Jump to content
Dogomania

jaki sport dla Bustera?


Kaja & Buster

Recommended Posts

Chciałabym zacząć uprawiać jakiś fajny sport z Busterem (mm, ok. 3 lata) agility średnio mu się podobało, bardzo szybko traci zainteresowanie, musi ciagle robić coś nowego, dlatego powtarzanie kilkanaście razy "tego samego" jest dla niego bardzo nudne (takie odnoszę wrażenie). Buster bardzo lubi skakać, kocha wodę i pływanie. przy rowerze także chętnie biega, zazwyczaj mnie wyprzedza i ciągnie mój rower, potrafi zmieniać tempo na komendę ;) ciagnie najbaridzej w galopie w takiej euforii, że szybko sobie biegnie :lol: w kłusie (większość czasu) idzie w miarę spokojnie, po jednym przejeździe się zazwyczaj uspokaja (jeździmy po bulwarze w Gdyni) pływanie i aportowanie z wody (kijków, bo piłki to ja sama sobie mogę wyławiać potem) nie przyspaża praktycznie zadnych problemów, Buster sam się ładuje do wody ;) nauka nowych rzeczy zajmuje nam raz mało, raz dużo czasu. najbardziej podobałoby mi się skakanie przez przeszkody, ale takie typowe, nie jak w agility. i tu moje pytanie - czy istnieje taki sport? pamietam, że kiedyś w tv widziałam skoki wzwyż. jaki sport radzilibyście mi i Busterowi? jestem otwarta na propozycje ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja zachęcam do uprawiania canicrossu lub bardziej długodystansowej jego odmiany dogtrekkingu. Jeżeli wybierzesz się z psem w zaprzęgu dogtrekkingowym do lasu, to z pewnością znajdziesz tam "naturalne" elementy, przeszkody - zwalone drzewa, kijki, wodę, czyste powietrze - czyli wszystko to co opisywałaś jako elementy idealnego sportu dla Bustera.
Lubiąc jazdę na rowerze możesz uprawiać bikejouring (czy jakoś tak to się pisze, czmu nie ma polskiej nazwy na ten sport to nie wiem :)) - pies jest prowadzony przed rowerem i ciągnie rower z właścicielem.

To są sporty może mniej "widowiskowe" jak "talerz" i raczej uprawia się je we własnym towarzystwie, choć są organizowane zawody i to również w kategorii open, czyli dla każdego. Ukończenie kilku takich imprez upoważnia cię do otrzymania licencji zawodnika i startów w innych bardziej "zawodowych" kategoriach... oczywiście jak komuś na tym zależy.

Dla mnie dogtrekking, czyli po polsku długodystansowa turystyka piesza w zaprzęgu z psem jest aktywnością dającą fantastyczną więź i niepowtarzalny kontakt z psem, a przez to znacznie głębszą relację ze swoim czworonogiem - niejako wkraczasz w "jego" świat idąc połączony linką kilka godzin ZA psem!

Tutaj również niezbędna jest nauka kilku haseł, by pies szedł tak jak ty chcesz, ale większość psów poprostu musi tylko skojarzyć o co tobie chodzi i już po kilku próbach wie jak ma reagować w danych sytuacjach.

W tym sporcie pies jest traktowany jak partner, a nie automat.
W tym sporcie człowiek powraca do odciętych już dawno "korzeni" z naturą!

Ten sport daje równe szanse tak tobie, jak i psu (dogtrekking) - bo razem w teamie musicie pokonać całą trasę, raczej ani pies, ani ty psa nie poniesiesz kilkanaście kilometrów do domu, gdy się przeforsuje albo dostanie zapaści :)

Dodatkowo zarówno ty, jak i pies wyrabia doskonałą kondycję fizyczną!

Przykłady tras turystycznych - dogtrekkingowych można zobaczyć klikając na mój baner ponizej :)

Zachęcam!
Pozdrawiam, Norton

Link to comment
Share on other sites

na google szukałam, ale nie po nazwach, gdyż po prostu nie znam wszystkich psich sportów i szukałam czegoś, gdzie mogłabym znaleść chociaż większośc wymienionych nazw w jednym miejscu ;)
czy istnieje taki sport, w którym chodzi wyłącznie o skakanie (na podobnej zasadzie co skoki konne)?
dziękuję za wszystkie (prawie - bez tej o googlach) odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

jest agility :D ale tam oprocz normalnyh hopek (pojedynczych przeszkod) sa jeszcze tunele twarde i miekkie , slalom , strefowki (kładka , palisada , hustawka) , koło , skok w dal.wszystkie przeszkody zobacz sobie na tej stronie [URL="http://www.cavano.pl"]www.cavano.pl[/URL] ;) sa opisane i jest zdjecie.No i dowiesz sie bardziej składowo na czym polega agility ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...