybiony ( to raczej cecha osobnicza psa niezależnie od rasy podobnie z przywiazaniem)

Link to comment
Share on other sites

Ja tez nie wiem na jakiej podstawie ale zdaje się w tej kwestii na autrytety tzn ludzi którzy mają pewne doświadczenie z tymi psami.



Oto fragment tekstu autorstwa [B]Margo z forum Wolfdog.org[/B]
jesli zlamalam jakis punkt regulaminu cytujac to tu - uprzejmie prosze moda o usuniecie;)
[I]Generalnie porownanie wyglada tak:

* Saarloos jest swietnym psem dla osob, ktore nie radza sobie z psami z mocnymi charakterami. Sa to psy lagodne, oddane rodzinie, ale w duzym stopniu strachliwe. Nie ma to jednak znaczenia jesli ktos nie chce psa szkolic, mieszka poza miastem i szuka jedynie milego towarzysza wedrowek (wyprawa do miasta z Saarloosem to czasem ostra jazda).

* Wilczak to pies dla bardzo doswiadczonych wlascicieli - tu juz trzeba wiele umiec, bo wychowanie wilczaka to male wyzwanie i lepiej nie robic pomylek. Wilczaki sa rasa uzytkowa i maja przez to w sobie powien stopien "agresji": pilnuja terenu, mozna z nimi robic szkolenie obroncze, maja instynkt, ktory latwo wykorzystac w tropieniu. Na przeszkodzie stoi czesto ich mocny charakter, ktorego nie wolno lamac (bo w efekcie dostaje sie wtedy nieprzewidywalnego wariata), ale odpowiednio modelowac do swoich potrzeb...[/I]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='URIA']Ja tez nie wiem na jakiej podstawie ale zdaje się w tej kwestii na autrytety tzn ludzi którzy mają pewne doświadczenie z tymi psami.



Oto fragment tekstu autorstwa [B]Margo z forum Wolfdog.org[/B]
jesli zlamalam jakis punkt regulaminu cytujac to tu - uprzejmie prosze moda o usuniecie;)
[I]Generalnie porownanie wyglada tak: [/I]

..................

[I]* Wilczak to pies dla bardzo doswiadczonych wlascicieli - tu juz trzeba wiele umiec, bo wychowanie wilczaka to male wyzwanie i lepiej nie robic pomylek. Wilczaki sa rasa uzytkowa i maja przez to w sobie powien stopien "agresji": pilnuja terenu, mozna z nimi robic szkolenie obroncze, maja instynkt, ktory latwo wykorzystac w tropieniu. Na przeszkodzie stoi czesto ich mocny charakter, ktorego nie wolno lamac (bo w efekcie dostaje sie wtedy nieprzewidywalnego wariata), ale odpowiednio modelowac do swoich potrzeb...[/I][/quote]

Tzw. Stopień agresji o jaki chodzi Margo nie ma nic wspólnego z z potocznym znaczeniem uzytym wcześniej przez Ciebie a mającym wydźwięk negatywny. Jest dokładnie tak jak napisała Margo mogą one byc dzieki pewnym cechom wykorzystane do szkolenia obrończego , pilnowania terenu.

Aha tez jestem włascicielem CSV

Link to comment
Share on other sites

wolk zle mnie zrozumiales - to co napisalam nie mialo nic wspolnego z potocznym rozumieniem slowa agresja. Napisalam że z tego co czytalam Saarloosy sa [COLOR="Black"]mniej agresywne[/COLOR] od wilczaków czyli tak jak napisała Margo i Ty - wilczaki mogą być wykorzystywane do szkolenia obronnego a Saarloosy raczej nie bo "Sa to psy lagodne, oddane rodzinie, ale w duzym stopniu strachliwe." Gdzie tu negatywny wydziwęk?

