Jump to content
Dogomania

rower-czy trzeba czekac az ukonczy rok?


jaszczurka

Recommended Posts

Mam pytanie czy u kazdej rasy trzeba czekac z zaczeciem wycieczek rowerowych do ukonczenia 12mcy? Moja borderka ma 7 i spacery nie specjalnie jej wystarczaja mimo ze sa dlugie (okolo 2h). Tym bardziej, ze nie da sie jej wybiegac ganianiem za czyms - w domu lubi sie bawic zabawkami a na dworze prawie nie reaguje na pilke ew. pobiegnie za nia ale nie podnosi, zaraz zaczyna sie rozgladac i rozpraszac. Zastanawiam sie czy jak sie ociepli np, w marcu nie zaczac z nia powolutku roweru tym bardziej ze wzrost juz raczej ukonczyla ale z drugiej strony boje sie czy to nie bedzie za szybko?

Link to comment
Share on other sites

Wiesz z młodymi borderami trzeba ostrożnie pracowac,bo one nie wiedzą kiedy powinny przestać.Zwłaszcza gdy robią to co lubią najbardziej np.aportują,będą latały za tą piłką dopóki będziesz rzucała. Jeżeli chodzi o rower możesz zacząć od krótkich przejażdżek,żeby piesek nauczył się biegać przy rowerze nie wchodząć pod koła,a stopniowo wydłużaj czas biegania,zwiększaj prędkość. Może warto pomyśleć o agility lub frisbee,a obowiązkowo nad posłuszeństwem chociaż w zakresie podstawowych komend.Samym bieganiem nie zmęczysz bordera,on musi mieć zajęcie wymagajace myślenia np.nauka komend,szukanie przedmiotów,agility,dog dancing.Napisz coś więcej o bordeku:-)

Link to comment
Share on other sites

Klaudia chyba nie mowimy o takich samych borderach :P Ja mam teriera :) Moja suka ma 7 miesiecy a male rasy dosc szybko koncza wzrost, mysle, ze juz wiecej nie urosnie, to samo mowila pani wet. Dlatego zastanawiam sie czy musze czekaz az do roku. Co do pilki jak pisalam suka nie chce aportowac na dworze, jedynie w mieszkaniu.

Link to comment
Share on other sites

mysle ze spokojnie mozecie juz zaczac jezdzic, ja jak moja sucz miala tyle to juz biegala przy rowerze oczywiscie wszystko z głową :razz: zeby nie przegiąć. BTW- widzialam ostatnio 2 razy na wale nad Odrą pare z mlodym border terrierem a to niespotykana rasa wiec moze to byliscie wy? :evil_lol:, ( zostalysmy obszczekane :p ) bo widze, że też wrocław :eviltong:

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

shangri_la to moglismy byc my - a Ty masz duzego psa? Jesli to my :evil_lol: to przepraszam Cie za szczekanie ciagle jeszcze mamy problem z pieskami choc jest coraz lepiej. Od zakupu borykalismy sie z agresja ze strachu u naszej suni i teraz osiagnelismy etap, ze bawi sie z malymi psami ale duzych wciaz sie boi i szczeka ze strachu :oops: :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jaszczurka']A nie bylo jakis zmian w dziale? Wydawalo mi sie ze umieszczalam go w czyms o nazwie "inne" :> Patiszon jesli mozesz to przenies go tam gdzie powinien byc:)[/quote]
Zmiany zawszly i to duze, jak widze.
Nie bede nic przenosic poki tu sie nie uspokoi....:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Evela1994']A od kiedy mogę zacząć ćwiczyć bikejoring z moją wyżełką?Na razie ma 3 miesiące.[/quote]Ja bym jej dala spokojnie dorosnac. To duzy pies, powinna skonczyc rok. Wtedy powoli doczepiaj ja do roweru, ale na krotko i raczej tak edukacyjnie, a nie kondycyjnie.
Wczesniej mozesz zakladac jej szelki i biegac razem z nia, cos a'la canicross.

Link to comment
Share on other sites

PATIszon dobrze radzi:) ja mam ONka prawie 2 letniego, gdy mial jakies 13 meis bralam go na rower.. ale spokojnie biegl obok mnie, czasem pozwalalam mu pociagnac rower z moja pomoca.. ale byly to odcinki 150m conajwyzej.. teraz juz jakos nie mozemy sie wybrac na rower bo nie ma czym go napompowac.. i z moja kondycja gorzej;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Evela1994']Zrobię tak jak mi radzicie;).Narazie będę z nią biegała,ale postaram się na razie przy nodze,nie chcę jej uczyć ciągnąć teraz póki nie umnie jeszcze dobrze chodzić na smyczy.[/quote]
Ja bym ja uczyla 2 odrebnych komend.
Jedna na ciagniecie, gruga na chodzenie na luznej smyczy....
Nie martw sie, psy maja bardzo chlonny umysl, zwlaszcza w wieku szczeniecym. Smialo mozesz ja uczyc juz teraz komendy " Go" jak i "nie ciagnij" (oczywiscie jedna w szelkach druga na obrozy).

Link to comment
Share on other sites

Pati, to ja tak głupio się zapytam. Czy taki ok. półroczny szczyl nie może biegać przy rowerze? Oczywiście powoli. Mi tam się zawsze wydawało, że jak się puści luzem dwa takie owczarki to one stanowczo bardziej się ponadwyrężają niż podczas spokojnego i równego kłusu przy rowerze. Ale że się nie znam, to tak grzecznie zapytam ;) I tak się zastanawiam, od którego mniej więcej miesiąca życia poczwara można z nim biegać kondycyjnie? Bo ja tak z moimi mamutkami biegam codziennie kółeczko po lesie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla'] Mi tam się zawsze wydawało, że jak się puści luzem dwa takie owczarki to one stanowczo bardziej się ponadwyrężają niż podczas spokojnego i równego kłusu przy rowerze....[/quote]
Psy bawiac sie ze soba same sobie wyznaczaja tempo, odpoczynek i koniec zabawy. Biegnac przy rowerze, tak na prawde nie wiesz czy szczeniak wlasnie nie ma dosc przypadkiem, a moze ma, ale sam o tym nie wie, bo pancia mu na rowerze ucieka....

To juz predzej biegaj z nim, wtedy szanse sie wyrownuja....:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...