Jump to content
Dogomania

jaka karma dla psa z otyłością?


domcia88

Recommended Posts

Witam! Bardzo proszę o fachową pomoc przy doborze odpowiedniej karmy. Moja suczka jest średniej wielkości kundelkiem. Ma już 11 lat i jest po sterylizacji (ale już przed sterylizacją miała nadwagę). Dobrze by było gdyby schudła około 5kg bo teraz jest naprawde tłusta a wiek i waga nie wpływają dobrze na jej zdrowie. Proszę aby karmy były w miarę tanie, gdyż nie stać mnie niestety na kupowanie Royala, Acany, Orijena czy Eucanuby a Hill's i Purina Pro Plan do tanich też niestety nie należy. Proszę o opinię fachowców na temat karm: [B]Josera Balance Light [/B]dla seniorów, [B]Bosch Light[/B] lub [B]Bosch Adult Light[/B], [B]Brit Light lub Brit Care Light.[/B] Są to karmy cenowo na moją kieszeń. Proszę o odpowiedź czy mogłabym żywić moją suczkę którąś z tych karm?

Link to comment
Share on other sites

domciu nie napisałas ile wazy twoja psina-większośc dobrych lecznic ma taki program slim fit od rc.oblicza on ile karmy suchej obesity menegment i/lub puszki obesity pies ma dostać(tylko to +woda).może,jesli twój psiak jest nieduży(bo nie wiem co to znaczy średni)wyjdzie np.po 20ndag karmy suchej rc obesity dziennie,psy ładnie na tym "zbijają"wagę.o ile stosuje się ścisle w. tego programu.niestety innych karm do odchudzania nnie znam,nie wiem jak działają i czy wogóle działają.

Link to comment
Share on other sites

wazy 15kg a wysoka gdzieś na 45-50cm od ziemi. Po sterylizacji karmilam ja Purina Pro Plan Sterilised zjadla 2 albo 3 worki 12kg i nie dostawala karmy wcale duzo! zadnedo jedzenia domowego, zadnego chlebka, pozostalosci z obiadu, ani zadnych psich kostek ciastek i innych smakolykow tylko sucha karma i woda, a mimo to sie zaokraglila. Pozniej weterynarz zalecil Royal Canin Obesity Menegament. Zjadla dwa worki po 14kg, dawkowane według zalecen weterynarza (nie pamietam ile to bylo w gramach bo mam zaznaczone na miarce markerem linie do ktorej sypac chrupek) porcja podzielona na dwie czesci pol rano i pol wieczorem i nic pozatym oprocz wody, wiec jak widac scisla dieta (moj pies zebral o jedzenie jak nigdy wczesniej, probowal krasc ze stolu czego przez 11 lat nigdy wczesniej nie robil i jesc jakies smieci na dworze) a mimo tej scislej diety nie schudla ani kilograma ale tez raczej nie przytyla (bynajmniej wedlug wagi lazienkowej). Nie stac mnie juz poprostu zeby jej kupowac tak cholernie droga karme jak ta z royala ze wzgledu na utrate pracy ale nie chce tez zeby sie jeszcze bardziej kluska spasla:(

Link to comment
Share on other sites

hmmm,domciu pewnie wet.zobaczył w ksiazce produktów ile powinna dostawac i cizaznaczyła a dane w tabelce na worku czy ksiazce sa tylko orientacyjne,program slim fit traktuje kazdego psa wyjatkowo,ale dobra kończmy temat obesity.może po prostu zmniejsz jescze ilosc karmy,ale-bardzo wazne kup preparat witaminowo-mineralny,żebys nie poszła z torbami to polecam z mikity(bo ma dobra jakosc w niskiej cenie)rumen tabs+multivit canis

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja polecam Brit Care Light. Jest pod względem składników lepszy do niebieskiego Brit Premium Light. Karmę przetestowałam na własnej suczce po sterylizacji - w ciągu tygodnia straciła około pół kilograma. W przypadku karm ważne jest, aby zawartość tłuszczu suchej karmy była jak najniższa.

Link to comment
Share on other sites

Josere mogę z czystym sercem polecić. :)

Moja starsza suńka (8l) w lutym miała sterylkę i od tej pory je praktycznie cały czas Josere (a to z winy KrakVetu, bo miała jeść Nutrę, ale wyszło jak wyszło - może na lepiej) i ma super wagę. Je wg tabelki. Choć widzę, że jest głodna to jestem stuprocentowo pewna, że gdyby dostała jeszcze troszkę więcej to zaczęłaby sporo przybierać na wadze.