Link to comment
Share on other sites

ok źle zrozumiałem sorka:oops: . Wiekszośc ludzi odbiera agresję psów jako coś zlego i słusznie i wg mnie Margo użyla niefortunnie to słówko na "a"; można by wykorzystac inne i nie pokutowałoby już w sieci że CSV są bardziej agresywne niż itd.... bo nie są .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wołk']Wiekszośc ludzi odbiera agresję psów jako coś zlego i słusznie i wg mnie Margo użyla niefortunnie to słówko na "a" [/quote]

Masz racje, ale porownanie bylo publikowane na Wolfdogu juz dla ludzi "wtajemniczonych", ktorzy nie wpadna na pomysl, ze pod slowem 'agresja' kryje sie atakowanie wlasciciela i rodziny... ;) Oficjalnie mowa jest oczywiscie o "dominacji"... :lol:

[quote name='uria']Dzięki Mokka to faktycznie logiczne argumenty, ale z drugiej strony z tego co udało mi się wczytać to Saarloosy są mniej agresywne od wilczaków, bardziej związane z właścicielem - fakt, że bardziej strachliwe również, ale przy odpowiedniej socjalzacji i opiece....[/quote]

Najpierw jedno "ale": w Saarloosach mozna spotkac psy, ktore nazywamy "typowymi", ale i takie, ktore zarowno wygladem jak i charakterem mocno przypominaja wilczaki (stad zarzuty wobec niektorych holenderskich hodowcow o mieszanie obu ras).

Ale gdy porownamy typowego wilczaka do typowego Saarloosa to jesli chodzi o wiez z wlascicielem wypada jednak na korzysc CzW. Dlaczego? Bo wilczak pojdzie z wlascicielem wszedzie, a Saarloos moze dac noge, gdy sie zestresuje. Chyba, ze uznamy, ze pies z dobra wiezia to taki, ktory boji sie zwykle odejsc od wlasciciela.... ;)
Wiem, ze to troche cierpka ocena, ale zbyt duzo widzialam Saarloosow, ktorych nie mozna bylo spuscic ze smyczy. Ktorych nie szlo wystawiac, bo ringi sa czesto ogrodzone powiewajacymi tasmami. Ktore czolgaly sie po ziemi na ringu panicznie przerazone, bo obok stali widzowie. I nie byly to wyjatki - na klubowkach organizowanych w Niemczech bywalo, ze z kilkunastu prezentowanych Saarloosow jedynie 1 lub 2 mozna bylo uznac za niestrachliwe. A ponad polowe za "tragedie"....
Owszem - w duzym stopniu to wina wlascicieli, bo uznajac, ze Saarloosy sa jak wilki calkiem daja sobie spokoj w ich wychowaniem i socjalizacja. Ale tez znam psy, z ktorymi wlasciciele pracowali od samego "dziecinstwa" - efekt byl zachecajacy, ale i taki Saarloos w porownaniu do CzW mial charakter mocno "niesmialy", a gdy bylo dla niego za duzo salwowal sie nerwowym wycofaniem. To wsrod ludzi. W domu lub spokojnych warunkach i na znanym terenie Saarloosy sa o wiele spokojniejsze. Dla mnie ich zachowanie przypomina wtedy mocno charakter kota. Psy sa grzeczne i mile, ale tez jakby troche nieobecne...
Ale warto przekonac sie samemu - najwieksze szanse sa podczas wiekszych wystaw w Holandii...

Link to comment
Share on other sites

Margo dzięki za rozwinięcie mysli - powoli zaczynam rozumieć czemu Saarloosy sa tak malo ..."rozpowszechnione"...
Wolk bylam na stronce - pieknego masz psiaka a najbardziej wciągnął mnie dzial "Z pamiętnika szkodnika":p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='URIA']Margo dzięki za rozwinięcie mysli - powoli zaczynam rozumieć czemu Saarloosy sa tak malo ..."rozpowszechnione"...
Wolk bylam na stronce - pieknego masz psiaka a najbardziej wciągnął mnie dzial "Z pamiętnika szkodnika":p[/quote]

dzięki , a pamiętnik nam trochę zarósł kurzem ale chyba kiedyś trzeba będzie powrócic do wspomnień.

Uff Margo a może czas już na zmianę na wolfdogu skoro wpadają tam i laicy???:oops:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...