Jump to content
Dogomania

Prooducenci Orijena oszustami?


A&L

Recommended Posts

Znalazłam przez przypadek taki wątek, gdzie mówią o karmach producenta Orijena. Co Wy na to?
[URL]http://filacafib.jun.pl/viewtopic.php?t=39[/URL]

Sama nie wiem, co myśleć...

edit.
Chodzi właściwie o wypowiedzi [B][URL="http://filacafib.jun.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=8"]mastifffan[/URL][/B]

Edited by A&L
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dziwny to temat bo: Przejrzalem strone Acany w kanadzie jak i w Polsce a takze mam przy sobie opakowanie - pdf o ktorym wspomina autor watku nie ma natomiast wszystkie info jakie znalazlem o prawdziwym miesie to: Mieso z kurczaka (maczka jest zaznaczona oddzielnie) 25%, mieso z lososia 9%, mieso z indyka 3%, mieso z siei 2%, watrobka 2%, mieso z sandacza 2%, jaja 3%. Albo firma Acana nie boi sie nikogo i niczego i klamie w zywe oczy podpisujac sie pod tym - bo info o maczce jest ujete oddzielnie. Albo ten Pan ma jakies dziwne informacje.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

hej,

ja generalnie od kilku dni (a w zasadzie od 9 miesięcy, od kiedy przygarnęłam moją sunię ze schroniska) nie robię niemal nic innego, poza przekopywaniem się przez kolejne wątki żywieniowe.
Ufa jest straszliwym niejadkiem, próbowałyśmy już pięciu rodzajów karm - kończąc własnie na Orijenie, który wydawał mi się dobrą karmą, i którą sunia jako tako jeszcze zjada ...
Jakieś tam rankingi sprawdzałam ([URL]http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/[/URL]), opinie, składy ... "uwierzyłam" w tego Orijena, dlatego ten wątek dość mnie zmartwił.

Z uwagą niniejszy wątek przeczytałam i zrobiłam swoje małe śledztwo.
Sprawdziłam na stronie producenta i faktycznie ... tam wszędzie w skałdzie jest podane chicken meal, turkey meal, herring meal ... a nie meat!
Czyli - na ile mi pozwala zrozumieć moja znajomość języka - mączka z kurczaka, a nie mięso kurczaka ....
[URL]http://orijen.ca/products/puppy/ingredients[/URL]

Oddałabym wiele, żeby ktoś mi powiedział, że się mylę;>

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][B]Fresh boneless chicken*, chicken meal, fresh boneless salmon*, turkey meal, herring meal[/B], russet potato, chicken fat (preserved with mixed tocopherols), sweet potato, peas, fresh boneless turkey*, fresh whole eggs*, fresh chicken liver*, fresh boneless lake whitefish*, fresh boneless walleye*, sun-cured alfalfa, pea fiber, fresh boneless herring*, organic kelp, pumpkin, chicory root, carrots, spinach, turnip greens, apples, cranberries, blueberries, licorice root, angelica root, fenugreek, marigold flowers, sweet fennel, peppermint leaf, chamomile, dandelion, summer savory, rosemary, vitamin A, vitamin D3, vitamin E, niacin, thiamine mononitrate, riboflavin, calcium pantothenate, pyridoxine, folic acid, biotin, vitamin B12, zinc proteinate, iron proteinate, manganese proteinate, copper proteinate, selenium yeast, Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium.[/QUOTE]