Link to comment
Share on other sites

Witam, mam ten sam problem z jedną z moich suń...też sporo przytyła po sterylce.
Niestety tak jak piszesz domcia88 waga po tych wszystkich głodówkach stoi w miejscu nie tyje,ale i nie chudnie.
Karma Josera balance absolutnie nie pomogła, RC obesity również.Sunia chodzi ciągle głodna potrafi zbierać chleb,który rzucają dla gołębi.Nie wiem jak jej mam pomóc mam wrażenie,ze ją głodzę.
Obecnie jest na karmie Brit light...zobaczymy.
Dodatkowym moim problem w jej odchudzaniu jest to,ze mam drugą sunię i w tym przypadku przy karmieniu muszę je rozdzielać...
gryf80 mam pytanie...czy ten rumen tabs który poleciłaś ma pomóc psu w nie zjadaniu smieci.Bo rozumiem,że multivit to dodatkowe witaminki dla psiaka przy podawaniu zmniejszonej ilości karmy.

Link to comment
Share on other sites

masz rację odchudzanie psa gdy jest w gospodarstwie drugi może byc kłopotliwe ale to nie znaczy że nie mozliwe,ja mam 3 psy -2 o normalnej wadze i gruba suke 7 lat po sterylce.u mnie karma obesity menagment daje dobre rezultaty(je ją od prawie roku),mam nadzieje że ci się uda na bricie odchudzić-moim skromnym zdaniem ma za dużo weglowodanów,ale....co do rumen tabsa-tak pomaga przy pojadaniu przez psa nieczystości ze dworu,multivit canis jest prep.witaminowo-mineralnym-ja podaję je obecnie suce,na zmiane z multivit canis z lecytyna(pies stróżujacy).na efekt rumentabsowy niestety musisz poczekac ok.tyg.mniej wiecej.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki gryf80 za odpowiedź...a czy mozesz powiedzieć ile Twoja suka schudła na karmie obesity przez podawania prawie rok.
Bo ja byc może za szybko odstawiłam ( 5m-cy) nie widząc efektu.No i po jakim czasie podawania waga zaczęła spadać.

Link to comment
Share on other sites

A może Purina OM ([COLOR=#800000]PURINA VETERINARY DIETS OM Obesity Management™ Canine Formula)[/COLOR], z tego co wiem daje dobre rezultaty. Może jest mało rozreklamowana, z resztą diety Puriny nie mają jakiejś wielkiej reklamy ale nawet mi kiedyś wet mówił, że są bardzo dobre. Na labkowym forum w kwestii odchudzania ta karma była polecana.

Link to comment
Share on other sites

Brit Care Light jest OK.

Vicky, ile lat ma Twoja sunia? Bo jeśli to nie jest staruszka, jak suczka założycielki wątku, to może wystarczyłoby zapewnić suce więcej ruchu? Moja kastratka, ok.5-letnia, wygląda tak: [url]https://lh6.googleusercontent.com/-NMZ2SH15htc/T8M4r_WX0TI/AAAAAAAACHQ/9ebiHQGTNak/s640/P5270231.JPG[/url] ale dużo, dużo się rusza. Je lekko zmniejszoną dzienną dawkę (w naszym przypadku dieta BARF - zamiast standardowych 3% masy ciała, suka dostaje ok.2,5%).

Link to comment
Share on other sites

evel moja suka kończy w tym m-cu 6 lat.Ruchu jako takiego dużego nie moge jej zapewnić bo cavaliery mają częste choroby serca.
Nasza dr. bada jej serducho przy kazdej wizycie stetoskopem, na szczęście nic jeszcze nie osłuchała,ale mówiła żeby ją nie przesilać za mocno jedynie co- to dłuższe spacery, co też tak robię.
Sami widzicie,że to nie taka prosta sprawa z tym jej odchudzaniem...powiem tylko że jest to dla mnie w tej chwili priorytet,zeby ją odchudzić bo i stawy jej wysiądą.Ona potrafi siedzieć godz. przy szafce gdzie jest karma i szczekać,żeby jej dać, jest jakby ciągle głodna,a ja załamana.
Dodam,ze robiliśmy badania na tarczycę, i są w porządku.Wetka poleciła nawet podawać metabolicznie Eltroxin co miało niby pomóc w odchudzaniu i tez nic.

Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem z hormony nie powinny byc stosowane u zdrowego psa jako "przyspieszacz metabolizmu"można wyrzadzic więcej szkody niz pozytku.lepiej kup l-karnitynę i podawaj+oczywiscie ruch(karnityna bez ruchu nie odchudza wcale),przy okazji dobrze dział an serce.cierpliwośc,sustematycznośc,nieuleganie-lepsze niz jakikolwiek stymulant metabolizmu.
co do mojej 7-mio letniej suki i obesity z rc-sucz powinna ważyć 23-24 kg,na poczatku ważyła 30 kg.na razie spadło do 27 kg,ale jestem uparta i cierpliwa-inie uzywam stymulantów.tylko ruch,ruch i jescze raz ruch

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vicky62']evel moja suka kończy w tym m-cu 6 lat.Ruchu jako takiego dużego nie moge jej zapewnić bo cavaliery mają częste choroby serca.
Nasza dr. bada jej serducho przy kazdej wizycie stetoskopem, na szczęście nic jeszcze nie osłuchała,ale mówiła żeby ją nie przesilać za mocno jedynie co- to dłuższe spacery, co też tak robię.
Sami widzicie,że to nie taka prosta sprawa z tym jej odchudzaniem...powiem tylko że jest to dla mnie w tej chwili priorytet,zeby ją odchudzić bo i stawy jej wysiądą.Ona potrafi siedzieć godz. przy szafce gdzie jest karma i szczekać,żeby jej dać, jest jakby ciągle głodna,a ja załamana.
Dodam,ze robiliśmy badania na tarczycę, i są w porządku.Wetka poleciła nawet podawać metabolicznie Eltroxin co miało niby pomóc w odchudzaniu i tez nic.[/QUOTE]

A moja suka [B]ma[/B] dużo powiększone serce (nie hipotetycznie może mieć, ale ma) i niewydolność oddechową. To, że cavaliery mają skłonności do chorób serca to nie oznacza, że trzeba z takiego psa robić kalekę i zapewniać mu tylko spacerki na smyczy. Ruch pozytywnie wpływa na pracę serca i ogólnie metabolizm. Nie przesilać tzn. nie wymuszać długiego wysiłku, albo mocno intensywnego - przy rowerze taki pies nie pobiega, na całodzienne marsze po górach się nie nadaje, ale jak pogania sama luzem, z innymi psami luzem, albo parę razy za piłką to nie umrze natychmiast, naprawdę.

Link to comment
Share on other sites

Vicky62, gwałtu rety zmieńcie weterynarza... Włos mi się zjeżył na głowie przede wszystkim na to profilaktyczne podawanie Eltroxinu! Dam sobie palec uciąć, że jeśli Twój pies kiedyś zachoruje na serce, to nie z powodu normalnego biegania w swoim tempie czy skłonności rasowych, ale po pierwsze z powodu nadwagi, po drugie z powodu tego Eltroxinu... Eltroxin jest silnym lekiem hormonalnym, który wpływa na całą przemianę materii, funkcjonowanie całego organizmu, układu nerwowego, układu krążenia. NIE WOLNO podawać go bez wyraźnych wskazań, czyli zdiagnozowanych problemów tarczycowych! Do pobudzenia przemiany materii dla ułatwienia odchudzania można psu podać choćby algi morskie, które zawierają jod i delikatnie, w sposób naturalny pobudzają tarczycę i przemianę materii, a nie szprycować psa syntetycznym hormonem - którego (żeby było weselej) jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych jest... niewydolność serca... Temu psu według mnie najlepiej zrobi, jeśli przestaniesz traktować go jak kalekę, prowadzać na spacerki jak dogorywającego staruszka i faszerować lekami, a po prostu dasz mu żyć jak normalnemu 6-letniemu psu, który ani nie jest przekarmiany, ani nie ogranicza mu się ruchu, ani nie szprycuje bez potrzeby silnymi lekami. Jak będziesz słuchać tego weterynarza to jedno jest pewne - za kilka lat nieźle zarobi na leczeniu tego psa; właściwie to już pewnie zarabia ;) Przypuszczam, że nie uwierzysz ot tak ludziom na forum - więc ode mnie, po prostu zrób temu psu przysługę i skonsultuj to wszystko z innym weterynarzem, w innej przychodni.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że Martens ma rację co do zmiany weterynarza, bo z własnego doświadczenia wiem, że są tacy co potrafią zrobić więcej szkody niż pożytku.
A co do odchudzania psa to czytałam, że na BARF'ie się dobrze psy odchudza i to nie wychodzi tak drogo jak za karmę dobrej jakości. No a po za tym ruch innej drogi nie ma, tak samo jak u ludzi, sama dieta nie wystarcza.

