Jump to content
Dogomania

dwa kły u 7,5-mies suczki!


Ange13

Recommended Posts

Moja 7,5-miesięczna suczka rasy mieszanej (mama shih tzu, tata kundelek) ma dwa kły. Wszystkie inne zęby mleczne jej już wypadły, ma już stałe, a kły dość mocno się trzymają i ma kieł mleczny i stały. Wczoraj spotkałam na spacerze Panią z yorkiem, powiedziała, że trzeba interweniować chirurgicznie pod pełną narkozą (jej york miał to samo i przeszedł operację) Przed wizytą u weta (mam różne doświadczenia) chciałam Was zapytać czy wiecie coś na ten temat, macie doświadczenia? Doradzicie mi co robić?

Link to comment
Share on other sites

Moja psica miała podobny problem. Próbowałam najpierw pomóc bawiąc się z nią w przeciąganie, dając twarde gryzaki- bez skutku. Kła miała usuniętego pod narkozą w wieku 10 miesięcy (czekałam jak długo się dało), narkozę podano w bardzo niewielkiej dawce. Miała założony szew (chyba rozpuszczalny- nie pamiętam już :)). Wszystko dobrze się skończyło- ale narkoza to zawsze ryzyko. Wet musi zdecydować czy jeszcze czekać czy już wkraczać.

Link to comment
Share on other sites

Też miałam problem u Kreski z przetrwałymi zębami mlecznymi. Zgubiła je dopiero jak miała 8 miesięcy (+/- nie wiadomo dokładnie kiedy się urodziła). Dostawała wtedy mega dużo twardych rzeczy do gryzienia, zabawki typu sznury, lekkie przeciąganie. Fartem pogubiła zęby ale zabieg już był umówiony, także też się powoli nastawiaj na zabieg.

Link to comment
Share on other sites

ja moge dopowiedzieć tylko tyle,że z mlecznymi kłami mozesz zaczekać nawet do roku.po tym czasie jeśli nie wypadna to niestety w płytkim znieczuleniu(nie sa tak mocno ukorzenione jak zeby stałe)trzeba będzie usunąc.nie zakłada sie szwu bo krwawienie z dziąsła jest znikome.poczekaj jeszcze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']bardzo prosze.ja juz nie raz przerabialam u takie historie.weci mi mówili-usuwac,ale ja czekałam-wypadły same.[/QUOTE]
A "przerabiałaś' krzywo rosnące i słabsze z tego powodu zęby stałe? Bo ja owszem, widziałam juz w swojej praktyce marne skutki zbyt długiego czekania "az samo wypadnie".
Takie "uniwersalne" i do kazdego przypadku pasujące rady internetowe to o kant stołu... Zęby powinien zobaczyc wet i to ON w [U]tej konkretnej sytuacji[/U] ocenic czy mleczak nie utrudnia wyżynania się stałego kła i na ile mocno siedzi. Czasem wystarczy tylko rozchwiać mleczaka ( gryzaki, zabawy w przeciąganie itd) ale bywa i tak że mleczak siedzi mocno i niestety trzeba go usunąc chirurgicznie , nawet wydłutować nacinając dziąsło ( to przy nieciekawym układzie gdy zęby są zaklinowane i aby nie uszkodzić przy okazji zęba stałego).

Link to comment
Share on other sites

w zadnym wypadku nie czekac. 7,5miesieczny pies powinien juz miec stale uzebienie.
owszem, to prawda, ze kly stale wyrastaja jak zajdzie liza mlecznych, ale nie wolno tyle czekac.

moja starsza suka byla mlodsza od twojego psa, kiedy miala dlutowane kly gorne-tez miala podwojne i tez nie chcialy wypasc. prosty zabieg, nic strasznego.
zgryz ma idealny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']jesli komus nie zalezy na prawidlowym zgryzie to mozna...[/QUOTE]
I to nie tylko kwestia urody ale sprawnego/prawidłowego gryzienia a więc istotna sprawa dla zdrowia psa. No i taki przyblokowany kieł nie tylko ,że zwykle krzywo rosnie ale może byc podatny na inne patologie ( i sam ząb i tkanki otaczające) co w efekcie może przyczynic sie do stanów zapalnych dziąsła, zmian w zębodole a konsekwencji nawet przetok ropnych i cięzkich powikłań.
I oczywiście, że własciciel ostatecznie zdecyduje czy pójdzie z tym do weta czy nie ale skoro prosi o radę to zupełnie nie rozumiem czemu go wprowadzać w błąd i bagatelizować problem.:shake:

Link to comment
Share on other sites

ja juz napisalam wyzej-moja suka miala usuwane kly duzo wczesniej niz w 7 miesiacu zycia.
w 7 miesiacu to juz dawno miala wszystkie stale zeby.

nasz znajowy weterynarz zobaczyl te kly i powiedzial "dajemy im tydzien, jak nie to dlutowanko".

nie nalezy z czyms takim czekac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...