Świeży kurczak bez kości, mączka kurczęca, świeży łosoś bez kości, mączka z indyka, mączka ze śledzia...
Przy czym meal to może być mączka, ale też przemiał, czyli nie wiem - taka siekanka mięsna?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja weszłam na polską stronę Orijena i znalazłam taki oto skład(Orijen Puppy Large):
[QUOTE][B]SKŁADNIKI[/B] [B]Świeże mięso kurczaka* (25%)[/B], mączka z kurczaka (16%), [B]świeże mięso łososia* (9%)[/B], mączka z indyka (7%), mączka ze śledzia (6%), ziemniaki russet, słodkie ziemniaki, groszek, [B]świeże mięso indyka* (3%)[/B], tłuszcz z kurczaka (naturalnie konserwowany mieszaniną tokoferoli) (3%), świeże całe jaja* (3%), [B]wątróbka z kurczaka* (2%), świeże mięso siei* (2%), świeże mięso sandacza* (2%)[/B], suszona na słońcu lucerna, włókna grochu, [B] świeże mięso śledzia* (2%)[/B], organiczne brunatnice, dynia, korzeń cykorii, marchew, szpinak, zielona rzepa, jabłka, żurawina, czarne jagody, korzeń lukrecji, dzięgiel litwor, kozieradka, kwiat nagietka, słodki koper, liście mięty pieprzowej, kwiat rumianku, mniszek, cząber, rozmaryn, Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium.DODATKI Witamina A, witamina D3, witamina E, niacyna, tiaminy, ryboflawina, D-pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, kwas foliowy, biotyna, witamina B12, proteinian cynku, proteinian żelaza, proteinian manganu, proteinian miedzi, selen.*

* DOSTARCZANE ŚWIEŻE - NIGDY NIE MROŻONE I WOLNE OD SZTUCZNYCH KONSERWANTÓW[/QUOTE]

dla porównania skład tej doskonałej niemieckiej karmy o której ten pan napisał Platinum(Platinum Puppy):
[QUOTE][COLOR=#000000][B]świeże mięso drobiowe (73%)[/B], ryż, tłuszcz drobiowy, mączka z mięsa drobiowego, suszone ryby, hydrolizowane mięso drobiowe, melasy buraków cukrowych, oliwa z pierwszego tłoczenia, suszone drożdże piwne, olej lniany tłoczony na zimno, chlorek potasu.[/COLOR][/QUOTE]

[COLOR=#696969][FONT=Arial][B][U]Opis produktu
[QUOTE]PLATINUM NATURAL FOOD...[/U][/B][/FONT][/COLOR]

[COLOR=#696969][FONT=Arial] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#696969][FONT=Arial]...jest jednym kompletnym pokarmem dla psów, który składa się w 70% ze świeżego mięsa.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#696969][FONT=Arial] Całe kawałki świeżego kurczaka i jagnięciny są ostrożnie gotowane w temperaturze [/FONT][/COLOR] [COLOR=#696969][FONT=Arial]95 stopni C w sosie własnym z dodatkiem ryżu i kukurydzy. Dopiero po ostygnięciu dodaje się pozostałe składniki roślinne, tłuszcze, witaminy i minerały, dzięki czemu nie tracą one swoich właściwości odżywczych, a pies otrzymuje je w niezmienionej naturalnej postaci. [/FONT][/COLOR] [COLOR=#696969][FONT=Arial]Następnie całość mieli się i uważnie suszy do osiągnięcia 18% wilgotności. [/FONT][/COLOR] [COLOR=#696969][FONT=Arial]W ten sposób powstaje jedyne w swoim rodzaju pożywienie dla psów tak wysokiej jakości.[/FONT][/COLOR]

[/QUOTE]
Tak a propos tego, że producent Platinum jest uczciwy bo informuje, że jest to mięso mokre - na opakowaniach mają napis 70% świeżego mięsa.
Za to Orijen na opakowaniu - 80% Premium Animal Ingridients, czyli 80% składników pochodzenia zwierzęcego. Po składzie, który wkleiłam widać 45% świeżego mięsa, 35% to mączki i jaja.
Co mnie ciekawi to fakt, że ten [B][URL="http://filacafib.jun.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=8"]mastifffan[/URL] [/B]wyliczył, że po przerobieniu tych 70% mięsa robi się 28%.