Link to comment
Share on other sites

Macie rację i Ty [B]evel [/B]i Ty [B]Martens[/B].Biorę sie ostro za odchudzanie mojej suki...dość zastanawiania się co robić :roll:
Przede wszystkim więcej ruchu zapewnię jej np rzucanie piłeczki czy kamyczków, które uwielbia.:p
Co do Eltroxinu podawałam jej przez m-c i przestałam ponieważ przeczytałam na necie jego skutki uboczne i między innymi niewydolność serca o którym piszesz [B]Martens[/B].
Bardzo Wam dziękuję za poradę, dużo mi pomogliście tymi postami. Chyba faktycznie za bardzo rozczulam sie nad nią i jej otyłością...i tu syn mój miał rację, jego podejście do jej odchudzania jest takie same jak Wasze.Wielkie dzieki;)
Oczywiście skonsultuję jej otyłość jeszcze z innym weterynarzem.

Edit:
[B]Martens [/B], gdzie te algi morskie mogę kupić?
[B]gryf80[/B] o L-Karnitynie słyszałam, ale nie wiedziałam,ze nie odchudza jak pies ma mało ruchu

Edited by Vicky62
Link to comment
Share on other sites

Algi dla psów - na przykład: [URL]http://www.beaphar.pl/produkty/zobacz/219.html?category[/URL] można szukać w stacjonarnych albo internetowych sklepach zoologicznych, taka puszka kosztuje zwykle około 30zł.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za linka.
Po naradzie rodzinnej postanowiliśmy po niedzieli udać się do innego weterynarza.
Przede wszystkim trzeba zrobić jej badania... i tu prośba do Was - o jakie powinnam dodatkowo poprosić?.
Jak chodziliśmy do obecnej, to nie widziała potrzeby robienia jakichkolwiek badań, stwierdzając że nie ma takiej potrzeby. Na tarczycę wyprosiłam, okazało się że niby wszystko jest ok. Poza tym, nasza weterynarz dotychczas tylko ręce rozkładała i wzdychała bezradnie - a suka tyła mimo diety, którą sama próbowałam zastosować. Nadal szukam jaką karmę w końcu jej podawać i jestem już głupia.
Z tego co niektórzy piszą, Brit care light ma sporo węglowodanów. Nie wiem czy wrócić do RC obesity i zapewnić jej więcej ruchu. Już nic nie wiem...wiem tylko że muszę dokonać tego, aby moja sunia zrzuciła ten zbędny balance.

Link to comment
Share on other sites

spokojnie,fakt-karm na rynku jest bardzo dużo,nawet tych odchudzajacych-proponowalbym jednak karmę-diete nie bytówke(ale jest to tylko moje osobiste zdanie,i nie musi to być rc,ktos wczesniej polecał purine weterinary,wazne!-pies musi chciec ja jeśc)-brit care light jest karma bytowa-a twój pies-mozna by rzec jest "chory".potem po odchudzeniu możesz przestawic ja na jakiegokolwiek dobrego lighta bytowego.
jakie badania?morfologia-przyda się,z biochemii:kreatynina(moim zdaniem lepsz niz mocznik),transaminazy(aspat,alat,ap).to podstawowe.pies powinien byc na czczo!!

Link to comment
Share on other sites

[B]gryf80[/B], bardzo Ci dziękuję zaraz zapiszę jakie badania powinnam jej zrobić i tak jak pisałam w poniedziałek lece do innego weterynarza.Cieszę się,ze napisałam o problemie Soni na tym wątku, bo dzięki Wam mogę jej pomóc...szkoda trochę,ze tak późno,ale jak to sie mówi lepiej późno niż.....
Odezwę sie po wizycie u weterynarza.Tymczasem dziękuję za porady.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak wspominałam zrobiłam podstawowe wyniki dla Soni.
Bardzo proszę o jakąś podpowiedź...zupełnie na nich sie nie znam w necie podane inne normy.
A lekarka wspomniała,ze Sonia ma niską kreatyninę i niski cholesterol.Co niby świadczy o źle zbilansowanej karmie, którą je obecnie(brit light)
Nie wiem co mam juz robić? Dziś zakupiłam worek Royala obesity i znów będę jej podawać.
Podaję link do wyników.

[URL]http://wstaw.org/m/2012/06/13/001_.jpg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...