Jump to content
Dogomania

'Wilczak' czy 'wilczur'


Narvana

Recommended Posts

[quote name='Narvana']Aha Nie chce robic zamieszania ale...
Nie [b]czechoslowacki WILCZUR tylko wilczak [/b]:wink: Ale mysle ze milosnicy (np ja 8) :D ) tej rasy powoli sie przyzwyczajaja :D[/quote]

Też tak myślałam,ale w PP było wilczur więc tak napisałam :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote]Niestety w wiekszosci ksiazkach jest napisane wilczur [/quote]no, np. w książce E.M.Kramer "Rasy Psów" tak jest napisane... Wlaściwie samo "wilczur" aż takie błędne nie jest, bo oznacza ono (wg mnie) psa podobnego z wyglądu do wilka, a CzW nie tyle jest podobny, co wygląda jak wilk... Ale trafniejszy jest ":wilczak" bo oznacza psa mającego w sobie wilczą krew, a tak w ogóle to w oryginale nie jest "vlcur" tylko "vlcak" 8) i sprawa rozwiązana ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canis_lupus_husky'][quote]Niestety w wiekszosci ksiazkach jest napisane wilczur [/quote]no, np. w książce E.M.Kramer "Rasy Psów" tak jest napisane... Wlaściwie samo "wilczur" aż takie błędne nie jest, bo oznacza ono (wg mnie) psa podobnego z wyglądu do wilka, a CzW nie tyle jest podobny, co wygląda jak wilk... Ale trafniejszy jest ":wilczak" bo oznacza psa mającego w sobie wilczą krew, a tak w ogóle to w oryginale nie jest "vlcur" tylko "vlcak" 8) i sprawa rozwiązana ;)[/quote]

Dokladnie wilczak oznacza syn wilka
a wilczur jest niestety bardziej kojazony z owczarkiem niemieckim

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Narvana'] Ale mysle ze milosnicy (np ja 8) :D ) tej rasy powoli sie przyzwyczajaja :D[/quote]

Nie!
Skoro pies się nazywa Wilczak, to Wilczak i już. To tak jakby ONa nazwali Wilczakiem, czy coś w tym stylu. Często jak mnie ludzie pytają: a jak wygląda twój pies? i odpowiadam, że bardzo przypomina wilka europejskiego, to od razu słuszę: Aha, Owczarek.
:roll:
Być może, jak się zacznie przywiązywać więkrzą wagę do tego, że ten pies to Wilczak, nie wilczur i uświadamiać ludzi, to może i błędów nie będzie w końcu w gazetach itd. ... 8)
Pozdrawiam
A & V

Link to comment
Share on other sites

Agnieszko: jeszcze dlugo ludzie beda tak mowic! No niestety
Moze i nie jest to fajne uczucie jak ktos przekreca "twoja" rase ale nic nie poradzisz! Tu trzeba czasu Zreszta w co niekiedy watpie bo np:
masz przykladowo "owczarka niemieckiego" takiego (juz nie mowie o papierach) ktory wyglada jak ON Ktos sie chwali ze ma ON-a a tak naprawde to tylko kundelek To samo sie odnosi do ON ze to wilczur :x
czyli tak samo jaki i do CzW :x
A zauwz ile lat ma ON a ile CzW :x :-?
Przykre :( Niestety
Ostatnio spotkalam sie z byla pania mojej suczki (jeszcze jak mialam brac CzW po Amberku wiesz o czy mowie) i moja mam sie chwalila jej ze bedziemy miec szczeniaczka wilczaka na to ta pani
-jakiego?
mama-Czechsłowackiego wilczaka
-aha WILCZARZA? Oj to te psy to sie nie nadaja do trzymania w bloku! :o
Wlascicwie to do tej pory sie zastanawiam czy mowila o CzW czy o Wilczarzu Irlandzkim choc upierala sie ze Wilczarz ze wie co to za rasa :-? :x

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canis_lupus_husky']Jak opowiadalam mojej koloeżance o wilczakach to też mówila że to wilczarz a nie wilczak, a jak jej pokazalam strone wolfdoga to powiedziala że wyglądają jak kundle0wilczury... :evil::evil::evil:[/quote]
No wlasnie o ta kolezanka to pewnie "milosnik i znawca psow" no nie?
I nie da sie przekonac :evil:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canis_lupus_husky']trochę tam na psach to się ona zna, ale głownie na retrieverach... No i jeszcze jak się po raz pierwszy sklyszy nazwę "wilczak" nasuwa się skojarzenie z wilczurem czy wilczarzem... Ale powiedzenie ze wilczak wygląda jak kundel... :roll:[/quote]
Retrivery! Ja bym cos na ten temat powiedziala ale nie na forum bo nie chce obrazac milosnikow tej rasy........
Kundel No kundlem wilczak jest w UK :evil: :wallbash:
Niekiedy to naprawde nie wiem co mam sadzic o takich :x
Aaaa czekaj Ona powiedziala ze WYGLADA jak kundel?
:sweetCyb: :megagrin:
Sorry w zyciu sie tak nie usmialam :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Uff...nie roumiem ludzi,którzy kłóca sie z wlascicielem psa,ze to nie ta rasa tylko napewno inna.!Chyba własciciel lepiej wie co ma za psa,najlepiej to w takiej sytuacji wyciagnac rodowód.:evil_lol:
A co do tego wilczarza,to nei wiem...ale ja jakos słyszałam tylko o Wilczakach,a o zadnych wilczarzach nie słyszałam..:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dogomanka_'] Uff...nie roumiem ludzi,którzy kłóca sie z wlascicielem psa,ze to nie ta rasa tylko napewno inna.!Chyba własciciel lepiej wie co ma za psa,najlepiej to w takiej sytuacji wyciagnac rodowód.:evil_lol:
A co do tego wilczarza,to nei wiem...ale ja jakos słyszałam tylko o Wilczakach,a o zadnych wilczarzach nie słyszałam..:lol:[/quote]

Alez WILCZARZ - CHART IRLANDZKI to bardzo stara rasa :razz:

Link to comment
Share on other sites

Wiem,wiem...ale ja zawsze słyszałam Chart Irlandzki,a nie Wilczarz.:evil_lol:
A nazwe Wilczarz to raptem ze dwa-trzy razy słyszałam i tyle.:cool3:
Dlatego mówie,ze o Wilczarzach nie słyszałam(nawet nie wiedziałam,zę to to samo co chart irlandzki.:p),bo czesciej przy mnie uzywano nazwy chart irlandzki.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...