zamieszczam także skład Biomilla Puppy:
[QUOTE][B]Składniki:[/B] Suszone mięso drobiowe (dehydratyzowane) - (min. 21%), ryż (min. 20%), pszenica, kukurydza, soja, tłuszcze pochodzenia drobiowego, pulpa buraczana, gluten kukurydziany, mączka rybna, otręby pszenne, drożdże piwne, chlorek sodu, dicalcium fosforan, węglan wapnia, FOS (Frukto - Oligo - sacharydy), witaminy i pierwiastki śladowe
[/QUOTE]
i skład Acany Puppy Large:
[QUOTE]dehydratyzowane mięso z kurczaka, parowany owies, świeże mięso z kurczaka, ziemniaki, groszek, świeże całe jaja.... tu reszta: [URL]http://acana.com.pl/acana/?puppy-large-breed-karma-dla-szczeniat-ras-duzych,193[/URL][/QUOTE]
Admin forum Acany twierdzi, że dehydratyzowane mięso to 40% składników pochodzenia zwierzęcego, a składniki pochodzenia zwierzęcego stanowią 55% ogólnego składu karmy. Widzimy też, że w składzie podane jest i dehydratyzowane mięso i świeże z kurczaka. Po co więc zamieszczać je oddzielnie skoro to świeże też będzie dehydratyzowane wg mastiffana? Ten sam admin pisze również, że rozmawiał z facetem od fabryki i twierdzi, że w Kanadzie tak samo nazywa się mięso dehydatyzowane jak mączke, czyli "meal"(ile w tym prawdy to nie wiem).

A tutaj([url]http://www.dogfoodadvisor.com/dog-food-reviews/orijen-dog-food-puppy/[/url]) jest napisane, że mięso z kurczaka przy przetwazaniu traci 80% wody - ale jest to odnośnie[B] tylko mięsa z kurczaka. Reszta też na pewno traci wode, ale niewiadomo ile.

Co mnie najbardziej zastanawia w składach, to 16% swieżego mięsa z kurczaka po wygotowaniu itp straci 80% wody zostaje nam 4-6% kurczaka, czyli w składzie nie powinien znajdować się na pierwszym miejscu. Wychodziłoby na to, że 80% producentów karm kłamie i te najdroższe są najgorsze bo skoro mają 50-80% świeżego mięsa to po przerobieniu 10-15% [/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kelsisko'][B]
Co mnie najbardziej zastanawia w składach, to 16% swieżego mięsa z kurczaka po wygotowaniu itp straci 80% wody zostaje nam 4-6% kurczaka, czyli w składzie nie powinien znajdować się na pierwszym miejscu. Wychodziłoby na to, że 80% producentów karm kłamie i te najdroższe są najgorsze bo skoro mają 50-80% świeżego mięsa to po przerobieniu 10-15% [/B][/QUOTE]
Producent ma obowiązek umieszczać na etykiecie składniki produktu w kolejności - im więcej, tym wyżej na liście. Jeśli do producenta przyjeżdża dostawa świeżego mięsa - i w tej postaci jest używana do produkcji, to ono ma prawo i obowiązek znaleźć się na pierwszym miejscu listy. Jeśli w składzie jest mączka - to wiadomo, że zastosowano półprodukt - kto go wyprodukował i czego do niego użył - tego już producent produktu docelowego nie musi opisywać. Oba rozwiązania mają plusy i minusy - jeśli w karmie przeważa świeże mięso, to wiadomo, że producent musiał się "wyspowiadać" ze składu w miarę uczciwie. Jeśli przeważa mączka, to już niekoniecznie - bo np. ta mączka przez pierwszego producenta mogła być konserwowana BHT i to się już w składzie docelowego produktu nie znajdzie, ale dobra mączka jest bez porównania zasobniejsza w białko (oczywiście mięsna).
Po prostu trzeba to rozróżniać - przy świadomości, że bez użycia mączki nie ma szans uzyskać takiego poziomu białka jaki jest w Orijenie. Nawet gdyby tam było 100% świeżego mięsa bez żadnych dodatków, to białko oscylowałoby w okolicach 20%, a nie 40%.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Po prostu trzeba to rozróżniać - przy świadomości, że bez użycia mączki nie ma szans uzyskać takiego poziomu białka jaki jest w Orijenie. Nawet gdyby tam było 100% świeżego mięsa bez żadnych dodatków, to białko oscylowałoby w okolicach 20%, a nie 40%. [/QUOTE]
Tutaj się całkowicie zgadzam.
Nawet w którymś z linków była podana informacja, że mączka z kurczaka zawiera 300% więcej białka od samego mięsa.
Po prostu trzeba pamiętać, że to sucha karma i nie można wymagać 100% mięsa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...